Trebam pomoć oko optimizacije servera

Pozdrav,
imam problema sa serverom, tj. ne mogu naći server VPS ili dedicated koji će raditi kako treba kad je na njemu konstantno 100 (pa do 500) ili više korisnika. Molim prijedloge za kvalitetan hosting. Trenutno sam na contabo.com VPS serveru.
Uvijek ima slobodne memorije oko 2-3 gb i redovno pukne barem dva puta dnevno… Ili ako neko može pomoći oko optimizacije postojećeg servera da se ne ruši toliko često.
Unaprijed hvala.

Prati CPU u tim peakovima. Vjerojatno ti promjena hostinga nece puno pomoc, nego optimizacija aplikacije koju koristis, ili barem nacina serviranja toga sto serviras.
Imam jedan site sa usporedivom posjetom… 200-400 ljudi prakticki non stop, sa određenim peakovima, WP. VPS na DigitalOceanu od 20 baksa (2 CPU, 2GB RAMa) ih handlea bez problema.

Wp, posjeta sa fejsa, 6gb rama na serveru i jebe me nonstop…neznam kak to optimizirati. Možeš pomoći?

Daj skype, da ti pomognem…

Zato jer je to container. Nemas ti 6 gb rama. Niti 4 jezgre ili koliko su ti vec prodali. To ti sve lijepo dijelis s drugima, I onda su serveri prenatrpani i padaju. Slicno ko shared hosting.

AKo zelis pravi VPS onda kupis VPS koji nije container, odnosno onaj gdje imas tocno onoliko koliko ti pise, nista vise i nista manje. Dakle kao sto je vec netko naveo digitalocean.com ti je dobar. Za 20 dolara dobis 2 jezgre i 2gb rama I to ti radi ko urica, 10x bolje engo ovih tvojih navodnih 6gb rama i 4 ili 6 jezgri (ili kako oni cheap serveri se znaju raspucat pa pisu 10 jezgri i 20gb rama za 20$. A nakraju nemas ni jednu jezgru i 2 gb rama.

No ima i postenih tih containera, sad se nemogu sjeiti imena, Na slovo F su, oni ne preopterecuju server, no oni su naravno onda i skuplji, duplo skuplji nego ovi cheap trash serveri.

Javi mi se na PM, pa vjerujem da cemo slozit dobru ponudu.

To je zato sto hosteri oversellaju resurse na serveru,a ne zato sto se radi o containeru ili shared hostingu per se… Nemoj misliti da “pravi” VPS ne moze biti oversellan,infrastruktura ispod moze biti preopterecena pa VPS odjednom ima sporije jezgre ili veliki iowait ili sporu mrezu… Jedina garancija u cijeloj toj prici je kvalitetan hosting provider :smiley:
Kakvi su to posteni containeri? Mislim zna se koja je tehnologija kod containera, a koja kod dediciranih VPS-ova :smiley:

Znam da su oversellani, kad su svi zajedno na serveru. A kako se moze oversellati nesto sto je fizicko. Ako ti daju 2 fizicke jezgre i 2 fizicka rama, odna te ramove nemogu oversellati, jedino ih ti mozes dalje oversellati kada ih pretvoris u virtualne, bas kao sto su ovi u containerima.

I nije da ja serem tu sad po containerima, ali vecina njih je napravljena da se natrpa sa klijentima i onda to sve skupa se vuce, gore nego sto je na sharedhostingu.

Cast izuzecima, i oni se vide prvenstveno po cijeni, i DA, u hostingu je, koliko para toliko muzike, bez obzira sto mi pricali.

Zato i kazemd a je bolje uzimati vani bez PDV-a, jer 25% koje ti uzme drzava mozes staviti u server…

Eh, procitaj malo o balooningu, dynamic resource managementu pa ces vidjet kako je moguce. A i lunove koji dobijes na VPS-u…nije to storage hardwer koji je samo tvoj da neces nikad osjetit tudje gazenje diska…
I ne dobijas ti fizicki cpu samo za sebe,tvoja virtualka vidi underlaying hw kao virtualni koji je mapiran na hw preko virtualnih ekstenzija koje mora cpu podrzavati… Vtd takodjer,ako zelis performance na io deviceima. Nije da mozes imati onoliko VPS-oca koliko imas fizickih cpu-a,imas koliko ti moze dat underlaying hw pa dok se ne iskoristi… Ima tu cijela shuma toga,kako se virtualizacija razvijala tako su se mijenjale i tehnologije koristenja + virtualni driveri… Danas bih sveo to na proprietary vmware kao no.1 po opcijama, stabilnosti, performansama i lakoci koristenja,ali licence kostaju mucho dinero za naprednije funkcije, a onda xen tj. Xen server u enterprise okruzenju koji je nedavno otvorio napredne opcije besplatno,takodjer vrlo kvalitetan i prije je bio bolji od KVM-a po performansama i opcijama i KVM koji pretvara linux kernel u hipervizor i uzima maha u zadnje vrijeme i postaje enterprise… MS ima svoj hyperV,ali MS tehnologija me generalno ne zanima…

Znaci i Xen mogu Overselat? Mislim da digitalocan ima Xen VPSe. Ja imam kod njih. Nisam znao da mogu i to overselat. Dosad nisam imao nekih problema, i vidim tocno kada nesto radim na serveru da mi se dize cpu i kad to napravim mi se spusti. Rijetko kad ili gotovo nikada ne skace cpu bezveze. Odnosno, ocu rec, da kada mi skoci CPU, ja tocno vidim koji procesor je poceo da radi i kad on zavrsi ili ga killam odmah mi padne CPU. Dok kod ovih containera ti mozes gasit i palit i nista se ne dogadja. Cpu je high i mos ga hebat.

Hvala na informacijama o virtualizacijama, uvijek me to zanimalo, lijepo je nesto pametno nauciti na forumu,

IIRC DO koristi kvm. Inace Xen, vmware, kvm,sve se moze oversellat, tehnologija dopusta, pitanje je hostera jel to radi ili ne. Hosteri dumpaju cijene nebili samo nagomilali klijente i onda skuze naravno da moraju toga izdat jako puno da bi se pokrili, a hw ispod to ne moze izdurat. DO je druga prica, on moze dumpat jer je ogroman, ima datacentre okolo po svijetu i izdano preko 1M vps-ova. Lako je bit velik kad imas potraznju, kod nas to ne mozes napraviti jer nas ima u HR jako malo i malo je trziste, a troskovi odrzivosti infrastrukture su skupi… Nije Tcomu neka stavka nuditi VPS-ove u svojem datacentru, velikima to nije problem, ali u konacnici zato i imaju monopol na trzistu. Sve ide ka par velikih firmi umjesto puno manjih, nazalost…

To stoji, ali ja imam VPS i 3 dedi servera kod Contabo.de, i ovaj jedan VPS radi ko’ “urica” :smile: a isto gura do 250-400 online usera u minuti, bitno je znati konfigurisati server.
A i usput da napomenem, Contabo stvarno ima dobar hardware a i link, do sad ni jedan downtime nisam imao.

pacman23
Javi mi se na pvt, pa cu pogledati do cega je.

Podatak gdje pise da ti garantiraju 30GB rama za 24 eura je komican. Ljudi nemojte biti naivni i ansjedati na te gluposti. Niti 10% tog rama necete vidjeti.

A drugi smijesni podatak je da daju 6 jezgri za 24 eura. 2 jezgre kostaju 20 dollara, ali oni daju 6 za skoro isu cijenu.

A najveca nebuloza i budalestina je, koji K**** ce vam 6 jezgri i 30 rama? Ako bi i bilo to istina, nitko lud nebi kupio ovu konfiguraciju, prije bi kupio 8 jezgri s 16 rama, ali ako vec moram imat 30 rama, onda barem moram imat 15 jezgri… i tak nekako ugrubo.

Ovo sto oni prodaju je magla naivcima, mozda negdje pise s malim slovima, tocno o cemu se radi…

No, ne kazem da vam stranica nece raditi, ako iamte neku nezahtjevnu stranicu onda ce vam raditi, ali isto tako ta ista stranica bi radila bilo gdje drugdje…

Totalno si ti upravu dadaas, slažem se potpuno sa tobom.
Ja sam samo napisao da treba znati konfigurisati server, nije bitno dal je vps od 512mb rama ili dedicated od 52 gb rama.
Čovjek ako nije sposoban optimizovati server, neće mu sajt radit ni na mašini od 52 gb rama… :smile:
Recimo za 40 dollara mogu sredit bilo koju stranicu do 500 usera online (osim ako je neki download portal),
imaš dobrih mašina, sam si spomenuo dadass digital ocean, recimo ja inače znam njihov najmanji paket koristit kao “cdn” platformu, odakle vučem recimo slike/grafike, js skripte i slično na glavni sajt, dok sve ostalo vrtim na vps-u, imaš vps-ova dobrih do 4gb rama, sa dobrom nginx optimizacijom, 1000% mora radit sajt bez ikvog lagga i slično…