T-com korisnici ne mogu pristupiti sajtovima hostanim u optima datacentru!

Probudio sam se i zatekao da ne mogu pristupiti svojim stranicama. Kasnije sam doznao da ne mogu pristupiti ni jednoj stranici hostanoj u optima telekom datacentru, a to je jako puno hrvatskih web stranica (svi na plus.hr i infoit.hr…)

Pristupiti ne mozete ukoliko je T-com Vas ISP provider. Nadam se da je ovo samo kratkotrajan problem… Strasno iskustvo s obzirom da sam tek prije tri dana prebacio sajtove na hrvatski server nakon dugogodisnjeg hostana na americkom serveru.

Jep, ja ne mogu doc na svoj korporativni sajt… -.-

moguce je da imaju problema sa DNS serverima.

Ovakve stvari se znaju dogadjati. Skoro je bio slican problem u BiH sa BH Telecomom.

Prije 5 minuta…

Emanuel:
pukao je link između Optime i T-Coma, pa korisnici koji se spajaju preko t-coma imaju problema sa spajanjem na naše servere
domagoj:
to je sad rjeseno ili se moze ocekivati nastavak smetnji ?
Emanuel:
to je u postupku rješavanja
domagoj:
imate kakve prognoze ? koliko bi moglo trajati ?
Emanuel:
na žalost ne mogu vam ništa preciznije reći

grrrr

Još jedan dokaz da bi trebali promijeniti t-com sa nekim povoljnijim i kvalitetnijim providerom

T-com je naš daaaaaleko najkvalitetniji provider i točka. Nadam se da ne moram elaborirati…

Što se tiče Optime, znam ih sanjati, tj. često me bude njihovi korisnici. Od zatvaranja porta 25 za mail servere koji nisu njihovi do čestih problema sa pasive FTP-om (sic!) njihovih korisnika, preko nepoštivanja DNS standarda do puž-brzine izvan Hr… Katastrofa!!!

Zato što im ruta ide preko beća ili ?

T-com nije zatvorio svoj port 25 no stavio je sve svoje IP adrese (koje dodjeljuje dhcp-om nama smrtnicima) na PBL

http://emailstuff.org/bl/83.131.34.45

• primjer t-com IP adrese

Bolje preko Beca neko preko Venezije vjeruj mi.

[quote=“Sun”]T-com nije zatvorio svoj port 25 no stavio je sve svoje IP adrese (koje dodjeljuje dhcp-om nama smrtnicima) na PBL

http://emailstuff.org/bl/83.131.34.45

• primjer t-com IP adrese[/quote]

Niti jedan provider nestavlja svoje ip adrese na RBL ili tako nesto slicno, ajde malo razmisli pa to bi bilo samoubistvo

Iz gore navedenog linka vidi se spamhaus koji je najbolji i “najpametniji” po otkrivanju spamova no SORB je projekt jednog Australskog studenta kojeg nitko neshvaca ozbiljno

Ako vam se tako nesto desi restartajte modem i problem rijesen

Suma sumare nema mira u Hrvatskoj dok T-com ne postane clanicom HR CIX-a pa tako i nema dobre rute niti rutinga bas iz tog razloga sam ostao u becu sa serverima i to se svakim danom pokazuje kao pun pogodak

[quote=“Alen”]Bolje preko Beca neko preko Venezije vjeruj mi.

Niti jedan provider nestavlja svoje ip adrese na RBL ili tako nesto slicno, ajde malo razmisli pa to bi bilo samoubistvo

Iz gore navedenog linka vidi se spamhaus koji je najbolji i “najpametniji” po otkrivanju spamova no SORB je projekt jednog Australskog studenta kojeg nitko neshvaca ozbiljno

Suma sumare nema mira u Hrvatskoj dok T-com ne postane clanicom HR CIX-a pa tako i nema dobre rute niti rutinga bas iz tog razloga sam ostao u becu sa serverima i to se svakim danom pokazuje kao pun pogodak[/quote]

Alene, vjerujem ti za Beć :slight_smile:

SORBS uopće ne gledam jer je osoba koja ga je napravila IDIOT

No tu je prisutan PBL (policy blocklist) gdje je ISP sam postavio svoje IP adrese kako bi forsao korisnike da koriste njihove mail servere koji, naravno, nisu na toj listi.

Spamhaus describe the PBL as

The Spamhaus PBL is a DNSBL database of end-user IP address ranges which should not be delivering unauthenticated SMTP email to any Internet mail server except those provided for specifically by an ISP for that customer's use. The PBL helps networks enforce their Acceptable Use Policy for dynamic and non-MTA customer IP ranges.

PBL IP address ranges are added and maintained by each network participating in the PBL project, working in conjunction with the Spamhaus PBL team, to help apply their outbound email policies.

Additional IP address ranges are added and maintained by the Spamhaus PBL Team, particularly for networks which are not participating themselves (either because the ISP/block owner does not know about, is proving difficult to contact, or because of language difficulties), and where spam received from those ranges, rDNS and server patterns are consistent with end-user IP space which typically contain high concentrations of "botnet zombies", a major source of spam. Once aware of them, the ISP/block owner can take over such records at any time to manage them further.

The PBL lists both dynamic and static IPs, any IP which by policy (whether the block owner's or -interim in its absence- Spamhaus' policy) should not be sending email directly to the MX servers of third parties.

The PBL is widely used. Additionally, and IP address listed by the PBL is likely to also be listed by other lists of dynamically assigned IP addresses, both public and private. If you are listed then this will cause major deliverabilty problems.

[indent]____________________________________________[color=green][size=4]
Editirao: tsereg, 5. 3. 2010., 23:50
Razlog: Zaštita osobnih podataka.

Žalbe na moderiranje uputite isključivo u forum [forum=50]Pitanja voditeljima foruma i weba[/forum].[/size][/color][/indent]

da li to znaci da ce se stranica brze posluzivati sa servera u becu nego u hrvatskoj, ukoliko je surferov ISP hrvatski t-com?

[quote=“Alen”]Bolje preko Beca neko preko Venezije vjeruj mi.

Suma sumare nema mira u Hrvatskoj dok T-com ne postane clanicom HR CIX-a pa tako i nema dobre rute niti rutinga bas iz tog razloga sam ostao u becu sa serverima i to se svakim danom pokazuje kao pun pogodak[/quote]

[quote=“Sun”]…

No tu je prisutan PBL (policy blocklist) gdje je ISP sam postavio svoje IP adrese kako bi forsao korisnike da koriste njihove mail servere koji, naravno, nisu na toj listi.[/quote]

Ova tvrdnja je jako diskutabilna, sa puno pisanja vrtli bi se samo u krug te nebi dosli do zakljucka bez prave istine pozadine koja nam naravno nikada nece biti dostupna

Uglavnom ako provider i radi takve stvari (a nece smjeti jos dugo jer se to kosi sa EU zakonima o telekomunikacijama kao i pravima koristenja intereneta) uvijek ima X mogucnosti to zaobici tako da se ja nebi previse zamarao oko blokiranih adsl ip adresa

U velikoj vecini slucajeva da ili uz minimalnu razliku od 3-5ms zavisi od zentrale (parice) preko koje korisnik dolazi do corerutera

a da li je bitna razlika kad je server hostan u USA?

postoji li web sajt koji mjeri ovakve stvari?

[quote=“SteelMaiden”]a da li je bitna razlika kad je server hostan u USA?

postoji li web sajt koji mjeri ovakve stvari?[/quote]

pingaj jedan server u usa i zatim jedan u hrvatskoj , to će ti sve reći

tracert -d na windowsima ili traceroute na unix/linux je ipak zanimljiviji :wink:

evo usporedite neku domenu koja se nalazi na hr serverima i npr prohosting.hr i brojite smao hopove i sve ce vam biti jasno

ko zeli malo dublje ici moze cak i AS rutere pratiti a i sa samim time i peering pointe odredjenih providera

tracert -d na windowsima ili traceroute na unix/linux je ipak zanimljiviji :wink:

evo usporedite neku domenu koja se nalazi na hr serverima i npr prohosting.hr i brojite hopove i sve ce vam biti jasno

ko zeli malo dublje ici moze cak i AS rutere pratiti a i sa samim time i peering pointe odredjenih providera

Srecom razlika nije velika, s tim da bi hrvatski serveri trebali imati prednost kod drugih ISP provajdera kao sto su iskon, optima, carnet?

Tracing route to znanost.com [89.201.174.45]
over a maximum of 30 hops:

1 66 ms 97 ms 97 ms 192.168.1.1
2 * * * Request timed out.
3 18 ms 17 ms 17 ms 172.29.33.61
4 22 ms 22 ms 22 ms 195.29.241.41
5 33 ms 33 ms 33 ms 212.73.203.21
6 33 ms 33 ms 33 ms 4.69.135.30
7 41 ms 41 ms 41 ms 212.73.203.62
8 41 ms 41 ms 41 ms 85.114.32.42
9 42 ms 42 ms 40 ms 85.114.32.114
10 40 ms 40 ms 40 ms 89.201.174.45

Trace complete.

Tracing route to prohosting.hr [80.73.246.111]
over a maximum of 30 hops:

1 48 ms 97 ms 97 ms 192.168.1.1
2 * * * Request timed out.
3 16 ms 16 ms 18 ms 172.29.33.61
4 22 ms 22 ms 22 ms 195.29.241.114
5 22 ms 22 ms 23 ms 149.6.30.29
6 30 ms 30 ms 30 ms 130.117.48.77
7 31 ms 30 ms 30 ms 149.6.80.42
8 33 ms 31 ms 30 ms 212.24.115.35
9 31 ms 30 ms 31 ms 80.73.246.111

Trace complete.

Ping je samo jedan od elemenata brzine, i to ne najbitniji. Ustvari, dobar ping garantira dobar request time i to je to. Nakon toga dolazimo do propusnosti, dostupnosti (na svim meridijanima, jelte), a daleko je najvažnija stabilnost koju od Hr providera prema svijetu zadovoljava samo T-com i relativno Metronet.
Još bih napomenuo da uglavnom T-com poštuje standarde, a neki su provideri prava katastrofa (uglavnom radi podmuklo ili dilatentski implementiranog cachea i proxya).

Npr. naši novi serveri u Njemačkoj (debelo smo već u selidbi, Alene ;)) su osjetno brži nego ogromna većina hrvatskih, a o stabilnosti uopće ne želim…

Kad se na to sve još nadodaju ostale sitnice kao npr. stanje hrvatskih “datacentara” (ako to uopće postoji), znanje i motivacija osoblja ili zakonska i tržišna ograničenja u smislu redudancije elektro mreže ili linka, mislim da je zaključak jasan - dobar ping u hrvatskom slučaju je uglavnom samo pušiona za naivne.

O kvaliteti t-coma, cini se da je danas posebno katastrofalan

C:\Users\Nyt>ping prohosting.hr

Pinging prohosting.hr [80.73.246.111] with 32 bytes of data:
Reply from 80.73.246.111: bytes=32 time=1687ms TTL=50
Reply from 80.73.246.111: bytes=32 time=1520ms TTL=50
Reply from 80.73.246.111: bytes=32 time=289ms TTL=50
Reply from 80.73.246.111: bytes=32 time=204ms TTL=50

Ping statistics for 80.73.246.111:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 204ms, Maximum = 1687ms, Average = 925ms

C:\Users\Nyt>ping hosteurope.de

Pinging hosteurope.de [80.237.128.168] with 32 bytes of data:
Reply from 80.237.128.168: bytes=32 time=427ms TTL=49
Reply from 80.237.128.168: bytes=32 time=245ms TTL=49
Reply from 80.237.128.168: bytes=32 time=239ms TTL=49
Reply from 80.237.128.168: bytes=32 time=399ms TTL=49

Ping statistics for 80.237.128.168:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 239ms, Maximum = 427ms, Average = 327ms

C:\Users\Nyt>

da to je ono sto velika vecina hr providera uopce nerazumiju a o uoptrebi serverskih komponenti da i nepricam

Kada sam odlucio krenuti sa firmom u Hr posjetio sam sve Datacentre pa sam imao priliku vidjeti i servere od konkurencije koji su me dijelom naveli na smijeh

ping je bitan kao i ruta no bitnije je recimo samo opterecenje servera te upoteba serverskih komponenti kao naprimjer kod nas samo dolazi u pitanje iskljucivo sljedece konfugracije

• 2 x Intel Xeon CPU Quad Core Nehalem i Gainestown
• 8-12 GB RAM-a
• 4x300/450gb SAS u RAID polju 10
• Redutntno napajanje
• 2x500gb SATA HDD u RAID polju 1 (služe za backup)
• 1 Gbps simetrična veza

Samo sa takvim serverima se moze jamciti stabilnost te propusnost kao i trenutni odgovor prema krajnjem korisniku

U kvalitetan hosting treba puno investirati i to je polako svima jasno postalo no uvijek ima onih koji znaju uletavati sa nekim desktop masinama pa se opeku nabrzinu

odlicno ,bravo neka si i ti odlucio doci malo blize

Pa nije njemac budala znaju oni jako dobro sta rade no ima i kod njih razlike i to velike i tu treba biti oprezan

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja