[Tutorial] Prednosti i nedostaci obrta, jdoo, doo u HR za primitke od adsensa i slično

Jedna mala ispravka ovdje ako vec netko nije naveo. Od ove godine paušalac mozes biti ako je ocekivani prihod 230k, od sljedeće godine se taj limit diže na 300k. Ovo je najčešće najbolja opcija za one koji nemaju rashode.

prednost:

  • Manji doprinosi nego kod “normalnog” obrta
  • Manje papirologije
  • U većini slučajeva puno manji porez

mane:

  • Zaboravite na dizanje kredita ako ste paušalac

vat(value added tax) ti je pdv… taj pdv broj za eu moras posebno trazit ima prefix HR+oib
http://www.hrvatski-izvoznici.hr/vijesti/pdv-identifikacijski-broj

Koliko znam ako nisi u susta u pdva onda ga niti naplacujes niti imas povrat.

Možeš li malo to pojasniti? Želiš reći da ti banka ne da kredit ako si paušalac ili šta?

Upravo tako, kao paušalac u očima banke mjesečni neto prihod ti je nešto skroz sitno, uglavnom ispod minimuma koji moras zadovoljiti da imaš uvjete za kredit.

Fora je da kod paušalnog obrta oni nemaju uvid u stvarne troškove koje obrt ima, jer se troškovi ne knjiže.

Ovo što je @ivanm napisao isto vrijedi i za jdoo …Zaboravite na dizanje kredita ako vam firma nije barem starija od 1 godine i to teško da koja banka daje…neke banke imaju i uvijet da firmu morate imati otvorenu najmanje 3 godine ( otp naprimjer )…pbz je prije imao uvijet 1godinu da morate imati otvorenu firmu, erste traži isto najmanje jednu godinu i da prebacite račun od jdoo-a kod njih, zaba traži najmanje 2 jamca na kredit od 100k kn tek sa novo osnovanom firmom…

Dali netko moze reci kako vodi pausalno knjgovodstvo? Dali ima neka aplikacija ili program ili ono jednostavno, olovka papir?

Dalje me zanima koliko mogu djelatnosti upisat, nasao sam da za jdoo ljudi upisuju svasta od ITa do poljoprivrede. Dali se mozda onda bolje isplati uzet JDOO ako pausalni obrt nema tu lepezu?

I dali kod JDOO moram obracunavat PDV ili moze i bez kao recimo pausalni obrt?

Za ans male je jedino pitanje pausalni obrt ili JDOO, ali i citajuci ove razlike tesko se odlucit, mozda da netko iz osobnog iskustva napise zasto se opredijelio?

Ja imam doo jer ni ne mogu bit pod pausalnim oporezivanjem, i u sustavu sam pdv-a, i to dobrovoljno od prve godine. Da planiram manje prihode, definitivno bi odabrao obrt s pausalnim oporezivanjem. Toliko je jeftinije i jednostavnije da mi se cini kao no brainer odluka. Dapace, jedan od savjeta mog knjigovođe mi je bio da uz ovo otvorim i pausalni obrt na sebe i mozda jos koga, i fakturiram određene iznose sa doo na obrte. Znaci po njegovoj racunici jeftinije moze biti izvlacenje zarade vođenjem i doo-a i obrta, nego samo doo. Nisam to napravio jer je malo previse sivo za moj ukus, ali eto.

Hvala na info. Jedino me sada muci dali kod pausalnog obrta mogu nabrojit masu poslova vezanih i nevezanih jedno uz drugo jer vidim tu jednog JDOO da ima i coscenje snijega i trgovinu i sve i svasta pod djelatnost.

A drugo me zanima dali ima veze dali sam zaposlen ili nezaposlen kod otvaranja pausalnog obrta? Znam da kod JDOO-a ako sma zaposlen onda nesto netrebam placat.

A drugo je malo sivo pitanje, dali bi bilo pametnije otvoriti na zenu koja je zaposlena pa radit na crno za nju. Mislim, jel se uopce moze radit za zenu na crno? Mislim, logicko bi mi bilo da joj pomognem bez obzira na zakon…

I dali ima kakvih poticaja za nezaposlene ako otvore neku firmu? znam da je nesto bilo, ali neznam jel to jos vrijedi i za koje djelatnosti.

Nisam se previse interesirao za obrte, pa svakako sve ponovo provjeri kod barba googlea i lokalnog knjigovođe, ali:

  • Mislim da mozes obavljat vise djelatnosti, ali za ovo stvarno nisam siguran. Mislim da i stvarno zapravo ne zelis obavljat vise djelatnosti, al ajd.
  • Ima veze; ako je osoba vec zaposlena, ne mora placat doprinose u svom obrtu po osnovici za obrtnike, nego po godisnjoj prijavi poreza na dohodak, dakle na ono sta zaradis.
  • Rad za zenin obrt nije rad na crno, tu je sve posve legalno zapravo. Obrtnici mogu primit pomoc prve rodbine bez zasnivanja radnog odnosa. Dakle zenin je obrt, ti joj pomazes. Ovo ne vrijedi za (j)doo recimo.
  • Pojma neman za poticaje. Mislim da su postojali neki za samozaposljavanje mlađih od 30 ili tako nesto.

Prije par dana došli su novi poticaju za samozapošljavanje i zapošljavanje radnika sa zavoda. Trk u zavod za zapošljavanje provjeriti točne podatke prije nek podijele tu lovu, uglavnom cifre se kreću od 20000 - 145000 kn.

2 Likeova