Tutorial : php, mysql i hr znakovi

evo i aj se jos jednom mucim s ovim slovima, koja mrzim iz dna duse, jedva cekam dan kad cemo ta slvoa izbacit iz naseg jezika.

Problem:
Konvertirao sam databasu tak da mi radi, dakle upisao sam ŠĐŽĆČ slova u databasu i njezino čitanje radi, kada je
E sad, onda ne rade slova koja se citaju s language filea.

A ako convertiram cjelu databasu u UTF-8 onda mi ne radi slovo Š, naravno ako i
Al onda language file radi.

Ima tko kakvu ideju, imam 4.1.22 mysql

Cjeli dan sam izgubio na ovom sranju i još nisam rjesio.

Neka ti charset baze bude utf-8, jednako kao i uspoređivanje - kasnije još zasebno prekontroliraj svaku tablicu. Datoteke spremi s charsetom utf-8 bez BOM. Neka ti meta tag ima isti charset kao i baza. To je ukratko to, trebalo bi raditi.

Datoteke spremi s charsetom utf-8 bez BOM
Kaj je BOM?
Kak se to slozi?

Ok database character i collation promjenim tak da dumpam database i editiram s gphpedit latin1 u utf8 i onda mi je charset utf8 i collation je utf_general_ci

jel to to?

evo podesio sam sve tak.
Neznam gdje bih mogao pogrjesiti, sve je utf-8 i sada language file buduci sam meta stavio utf-8 radi a podaci povuceni iz database nerae, umjesto Š imamk ���������������.
A kad ubacim iso-8859-1 u meta tag onda je database podaci povuceni uredu ali je language file ■■■■■■ totalka, niejdno anse slovo ne radi.

Pa sad mi molim vas pomozite.

Collation isto postavi na utf-8.

BOM je skraćenica za byte-order mark. Ako imaš Notepad++ odaberi Format i onda ANSI i Kodiraj u UTF-8 (bez BOM). Ako ne koristiš Notepad++, probaj pronaći sličnu opciju u programu kojega koristiš.

evo rijesio sam, pa da pomognem svima sljedecima koji ce se ■■■■■ s ovim.

Ovako, postoje 3 fore, upisivanje, pohrana, citanje.

E mene je jebalo vec od pocetka samog, prvi korak, upisivanje, a da bi upisali kak treba onda vam treba prije mysql querya stavit nesto kao:
mysql_query(“SET CHARACTER SET utf8”);
mysql_query(“SET NAMES ‘utf8’”);

Pohranu su decki vec obradili ovdje, znaci databasu na charset utf8 i collation preporucam utf8_general_ci

A citac meta tag postavite na utf-8

voila radi.

Inace sam vec jednom ovo radio(zamislite ironij) trebalo mi 5 sati da se sjetim da sam vec jednom imao ovaj problem, sad sam ga ovdje objasnio pa kad jos jednom zeznem dodjem ovdje i prisjetim se.

@tutorial: koristim gphpedit, valjda taj programcic vec ima taj BOM

Dajte si zericu truda i pretražujte WM s vremena na vrijeme :expressionless:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=19547

Nakon sto su mi se raspale pojedine tablice ja sam vratio stariji backup mog foruma.
Medutim javio se jedan problem koji mi se vec desavao,al da me ubijes ne mogu se sjetiti kako sam ga rijesavao.

Stari postovi na mom forumu (PhpBB 3.04) imaju neke čudne znakove umjesto čšđžć , dok novi postovi uredno podržavaju đšpćž.

Pokusao sam potraziti i na phpbb.com,ali su oni trenutno zatovrnei radi hackerskog napada :frowning:

Pa molim za bilo kakvu pomoc

evo primjer kako to izgleda

http://www.nasciturus.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=287&p=28103#p28103

u PhpMyAdmin piše ovako:

collation:
utf8_bin

A na samom dnu piše ovako:
64 table(s) Sum 120,685 MyISAM latin1_swedish_ci 39.8 MiB 0 B

Bok svima, imam ćudan problem, jaako ćudan !

Znači imam bazu sql i stranicu. Govorim o podacima koji znači izlaze iz
baze u stranicu .php
!

Problem je to što ODJEDNOM je na jednom fileu (od njih puno na stranici)
prestao colate, znači gube se slova čć i zamjenjuju mi se sa znakom ?.

Kako sam probao to rješiti? probao sam sve živo, radio sam nove fileove, radio sam
nove redove u bazi, aili od sada svaki red koji napravim ni u jednom više slova ne
rade, tj ne izlaze dobro van ! I stavio sam sve na utf8_unicode_ci, cjelu bazu,
i pojedine retke, još sam i dodavo mete svakakve u fileove i ništa…

Šta sad, jel moram radit novu tablicu? napravio bi, al bojim se da mi se to
opet ne ponovi, pa opet iz početka? help !

[quote=“Insomt”]Nakon sto su mi se raspale pojedine tablice ja sam vratio stariji backup mog foruma.
Medutim javio se jedan problem koji mi se vec desavao,al da me ubijes ne mogu se sjetiti kako sam ga rijesavao.

Stari postovi na mom forumu (PhpBB 3.04) imaju neke čudne znakove umjesto čšđžć , dok novi postovi uredno podržavaju đšpćž.

Pokusao sam potraziti i na phpbb.com,ali su oni trenutno zatovrnei radi hackerskog napada :frowning:

Pa molim za bilo kakvu pomoc

evo primjer kako to izgleda

http://www.nasciturus.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=287&p=28103#p28103

u PhpMyAdmin piše ovako:

collation:
utf8_bin[/quote]
Imam isti problem kao sto je gore opisano, pa jeli netko zna rjesenje, muku mucim evo treci dan :frowning:

Ja sam imao problema sa prikazom hrvatskih znakova iako je MySQL baza (i tablice u njoj) bila podešena na cp1250_croatian_ci. Također je i sama stranica na kojoj su se prikazivali podaci bila podešena na cp-1250, ali nikako nije htjelo proraditi. Međutim, nakon googlanja dobio sam rješenje koje koristim i dan danas. Kao što netko reče, prije “glavnog” query-a ubaci se podešenje za prikaz rezultata.

Primjer je ovdje:

$query = “SELECT * FROM neka_tablica”;

mysql_query(“SET character_set_results = ‘CP1250’, character_set_client = ‘CP1250’, character_set_connection = ‘CP1250’, character_set_database = ‘CP1250’, character_set_server = ‘CP1250’”);

$result = mysql_query($query) or die (mysql_error());

I radi bez greške.

[quote=“tutorial”]Collation isto postavi na utf-8.

BOM je skraćenica za byte-order mark. Ako imaš Notepad++ odaberi Format i onda ANSI i Kodiraj u UTF-8 (bez BOM). Ako ne koristiš Notepad++, probaj pronaći sličnu opciju u programu kojega koristiš.[/quote]

Majstore, plaćam 6 piva ako si za!!! :slight_smile: Fala!