Tv tarot šovovi

Recimo da je ovim tvojim uvjerenjem i opažanjem onda taj smjer rasprave i zaključen, pa predlažem da ne polemiziramo u tom smjeru više u ovoj temi. Da li je i tebi to prihvatljivo?

Ne vidim zašto ne bi netko drugi iznio svoj stav - nije moje mišljenje sveta krava, pa da sada zaključamo temu. Ako su meni religija i astrologija na istoj grani, ne znači da je i nekome drugom.

OK. Bez obzira što si u manjini, svi poštuju tvoje mišljenje i nikoga nije volja polemizirati s tobom.
Ali zaista nema smisla da baš u svakom postu ponavljaš jedno te isto: astrologija i religija su isto. I to u temi o TV tarotu.
Toliko od mene na temu religije.

Nije bila namjera, sorry! :smile:

Porez na budale.
Vjerujem da bi drzava trebala nekako zastiti ocajne ljude koji nasjedaju na to…

… ali tko na to nasjeda nekako ne vidim kako mu drzava moze pomoci.

Zanimljivo je da je u starom Zakonu o prekršajima protiv reda i mira iz SFRJ gatanje, uroci i sl. za novac bio prekršaj (smjelo se gatati, ali ne za novac).

Mislim da je proricanje budućnosti, skidanje ili stavljanje uroka i sl. utuživo građanskom parnicom po osnovi stjecanja dobiti bez osnove - ako “klijent” ne “dobije” to što je platio. :smile: Ponekada ljudi takve tužbe dižu ukoliko nasjednu gatarama za velike svote novca, nakon što dođu k pameti. Ostalo mi je odnekud u sjećanju da se u SAD-u policija bavi hohštaplerima koji uzimaju ljudima lovu na ime gatanja i proricanja budućnosti, ali nisam u to siguran.

Ovdje postoji i sličan problem kao kod alternativne medicine, koja ima širi opseg od samo bioenergije - postoje i cijele klinike koje se bave nekakvom medicinskom terapijom koja je, kada pogledaš malo izbliza, čisto deranje naivaca jer jedina stvar koja je stvarno medicinski smislena su određene vrste fizioterapija (poput vježbi, odn. pasivne gimanstike ili istezanja kralježaka na strojevima), dok se uz to prodaju i snimanja na nekakvim znanstveno-fantastičnim uređajima koji naprave “kompletnu dijagnozu” svega o svim organima, terapije uređajima čiji je učinak u istraživanjima u razini statističke pogreške, te razne placebo-terapije.

Zašto se takve stvari ne zabranjuju? Zato što ne postoji osnova. Strogo gledano, znanost može samo dokazati da je nešto postoji, dok nije moguće dokazati da nešto ne postoji. Ako je netko uvjeren u bioenergiju, znanost može ili reći da ne postoje istraživanja koja bi bila nezavisno potvrđena i relevantna ili (ako takva istraživanja postoje) da nikakav statistički raspoznatljvi učinak ne postoji (ali će statistički uvijek nekakav učinak postojati zbog placebo-efekta). Što se na kraju svodi na to da je moguće reći da je izliječenje moguće bilo kojom tehnikom, ali na razini incidentnog, pojedinačnog, osobnog čuda. A takve stvari nije moguće zabraniti, dokle god nisu u uočljivom broju slučajeva dokazljivo štetne (u pojedinačnim štetnim slučajevima postoji mogućnost osobne tužbe). Drugim riječima, mora se dopustiti da svatko tko je obrazovan (obavezni sustav školstva to osigurava) i pri razumu može donositi odgovorne osobne odluke, jer je teško povući jasnu crtu, osim one koju povlači nekakva društvena osuda kojom se određene djelatnosti guraju u margine socijalno prihvatljivog.

Pojedinačni odlazak na nekakvu terapiju bez učinka ili gatanje i proricanje može biti lekcija, kakvih imamo uvijek u životu. Posljedice toga su da iz činjenice da se “svake minute rodi jedna budala” uvijek u tim “jednokratnim lekcijama” postoji dovoljno novca da neki broj ljudi može uredno preživljavati “od budala”. Međutim, one koji upadnu “u ralje” nečega što je neefikasno i na koncu štetno (po njihovo fizički ili psihičko zdravlje, po njihov duh ili novčanik), treba, po mome sudu, doživljavati kao bilo koga tko je potpao pod neki porok, slično kockanju ili drugim ovisnostima. Znači u stanje u kojem osoba često nije svjesna problema, koje je čini sve nesretnijom i iz kojeg je težak izlaz, a društvo - ovakvo kakvo jest - se s time ne zna najbolje nositi.