Tražim izradu algoritma, procjena cijene

Nisam rekao da se ne može, nego da nije tako lako i trivijalno raspisati strukture koje će rješiti dat problem.
I nikako da te osvjestim da si lagane probleme istaknuo, a one prave nisi ni uvidio da postoje.
Recimo:

Kao što ti kaže @dmitrecic, ovo gore je najlakši dio. Dati logičku svrhu prepoznatim pojmovima je puno dublji problem.

@dmitrecic, jesi li svjestan u svojoj ponudi da se traži 90%-tna unčikovitost?
Te još neke stvari koje nisam u startu napomenuo, a sad vidim da bi trebalo i to:
-parsiranje oglasa ispod 50ms
-oglas koji se deklarira prepoznatim, mora biti stvarno i točno prepoznat. Tu može postojati greška od max 2%.
Znači, 100 oglasa za koje bi algoritam tvrdio da zna što su, dva smije pogriješit neki od parametara.

Sve sam pročitao (i odgovore, i tvoj orginalni post) :wink:
Jasna mi je i problematika (pogledao sam i facebook stranicu i oglase) i jasno mi je što se očekuje i kako bi podaci trebali biti grupirani.
Međutim, također i tebi treba biti jasno da će skripta u startu biti podosta “glupa”, međutim kako se unose novi pojmovi, i kako će prepoznavanje logike postova rasti (zato treba onaj dio u kojem bi bio prikazan kako se iz kojeg posta vade relevantni podaci, i prema tome “dorađuje” logika), skripta će postajati “pametnija” vremenom.
Od prve, sa unosima postova od tisuće ljudi koji svakako unose, nema niti teoretske šanse da prepozna 90%.
Evo baš kada sam gledao postove na navedenoj facebook grupi, jedan je unio “kretanje u 9/9:30” (primjer) od prve takav unos ne bi prepoznao, međutim nakon unosa za prepoznavanje i takvog unosa, skripta uzima i buduće takve unose kao podatak za vrijeme.
Poanta je u slaganju skripte koju možeš vremenom “učiti” novim pojmovima. Jedino tako se može učinkovitost poboljšati, jer ne možeš znati hoće li za mjesec dana ljudima u grupi pasti na pamet da kao neko svoje “interno pravilo” uvedu pisanje oglasa u stilu “St-Zg 9:00 > 15:00 2” (polazak Split, destinacija Zagreb, polazak u 9, dolazak u 15 sati, za dvije osobe). Ako skripta ne prepozna taj novi unos, badave što je prije mjesec dana radila sa 95% prepoznavanja, jer sada neće prepoznati ništa… (nadam se kako sam dobro objasnio :slight_smile: )
Ovo što ti tražiš je izazov za svakog programera. Tko ne bi htio biti autor jedne takve skripte i da se može hvaliti kako je napravio nešto genijalno? :wink:

Od ovog threada polako nastaja dihotomija. Idemo, da vidimo @bozoou … je zelis sklopiti biznis ili su sve ovo prazne rijeci. Ja sam spreman napraviti navedeno. Cijena projekta 120.000 kuna + PDV, na tome ce raditi 4 covjeka, 6 mjeseci. Potpisemo ugovor i garantiram ti 90% tocnosti algoritma. Dali si spreman platiti navedeno. Javi vrijeme i mjesto kada potpisujemo ugovor.

Uz navedenu cijenu, dodjelit cu ti 8h dnevno na rok od 3 mjeseca jednog covjeka koji ce raditi kontrolu algoritma i “popravljanje” kako bi algoritam ucio.

Ja mislim da bi se to na WordPressu moglo odraditi.

(Malo sale na vlastiti racun) :stuck_out_tongue:

3 Likeova

Pa kako drugačije nego sa ugovorom? Nije mala svota u pitanju. Također dajem i račun i ugovor (support se podrazumijeva za cijelo vrijeme korištenja sistema).

@dmitrecic tko hoce zajebat … zajebat ce sa i bez ugovora … tako da je to jasno 1/1. Hvala bogu danas nije problem otvorit 10 firmi … uzet pare iz firme i zatvorit :smiley: Kod ovakvih poslova treba gledati reference i preporuke.

1 Like

I reference i preporuke stranih i domaćih naručitelja, i vlastiti projekti koji mi zarađuju “dnevni kruh” (rađeni od “nule” u potpunosti mojih ruku djelo), i tvrtka koja radi par godina, itd… Nismo djeca :wink:

Sorry, ako si tako shvatio, nisam te uopće htio podcjeniti niti to činim.

