Tražim partnera (investitora) za izradu web shopa u sklopu geek.hr portala

Planiram već duže vrijeme u sklopu geek.hr portala ugraditi i web shop koji bi se nalazio primjerice na adresi geek.hr/shop ili nekoj u tom stilu.

Portal mjesečno ima preko 1.000.000 otvaranja i neki web shopovi se već oglašavaju kod mene putem PR članaka i bannera. S nekima surađujem već godinama pa smatram da ako su oni zadovoljni rezultatima, da bi isto tako mogao imati koristi i od vlastitog web shopa.

Promocija shopa bi se dakle vršila kroz PR članke, bannere, newslettere, a sada bi se mogle iskoristiti i push notifikacije koje postaju popularne. Portal je dosta snažan na Googlu pa bi se
SEO odrađivao s lakoćom.

Portal je napravljen u Wordpressu i vrlo lagano bi mogao izraditi trgovinu u Woocommercu s kojim već imam i iskustva. Može se integrirati i Shopify ili nešto treće ali mislim da nema potrebe. Naplata bi se vršila kartičnim plaćanjem, Paypalom, bankovnom doznakom, a dobro bi bilo imati i opciju za plaćanje pouzećem.

Ideja je da shop bude kombinacija dropshippinga i vlastitog skladišta jer često dobivam i uređaje na recenziju koje kasnije mogu prodati, a imam i popuste na uređaje kod Kineza s kojima već dugo surađujem. Dakle praktički sve je spremno samo trebam donijeti odluku i shop može krenuti s radom odmah.

Eh sad ako sve to mogu sam, zašto onda uopće trebam partnera?

Partnera trebam radi početnog kapitala kojeg u ovom trenutku nemam za takav projekt. Prvenstveno kapital za kupovinu prvih artikala koje bi postavili u trgovinu, a koji ne bi išli preko dropshippinga.

Primjerice sad je izašao novi Xiaomijev mobitel sa 108 megapikselnom kamerom i bilo bi lijepo kada bi na skladištu imao desetak primjeraka koje bi mogao prodavati i naplaćivati po pouzeću, umjesto dropshippinga gdje se onda čeka tjednima na dostavu, plaća carina, PDV i slično. Mobitel košta $600 prije carine i PDV-a, a na veću količinu mogu dobiti popust gdje me mobitel onda izađe ispod $500. S obzirom na broj upita koje dobivam, siguran sam da bi ih sve prodao u roku keks.

U web shop biznisu se često dešavaju i situacije gdje kupac proizvod vraća nazad na reklamaciju, pa treba uvijek imati spreman novac za refundaciju i slično.

Također bi, bez obzira na to što već imam spreman marketing putem portala, dodatno uložio i u marketing kroz Google i Facebook Ads, a napravio bi i promociju preko Instagrama i Youtube preko influencera.

Zatim je potrebno i neka pravna pitanja riješiti, za što bi se organizirao odvjetnik no mislim da je to najmanji trošak od svega.

Ja već imam tvrtku pa bi s partnerom sklopio ugovor o suradnji ili bi otvorili zasebnu firmu ili obrt u kojoj bi bili suvlasnici, a koja bi bila zadužena za operaciju web shopa.

Postoji mogućnost i da se kod otvaranja novog obrta iskoristi i državni poticaj koji sad mislim da iznosi oko 70.000kn. To ja ne mogu iskoristiti jer već imam firmu ali netko drugi bi mogao.

Ako je netko zainteresiran možemo se dalje čuti putem privatnih poruka ili na:

Mail: info@geek.hr
Mobitel/WhatsApp: +385 95 384 3113

Pa zar PDV i carinu ne placas svakako kad uvezes? (osim ako ne prosvercas)

Plaćaš, osim ako nije iz EU skladišta. No najveći problem je ona procedura koja se mora prolaziti, slanje dokumenata, EORI broj, dokaz o plaćanju i slično i onda se taj proces dosta oduži i često zakomplicira.

Međutim cilj je da to sve obavimo mi umjesto kupca koji samo dođe na naš shop, naruči, plati odmah ili po pouzeću i oko ostalog ne brine.

Koja cifra je u pitanju? Okvirno…

Računao sam negdje između pedeset i sto tisuća kuna.

S 50.000 se jedva kupi tih desetak Xiaomijevih mobitela s carinom i PDV-om + neki sitniji artikli pa računam da je to nekakav minimum da se stvari pokrenu. Paralelno s prodajom mobitela od novo generirane love se uzimaju novi artikli i polagano gradi web shop.

I ponovit ću da smatram da bi mobitele prodao u vrlo kratkom roku jer kad objavim neki članak na portalu, dobijem na desetke upita (mail, fejs, mobitel) u vezi toga gdje i kako ga kupiti.

Jel imas neku cifru u glavi kad bi se investitoru/partneru taj novac vratio, kako bi ste radili poslije toga, ima li on ikakvih sigurnosti tu ako ne ide sve po planu?

Padaju mi na pamet tri modela…

Prvi model i najjednostavniji model je da investitor uloži novac putem ugovora o pozajmici, a u ugovoru napišemo da mu se kroz godinu dana treba vratiti pozajmica plus 20% na taj iznos ili koliko bi se već dogovorili oko provizije.

Dakle ovo je kao nekakav oblik kredita, a osiguranje je ugovor o pozajmici koji zakonski obvezuje moju firmu da pozajmicu mora vratiti u dogovorenom roku.

U slučaju da projekt i ne uspije, moja firma je dužna investitoru isplatiti dogovoreni iznos. Firma posluje od 2008. godine i najgori mogući scenario bi bio da firma ode u stečaj, da više nema nikakve prihode i da novac ne može vratiti, a to se zbog jednog propalog projekta ne bi dogodilo.

Drugi model je da otvorimo zasebnu tvrtku ili obrt u kojoj smo investitor odnosno partner i ja suvlasnici, a web shop otvaramo pod vlasništvom te tvrtke. Partner ulaže novac, a ja odrađujem i vodim cijeli projekt. Pritom naravno da nemam ništa protiv ako partner želi i sa svojim znanjem i radom doprinijeti projektu.

Dobit dijelimo 50/50, a garancije nekakvim posebnim ugovorom nema. U svakom slučaju riskiramo oboje, partner svoj novac, a ja svoje vrijeme. Ako projekt ne uspije i firma propadne, gubimo oboje. Po mojoj okvirnoj procjeni mislim da bi se investicija vratila unutar jedne godine ali to ovisi o puno faktora, a ponajviše o tome koliko bi toga reinvestirali nazad u projekt, a koliko bi “vadili” van iz firme.

Treći model je sličan drugom modelu samo bi u ovom slučaju tražili poticaj od države koji je sad mislim oko 70.000kn za nove obrte. U ovom slučaju partner ne treba investirati svoj novac ali bi trebao otvoriti obrt, napisati projekt i predati ga tamo gdje se to već predaje. Nisam potpuno upućen u ovaj proces ali imam frendove koji su bez problema dobili poticaje za svoje web shopove pa se mogu raspitati za detalje.

Ako bi poticaj uspjeli dobiti, a frend tvrdi da ne zna nikog tko ga nije dobio, novac bi iskoristili za izradu web shopa, isplatu doprinosa partneru (ovo je obavezno) i potpisali bi nekakav ugovor o suradnji gdje definiramo raspodjelu dobiti i točno odredimo tko je zadužen za kakve poslove oko projekta.

U ovaj treći model suradnje bi ulazio samo s nekim tko bi mogao i na drugi način doprinijeti projektu, dakle to može biti netko tko poznaje marketing, SEO, programiranje ili ima nekog prijašnjeg iskustva u prodaji.

Naravno ako netko ima kakav drugi prijedlog, ja sam otvoren za sve opcije.

@steelmaiden, od 2008. radi tvoja firma, nisi uspeo da ustedis bar 15.000 evra, ili jesi, ali ti se ne ulazi, rizikuje sam?

To je sad duga prica, kroz firmu su u tom periodu prosli milijunski iznosi ali je vecina dobiti otisla u privatna ulaganja i potrebe. Gradnje apartmana, ulaganja u dionice, kriptovalute i slicno.

Trenutacno nemam 15.000 EUR viska za ulaganje u nove web projekte, tako je. Imati ću iduće godine ali s ovim zelim krenuti cim prije. Banka i krediti su mi takodjer zadnja opcija ali jesu jedna od opcija.

To je novi model i cijena je na početku malo napuhana, unutar mjesec dana cijena će pasti, tako da ako ne prodaš odmah bit ćeš u minusu…
Uzmi par mobitela i baci kalkulaciju po kojoj cijeni ćeš ih kupiti dodaj pdv + carinu + poštarinu + maržu.

Pošto bi ti bio uvoznik, kako si mislio rješiti popravak mobitela?
Ne znam da bi baš netko imao strpljenja čekati par mjeseci da taj mobitel ide na servis u Kinu.

Primjer.
Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB 128GB (zeleni)
Cijena ali s pdv-om 1659 kn
Santa domenica 1899 kn (s popustom)

Po kojoj cijeni bi ga ti prodavao?

@steelmaiden Malo je moje pitanje bilo neukusno, izvinjavam se, nevezano za tvoj odgovor.

U suštini, s obzirom da imaš mnogo iskustva, mislim da je bolje da sve to realizujes sam, a da kasnije ukljucis uposlienike.
Sa partnerom, kad tad puca.

Tih 10 mobitela bi prodao u roku tjedan dana u to sam siguran, a evo i zašto. U članku gdje sam najavio taj mobitel, ubacio sam i affiliate linkove od trgovine Gearbest. Statistike u affiliate sustavu pokazuju da je članak generirao 6 prodaja (do sad).

E sad Gearbest je kineska trgovina, na engleskom jeziku i kupac mora prolaziti carinu i svu papirologiju. S tih stranica narucuju samo iskusne i informaticki napredne osobe. Ono što bi ja pružio jest da taj mobitel mogu naručiti direktno s geek.hr shopa gdje mi obavljamo svu logistiku oko narudzbe, carinjanja i slicno, a kupac samo čeka na dostavu. Pritom bi mu osigurao telefonsku podršku, ticketing system, live chat i slično.

Ja ne bi bio uvoznik, već preprodavač ili dropshipper. Velika je razlika. Tu se jasno i napismeno objasni kupcu da se servis vrši u Kini isto kako bi ga tamo vršio i da je taj mobitel kupio u kineskoj trgovini na Gearbestu. Zato sam spomenuo kako bi trebalo anagažirati i odvjetnika.

Navest cu ti primjer na mobitelu kojeg već nema u hrvatskim trgovinama, jer na takve mobitele bi i ciljao, a ne na one koje već ima desetak trgovina u Hrvatskoj.

Xiaomi Mi Note 10 (CC9 Pro) 108MP
Cijena u Gearbestu $609.
Ako ga korisnik naručuje s Gearbesta mora platiti carinu + PDV + skladištenje + internacionalnu dostavu. Konačna cijena ga ispadne preko $900.

Ja bi taj isti mobitel prodavao za primjerice $600 + PDV, a s obzirom da imam popust na količinu plus jer mi se PDV od carine prebija s ovim na izdanom računu, ovo je i za mene i za kupca isplativa opcija. Dakle kupac mobitel plati $150 jeftinije nego na Gearbestu sa svim nametima i dodatnim troškovima, a ja zaradim cca $100 po mobitelu.

Naglašavam da nije cilj trgovine postati još jedna klasična trgovina s hrpom mobitela i ostale elektronike. Cilj je pratiti akcije, trendove i u shopu nuditi samo one proizvode za kojima je potražnja velika, a ponuda na hrvatskom tržištu mala ili nepostojeća. Također ovdje bi se išlo na brzu prodaju, namijenjenu entuzijastima koji ne žele čekati da mobitel dođe na EU skladište kako bi ga kupili povoljnije.

Moja ti je preporuka da prvo kreneš sa “repro materjalom”. Npr. nađeš kod kineza neke spaljene maskice za mob što drugi nemaju (samo primjer), uvezeš 100 njak komada, objaviš članak i link na shop. Takve stvari se placaju pouzecem jer nisu skupe, a na vecu prodanu kolicinu imati ces i finu zaradu. Krenes od sitnijih stvari i tako siris biznis.

Cinjenica je ako si sam na nasem trzistu da ces bez greske prodati robu. Prije godinu dana i ja sam usao u slicno i imao sam ip kamerice koje sam nabavio od kineza za cca 80kn, prodao bi za 550kn. Samo sam ja imao takve kamere. Odustao sam jer su me ljudi “masakrirali” preko telefona. Covjeku objasnjavam pola sata kako podesiti kameru i vise puta ga pitam dali ima interneta i kaze mi da ima. Pa mu kazem da mi fotka ruter i posalje sliku i vidim da mu na ruteru radi samo lampica za napajanje. Nisam više imao snage za tehniku i sve sam pustio…

Al definitvno trebas pokrenuti shop jer steta ne iskoristiti potencijal portala :slight_smile:

3 Likes

Ja bih kontaktirao sve trgovine u HR i trazio bih procenat ukoliko prodajes za njih. Napravis shop i prodajes robu koja je vec u HR. Oni rade slanje, servis za nedaj bože itd. Narudzbine primas ti, novac im uplacujes nakon sto tebi kupac uplati, a ti njima uplacujes novac umanjen za tvoj procenat. Nema lagera, nema ulaganja sem vremena i znanja.

4 Likes

Ja bi svoju trgovinu vrlo rado ubacio u suradnju sa @steelmaiden :slight_smile:
Za svaki proizvod dobije tablicu za proviziju i ne briga se isključivo oko toga kako će dovesti kupca do mene! :slight_smile:

Zar nije vrijedno muke objasnjavat ljudima za 7x profita.

Pozdrav sorry sto ovako upadam, dugo pratim forum ali tek sam se sad odlučio registrirati.

Smijem li pitati kako si dolazio do tih ljudi zainteresiranih za kupnju kamere?

Nije mi to primarni posao. Kad bi bio sigurno bi se potrudio. Ljudi su dolazili preko G adw. Mladi shop bez seo.

Ljudi misle ako netko ima firmu da ima sa strane “iljade evra”. Pretpostavljam da nisi iz Hrvatske, al vjerojatno je slicno i u tvojoj drzavi. Hrvatska zivi isljucivo od privatnog sektora koji placa velike namete da bi se odrzao sustav. Nevjerojatan pdv od 25% i sve ostalo da ne nabrajam. Mozes imati prometa i raditi po cjele dane, ali ako postujes zakone i radis sve cisto imas love za prezivit. Drugim rjecima sto vise radis to ti drzava vise uzima. Online biznis malo je u hendikepu jer nema prostora za “crnjaka”, mislim na shopove i sl. sto sve ide preko racuna i nema keša.

6 Likes

zasto ne prodajes kao affiliate sa amazon.de … sluzba za korisnike, ticketi, carine i ostale bedastoce sam uzimaju puno vremena (odnosno kostaju ak nekog uzmes da se s tim bavi)… a sumnjam da je marza na vlastitom webshopu puno veca neg postotak na amazonu…

takodjer zas samo mobitele… zas ne neke gadgete i sl ko sto je bio onaj portal thinkgeek…

mislim da svi hr shopovi elektronicke opreme idu preko jednog il 2 veletrgovca… cesto mi se dogadjalo da neke manje poznate stranice ne azuriraju stanje pa otkazu narudjbu…

sa webshopom si odma i pod radarom porezne i raznih inspekcija koje te mogu davit kak im se smisli…

sve vise ljudi i kod nas kuzi da mogu bolje proci ak nes direkt traze na amazonu, aliexpresu etc

Bravo to sam htio napisat. Mislim da mu je to najbolje resenje kad vec ima gotovo sigurnu prodaju. Tu nema ni rizika eventualno vrijeme oko dodavanja proizvoda i ako on zeli da posalje posiljku i to je to.