Transformacija računara za svega 69 $ (Nvidia GT 1030)

Dobro vece svim forumasima :smiley: !

Listajuci tako Facebook naletih na informaciju da je danas (dok ja objavim temu to ce vjerovatno biti i juce :smile:) izbacena nova graficka kartica od strane Nvidia-e.

Kako ne pratim toliko trziste nisam ni upucen u samu situaciju, buduci da se ona mijenja na sedmicnoj bazi. Ipak ono sto mi je zaokupilo paznju su odredjene specifikacije koje GT 1030 posjeduje.

Za one koji ne znaju - GT je oznaka nesto slabijih GPU-a koje Nvidia izbacuje, dok se na nesto jacima nalazi GTX oznaka. Bas me ta GT oznaka i zainteresovala buduci da se nasla u kombinaciji sa brojem koji ide preko 1000. I zaista, GT serija je prekinuta jos kod kartica sa oznakama 7xx, da bi sada bila nastavljena.

Progooglam ja tako malo i saznam da je to upravo friska graficka sa nekim jako zanimljivim stavkama. Za pocetak koristi najnovije tehnologije - prvenstveno mislim na one koje koriste i high end Pascal kartice.

Ipak, da ne bih previse sirio temu, svi mozete progooglati, ono zbog cega zapravo dizem temu i objavljujem nesto je sljedece:

U posljednjih nekoliko godina stvari su se drasticno promijenile. Eto pogledajte samo sta dobijate ulaganjem 70$-ak dolara u vas racunar, tacne cijene imate na neweggu gdje se kartica i prodaje. Bilo koji moderan office racunar mozete pretvoriti u neki uslovno receno gaming racunar. Tako na primjer dodavanjem jos nekog najobicnijeg SSD-a dobijate masinu koja se pokrece za svega 10ak sekundi, moze pokrenuti igre tipa GTA V, najnovija Fifa ili PES, WoT, LOL i sve slicne naslove bez problema na HD rezoluciji (720p). Osim zabave bez problema mozete koristiti Photoshop i Ilustrator, a ne biste trebali imati problema ni sa video editovanjem u programu kakav je Sony Vegas.

Za kraj hocu samo da kazem da znam da ovdje ima ljudi kod kojih vise samo kuciste bez napajanja kosta mnogo vise od ove graficke kartice, ali opet napominjem za nekoga ko nije u mogucnosti da izdvoji vise, bolje je i da kupi karticu proizvedenu u 2017oj godini, koja se po mom skromnom misljenju moze definitivno porediti sa na primjer GTX 750Ti karticom, koju ja na primjer koristim.

Ono sto sam zaboravio reci jeste da je ovo samo pocetak nove serije GT kartica i da nas tu vjerovatno ocekuje jos svasta zanimljivo.

Pozivam vas sve da se pridruzite diskusiji, napisite kakve racunare trenutno imate, planirate li nesto nadogradjivati i da li ste generalno zadovoljni! :smile: :blush:

A dobro sada, to je s koje strane gledas. Takav pristup samo govori kupis ovu grafu i mozes pokrenuti ovu igru, ok, ali sto ces bacati lovu na grafu gdje ces igrati primjer gta 5 na najmanjim postavkama i gdje ces imati max 30 fpsa, a drop fps necu ni govoriti. Mozes ti bootat windowse i za 4sek, ali sto ti to znaci? Bolje radit, ustedit i kupit komp za 10k kn+ na computeruniverse nego placati nasim seljackim trgovinama. Ja sam npr ustedio 1700kn jer nisam kupio ovdje komp, znaci da sam mogao jos 1700kn uloziti, a nisam.

Sada, igranje igre na 720p pogotovo sa full hd monitorom kakav je i standard danas je katastrofa. Uvecana slika, grafika uzas. To ni djetetu nebi kupio da kvari oci :slight_smile:

Stoji to sve, ali evo opet cu uzeti ovu moju grafu za primjer, jer je po gamedebateu bukvalno identicna ovoj novoj.

Snjom igram na native rezoluciji monitora - 1440x900, a fps lijep stabilan 50+ :smile:

Inace mislim da je upravo ova rezolucija na 19 inch monitorima idealna za budget i office racunare generalno.

Koliko para toliko muzike?

neka naprave prvo testove pa usporede sa onima od 2k kuna. Ako su tu negdje onda su anpravili dobar posao, ako nisu ond aje to ko u intelu onaj cheap shit Celeron kojeg trpaju u kucista da bdue sto jeftiniji komp kada se kupuje za poklon.

Naravno da nece moci da se porede sa karticama od 2k hrk! Ali u tome i jeste bit, napravio se korak, istina malen, ali korak naprijed je napravljen kada je rijec o budget gamingu.

I inace @CroLog gamedebate kaze da se sa ovom grafom GTA V moze igrati na High postavkama u 1080p rezoluciji sa 60 FPS, tako da :smiley:

Sada sam pogledao video lika, full hd, sve high, vsync off, i druga cuda on/off da ne nabrajam pise avg 70fps, min fps 37. vsync je off kao sto sam rekao, a grafa stalno radi na 99-100%. Igraj 6 mjeseci tako i ode grafa, ako ne i manje.

Dobra grafa, ali opet… kad igras stavi snimanje, streamanje adio. Samo neznam s cime je ovaj snimao video, jeli s vanjskim onim cudom zaboravio sam ime.

Mogao si i link ostaviti ako nekoga jos zanima :smiley:
Inace ne bih se slozio s konstatacijom da ce ti otici grafa ako igras igre, namijenjena je za eSports. Ono sto bih jos dodao jeste da postuje ove nove standarde po kojima se uredjaji sa kondezatorima ne prave sa onim klasicnim zastarjelim koji mogu lako nabubriti i pokvariti se, vec onim cvrstim, zaboravih im ime, u glavnom kazu da mogu trajati i do 10 godina!

Pa ovi koji drze natjecanja njima je ok ovakva kartica. Drze natjecanje tjedan dana, nakon par mjeseci opet, u godinu dana radit ce kartica max 2 mjeseca. Mozda grijesim, ali vjerujem da je tako.

Pa mislim da nije samo za natjecanja, moze se eSports i u kucnoj varijanti odvijati :smiley:

Sve u svemu grafa je dobra za takve i slicne igre, za 70$ dobijas graficku koja se ne cuje (ako uzmes verziju sa pasivnim hladjenjem), a na kojoj mozes igrati GTA V i sve ostalo pobrojano. Po meni i vise nego dovoljno :wink: !

1 Like

Ma dobro pusti kucne varijante jer toga ima sve manje i manje. Znam ljude koji su koristili citeve cisto da udu u top X da dobiju nagradu, tu nema nikakve sigurnosti od citera. Dodes na lan pa vidis sve.

Jest dovoljno, ali kartica ti je stalno na 99-100%. I sto kad ti usred igre pocne trzati jer nema dovoljno memorije pa onda prestane i pitas se koji qurac i onda jos spustis nize postavke da ti cak i u takvim situacijama bude igra radila ok.

Samsung EVO pro 850 SSD na quadcoru sa 16GB ddr3 i stavio gore Ati 270x 2GB oC.

Sve na maximum full HD sve na desno kako se kaže, nema problema.

Sve igre idu na SSD i c disk je SSD.

A akrtica se nađe za ispod 100$. Tako da ovo gore nije ništa posebno po mom mišljenju.

Samo cu ti reci da navedena graficka trosi 6 puta vise od GT1030!
Obicno su te low budget konfe sa nekim najgorim mogucim napajanjem…

Briga koga koliko trosi, ali da stavis ovdje usporedbu nakon mjesec dana jedne i druge kartice bila bi drugacija stvar :slight_smile:

Glupost.

Jeftina nije baš, barem kučište ploča i napajanje Antec 903 i OZ 750W napajanje,te samo SSD diskovi.

Kartica od 60$ je jeftino ali ako mu je dobro super. Valja čovjek karticu nije zamijenio u životu, pa oduševljenje.Pa to je 64 bitna kartica OMG.

A 30$ više dobiješ 256 bitna kartica barem koja bitno bolje stoji od navedene.

Što su low budget kompe? Pa kartica ako trpaš 1030 dakle 64 bitnu karticu mislim da je to minimum ako su ti igre bitne. Dakle low budget komp totalno.

Joj…

Stvarno je nezgodno kada ovako pokusavas da istaknes nesto, ali iz nekog razloga (valjda lose komunikacije) ne uspjevas.

Ti si uporedio GT 1030 i 270x dakle stavio si ih u isti kos. Naravno da je druga kartica bolja, ali ako su u istom (low budget kosu) onda je napajanje jako bitan faktor, vjeruj mi razumijem se bar toliko :slight_smile:

Dakle kada poredis nesto u razlicitim kategorijama postoje neke dodatne osobine koje su vezane iskljucivo za jednu od kategorija!

Nadam se da si shvatio ono sto zelim da kazem, stoji vecina stvari koje si ti napisao, no hvatanje za broj bita kada je u pitanju low budget grafa i u isto vrijeme zanemarivanje potrosnje iste je u najmanju ruku neozbiljno!
(Iskreno i pored svega toga slazem se da su napravili OGROMNU gresku kada su napravili 64bitnu graficku u 2017oj godini, no da li je to zaista mana kada su performanse takve kakve jesu?)

Kužim, sorri. Nije ista “liga”.