Trgovanje sa U.S kompanijom, witholding tax 30%

Jel netko prodao nešto nekoj U.S. kompaniji i imao iskustva sa tim witholding taxom od 30%?

Cijeli dan se natežem s njima. Prodao sam jednu domenu koja je bila moja privatna, ne od firme. Prvo su htjeli platiti preko PayPala pa nije bilo ok što sam dao privatni PayPal. Onda sam dao business PayPal, ali to po meni nije bilo ok, ali po njima je. Onda su ipak javili da trebam poslati i W8. Onda smo se natezali da li treba W8BEN ili W8BEN-E. Pa printaj, ispunjavaj, skeniraj, šalji njima ispunjeno i sada mi javili da mogu platiti samo preko ACH što mi je isto ok, ali da će mi biti naplaćeno tih 30% withholding tax. Nije mali iznos pa me sad to nervira.

Stalno trgujem sa U.S. firmama, ali ovakve komplikacije još nisam imao. Faktura je uvijek bila dovoljna, a porez rješavam sam kod sebe, ne u U.S.

Nije mi jasno zašto su se sad sjetili da ne mogu platiti preko PayPala, a drugim U.S. kompanijama takvo plaćanje većinom nije problem. Najvažnije, zašto ovi vele da će me odmah udariti tih 30%, a u drugim slučajevima nije bilo tako.

Jel imao netko takva iskustva i kako je prošlo?