Ulaganje u SEO, od 100 do 250 evra mesecno, da ili ne?

kixxstarter,
da, mala je ponuda apartmana, jer sajt nema neke pozicije u google pretrazivacu, za konkretna mesta, pa sami vlasnici ne dolaze do sajta, a s druge strane, vecinu vlasnika apartmana i mrzi da upisuju.
90% ovih apartmana sto je upisano, upisano je tako sto sam ja slao mailove vlasnicima da se registruju i upisu, a od tih poslatih mailova, da kazem da se mozda 20 do 30% odazvalo da upisu apartmane i ako im nudis besplatno.
Ono sto je resenje, kako se cini, da sam ja upisujem apartmane vlasnika, onih vlasnika apartmana koji imaju svoj sajt, ili je potreban direktan kontakt, telefonom, da se zovu i da se trazi od njih da posalju materijal, pa da ja unosim te apartmane.
Mana ovoga, da ja sam unosim apartmane je sto kad bih odlucio da uvedem naplatu za koriscenje sajta, posle godinu ili dve, tesko je od njih izvuci novac, sem od onih koji su bas zadovoljni sajtom (imaju upite, rezervacije)
Sajt postoji negde od novembra ili kraj oktobra mislim, prosle godine, tako da je relativno nov.

Zanima me da li bi neko hteo da unosi apartmane, neko s ovog foruma, da ih trazi na netu i da ih upisuje i po kojoj ceni?

Eto, sad razmisljas kako treba.

To sto si napisao stoji sve, tj.donekle, jer tu je posredi igra sta je starije kokoska ili jaje.
Ja cu, kao klijent, reci slab si na Googlu zato sto nemas content i ponudu, a ti, kao vlasnik, nemam ponudu zato sto me nema na Googlu.
Po meni istina nije na sredini, jer u ovom slucaju resenje za to postoji, ti si naveo jedno od njih, da neko unosi apartmane.
I verujem ti da si probao sam sve to ranije, kao i da je odziv bio los, sve to mi ima smisla, znam gde zivimo, nazalost.
Ali jos uvek mogu da se switchujem iz developera u korisnika sajta, po potrebi, i znam da cu sajt napustiti brzo ako ponude nema, kao i da cu ostati na 100 puta ruznijem ili lose optimizovanom, ako iz njega dobijam sta mi treba.

Inace sama nicha je problematicna, na vise nivoa, pogotovo za Srbiju kao trziste, gde se uvodi strozija kontrola izdavanja apartmana, pa niko ne voli da bude na izvolte poreskim inspektorima.
Takodje, znam par likova da su pojurili i zbog oglasnih sajtova, jer nisu imali registrovanu firmu.
Znam da je sajt relativno mlad, ali sve ovo sto sam naveo su mnogo vazni faktori koji se provere pre nego se udje u posao.
Pa iako si mozda vec ulozio neke pare u njega, mislim da bi jos gore bilo uloziti u nesto poput SEO boosta,

Ako ste grupa freelancera, kao sto na sajtu pise, gledajte na to samo kao side projekat, opet bez ikakve zle namere pricam i iz iskustva zivota i rada u Srbiji.
Tesko je da se nesto zapoceto napusti, ili prizna kao greska ali sto pre to bolje, ili barem da cujemo kako i koliko brzo mozes vratiti te ulozene pare i na koje sve nacine?
Ja ne bih znao da ti kazem.

pozz

a gdje je url sitea? Ja nevidim nikakav site ili gospodin gradi linkove ko ja, blank.

Dadass, eno ga link u prvom postu, tacnije, nije link vec kao tekst samoapartmani.com (vec sam jednom podelio na ovom forumu kao link, pa ne bih opet :slight_smile:)

1 Like

Da i vidio sma ga. Malo je tema cudna kad se skrola pola teksta nestane.

No ovako sa SEO aspekta, da mogao bi stavit blog, ali to ti nema bas smisla buduci bi pisao sve i svasta. trebao bi na ovom siteu poraditi na off site SEO. To je glavni put.

Da, zato i trazim jedan od nacina, ili da guram sajt na googlu, trazeci seo usloge profesionalaca (jer bi oni trebalo znati sta treba konkretnije), pa i da se dodaje odredjeni sadrzaj, ali s njihovom preporukom (blog, sami apartmani, ili nesto trece), da ne nagadjam sam, ili to moje resenje, da punim sajt, apartmanima, sam, da platim nekome da pise tekstove.
Kontaktirao sam bio neke agencije koje se bave apartmanima, da pokrenu sajt, s obzirom da imaju sigurne kontakte vlasnike apartmana koji bi kao upisali apartmane, ali je meni to neisplativo, traze dosta velike cifre.

Da Srbija je to, jako je tesko biti siguran u nesto, pokrenuti ljudi, ubjen je narod u pojam, svasta im se prodaje, kako na tv tako na internetu, zbunjen je narod, svi traze pare, daj daj.

Siguran sam da bih i ja tako, ne bi mi bio bitan izgled, vec sadrzaj, a to je slucaj kod starijih sajtova koji postoje godinama, a ne zele da menjaju dizajn, koncepciju, zbog gubljenja pozicija, imaju sadrzaj, ali im je dizajn manje bitan. Mogu da priuste novine na sajtu, dizajn i promenu funkcionalnosti, ako mogu da uloze, da plate dobar novac da se isprati sve kako treba.

Sto se tice ovoga, ima jako puno apartmana koji rade legalno, tako da bih voleo da se oni nadju na samom sajtu, a nisu mi problematicni ni oni drugi, ako zele, jer te druge koji rade na crno, ima dosta po raznim oglasnicima, halo oglasi npr i drugim mnogim oglasima. Sigurno je da ce vremenom biti stezanje kaisa za sve, od strane drzave, za sve koji rade na crno, ali da bi neko uopste morao da radi “na belo” treba mu omoguciti da dodje u poziciju da moze da otvori firmu, a ne da ga odmah hvataju za gusu, da puni budzet.

Nisam ulagao neki novac (ako se vreme ne racuna :)), samo hosting i domen, sajt sam sam radio, a ocigledno da mora da se ulozi, samo sto ja ne umem to, da razradim poslovni plan i da sajt realizujem tako da dodje u poziciju da moze da naplacuje.
Ovo “grupa freelancera”, jedan prijatelj mi je pomogao oko nekih detalja, ali sam u sustini sam radio.
Ne volim ja odustajanje, ne ide mi uz karakter :slight_smile:
Taj sajt ce da postoji i razvice se (nadam se), ako ne za godinu, za par godina hoce, samo ko ziv ko mrtav do tad :slight_smile:, ili ne lipsi magare do zelene trave

dadaas, to za tekst nisam primetio, a stavljeno je za slike, da ih ucitava kasnije, nakon skrola.

Ovaj sajt mi je bio model u nekom delu, ali je u pocetku bio drugaciji, vidim da su ga izmenili, nisam odavno ga posecivao: cityexpert.rs
Ranije nisu ni imali blog, evo sad imaju kao i jos neke stranice.
Oni su samo za ap, stanove u BG. Koliko se secam, bilo je samo izavanje apartmana, tada kada sam ja gledao.
Jako su brzo razvili sajt, dobili neke investicije od nekih, mislim da jako jako dobro rade. Koliko vidim, dosta toga su promenili.
U svakom slucaju, blog nece da skodi, ili bilo kakav sadrzaj na sajtu, a off site sigurno treba raditi, pored sadrzaja.

Haha, dobro, da ne bude sve tako crno, svidja mi se sto si optimista.
Takodje mi se svidja sto gledas na vremenski rok od par godina, kao i sto zelis uloziti pare u razvoj sajta.
Samo se ne slazemo oko brzine i nacina na koji to treba da se uradi, i da li se uopste isplati za konkretan sajt.