Jep, zaista je postala sprdnja od teme kad prvo tvdriš da si vrlo siguran da se ne može, a sad od jednom garantiraš 90%.
Inače, za takvu cijenu bi pristao jedino potpisati takav ugovor da bi ti iz svog đepa naplatio tu četvoricu, ukoliko skripta nebi položila ispit na kontrolnoj skupini oglasa…i za svaki novi test bi se naravno uzimala nova kontrolna skupina oglasa.
Dnevno izlazi jedno 300 oglasa, tako da se skripta nebi mogla fejkat tako da se naštima na neku određenu kontrolnu skupinu.

@dmitrecic drago mi je čuti entuzijazam s kojim si završio post :thumbsup:
Moram priznati da sam temu otvorio zaista da vidim kako diše forum prema ovom problemu…,kako gledaju na problem, te koliko cijene izradu rješenja problema.

No kad bi zaista kretali u konkretan deal, moraš biti svjestan da bi se mi onda dobro ogradili ugovorom. Jer nam “neuspjeh” ili “polu-uspjeh” nebi bio od ikakve koristi

Odličan je naravno, a i nužan pristup da se skriptu moraju moći učiti nove stvari. Da nema toga…bio bi to pucanj u prazno.

No onaj tko bi radio algoritam, onda bi ju on i mogao naučiti do nekih određenih postotaka uspješnosti. Primjera oglasa ima hvala Bogu dosta. Samo nekih 100 000 u zadnjih godinu dana. Teško da će sutra izaći neki novi oglas kakav se nije pojavio u tih 100 000. Znači ako algoritam prolazi tih 100 000 oglasa sa 90%, onda će vrlo vjerovatno i cijeli sljedeći mjesec moći raditi sa približno 90%. Jer ako nebi, to bi značilo da su se rezultati “namještali” prema kontrolnoj skupini od tih 100 000.
To što se može pojaviti neka nova špranjca pisanja oglasa za datum ili nešto…to nije velik problem. Čim je to neka špranjca ona se lako primjeti i dekodira, tj. skripta prilagodi. Problem je naučiti skriptu one stvari kojima je jedina špranjca hrvatski govor. A tu neće nova špranjca nastati sutra ili prekosutra, pošto je korijen govora ipak malo dublji.

Ja se pridružujem isprici, i zapravo svima se ispričavam pošto sam malo špekulirao sa naslovom teme.

Istina je da zapravo mi nemamo dovoljno love da isplatimo ovakav zadatak. Ovo je bilo više malo u svrhu ispipavanja cijene i slušanja tuđih razmišljanja…a i provjere jeli ima uopće zainteresiranih.
Uvodni post to tako nekako i kaže…istina, zakumuflirano, pa isprika zbog te kamuflaže.

Naravno da bi skripta došla sa nekim predodređenim pravilima (kako bi je drugačije mogao ispitati :wink: )

Kao što sam gore naveo, radio sam nešto vrlo slično ovome, gdje je skripta logički ocjenjivala da li je odgovor točan ili ne, prema onome što je korisnik unio (točan odgovor bio bi spremljen, a logičke varijacije istoga bile bi točne). Ovaj problem je vrlo, vrlo sličan i definitivno nije nerješiv.

Ako se jednog dana odlučiš za izradu istoga, javi mi se za neobavezujuću ponudu.
I nema “djelomično funkcionira”. To je nefunkcioniranje.
Radim ovaj posao dovoljno dugo kako bih znao pravila, uvjete i potrebe.

1 Like

Imam te na umu, svakako. Ako u međuvremenu ne poskupiš, cijena koju si ponudio je više nego prihvatljiva :wink:
No nama se trenutno ne žuri previše jer još radimo na usavršavanju vlastitog algoritma. No bila bi fora jednog dana spojiti dvije skripte koje rade istu stvar te na taj način podići kvalitetu.
A još više bi mi bilo drago podijeliti s nekim iskustva sve problematike s kojom sam se ovdje sreo…i vidjeti drugačije pristupe istim problemima :slight_smile:

1 Like

Da se malo pohvalim …nakon još puno truda i znoja, spomenuti algoritam sada radi sa sljedećom efikasnošću:

-postotak prepoznatih oglasa: 95%
-postotak točno prepoznatih oglasa iz skupine prepoznatih oglasa: 98%

Ili drugim rječima, greška od samo 2%, i samo za 5% oglasa ne zna kategorizirati neku od stavki.

Kad sam krenuo s ovim algoritmom, nisam ni sanjao o ovakvom rezultatu uspješnosti. :smiley: