Ubuntu + php praksa

Kakva je praxa ?danas sam nakon 10 g koristenja win odlucio prebacit na lin, al sam zbunjen. Ne mogu ‘normalno’ c/p, otvarati ni nista. Znam da je to do ovlasti i kojeceg, al necu otkrivat toplt vodu pa ak je neko voljanu par rec pojasnit bio bi zahv.

cp pathtofile newname
j***eš windows, lakše ne može:)
Uskoro ću i ja dekstop se prebaciti, sad samo haklam po serveru:)
Sad samo pratim koji programi mi trebaju i još nisam naletio na nešto što se ne vrti na linuxu, osim mislim da Flex se najbolje ne vrti na linuxu, ali ga i ne koristim sada.

e da ulogiraš se kao root uvijek i možeš sve raditi, a za neke komande i treba dodati “sudo”. E sad za koje, nemam pojma. Evo veli google dodati sudo kad se administrira:)

također sam pokrenuo linux ubuntu 10 i za sada sam došao do mySQL instalacije i programčića za editiranje html-a i dr.
Moram priznat da sam veoma ugodno iznenađen mogućnostima i napretkom.
Iznenadila me brzina browsera i podizanja cjelokupnog sustava i količina novih programa u odnosu na prije 5 6 godina. Nikako da nađem odgovarajući tekst-kod editor poput notepad++ - moj omiljeni. :slight_smile:

Mikibm probaj bluefish editotr.
Gosarić šta pokušavaš c/p?

Svima bih preporučio forume linux.hr i linuxzasve.com

Ljudi su voljni pomoći.

I ja planiram prelazak na Linux cim kupim stolno racunalo (trenutno imam laptop sa predinstaliranim Windowsima 7). :smiley:

[quote=“gorrc”]cp pathtofile newname
j***eš windows, lakše ne može:)
Uskoro ću i ja dekstop se prebaciti, sad samo haklam po serveru:)
Sad samo pratim koji programi mi trebaju i još nisam naletio na nešto što se ne vrti na linuxu, osim mislim da Flex se najbolje ne vrti na linuxu, ali ga i ne koristim sada.

e da ulogiraš se kao root uvijek i možeš sve raditi, a za neke komande i treba dodati “sudo”. E sad za koje, nemam pojma. Evo veli google dodati sudo kad se administrira:)[/quote]

ako se ulogiraš kao root onda si root i sudo nema nikakvog smisla . A ovo je jedan od najgorih savjeta, biti ulogiran kao root :S gore ne može. To je takva sigurnosna rupa ufff :smiley:

Ovo jučer sam s mobitela pisao pa nisam bio konkretan pa evo sad:

a) baze sa sa windowsa backupao na način da sam kopirao sve s /data/ mysql foldera, tj. imam sad ono .frm mislim ekstenzije i sl… prvo sam htio kopirati s eksternog diska u /var/lib/mysql/ ali me ne pušta nutra jer kao taj “mysql” folder drži “mysql” korisnik :D. Onda sam ušao preko nautilusa kao admin i kopirao, ali onda mi ne radi u phpmyadminu administracija, piše kao da je “in use”. Ovo me poprilično nervira jer usporava rad.

b) imam /var/www/ gdje mi je server ustvari. nervira me to da ne mogu doći tamo i editirati tako da otvorim dokument i spremim ga. nego moram pisati nešto tipa “sudo gedit /var/www/index.php”, a to je neodrživo. Skinuo sam bluefish i netbeans (php IDE-ovi) i uopće nemam ideju kak da editiram fileove u njima. Istina, može se napraviti virtual host gdje nema raznih rootova kao ownera ili čak s var/www maknuti root, ali mislim da nije to to, imam osjećaj da mi je nešto opako promaklo.

Za sad me te permissije nerviraiju, da za sve moram nautilusa s adminom otvarati i editirati kojekave stvar (php.ini, httpd.conf itd)… a inače je odličan dojam. Stavio sam ovaj skin :smiley: (

) i oduševio se! Sve leti, recimo Win 7 mi je uzeo 1GB rama, a za iste stvari Ubuntu samo 400 MB. O brzini apachea i rada na localhostu da ne pričam. Neću ga previše nahvaliti jer ga prekratko koristim, ali mislim da je “to” to. :smiley:

a) Ako ima grupa MySQL dodaj svoj account u tu grupu. Još jedno rješenje je iako ne baš po pravilu da chownaš MySQL direktorij sebi, naravno ako si uz root jedini user.
b) sudo gedit… nije neodrživo nego uobičajena praksa u Linuxu.

Ja ti nisan baš jak Linuxsaš, ali ima takvih na linux.hr i linuxzasve.com pa se regaj.

[quote=“Gigolo”]
b) sudo gedit… nije neodrživo nego uobičajena praksa u Linuxu.[/quote]No way. Instalirao sam linux da bih sve skupa ubrzao, a ovako bih valjda 3x usporio.