Ja sam samo naveo sta iz moje perspektive deluje kao problem broj 1 - nedostatak contenta.
Niko to nije komentarisao, a ja i dalje mislim da je to stavka broj 1.
Takodje sam postavio pitanja oko monetizacije sajta ovakvog tipa, pa cekamo odgovor nekih iskusnih web ajkula da vidimo sta kazu, makar okvirno da znas sta da ocekujes…
Ima par ljudi ovde mislim ozbiljne sajtove istog tipa, samo za Hrvatsku, pa vidi ako moze neka paralela da se povuce.

I baci kontakt neki na pm ili ovde ako nije frka, a radis ovakve sajtove za lovu ili slicne sajtove, i koje tehnologije koristis.

pozz

Nije nedostatak contenta. To je takav site. Ali se slazem da je takve siteve teze rangirati i potrebno je vise raditi na offsite SEO.

Pokusaj sa ovom zenom dobit ces ono sto trazis, odradjuje sve i vise nego odlicno!

Writer, Social Media, SEO, WordPress, Affiliate Marketing Expert

Lp

Jedan malo savjet sta se tiče teksta na sajt…piši o gradu, ubaci koji keyword u tekst…tipa blizina stadiona na kojem su te i te utakmice, za vrijeme koji možete naći smještaj tu i tu…blizina kazališta gdje ce biti ta i ta predstava pa smještaj u blizini…ima načina za naci content… Poradi na tome za početak…

1 Like

Slazem se, taki site, a teze je gurati takve sajtove, treba umeca.[quote=“L0WY, post:30, topic:35852”]

Pokusaj sa ovom zenom dobit ces ono sto trazis, odradjuje sve i vise nego odlicno!
[/quote]
Ne bih sa strancima saradnju, sto zbog eng, a mislim da ce to bolje nasi, jer poznaju trziste.

U sustini, taj koncept je poznat, tako radi vecina sajtova, slicnih, te gde izaci, te sta videti, grad nocu, te trte mrte, isl. Mislim ok je to, verovatno, samo pracenje dogadjaja (gde i koja predstava, koji film, utakmica) u nekom gradu, je malo tesko, sem tih nekih cinjenica koje stoje o nekom gradu, koje nisu promenljive, gde se nalaze, te pozoriste, te stanica, te bioskop, te neki telfoni vazni isl.

Pa ako nije nedostatak contenta onda ne znam sta je:
Beograd - celih 8 oglasa postoji na sajtu, to vam nije malo?
Nebitno sto zivim u Beogradu pa mogu dobro da procenim ponudu/potraznju (mislim da u mojem kraju samo ima vise apartmana za rentiranje), ali valjda prvo sto svakom upada u oci je broj oglasa na sajtu za oglase.
Ako vec sajt ne nudi nesto drugo, kao ludacki dobre cene ili ne znam sta vec moze da daje gratis ovakav sajt, neku starletu gratis uz nocenje.

http://www.city-break.rs/svi-apartmani-u-beogradu-agencije-city-break-apartments/
89 apartmana - znaci ima minus od svega 81 oglasa manje ili skoro 1000% da nadoknadi ?

Za ove bolje da ne racunamo % zaostatka?


506 apartmana


595 apartmana

https://beoapartman.com/
448

itd, itd,…

Bez 50 - 100 oglasa, je smesno bilo sta pokretati, i to bi bio neki lagani pocetak i bez da ista ocekujes.
Svi sajtovi sa 5 - 10 oglasa, barem ja koliko znam a izmedju ostalog sam i u prici oko nekretnina, su oglasi stanova koje drzi jedan vlasnik ili agencija, i ne porede se sa ovim projektom o kojem se ovde prica.
Takodje nisam uopste uzeo AirBnB i par slicnih sajtova u obzir, da ne dignem flame ovde i da ne bude: to se ne racuna, to je za strance, bla bla, jer nije, ali analizirajte njega i ista je situacija.
Niko ti nece doci na prazan oglasni sajt niti takav sajt moze doneti neki novac, cast izuzecima - ako ih ima okacite da ih vidim (ispod 10 oglasa za glavni grad neke drzave i da donosi neke pare ili ima posetu) i nesto naucim.
Srecom pa je lik normalan i ne gleda (valjda) na ovo moje pisanje kao trollovanje ili hejt, flejm,…, ali to je najprostija analiza trzista sa manje od pola sata surfanja.
Zato sam i drvio sve ono ranije oko toga da se analiza radi pre skakanja u vatru ili daljeg ulaganja u bunar bez dna.

Ali dobro, cekam konkretne linkove za:
01.Slicne sajtove (broj oglasa) koji imaju pristojnu posetu, SEO ranking, ili vec donose neki novac
02.Nacine monetizacije ovog sajta
03.SEO troskove da se ovakav sajt digne u vrh za trazene pojmove
A sve ovo bez da je punjenje contenta sto sam ja naveo da je uzrok broj jedan problema.

Pa to i je ključ rangiranja.

Dovoljno je da su skovani za Google, i sam kažeš da posjetioci neće niti čitati te tekstove

Nisam siguran za ovaj dio da sam unosiš apartmane, ja sam to radio na http://www.rezerviraj.hr/ u početku, unio bi oglas, poslao im lozinku na mail i zamolio bi vlasnike samo da unesu cijene i opremljenost apartmana, 95% njih se nije prijavilo, odgovorilo na mail niti dalo ikakav povratni signal. Unio bih 100 apartmana, a njih 5 bi se prijavilo. Na kraju sam sve te oglase obrisao kada su krenuli unositi sami, danas više nemam problema sa time, bude u prosijeku 2-3 nova oglasa dnevno, sada mi idu na živce ti muktaroši koji unose tamo jer je besplatno, da treba platiti 10 eura ne bi nitko unio.

Jedan primjer samo. Ja sam u onoj glavnoj temi na forum.hr-u o punjenju apartmana 5-6 puta promovirao i tražio da unesu oglas besplatno, unijelo je njih 1-2, prije par tjedana je jedna ženska koja je tamo jako aktivna napisala da smo joj poslali rezervaciju od 2 tjedna, taj dan smo imali 40 unosa apartmana. Preporuka radi čuda, samo ta preporuka mora biti od pouzdane osobe, od nekoga tko je autoritet na forumu i sl. jer ljudi prepoznaju reklame, ako ih nešto moliš neće reagirati na to čak i kada je to dobro, dobiješ kontra efekt. Pogledaj samo efekt one teme od anteloffa koji se pohvalio da je zaradio velike pare na amazonu, cijeni forum, ma cijena wm-scena na balkanu se promijenila, više se nitko ne bavi adsensnom, sad svim rade amazon sajtove, kupuju članke, proučavaju SEO. Da je netko otvorio post i predložio amazon i stavio svoj affiliate link, nitko ne bi ni pročitao to.

Ti moraš ići obilaznim putem, nećeš rangirati nikad za pojam apartmani beograd ovako, ali zato možeš rangirati za ‘znamenitosti beograd’ ‘restorani beograd’ ‘slike beograd’ ili još bolje i lakše ‘ime jednog kafića u beograd’ pa ‘ime drugog kafića - restorana - parka u beogradu’ itd. Uzmi mobitel i odi slikati po Beogradu, ostavi se pojma apartmani, izgubit ćeš godine, sa 8 stranice ćeš doći na 4 i posjeta će ti se sa 2 dnevno povećati na 5 dnevno.

