[TUT] Kako podignuti OpenVPN server

http://blog.smrhosting.com/wp-content/uploads/2013/03/openvpntech_logo_rounded_antialiased.png


Za instalaciju VPN-a mozete koristiti svoj VPS server sa distrom Debian ili Ubuntu (u mom slucaju).
Ko ne zna sta je VPN, neka Googla. Skraceno: Koristite IP adresu od svog VPS-a kao proxy. Taj proxy mozete koristit na mobitelima ili racunarima.

Ulogujte se kao root i bubajte sljedece komande (svaki red nova komanda):

  1. wget http://git.io/vpn --no-check-certificate -O openvpn-install.sh; chmod +x openvpn-install.sh;
  2. ./openvpn-install.sh
  3. sudo ./openvpn-install.sh

Sada kad pokrecete “openvpn-install.sh” skriptu, pitat ce vas da upisete IP adresu od VPS-a ukoliko nije automatski detektirana.
Zatim odaberite port 1194, a poslije toga opciju 3 za OpenDNS.


Sljedeci korak je da izmjenite fajl sa komandom:

  1. nano /etc/sysctl.conf

Trazite gdje pise “net.ipv4.ip_forward=0” i to promjenite u “net.ipv4.ip_forward=1”, nemojte zaboravit obrisati znak komentara # ispred inace ne pije vode.

Spasite promjene sa komandom: sysctl -p /etc/sysctl.conf

Ukucajte sljedecu komandu za iptables:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 10.8.0.0/24 -o eth0 -j MASQUERADE


Instalirajte OpenVPN klijent na racunar sa sljedeceg linka: http://openvpn.net/index.php/open-source/downloads.html

Skinite .ovpn fajl sa servera i ubacite ga u C / Program Files / OpenVPN / Config

Pokrenite kao administrator OpenVPN GUI shourtcut, i zatim kliknite connect na system tray ikonici (dole u taskbaru).

Uspjesno ste se spojili na proxy! Congrats.

3 Likeova

S ovim imamo samo jedan IP?

@id78 - za početnike i više nego korisno. Trebate se pozabaviti i security stranom, ovakav setup bez adekvatne zaštite servera je “otvorena rana”.

Imaš onoliko IP adresa koliko zakupiš od hosting providera.

Pa kako se to onda isplati?

Onda je bolje platiti mjesecno 10$ za VPN koji ti daje mali miljon IPa i to po Geo lokacijama.

Ajd mi neka netko objasni zasto bi radio ovo, umjesto da uzmem HMA VPN.

Pa gazda si svog servera, sam nadgledas od VPS do VPN servera…

Ako imas par servera onda te nista ne kosta i dignut to na njima. Npr ja imam u Holandiji, Njemackoj, Belize, Francuska, USA, Litvanija, Rumunija… tako da sam sebi sam stvorio mrezicu za VPN potrebe, ne radim nista ilegalno nego eto draze mi surfat pod VPN-om na odredjenim stranicama i forumima. Sta neko mora znati moj realni IP kad se registrujem? Pogotovo na stranicama sa nulled skriptama i temama. Bolje da lupa po serveru nego direktno po meni :smiley:

Ukoliko koristiš ADSL - WDSL uslugu (a vjerojatno koristiš) ili mobilnu brežu za surfanje, sigurno neće lupati po tebi jer se spajaš s dinamičke IP adrese.
Moja napomena se samo odnosila na sigurnost setupa. Isto tako nije ti baš pametno da miješaš usluge. Ako si server namijenio za VPN ili proxy, loša je ideja da ga koristiš istovremeno i kao web ili mail server.
U svakom slučaju, još jednom pohvale za dobar post :slight_smile:

2 Likeova

@ControlEng tutorijal je namijenjen pocetnicima da se ne zamaraju po googlu sa raznim tutorijalima koji ce na kraju dovesti do gubitka zivaca i reinstalacije servera zbog neupucenosti.

Ja licno Mail i DNS ne hostujem kod sebe, za te svrhe koristim CloudDNS.net i Domain.Yandex.com tako da ni DNS niti Email ne ovise o web serveru.

Nije mi dinamicki IP, koristim Telemach Business (cable) paket i staticni mi je IP.

1 Like