[Tutorial] Kako pronaći dobru expired domenu

Pošto je krenula priča oko expired domena da i ja ispišem kako radim i možda kome pomognem. Ja sam probavao razne načine i servise pa ću napisati kako je po meni najbolje i što je jako bitno najbrže tražiti dobre expired domene.

Potrebni alati za pronalazak expired domene

Ovo su neki od alata koji će vam pomoći da najbrže pronađete isteklu domenu koja će zadovoljavati vaše kriterijume:

  • Ahrefs
  • Bulk domain availability checker
  • Bulk DA PA checker
  • Backlink checker
  • Wayback machine

Pored ovih stvari trebaće vam i malo manuelnog rada. Ne pretjerano. Dalje ću objasnit kako i šta od ovoga koristiti u traženju.

Ahrefs

Po meni neophodan alat za pronalazak domena. Postoje i neke alternative, ali po meni bez ahrefsa ide mnogo teže i sporije sve. Ako nekome treba Ahrefs a nema para koliko traže nek je javi @CarloColucci @Jeronimo034 @c3po pa će mu oni objasniti kako naći stabilan servis (za razliku od drugih seo group ahrefs buys koji su krajnje nestabilni i jedan dan rade pa 5 ne rade). Cijena servisa je 10$ za mjesec dana i ima organičenje u 20 site explorers dnevno. No u detalje će vam ovi navedeni objasniti, mislim mogu i ja, ali preferiram da to neko drugi odradi, čisto da ja ne trošim vrijeme.

Bulk domain availability checker i Bulk DA PA checker

Takođe neophodni alati. Postoje razne opcije, sa prednostima i manama. U nastavku ću spomenuti alate koji nisam vidio da neko spominje u pronalasku expired domena, a mnogo su bolji po meni od najkorištenijih.

Backlink checker

Postoje razne opcije za provjeru beklinkova koje domena ima. Ja preferiram kombinovati više izvora da bih dobio kompletniju sliku.

Wayback machine

Sajt za provjeru sadržaja šta je sve bilo na domeni, da li je domena "uprljana", da li je bio neki kineski sajt, pbn ili neko smeće ili posle isteka domene i gašenja regularnog sajta je domena ostala čista.

Postupak pronalaženja expired domene

  1. Eksport linkovanih domena sa sajta odakle želimo da domena ima link

U primjeru ću koristiti domenu apartments.com

U lijevoj koloni imate linked domains i kliknete tu i izlistače vam sve domene koje su linkovane sa ovog sajta

Rezultati su ovi oko 33k domena je linkovano. Kliknete na dugme export

Ponudiće vam tri opcije, vi izaberete ful export

Poslije par trenutaka u gornjem desnom uglu će se pojaviti csv fajl koji ćete downloadovati
image

Csvspliter

Dodatni alat koji vam treba a koji nisam napomenuo je csvspliter. Csv spliter je mali besplatni i jednostavni alat koji csv fajlove dijeli na manje. Pošto ovaj csv fajl sa eksportovanim linkovanim domenama sa sajta apartments ima 33k linija koda ovaj alat nam je potreban da podjelimo na manje od 20k linija tj domena. Ukoliko broj linkovanih domena ne prelazi 20 k ovaj alat vam nije potreban.

Alat možete besplatno skinuti sa ovog sajta https://softfamous.com/csv-splitter/ i sa mnogih drugih. Možete koristiti i online rješenja da uplodujete csv fajl pa da onlajn splitujete fajl ali je tako sporije pa preporučujem ovaj mali i jednostavni alat.

Otvorite csv splitter i ubacite linkovane domene i stavite vrijednost 19900 i kliknite split now
image

To će napraviti dva csv fajla sa linkovanim domenama sa sajta apartments

Za otvaranje tih csv fajlova ja koristim google docs

Otvorite prvi fajl u google docs. To izgleda ovako

Na vrhu kolone b kad pređete mišem imate kao padajući meni i kad kliknete označiće sve domene i tako ih možete kopirati svih 19.9k linkovanih domena.

Međutim za bolju selekciju ili za nalaženje expired domene koja će vaše uslove ispunjavat možete odabrati da sortirate drugačije domene. Npr.