3 Likeova

steta da si obrisao[quote=“bugi, post:35, topic:35852”]
moraš ići obilaznim putem
[/quote]

1 postavis oglas
2 regas na gmailu racun
3 na mail saljes: dobar dan nasao sam vas app na http://www.rezerviraj.hr/
imate li mozda slobodno od 12-19. 8. 2017?
ako je potrebno postupak ponoviti :wink:
jel bi se ovo moglo nazvati email marketing?:stuck_out_tongue_winking_eye:

Kod nasih ljudi cim je nesto besplatno odmah nemaju povjerenje, a dosta njih je i lijeno unositi oglase. Izvgleda najbolje odmah staviti cijenu mozda bi bio nolji odaziv.

1 Like

Zašto šteta?
Zašto bi ja nekoga reklamirao preko njegove volje, i da taj nije u stanju ni odgovoriti na mail već te doživljava kao spam.
To su mrtvi korisnici, mi svojim korisnicima nudimo web stranice, takvi je nikada neće koristiti, nikada neće postaviti link negdje, nikada neće ni odgovoriti na upit jer ako si ih na silu dodao misle da su lažni. Oduzimaju upite drugim pravim korisnicima, onda i gosti ne dobivaju odgovore na te upite itd. Dobiješ groblje. Uopće nije prednost ako imaš 500 apartmana za neko mjesto, tko će sve njih zadovoljiti sa brojem upita? Kako ćeš kasnije nekom naplatiti nešto ako se np 100 upita dijeli na njih 500? zašto ne bi imao 3 apartmana pa da svaki dobije po 30 upita? Svak može pokrenuti oglasnik i u mj. dana ga sam napuniti sa apartmanima, kopiraš 1000 oglasa i eto, barem to nije problem danas. A što si dobio - ništa.

Ima sada jedan novi trend prevara kod apartmana, postave sami tvoj oglas na neki oglasnik i svakih 2-3 dana ti stižu kao upiti sa tog oglasnika i to samo stranci, ali da bi odgovorio na upit moraš platiti članarinu. Ljudi nisu glupi, svak zna da su to lažni upiti i vjeruj mi ti se neće okoristiti. Ako prevare jednog-dva, neće više od toga. Opet i da ih prevariš jednu godinu, dogodine ti neće platiti opet.

2 Likeova

Zasto mislis da te dozivljava kao spam? Mozda ljudi misle da je tvoja stranica mrtva pa im nije zanimljivo ulogirat se i gubit vrijeme. Osim toga masa njih ne odgovara na mailove cak i na svojim webs- nije to samo kod nas slucaj.
Naravno da ljudi nisu glupi da skuze da im neko pokusava maznut lovu s tom clanarinom, ali kako bi ti skuzio da je ovaj moj upit lazni?
Spica sezone obicno bude popunjena i zato sam i uzeo datum za kojeg pretpostavljam da je popunjen- naravno prethodno provjeris da budes 100% siguran da je termin popunjen.
Sta dobijes s time da se javljas za popunjeni termin?
Svakodnevno radim s ljudima koji iznajmljuju i poznam masu njih koji su imali web i ugasili ga zbog toga jer nisu imali upita, a na ovaj nacin vlasnika app malo motiviras da se aktivira na tvojem webu jer si mu na taj nacin dao do znanja da stranica nije mrtva i da bi tu mogao prodati smjestaj.

Ako je sajt nov, najbolje je prvo uloziti u placenu reklamu. Sa placenom reklamom videces na koje reci dobijas leadove, videces jasno ponasanje korisnika, videces sta je potrebno izmeniti u layoutu, u dugmicima za akciju, videces sve. Dobijas instant ekstremno targetovanu posetu, koja ti kasnije moze pomoci i za SEO . Ti ako radis obrnuto, i ulazes dosta u SEO i odredjene fraze koje ne donose leadove, ispada da si pogresno ulagao .

Moj savet je da na pocetku ulazes u placenu posetu, i da polako radis i SEO . U isto vreme podesavas sajt, zapisujes najbolje kljucne reci za leadove. Ako vidis da nemas rezultata , onda mozes razmisliti o nekoj eksternoj agenciji.

1 Like