[quote=“Gosaric”]Ovo jučer sam s mobitela pisao pa nisam bio konkretan pa evo sad:

a) baze sa sa windowsa backupao na način da sam kopirao sve s /data/ mysql foldera, tj. imam sad ono .frm mislim ekstenzije i sl… prvo sam htio kopirati s eksternog diska u /var/lib/mysql/ ali me ne pušta nutra jer kao taj “mysql” folder drži “mysql” korisnik :D. Onda sam ušao preko nautilusa kao admin i kopirao, ali onda mi ne radi u phpmyadminu administracija, piše kao da je “in use”. Ovo me poprilično nervira jer usporava rad.

b) imam /var/www/ gdje mi je server ustvari. nervira me to da ne mogu doći tamo i editirati tako da otvorim dokument i spremim ga. nego moram pisati nešto tipa “sudo gedit /var/www/index.php”, a to je neodrživo. Skinuo sam bluefish i netbeans (php IDE-ovi) i uopće nemam ideju kak da editiram fileove u njima. Istina, može se napraviti virtual host gdje nema raznih rootova kao ownera ili čak s var/www maknuti root, ali mislim da nije to to, imam osjećaj da mi je nešto opako promaklo.

Za sad me te permissije nerviraiju, da za sve moram nautilusa s adminom otvarati i editirati kojekave stvar (php.ini, httpd.conf itd)… a inače je odličan dojam. Stavio sam ovaj skin :smiley: (

) i oduševio se! Sve leti, recimo Win 7 mi je uzeo 1GB rama, a za iste stvari Ubuntu samo 400 MB. O brzini apachea i rada na localhostu da ne pričam. Neću ga previše nahvaliti jer ga prekratko koristim, ali mislim da je “to” to. :D[/quote]

a) morao si napraviti baš backup sa backup naredbom ili sa nekim alatom

Da ispočetka je tako i ako ti nije kritično, radi pod rootom.
Ja sam se natezao sa file uploadom sto godina i izmišljao toplu vodu, na kraju složio si tako kako znam i sad sam happy:)
A kad dođe vrijeme/potrebe onda ću se zabavljati detaljima.
Za početak je najvažnije znati da nije OK.

https://help.ubuntu.com/community/RootSudo

Gadno se baviti nečim ispočetka i odma na početku imati problema.

[quote=“Gigolo”]Mikibm probaj bluefish editotr.
Gosarić šta pokušavaš c/p?

Svima bih preporučio forume linux.hr i linuxzasve.com

Ljudi su voljni pomoći.[/quote]
Hvala, uvrstio sam ga u kolekciju radnog software-a :slight_smile:
idem pogledat eclipse…
Za nove korisnike distribucija Linux-a , pripazite pri instalaciji ako ne koristite liv distribuciju, ja sam se zezo 2 dana. (nisam dobro postavio boot loader -grub- na glavni disk tak’ da sam moro preko xp-ovih fixmbr i fixboot instalacijskih programčića vratiti zpise iz MBR-a bllaa.

[quote=“Gosaric”]Ovo jučer sam s mobitela pisao pa nisam bio konkretan pa evo sad:

) i oduševio se! Sve leti, recimo Win 7 mi je uzeo 1GB rama, a za iste stvari Ubuntu samo 400 MB. O brzini apachea i rada na localhostu da ne pričam. Neću ga previše nahvaliti jer ga prekratko koristim, ali mislim da je “to” to. :D[/quote]

Mene je oduševio standardni skin ali s maximalnom postavkom efekata- Pomičeš prozore a oni se izvijaju :slight_smile: fenomenalno.

[/quote]

https://help.ubuntu.com/community/ApacheMySQLPHP

tebi treba ovo sto tu pise, e posto se radi o ubuntu 10 moras otici na ubuntuforums i tamo procackaj o temi apache2 change direction of /var/www, ne znam tocno koje komande upises ,ali napravis da ti bilo koji folder bude taj gdje ces stavljati stranice,

sto se tice editora preporucam Geany , meni bolji od notepad++

ccccccc…
Pa ne znam što da kažem. Sve veliki obožavatelji linuxa, a osnove osnova nemaju. gorrc razočarao si me, mislio sam da si jedan ozbiljan čovjek koji argumentirano raspravlja(hint: tema o Putinu i linuxu),a na kraju ispada da je sve to velika optička varka, P.S. imaš flex eclipse plugin za linux, jedino nema design view, ali pretpostavljam da ti i nije potreban, i P.S.S. rad pod rootom je uvijek kritičan. mikibm također, gigolo also.

E Gosariću, Gosariću:
Prvo uopće nemaš potrebe raditi iz konzole, jer sve to skupa što tebi treba se obavi preko klikanja mišem.

Drugo, onaj savjet od gorrca za root ne slušaj ni pod živu glavu.

Treće, mysql se ne bekapira kopiranjem datoteka nego backup alatom u mysal workbenchu ili phpmyadminu, na isti ga se način i vraća. različiti načini zapisivanja u datoteke i različiti datotečni sustavi ne dopuštaju to što si ti uradio.

Četvrto, pokreni nautilus kao root i promijeni dopuštenja na folderu /var/www tako da user može pisati i brisati u njemu, ali da ne može mijanjti njega, ili druga solucija kreiraj u svom home folderu public_html folder i taj folder postavi kao default folder za web server u apache default-site datoteci koja se čini mi se nalazi u /etc/apace/enabled sites/ folderu na Ubuntuu, nemam sad instaliran Ubuntu pa ne znam točno

Peto, Meni Win 7 radi jednako brzo, pa u nekim stvarima i brže nego Ubuntu ,CentOs ili Debian, tako da mi tvoja izjava o ubrzavanju svega baš i nije jasna, ali nema veze. Na linux se prelazi iz nekih drugih razloga, ali “o tom-po tom”.

Šesto, ja na linuxu imam instaliran ili Eclipse IDE ili Aptana Studio, nemam drugo nemam treće, a za brzi edit odličan je i gedit.

Sedmo, ako imaš malo više posla za obaviti kao root jednostavno otvori konzolu upiši sudo su i upiši pass i voila sad si root, a nakon toga utipkaš exit i to je to.

Osmo, da za editiranje “kojekakvih” sistemtih datoteka ti treba root permission i to je ok tako, i treba ostati tako.

Ako mi je nešto promaklo napiši, a ja ću odgovoriti ako znam. :slight_smile:

Pozdrav

[quote=“CreatifCode”]ccccccc…
Pa ne znam što da kažem. Sve veliki obožavatelji linuxa, a osnove osnova nemaju. gorrc razočarao si me, mislio sam da si jedan ozbiljan čovjek koji argumentirano raspravlja(hint: tema o Putinu i linuxu),a na kraju ispada da je sve to velika optička varka, [/quote]

A to je jedan trik iz radne psihologije, na početku ako naletiš na zid, možeš čak i odustati. A zabavljanje sa sigurnosnim problemima nekog tko se primio Ubuntu i ne namjerava od toga živjeti, to nije zid, to je armirani beton:)

I nije samo ROOT u pitanju, kako će dalje otkrivati UBUNTU tako će se otvarati sigurnosna pitanja.
No sigurnost na jednom koraku je jedna velika optička varka pa kad već postavlja MySQL ajmo onda proći i sigurnost MySQL iako vjerovatno nikad neće doći u situaciju da postavlja radnu verziju MySQL. Itd, Itd.

I dok će on klikati po nekom softwaru i imati fino sigurnu lokalnu mašinu do toga će ovaj drugi koji se nije zamarao “osnovama” već onim što je ispod hoube imati malo kvalitetniji pregled igre i neće mu trebati miš za njegovu ljubljenu mašinu (osim možda za copy paste:)).
Pa kad dođe vrijeme onda će se vratiti na osnove ali ovaj put sa malo većim razumjevanjem.

Evo tako bi ja to pogledao iz kutka Radne Psihologije.:slight_smile:

Ali dati nekome savjet da radi pod rootom, to je jedan od najgorih savjeta koje sam čuo u zadnje vrijeme. To je savjet tipa ako te boli prst otkini ruku, pa te više neće boljeti prst. Ubrzati si na linuxu nećeš ništa, nije linux brži od windowsa (ili sporiji) teško da ćeš neke razlike bilo gdje vidjet. Recimo ja bi promijenio ownera za /var/www i to bi riješilo stvar, ili postaviš dozvole za /var/www da imaš r/w prava

inače ako želiš dulje radit pod rootom onda moš u konzoli kucat sudo /bin/sh ili sudo /bin/bash… ovisno koji shell imaš instaliran, to riješava stvari pošto ubuntu neda da budeš root dulje od jedne komande, osim ako se nije promjenilo to u posljednjih par godina…

Da stvarno nije dobar savjet i vjerovatno ga nisam trebao dati jer ja radim u nekritičnom okruženju koje se klikom miša može rekreirati.

No spomenuo si folder /var/www i da se sve kvalitetno u njemu izvede trebati će kreirati svoje ftp korisnike i tu će opet izgubiti vrijeme. I to gubljenje vremena nekog tko je krenuo u ubuntu će biti na svakom koraku ako je cilj raditi na razini jednog administratora.

Ako sve te probleme misli rješavati klikanjem onda stvarno nema razloga da sigurnost na početku stavi sa strane.

Ja sam radio backup na najbrži mogući način, a to je copy paste datoteka. To sad što Ubuntu ne radi tako, to mi je manji problem. Uglavnom, opet sam se vratio na Win7 jer sam poludio, em nema fontove s windowsa, em nema ništa. Moram reći da je web development izrazito bolji na Windowsima, xampp + phpDesigner i radiš što oćeš, ovaj Linux je za mene špansko selo, a očito će tako i ostati. I ja sam budala, izgubio sam 2-3 dana kad mijenjam konja koji pobjeđuje. :smiley:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja