Tko je zvao klasu?

Postoji li mogućnost i je li ispravno ovo: imam dvije klase, A i B. A nasljeđuje B. Mogu li kreirati funkciju u B, koja kad se pozove iz A, ispiše ime klase A?

[php]<?php

class Klasa1 extends Klasa2
{
public function __construct()
{
echo $this->ime_klase();
}
}

class Klasa2
{
protected function ime_klase()
{
return ‘ime klase1’;
}
}[/php]

http://www.php.net/manual/en/language.oop5.late-static-bindings.php

možda pomogne

Pomoglo je, hvala :slight_smile:

Znači želi definirati varijablu koja bi mi bila vidljiva u svim funkcijama klase, kako i gdje to učiniti?
ja sam pokušao ovako, al ne radi:

[quote=“trokut”]Znači želi definirati varijablu koja bi mi bila vidljiva u svim funkcijama klase, kako i gdje to učiniti?
ja sam pokušao ovako, al ne radi:

Ne želi on to učiniti, a tebi fali $this ispred $b, znači umjest echo $b, echo $this->b jer ispisuješ property koji pripada instanci klase.

Probao sam this, ali onda mi javlja ovu grešku:
Parse error: syntax error, unexpected T_VAR, expecting T_VARIABLE in C:\wamp\www\test.php on line 4

u 4. liniji je: public var $b=4;

[quote=“trokut”]Probao sam this, ali onda mi javlja ovu grešku:
Parse error: syntax error, unexpected T_VAR, expecting T_VARIABLE in C:\wamp\www\test.php on line 4

u 4. liniji je: public var $b=4;[/quote]

A probaj sa public $b, bez var

U tom slučaju dobim ovo:
Fatal error: Cannot access empty property in C:\wamp\www\test.php on line 7

Našao sam grešku:
Ja sam stavljao $this->$b;
a treba $this->b;

Hvala puno i čitamo se :slight_smile:

Opet se čitamo…
sad me zanima da li je i kako moguće iz primjera što sam stavio iznad napraviti ovo:
recimo u funkciji1 izračunam varijablu $c i sad želim njenu vrijednost vratiti izvan klase.
Da li je to ikako moguće. Stavio sam return $c, ali kad probam ispisati $c izvan klase nema ga…
Molim pomoć…

čuj nauči osnove OOP i biti će ti sve jasno.
Treba ti instanca klase da bi mogao pozvati metodu u kojoj se koristi return $c.
Takve metode se zovu getteri.
Bez tih nekih osnova, pročitanih, naučenih i shvaćenih te viđenih u praksi kako funkcioniraju, teško ćeš naprijed kad je u pitanju OOP.

Da, u procesu sam učenja… i osim što čitam, isprobavam neke stvari, pa kad mi nešto nije jasno između ostalog konzultiram ovaj forum… ako ne znaš odg na pitanje, molim te da se suzdržiš od pametovanja… hvala!

Postavio sam konkretno pitanje…
Znači dali mogu iz funkcije dobiti vrijednost neke varijable van te funkcije i kako…
Ako neko zna odg pitanje molio bih pomoć…
ako ne nema veze…

[quote=“trokut”]Da, u procesu sam učenja… i osim što čitam, isprobavam neke stvari, pa kad mi nešto nije jasno između ostalog konzultiram ovaj forum… ako ne znaš odg na pitanje, molim te da se suzdržiš od pametovanja… hvala!

Znači dali mogu iz funkcije dobiti vrijednost neke varijable van te funkcije i kako…
ako ne nema veze…[/quote]

Ne znam čemu ljutnja odmah, čovjek ti je dao dobar savijet. Odgovor ti je tu samo ga treba pročitati.

I da, da ti ja ukratko dam odgvor: Ne, nije moguće.

Ne možeš nikako učinit ovo:

Ako učiš i čitaš i kužiš, zapitaj se zašto ovo ne ide. Probaj pronaći odgovor, a ako ne pronađeš, javi ovdje pa ćemo ti mi objasniti osnove OO-a.

[quote=“trokut”]Da, u procesu sam učenja… i osim što čitam, isprobavam neke stvari, pa kad mi nešto nije jasno između ostalog konzultiram ovaj forum… ako ne znaš odg na pitanje, molim te da se suzdržiš od pametovanja… hvala!

ako ne nema veze…[/quote]

Ovo ti je odgovor ako ga nisi uspio prepoznatiti:

[quote=“gorrc”]
Treba ti instanca klase da bi mogao pozvati metodu u kojoj se koristi return $c.
Takve metode se zovu getteri.
[/quote]

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja