Thailand, Indonesia, nove destinacije!? 🏝

Pa… ako sam ja to dobro shvatio, Jugoistocna Azija je OK sve dok nemas djecu, kad djeca dodju, pogotovo kada porastu, dosta se toga promjeni. Kako ne razmisljam o odlasku u Aziju, necu puno pametovati.

Za sve koji ne znaju a zele da odu ali da i dalje rade na netu, evo jednog fantasticnog sajta

Ja bi iso negdje za prezivjeti proljece, alergije me ubijaju, ali prosle god kad sam otiso na Kubu, taman sam pogodio vrijeme i kad sam se vratio, nisam osjetio bas nista. Sad sam bio za vikend h Amsterdamu, gore me malo peckalo prvi dan, nakon toga nista, sad kad sam se vratio, sve se opet pojacalo. Imam osjecaj da samo kod nas ima tog sranja na koje su ljudi alergicni.

2 Likeova

kakve su uopšte filipinke i tajlanđanke, nisam rasista ali me ne privlači azijatski tip žene hahahhaha

3 Likeova

A mogo si koju rijec napisat o Kubi. Tj vise rijeci, referat komotno.

Moram odma napomenuti da nije za webmajstore. Interneta preko mobilnih mreza nema, ni wifija po kaficima i hotelima. Moras kupiti karticu za net koji ide na minute. Odes u wifi park (u Havani ih ima 4-5), tamo ukucas login podatke i pomolis se da ce raditi. Ja sam kupio karticu za 5 sati, bio sam mozda sve zajedno sat vremena online, ostalo je iscurilo dok net nije radio, spojis se, ali ne radi jer je preoptereceno :joy: Pored toga mi je bilo odlicno. Priroda oko havane prekrasna, pjescane plaze poluprazne, cijene vise nego prihvatljive, kokteli najbolji koje sam pio, hrana odlicna. Havana ima stari i novi dio, ja sam bio u starom dijelu, ali na granici, 2 min pjeske od novog dijela. U starom dijelu oronule zgrade, klinci se po cijele dane igraju na ulici, sve puno pasa i macaka koji su miroljubivi i ne obracaju pozornost na prolaznike, dok u novom dijelu prevladavaju uglavnom turisti. Prosjecna placa im je tek 30ak eura. Cijene po gradu su jeftine, ali opet nisu super jeftine jer lokalci imaju svoja mjesta di kupuju. Imao sam prilike ici na lokalnu trznicu. Npr. hrpa banana koje u novom dijelu Havane kostaju 1 usd, kod lokalaca kostaju 10 centi, ALI imas 2 valute, konvertibilni pezos (za turiste) i pezos nacionale (za lokalce) i sad, lokalci ne smiju uzimati strane valute jer im zakon brani, a na tim trznicama ne zele uzeti ni konvertibilni pezos, pa moras znati nekog lokalca koji ce ti “sa strane” dati pezos nacionale. Na zapadnom dijelu imas super luksuzne resorte, ali tamo nisam isao jer me to previse ne zanima, vise volim dozivjeti zivot lokalaca na destinacijama koje posjecujem. Mogao bi pisati do sutra jer me Kuba stvarno ocarala i kad tad cu opet ici tam. E da, prica o starim autima koje vidite na fotkama i tvu je potpuna istina. Tamo novije aute voze samo super bogati stranci koji imaju tamo firme jer su im porezi oogromni i zbog toga svi voze aute iz '50-'70 za koje sami izraduju rezervne dijelove i jako dobro se brinu o njima. Ako tko ima koje konkretno pitanje, na raspolaganju sam.

5 Likeova

Nisu ni mene privlačile dok nisam otišao tamo i upoznao nekoliko. Treba malo voditi i računa jer ima dosta trandži koji se predstavljaju kao devojke. Mislim lako se prepoznaju, neki se vide iz aviona, a za neke treba samo malo bolje analizirati, ali bilo je ljudi koji su ih “teško” razlikovali. :joy::joy::joy: Savetovao bih svakom muškarcu da ode bar jednom dok se ne oženi.

1 Like

Ovo je apsolutno tačno. Ja sam na Kubi bio pre 9 godina, zemlja je rajska u svakom pogledu, ali internet živi KRŠ! Čak i u luksuznijim hotelima je bio gori nego dial up. Nisam siguran da se do sad nešto preterano popravilo. Tako da za online biznis nije. Možda najviše za pisanje i čitanje mejlova.

@Hellas je već linkovao staru temu na kojoj sam pisao o svom doživljaju Tajlanda.

Pisaću još malo, ali gledaj da imam devojku sa kojom sam nekoliko godina, ali smo bez dece.

Tajland je veliki. I cene, pogotovo cene smeštaja, se dosta razlikuju zavisno od grada koji odabereš. Od ostrva na jugu do Bagkoka ima sat vremena leta, i od Bangkoka do severa, tj. grada Chiang Mai, još sat vremena, tako da je zemlja stvarno velika.

Na jugu su ostrva poput Phuketa, i tamo je smeštaj najskuplji, logično. Verujem da za cenu koju si naveo možeš naći kuću sa bazenom, ali na manje atraktivnoj lokaciji, verovatno nekoliko kilometara daleko od plaže, što znači da ti je verovatno neophodan auto ili dva motora.

Phuket je veliko ostrvo, dugačno preko 30km. Neke plaže su više zanimljive, neke manje. Neke recimo nisu za kupanje, neke su prepune turista, neke su za one koji žele samo mir. To treba istražiti i videti šta ti odgovara. Mislim da je AirBNB ovde najbolja opcija za inicijalnu pretragu, nisam našao ni jedan centralizovani sajt. Uglavnom najpoznatija i najturističkija plaža je Patong, a proveo sam vremena i na Kata i Karon plažama, koje su cool, ali manje prometne i ima manje sadržaja. Pazi samo na Phuket City, on jeste jeftin i negde je na sredini ostrva, ali je daleko od mora. Vredi ga posetiti doduše.

Bangkok je glavni grad, smeštaj tu je malo skuplji od Chiang Mai, gradu u kome sam. U BKK nikada nisam provodio duže od par dana, pa ne znam šta bih pametno napisao.

Prvi veći grad do Bangkoka sa morem je famozna Pataja. I ona može biti lepa opcija, pogotovo predgrađe Jomtien, koji je sa Patajom povezan jako jeftinim prevozom. Iako je Pataja na glasu zbog noćnog života pogodnim pogotovo solo muškarcima, ima jako puno sadržaja da ponudi i za porodicu. Imam tamo drugara koji se pre dva meseca preselio sa ženom i ćerkom od 4 godine, i ona baš uživa. Drugi plus je što je u Jomtienu smeštaj jeftin, i što ima jako puno condos sa fantazija bazenima. Minus je to što more tamo ne može da se poredi sa onim na ostrvima (Phuket, Koh Samui, Ko Lanta).

U Chiang Mai možeš naći kuće sa bazenima, ali i to je dalje od “akcije” - grada, shopping mallova itd. Ima dobrih smeštaja, ali uglavnom nema bazena (ali ima dosta javnih bazena po gradu). Uglavnom bilo gde da si ono osnovno, radnje, restorani itd će ti biti jako blizu. Chiang Mai i okolina su puni prelepe prirode, šuma, vodopada, jezera… grad je i dovoljno veliki da ima u ponudi sve što treba, i dovoljno mali da skoro svugde mogu da pešačim; podseća me time na Novi Sad. Jedino što mu fali jeste more. Ovo je solidan sajt za pretragu smeštaja http://chiangmaiproperties.co.th/EN/index.aspx

Gledaj i to da kvalitet izgradnje ne može da se meri sa onim kod nas, i da oni na čistoću u kući gledaju drugačije nego mi (mislim da bi mi Mama poludela ovde, npr.), i da je “zapadni” tip smeštaja skuplji od onog lokalnijeg.

Internacionalne škole mislim da su fino skupe.

Što se tiče cene života, da sam ovde lokalac, mislim da bi mi bilo isto kao u Srbiji.

Dugoročno ostati u zemlji je već problem. Možeš dobijati vize na po godinu dana za učenje jezika, za muay thai i slično, ali na svaka 3 meseca se mora ići u imigraciono i oni mogu da ukinu vizu. Ukoliko se otvori firma, tu ima nekih mogućnosti, no i tu ima mnogo toga da se razmotri i baš je komplikovano.

