Temeljni dohodak

Temeljni dohodak je dobra stvar, samo ono što je trenutno veći problem je minimalna plača. Nju treba dignuti i zabraniti lovu na ruke. Također treba za svako zanimanje odrediti minimalnu plaču. Jer nije isto da netko radi u pekari 8 sati i neko tko radi ajmo reći na kranskoj dizalici 8 sati ili netko ko radi kao neki šet ili voditelj koji odgovara u tom trenutku za 20-30 ljudi. Nažalost kod nas je to tako da svatko ima minimalnu plaču istu, a to poslodavci koriste.

Odgovora na pitanje odakle pare koje će cirkulirat (ko će ih stvorit) i dalje nema…

Zamisli da svaki čovjek ima 4000kn mjesečno, on tih 4000kn potroši u kafiću, u dućanu… vlasnik dućana i kafića dijelom tog novca plati porez, a ostatak potroši negdje drugdje kod nekog drugog poslodavca koji će opet taj novac potrošiti na poreze, radnike i svoje gušte… i tako se sve vrti u krug.

Čak i ako čovjek taj novac ne troši nego ga drži na bankovnom računu, banka će taj novac koristiti za ulaganja i opet će biti u opticaju. Problem nastaje jedino ako čovjek novac sakuplja i drži u čarapi, pa tu jedino lopov koji ukrade čarapu može taj novac vratiti u cirkulaciju :slight_smile: No to je onda već stvar mentaliteta, pa bi trebalo proraditi na tome da se vrati povjerenje u banke, koje su, bez obzira na ljude koji ih zloupotrebljavaju, u suštini vrlo korisne ustanove.

Novac postoji, samo nije ispravno raspoređen :smile:

Jedan ekonomist je to bolje objasnio, ako pronađem komentar ću ga copy pejstati ovdje.

Ne ti novci neće cirkulirat nego će nestat na način da tebi treba odjeća koja je iz kine treba ti nafta itd…

Da, zato sam rekao da bi se ovo trebalo dogoditi na globalnoj razini. Ako bi zakon o temeljnom dohotku bio uveden samo u EU, onda bi ga trebali pratiti i dodatni zakoni koji bi regulirali uvoz robe i izvoz novca.

Smece koncept za neuke i nesposobne, IMHO.
Na taj nacin cemo uskoro zavrsit tako sto cemo evo nas par radit ovdje i oko 25 milijuna balkanaca uzivat.

Iako, svidja mi se koncept gdje se oporezuje na potrosnji, ne zaradi, ali to je uglavnom najsvjetlija tocka.

1 Like

Na koji način kad banke nisu u službi stanovništva i radnog naroda već u službi krupnog kapitala?

+1, meni se ta ideja takodjer svidja.

2 Likeova

Ako svatko bude imao dovoljno za pokrivanje osnovnih životnih potreba, nitko neće htjeti raditi u Konzumu na kasi.
A kako će svi imati novca, svi će htjeti kupovati u Konzumu.
I eto problema, svi žele kupovati, a nitko ne želi prodavati.
Rješenje? Todorić će morati investirati u automatske blagajne, kakve npr. ima Merkator, barem ovaj zadarski, zapošljavat će četiri puta manje blagajnica, a njima će morati davati pristojnu plaću da bi htjele raditi u Konzumu na kasi.
Rezultat: Todorić će ostvarivati manje prihode no svejedno neće umrijeti od gladi, a blagajnice u Konzumu će imati pristojne plaće i ljudske radne uvjete.

U današnje vrijeme automatizacije i robotike i sve manje potrebe za ljudskom radnom snagom, kada jedan čovjek za sat vremena uradi ono što je prije sto godina trebalo sto ljudi raditi mjesec dana, mislim da je bezuvjetni temeljni dohodak pravi put.
Naravno, uveden na razini EU, dakle cijelog kontinenta, a nema šanse da uspije lokalno.

1 Like

Krivo razmišljaš. Društveni cilj (ako takvo nešto postoji) nije puna zaposlenost nego što veće bogatstvo. Ako se izume automatske blagajne, onda će se povećati ukupno bogatstvo jer će blagajnice moći raditi nešto drugo, a za to vrijeme će se kupovina moći obavljati. U 19. stoljeću su radnici uništavali šivaće strojeve po tvornicama jer su im strojevi krali radna mjesta, a zapravo se dogodilo da nikad veći postotak ljudi nije mogao lako doći do jeftine odjeće. en.wikipedia.org/wiki/Luddite

Inače, mislim da je zahtjev za temeljnim dohotkom duboko nemoralan. On se može ostvariti na 2 načina: oporezivanjem (krađom) onih koji stvaraju vrijednosti ili printanjem novca ex nihilo. Zanemarimo na trenutak ovo prvo i zamislimo da HNB isprinta svaki mjesec 4000 kn svakom građanu RH. Ovaj članak objašnjava što bi se dogodilo.

Morate shvatiti da vlast ne može stvoriti bogatstvo, ona ga putem prisile samo može raspodijeliti. Vama je draga raspodjela kada se uzima drugima, a daje vama. Biste li bili humani pa dozvolili da se uzme vama? Steelmaiden, možeš li mi dati 1000kn? Ja sam uvjeren da imam manje novca od tebe i zato to tražim.

1 Like

[quote=“ariosto, post:46, topic:9904”]
Biste li bili humani pa dozvolili da se uzme vama?
[/quote]Ne komentirajući ostatak tvog opažanja, samo izdvajam ovo pitanje. Ja osobno, recimo, znam da bih dozvolio, jer svaki mjesec dozvoljavam da mi se uzima velik dio mog osobnog dohotka. Smatram da je to dobro, ali sam kritičan prema prosjacima, jer me to upućuje da novac koji mi se uzima nije dobro raspoređen ili da netko ne radi svoj posao dobro. Protiv količine koja mi se uzima nemam ništa protiv dokle god vidim da mogu zaraditi više – postoje okolnosti u kojima bih osjetio da je granica dosegnuta, ali objektivno uvijek postoji razlog zašto su porezi takvi kakvi jesu, pa se tim razlozima treba posvetiti.

To je za svaku pohvalu i dokazuje prisutnost jedne visoke razine morala u tebi. Mene ne zanima kako pojedinac raspolaže sa svojom imovinom ili tijelom, problem je kada prisiljava druge da djeluju onako kako on želi.

Zagovaratelji ove incijative misle da bi taj iznos trebao biti 60%
prosječne hrvatske plaće, koja je za srpanj iznosila 5504 kn, pa 60%
iznosi oko 3300 kn. Hrvatska ima 4 284 889 stanovnika, pa bi mjesečni
izdatak za proračun iznosio više od 14 milijardi kuna. Na godišnjoj
razini, država bi za temeljni dohodak morala izdvajati 168 milijardi
kuna. Kojih nema, niti će ih ikada biti, jer kompletni proračun za
2013. iznosi 122 milijarde kuna.

http://tportal.hr/komentari/komentatori/293105/Temeljni-dohodak-bez-temelja.html

PS: otežano je postavljanje URL-ova (do sad mi nije dozvolilo na wikipediju ni na tportal)