Da sortirate po ahrefs rejtingu linkovane domene, po broju refering domena koji domena ima ili po trafiku u zavisnosti šta tražite, samo kliknite na vrh kolone i sort sheet from Z-A


Važno je sortirati domene jer će to ubrzati kasnije korake i listati domene prema parametrima koje vi želite, da li je to ahrefs domain rejting koji ja volem i koji je po meni bolji od mozovog DA PA sistema. Takođe možete sortirati po broju refering domena ili trafficu. Sortiranje po trafficu može dovesti do toga da lakše nađete expired domenu koja je još indeksovana.

  1. Provjeravanje dostupnosti domena

Ubjedljivo najbolji alat po meni za bulk pretragu dostupnosti domena je https://rankz.io/tools/bulk-domain-availability-checker

Postoje i drugi alati koji se koriste za bulk provjeru dostupnih domena, jedan od najpoznatijih je https://www.namebright.com/BulkSearch.aspx a ja sam koristio i https://www.name.com/names

Ovaj prvi alat sa sajta rankz je najbrži, podržava najveći broj domena do 20k, dozvoljena je jedna provjera bez registracije. Sa registracijom možete provjeravat koliko god želite (opet do 20k domena i zato je potreban onaj csvsplitter koji sam ranije naveo). Čini mi se da za registraciju nije potrebna ni verifikacija.

Namebright provjerava do 5k domena i često pravi grešku npr nekadomena. org.uk on je obradi kao org i još neke slične stvari.

Namecom provjerava najveći broj ekstenzija ali je izuzetno spor u odnosu na prva dva alata i morate više manulnog posla radit.

Tako da sve preporuke moje ide na ovaj prvi spomenuti alat koji sam nedavno otkrio. A ne viđo da ga neko neđe spominje.

  1. Provjera dostupnosti domena

Dakle vratimo se na google docs đe otvoren csv fajl sa linkovanim domenama koje su poređane po ahrefs autoritetu domene, na vrhu B kolone kliknemo i cijela kolona je označena i kliknemo copy, otvorimo sajt i samo paste opalimo u ovo polje


(ne smeta ni ovo linked domains iz vrha kolone, ne morate da brišete)

I dobijete ove rezultate, tj dostupne domene linkovane sa sajta apartments

Dobra stvar u ovome je što ste već poslagali domene prema ahrefs autoritetu domene i na od vrha dostupnih domena kreću domene sa najvećim ahrefs autoritetom (ili ako postavite da se u google docs domene poslažu po broju refering domena ili trafiku, dobićete odmah u vrhu domene koje su najbolje po zadatim parametrima)

  1. Bulk Provjera DA PA

Ja inače nisam ljubitelj mozovog računanja autoriteta ali u kombinaciji sa ahrefsom može poslužit svrsi i filtraciji. Postoje mnogi alati za bulk provjeru PA DA ali masu njih pada ili imaju malu cifru dozvoljenih domena za bulk provjeru. Na ovom istom sajtu ima i taj alat sa najvećim broj besplatnih bulk check DA PA 250 komada. To je taman dosta da pokrije ovih 221 domenu. Ođe je alat https://rankz.io/tools/check-domain-authority

Available domene exportujemo kao csv fajl i otvorimo u google docs i ručno kopiramo, ne kao cijelu koluno no označite ručno jer kad se u ovom slučaju označi cijela kolona iskopira se praznih polja dosta pa bude više od 250. Da ne komplikujem. Kliknuli ste export csv i otvorili ste fajl u google docs i dobijete ovo.


mišem označite domene ručno, kliknete kopi i nalijepite na gore navedeni link za bulk provjeru DA PA

I dobijete rezultate za DA PA za sve dostupne expired domene. Pošto ste poslužili po autoritetu na ahrefsu domene, kad skrolujete do dna vidjećeteda od dna kreću najjače domene po ahrefs autoritetu.

Inače ja kad provjeravam DA i PA više gledam DA jer čini mi se pokazuje vrijednost linkova koje domena ima, a PA čini mi se da je više vezan za broj linkova.

  1. Provjera sadržaja koji je bio na expired domeni

Za provjeru sadržaja koji je bio na domeni koristi se isključivo https://web.archive.org/ jer nema nekog sličnog i dovoljno dobrog alata.

Kod pregledavanja istorije šta je bilo na sajtu najbolje odozada da krenete tj posljednje šta je bilo na toj domeni da vidite da nije zagovnana. Da ne lupam milion skrinšotova, pregledate domenu koja vam se sviđa dobro. Ispitajte jel bilo pauza, da li je korištena domena u BH svrhe.

Po meni najbolji slučaj je da je samo jedan sajt bio na domeni i da nije previše davno istekao domen.

  1. Provjera beklinkova

Postoje mnogi sajtovi za provjeru linkova, pa se neću pretjerano zadržavat na ovome. Ja volim da prvo u gugl ukucam samu domenu da vidim sa čime gugl povezuje tu domenu, a tako i provjerim da li je indeksovana domena koja je već prošla nekoliko filtera. Volim pored kucanja imesajta . com da ukucam i pod navodnicima isto da bi malo bolje vidio odakle linkova ima.

Naravno pored ručnog koristim i alate ahrefs, openlinkprofiler, semrush i još pokoji. Mada ponekad mi samo ručno ispitivanje često pokaže da li je u pitanju bio dobar i legitiman sajt na toj domeni.

Prednosti i mane nalaženja expired domene na ovaj način

  • Na ovaj način možete naći domenu koja ima link sa nekog top sajta
  • Veliki sajtovi uglavnom linkuju na legitimne sajtove i samim tim filtrirate dosta smećarksih sajtova.
  • Dupla provjera jačine domene ahrefs i moz
  • Provjera je brza, osim ako se ne automatizuje, mislim da ne može brže.
  • Prednost je što možete naći neki veliki autorirativan sajt iz vaše niše, odakle ne možete dobit link i naći domenu koja je linkovana.
  • Mana može biti ako tražite domenu sa konkretno nekom riječju npr da domena sadrži riječ apartment. Međutim možete filtriranje odraditi na ahrefsu prije isporuke linkovanih domena.

    Ipak mnogo manji će izbor domena biti.

Dodatni savjeti, mišljenja o expired domenama

Nisam ja jedini koji radi ovo na ovaj ili slične načine, tako da čak i solidne expired domene znaju vrlo brzo otići. Imaju ljudi mašine koje ovo odrađuju za njih, sve ove postupke, tako da nije prelako naći neku domenu za koju se može reći da ja baš dobra a da košta kao nova domena.

Nije svaki link jednak sa istog sajta. Kad nađete domenu koja ima link sa vama bitnog sajta provjerite gdje se taj link nalazi, da li je u članku, autor boxu, komentaru…

Mnogi ljudi koji koriste expired domene govore da je dobro da većina linkova ide ka homepage i da većina linkova bede samo ime sajta. Ja takođe volim da ima većinu linkova ka homepage a za anhore ne marim prejerano.

Ako ste daleko od rangiranja i ako vaš sajt je neđe daleko na sedmim i osmim stranicama mislim da redirekcija sa solidnog expired domena neće previše pomoći da rangirate na prvoj strani.

Mnogi provjeravaju najzvučnije i najpoznatije sajtove kao što su njujork tajms, biznis insajder, huff i sl. zato ja volim malo više da gledam van tih najbitnijih sajtova, ako npr imate ili hoćete pravit sajt o pecanju onda je jednako dobro ako ne i bolje da domena ima link sa nekog od najbitnijih sajtova o pecanju.

Expireddomains net

Ja ne volem tražiti domene preko ovog sajta. Jer nemam filter nikakav odakle domena ima linkove. Na ovaj spomenuti način budem siguran u bar jedan vrijedan link, a preko expireddomains net može domena da izgleda top sa masu linkova a da ti linkovi boba ne vrijede. Ne tvrdim da se preko ovog sajta ne mogu naći dobre domene, ali ne preferiram, iako ima dvije po meni lijepe i korisne opcija filtriranja po imenu koja je korisna, i alexa rejting pa se preko toga može naći domena koja je dobijala finu posjetu i koja je još uvijek indeksovana. Dmoz mi nije bitan.

Godaddy aukcije

Ko želi izdvojiti više para za jake domene može pogledat šta se nudi na https://auctions.godaddy.com/

Ja ne kupujem domene na aukcijma jer ono što se meni sviđa je baš preskupo (bar za mene)

Moja iskustva sa expired domenama

Ja trenutno imam jednu redirekciju sa domene dje bio sajt coffee roster (coffee shop) iz Njujorka koji je zatvoren. Domena ima linkove iz Njujork tajmsa, jakih kafe sajtova i još pokoji uopšteni jakih sajtova


ovo je ta domena
a ovo je moj amz aff sajt na koji je redirektovana ta domene

inače sajt za razliku od drugih mojih aff sajtova brže i bolje napreduje, a manje na njemu radim, ima 15 članaka.

Nagađam, ali me ne bi čudilo da ima veze i trafic koji je redirektovana domena dobijala koliko će pogurat sajt.

Drugu expired domenu koju sam koristio je za adult sajt i na toj domeni sam podigao sajt (znači nije bilo redirekcije no direkt na expired domeni)


Ova domena nema neke prejake linkove ali je dala bust orgoman. U isto vrijeme sam napravio dva adult sajta jedan na toj expired domeni sa 12 videa i generisanom deskripcijom Fraza + title videa
A drugi sajt iste tematike sam dodao stotinjak videa sa descripcijom. Drugi sajt je na nekoj mizeriji od posjete danas, dok ovaj sa expired domenom radi ko sat. Iako nema nešta ni jake ni brojne linkove, pa mi onda nekako logika nalaže da ima nešto i do posjete koju je sajt dobija (možda lupam)

Skoro sam uradio još jednu redirekciju na drugi moj aff sajt i to redirekciju sa domene koja je zgovnana tj bio je neki kineski sajt tu poslije prvog isteka domene. Za sad (možda 20ak dana prošlo) sajt je počeo za malo više fraza rangirat i malo se pozicije pomjerile na više. Inače sam tu domenu redirektovao jer ima linkove sa finih sajtova i prvobitni sajt koji je bio je sličan mome. Pa ćemo vidjet kako će bit. Nije mi mnogo bitan taj sajt pa mogu malo testirat.

Konjec

Možda sam neke stvari previše uprostio, previše skrinšotova lupio, ali da bude za svakoga. Možda sam malo sa formom pretjerao, ali interesuje me za šta će rangirat na guglu ova tema, pa sam ga malo i za brata gugla pisao ne samo za vas, malo ga formatirao i te stvari, nisam pretjerivao, možda zeru. Sad malo kejvord stafinga za kraj. Nadam se da će vam ovaj tutorijal pomoći da pronađete dobru expired domenu na najlakši način i da će vam taj ekspired domen pomoći da rangirate brže.

29 Likeova

Moze jedno pitanje, zasto ne koristis opciju broken links?

Zato sto u broken link ulaze i 404 gde je domen aktivan samo bez tog page-a. Kad vec postoje alati koji mogu bulk pretrazivanje da odrade, ovo je jako jednostavan nacin. I kod ovog izvlacenja, izvlacis domen, a kod broken linkova izvlacis page, a lakse je da ovako iskopiras sve nego da za svaki broken brises prefix da bi dobio samo domen.
Ako kome treba Ahrefa za 10$ mesecno neka mi se javi, malo su tajnoviti ne vole javno deljenje, ali su zato odlicni i sto je najbitnije stabilni.
P.S. nema nikakvog referala.

4 Likeova

Baš kao što reče Jeronimo. Još da dodam da sa velikih sajtova je masu više broken links no linkovanih domena jer se sa iste domene koja je možda još uvijek aktivna pojavi više broken linkova ako su mjenjali štogođ, brisali sadržaj i sl ili sa expired domene ukoliko je linkovana domena više puta. i onda export bude mnogo golemiji od exporta linkovanih domena. A svakako će se ako je taj broken link ukoliko je sa expired domene pojaviti i u linkovanim domenama.

Eh da su svi ko anja di bi nam bio kraj :slight_smile: Cestitam odlican tutorial!

1 Like

@anja1, bio bi odlican profesor!

E svaka ti cast covjece na ovom tutorijalu. Prvenstveno na nesebicnosti i vremenu koji si ulozio.

Ovaj domen cini se da je bas dobar. Jesi ga nasao ovom metodom, jel bio vec dropped (cini mi se da si negdje pominjao da jest) i ako nije tajna koliko si ga platio?

da bio je dropped, platio standardno koliko košta novi .coffee domen. Ne mogu se sjetit jesam li ovu metodu koristio, tj nisam sigurno koristio ove alate sa sajta rangz jer sam ih nedavno otkrio. Znam da sigurno nisam našao preko njujork tajmsovih linkovanih sajtova. Sad moguće da sam sa jednog kafe sajta povadio linkovane domene pa ih provjeravao, a moguće je da sam sa tog kafa sajta gledao broken linkove preko https://www.brokenlinkcheck.com/ pa tako našao jer sam ranije koristio i tu metodu dok nisam svakodnevno imao ahrefs. ne mogu se sjetit. sad, teško se nailazi na ovako jake domene. moguće da je promakla mnogima jer ima nastavak .coffee a mnogi bulk check domain available alati ne preovjeravaju tu ekstenziju

2 Likeova

Evo recimo da se nadje dobra exp domena, i sta onda kasnije

  • da li na toj exp domeni trebamo praviti sadrzaj i clanke na koje linkaju backlinkvi ili koji mozda jos postoje u google indexu,
  • ili ostaviti domenu praznu i redirektirati (301) njene stare clanke na novu domenu ili nove clanke?
  • i do kada ce ta exp domena imati baclinkove i bolji rejting kod googla? Zar vremenom nece to izgubiti

napisao sam iznad šta sam ja odradio. u jednom slučaju sam redirektovao domenu preko domain registra, a u drugom slučaju (adult sajt) sam na toj domeni napravio novi sajt. dakle u prvom slučaju kod mene nisam dizao članke stare i ništa radio, samo suvi redirect, ako neki članak sa expired domene ima beklinkove (a nema ih mnogo, skoro nimalo jer je bio coffee shop) onda kod mene baca eror 404 jer ne postoji taj članak kod mene. meni je najbitnije bilo homepage pogurat jer je na expired domeni preko 90 posto vjerovatno i više linkova bilo na homepage. viđao sam da ljudi vrnu par članaka koji su dobijali najviše linkova kad na toj expired domeni prave novi sajt, isto je i sa člancima koji dobijaju posjetu i indeksovani su i dalje. a drugi redirektuju na slične ili iste tematike članke na sajtu.

ima po netu raznoraznih slučajeva šta ljudi čini sa expired domenama pa koga zanima nek gugla.

domena neće izgubiti beklinkove dok god ti beklinkovi postoje. da li će se smanjit učinak beklinkova ako su oni iz lupam 2010 godine u odnosu na one iz 2019 godine, moje mišljenje je da hoće, mada kao i većina drugog s moje strane to je nagađanje. kome se da nek testira.

Mislim da bi bilo bolje da se na toj domeni podesi da umjesto errora 404 otvara homepage. :blush: Kažem ‘bolje’ jer znam da G nije oduševljen da se ovo postavi ovako, ali još manje voli errore 404, a, što je još važnije, nećeš izgubiti te backlinkove. :o:

Da može i tako. Ja ipak nisam tako odradio jer bi rađe da imam erorr 404 no da redirektujem lupam cjenovnik na homepage. Znam da mnogi odrade redirekt na homepage. Evo pogledao sam na wmt da li ima mnogo erora i ne vidim nijedan. Lako moguće zato što je baš velika većina linkova ide na homepage.
image
zanimljivo mi je ovo što imam na wmt za taj sajt ovo discover a na ostalim nemam

jedan članak best… mi se pojavio na tom discover

Bravo @anja1 , vrhunski tutorijal :slight_smile:

:clap::clap::clap:

Odavno tražim dobre expired domene, a ovaj tvoj tekst mi je punooo pomogao i olakšao stvar.

Ima li tko volje ovako se raspisati o načinu pronalaska kvalitetnih backlinkova?

1 Like

@anja1 samo si dokazao da se nemenjaš što se tiče svoje nesebičnosti - BRAVO!!!

Ukoliko nekome znači, evo Arefs ponovo je uveo 7 dana = 7 $

https://ahrefs.com/backlink-checker#

Da li neko zna za proverene sajtove gde se mogu kupiti i prodati expired domene?

Nakon trazenja i provjeravanja na kraju kad nadjem domen, uvijek mi se cini da nisam dobro to odradila i da tu nesto ne stima.

Evo sad sam pustila da mi ode jedan, a zanima me vase misljenje jel bio vrijedan kupovine.

wisegorilla.com

PRO:

  • dobro zvuci
  • star 16 godina
  • DR beklinkova je veoma dobar
  • nista sumnjivo na webarhivi (cini mi se)

CON:
dugo je bio parkiran (webpage offline)

Nisam ga kupila izmedju ostalog i zbog dva sumnjiva linka koja su udeci po ahrefs stara samo tri dana. To nije moguce jer je sajt bio offline godinama. Jel to neki bug Ahrefsa ili je manipulacija pred kraj aukcije na GoDaddy ili sam ja paranoja, nemam pojma, nisam stigla pogledati u Web Arhivi kad su linkovi dodati

Sta mislite za koliko je prodan domen? (na GoDaddy aukciji)

to ne znači da su linkovi toliko stari no da ih je tad ahrefs vidio, čini mi se. ne može ahrefs odredit starost linka već samo može reći kad ih je ubilježio.

što se toga tiče ja mislim kao što gore neko priupita pa ja rekoh, da s vremenom opada jačina linkova (nagađam).

imam dogovor sa @steelmaiden pa za dobre pare pišem, nema ništa džabe, kakva nesebičnost

Bolje je uzimati na gore navedeni način

@Jeronimo034 se sam ponudio da uputi kako i šta pa se njemu javljajte :slight_smile:

Ja malo pogledah, ne pretjerano, ali tu su bile neke slike i za to je bio vezan sajt čini mi se. Nisam zagledao duboko no ovako malo preko gugla. Ja nekako više volim da je sajt bio neke slične tematike ko što će biti (ili jeste ako se gleda zbog redirekcije) i moj sajt (a ne vjerujem da ćeš praviti sajt sa slikama). I da je sajt bio do skora aktivan, što skorije to bolje. Čak bih rađe mjenjao broj linkova za to. Sad vrlo lako moguće da griješim. Čisto djelim moje mišljenje s vami.

Da još dodam da sam u zadnjih par dana vidio i solidan broj sajtova koji imaju redirekcije, a ne ide im baš najbolje (doduše većina slabijih expired domena su u pitanju), ali da znate da se ne igrate ako imate nešta šta dobro (ili solidno) ide pa da ja poslije budem kriv, ako šta pođe po zlu.

ja nemam ideju, a volio bih znati

2 Likeova

U pravu si. Poslije sam provjerila u web arhivi, linkovi su vec odavno bili tu. Eto naucih nesto novo.

Ovo mi je logicno. Ja mislim da link preko kojkeg niko ne dolazi puno manje vrijedi, pa makar visio i na NYTimes. A prastari linkovi su obicno mrtvi. Znaci treba traziti stari exp domen sa puno linkova pred kraj, kojeg je neko pustio da tek tako istekne. Zvuci kao nemoguca mislija. Stratup kompanije stare jedno 6-7 godina npr

Nekako mi je bilo primamljivo ime domena. Kontam mogao bi se kasnije i prodati ako ne smislim nista pametno. A posto je linkovan dosta sa skola, mislila sam da na njemu direkt uradim neki sajt za djecu stvarno sa clipart i colloring pages, i ostavim ga da lezi, bas da vidim da li stvarno ovakvi beklinkovi mogu ga pogurati… Ali iako tools vele da je sajt jak, mislim ipak da to sto je toliko dugo parkiran ga je osusilo.

:grinning: E sad da znam na koga da se zalim ako krene nizbrdo. Mislis ako sajt vec relativno dobro funkcionise ne bi mu dodavao redirekcije?

starwalkkids. com je meni primjer gdje je na expired domenu naljepljeno gomilu teksta koji veze nema sa prethodnom tematikom . Bila je stranica za knjige za djecu, a sad su svi moguci produkti za djecu, osim knjiga. Oni imaju gomilu teksta, ali ne vjerujem da bi se ovako dobro pozicionirali da su radili na novoj domeni. Inace toys provizija na Amazonu je samo 3%. Dal’ je moguce da im se isplati pisati 5000 rijeci za "kojeg plisanog majmuna " da kupis. I ko ima bebu nema vremena da cita 5000 rijeci o plisanom majmunu. Ocito da sajt ide iskljucivo samo na masu - s linkovima i sa sadrzajem.

image

E ja sam uzela combo paket za mjesec dana, 21$, poslije cu vjerovatno samo ahrefs. I stvarno dobro funkcionise. Hvala momci (@anja1 @Jeronimo034)

Ja ga ne bih uzima zbog spam scora koji je poprilicno visok.
Screenshot_1

1 Like

Slažem se i smatram da ovome treba posvetiti posebnu pažnju. :blush:
Recimo, tražim exp. domenu travel nichea… i našao sam jednu koja se zove tako, ima i linkova i svega, ali gledam npr. anchore tih linkova, i svi su nešto t-shirt i slično, :thinking: odmah sam to odbacio.
Znate da su anchori bitni, po tome će vas prikazati u SERP-u (ako imate sreće). :blush: :o:

1 Like

Evo jedan zanimljiv sajt neki dan slucajno naletih.
http://expireddomains.net/