Moja devojka je Tajka, i čak i da je oženim, moram ispuniti dva uslova da ostajem u Tajlandu. Prvi je da imam 400,000 THB ili oko ~10,000 EUR koji će da mi sede u banci tri meseca pre godišnjeg produženja vize. Drugi je to produžavanje vize, dobija se samo na godinu dana, pa ako se u nekom trenutku raziđemo, čak i da imam kuću, kola, decu… vizu mi ne bi produžili.

Iako sam tu preko 4 god i mislim ostati još u Tajlandu, ne gledam na svoj ostanak ovde kao na nešto stalno, baš zbog tih prilično surovih pravila za dobijanje prava na boravak ovde.

Ako imaš neka konkretna pitanja, pokušaću da ti na njih odgovorim.

5 Likeova

Jel imas kakvih primjera za ovo?

Bio je jedan moj frend iz Zga na Tajlandu. Kaže da je hrana vrhunska i da se treba paziti jedino da ne pobereš kakvu boleštinu od ženski. Također, kaže da je teško skužiti dali je žensko ili muško, mjenjaju spol i tak… Uglavnom i oni su poskupili, imaju cijene prema njihovom prvom doživljaju tebe kao kupca i procjenjuju koliko si spreman platiti. Govorim o tržnici i hrani, voću… Što se tiče toga da iznajmiš stan nekome i da ti taj plaća najam neke kuće u nekoj drugog državi, treba pripaziti i napraviti kvalitetan ugovor i ovjeriti kod bilježnika. Pod kvalitetan mislim stavku: Ukoliko je potrebno u roku od 10 dana se selite van" a zbog toga ima smanji najam za 100 eura mjesečno i reci da im to smanjuješ kako bi bili spremni pokupit stvari i otići kad ti kažeš. Ako ti je veća gajba, jbg vjerojatno će doć obitelj s djecom a njima je to svojevrstan šok, npr. taman se smjeste i ti kažeš da idu van. Zato im odmah daj do znanja da se možeš “sutra” vratiti i da se unaprijed ne ljute zbog toga. Znam lika koji ima već 4 godine podstanare i sad za koji dan ih treba murija deložirat. Pazi preko suda koji je trajao 3 godine i više.

pa veoma je zgodna. :blush: a sad kakve je kao osoba to doista ne znam.

u međuvremu sam se sjetio da još jedan drugi frend is srednje se je oženio s brazilkom koje je već imala dijete. ali je isto veoma hot :wink:

1 Like

Brazilke su priča za sebe hahaha :smiley:

1 Like

Generalno očiste samo ono što je vidljivo “golim okom”. Npr. kada sam se uselio u jednan stan, primetio sam da prašina na vrhu frižidera verovatno nije bila obrisana ni kada je on bio kupljen.

1 Like

A toalet jel uredan i licil na evropske?

@Hellas mm ne znam… kad god gledam reviews nekih guest house, ljudi se žale na higijenu i toalet, čak i na onim sa većim ocenama. Verovatno zavisi od tvog kriterijuma, generalno je ok, osim ako ne iznajmiš sobu u baš jeftinom guest house. I svugde ima bum gun. Izguglajte. :slight_smile:

ne možeš porediti brazilku i tajlanđanku ■■■■■ mu miša hahaahha

Restorani gdje jedu lokalci, u Europi ne bi zadovoljili ni tehnicki, ni higijenski minimum :slight_smile:
Street food na tajlandu ima potpuno drugaciji znacaj nego kod nas.

Ja sam bio po hotelima cca mjesec dana i tamo je cisto i ok.

Što gora rupa, to bolji čevapi.:smile::smile::smile:

Ja sam jeo uglavnom na takvim mjestima jer je (meni) hrana bila dobra, a cijene su smijesne bile tada. Sad kaj je bilo u tim jelima neznam, rekli su da je piletina :slight_smile:

Na balkanu je to pravilo. U Skopju smo uletili u neku birtiju, unutra one stare plasticne stolice od prije 30 godina, a upravo tam sam jeo najbolju pljeskavicu sa sirom u zivotu, kostala je ispod 2€.