Upgrejd monitora

Dakle planiram kupiti novu karticu za jedan komp.
Trenutno i72900, 16GB DDR3 corsair.
Te matična sa pciexp 2.0 (16x) sa karticom ati R9 270X OC 2GB.
Te 750W corsair napajanje.

Interesira me kartica ati590 nitro+ 8GB, čitam i vidim da je PCI exp 3.0, no isto tako je i trenutna kartica.
Čitam da zapravo neke vidljive razlike u izvedbi nema,(PCIexp 2.0 i PCI exp 3.0).

NO uz to možda uzmem novi monitor.

E SAD pravo pitanje.

Radim na Samsunug 1920x1200 star 5-6 godina, i dalje slika odlična, koštao je tada.

Sada gledam i razmišljam kako radim dizajn, web, koju da uzmem rezoluciju monitora kao defaultnu?
Da li da idem na veće rezolucije?

Idealno bi bilo da si oba ostavim , no nemam baš mjesta za 24" i da uzmem neki 4K 28".
Na drugom kompu imam dva 22"inčna.

Super bi bilo ali nema mjesta.

Pa pitanje na kojim rezolucijama/monitorima slažete dizajn/web.

AMD je 100 let za drvenim cesljom i tam bude ostal.

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-RX-590-vs-Nvidia-GTX-1070-Ti/4033vs3943

a ak si radil dizajn bez problema na onom 270 krampu onda ti definuitivno ne treeba 590 niti pa bilo kaj drugo.

4k monitor? Cemu?

P.S. ak vec moras kupiti grafu pogledni si VEGA na njuskalu i jos im dumpaj cjenu, a mores i novu, dodas kakvih 500 kuna i imas pravi GPU, a ne ovo novo sranje koje neznam tko bude kupoval… totalni marketinski promasaj…

Ako kupuješ vani možda, ovdje je razlika stari soma kuna u tvom pregledu.

Za što?
Za igre?

Pa kad je zapravo grafička kartica trebala za PSD, AI, web dizajn općenit?

IGRE… znam se igrati pa želim da i to ostane.

DO sada sve je radilo ok, no evo MetroRedux, itd malo sporije, moram trotling raditi:)

Ako ti je ova sranje, onda imaš love na bacanje, sorri ja nemam.

A 4K je pitanje jer navikoa sam se sve raditi za 1920x1200, pa me interesira prijelaz koliko je “bolan” na veće rezolucije, samo to.

Da kod nas je razlika soma kuna, sad vidim. Vani su cjene korigirane, toplo preporucam da se jos malo priceka i da se cjene korigiraju, jer ova rx 590 je samo malcice bolja od rx 570, a cjena rx 570 bi trebala drasticno past. Cudi me kako na njuskalu nema tih graficki za bagatelu buduci je rudarenje u banani, svi prodaju ali na napumpanim cjenama kao da ne zele prodat…

Trenutno best buy graficka je Vega 56, znam da kosta malo vise, ali ratio ulozenog dobineog je najveci od svih starih i novih graficki.

Ovaj rx 590 je niti v rit niti mimo… Cjena kod nas za Nvidia 1060 6gb je ista ko za rx 590 sto je smjesno, 1060 6gb bi trebala biti jeftinija kao sto je vani i onda se isplati uzet 1060 6gb. Ova cjena od 2100 za rx 590 ti je ok, ako je vise nemoj kupit nizasto.

A ako se stvarno nema love, ima na njuskalu rx 570 za 700 kuna, dumpaj mu to na 500 i voila…

Stvar je što trenutno na mašini rade mi igre do kojih mi je stalo, ali bi to htio malo ojačati.

Naime kartica da ne povjeruješ nije bottle neck. to sve procestro i SSD EVO pro diskovi žvaču, nego problem je samo 2GB memorije na kartici.

Naime vidim da izvođenje je isto, no stane kada treba učitati teksture.

Frend na istoj kartici sa 4GB na nešto slabijoj konfiguraciji ide bolje na većim rezolucijama nego ova.
570 ist stvar više memorije, novi shaderi, ali taj đir kartice.

Uvijek sam kupovao midd level, jer nije mi trebalo više.

https://www.nabava.net/graficke-kartice/sapphire-pulse-radeon-rx-570-8gd5-cijena-crossfire-8gb-ddr5-63534271

vs

https://www.nabava.net/graficke-kartice/xfx-radeon-rx-590-fatboy-8gb-gddr5-3xdp-hdmi-dvi-rx-590p8dfd6-cijena-73987751

Ovo su najeftinije 8gb rx 570 i rx 590.
Razlika u performansama zanemarivo kakvih 20% u korist rx 590 koje se vjerojatno nece niti prepoznat u radu, a cjan rx 570 je 1600 kuna, IMO previse jer kada prdne mining ta graficka ce vrijediti 0kuna i tu se ne zezam. Znaci ako je ti sad kupis za 1700 kuna, ona bi za godinu dvije trebala biti na 0 kuna. Istina i drugim grafama ce cjene past, ali ove rx 570, 470, 580, a i ova nova 590 ce vrijediti 0 kuna, isto kao i 1060 i 1070(mozda ne nula ali blizu).

Jer ovih grafi ima po podrumima na miljone… Na tisuce samo u Hrvatskoj… Pa kad to dodje na njuskalo, a vec je dobar dio dosao…

Pa eto i o tome razmisliti.

Ja da sad kupujem neku grafu u rangu kao ti, ja bi kupio polovnu rx 570 za 500-600 kuna, dosao kod lika, odigrao neki far cry ili nesto takvo na maximalnoj rezoluciji pol sata i ako grafa ne crkava, dobra je!!!

Za po 500 kuna mozes kupiti 3 rx 570 polovne, pa ti niti ne treba garancija, ako prva crkne kupis drugu, ako druga crkne kupis trecu. Onda imas 3 grafe, pa opet imas 50% sanse da ih speces i ozivis, sto bi znacilo da on 3 crknute 2 bi se mogle ozivjeti, sad sam vec krenuo debelo offtopic,

Ukratko zelim reci da se nove grafe ne isplate kupiti kada su polovne 3x jeftinije.

Kod graficke kartice bitan je samo memory bandwidth. Sto je veci kartica je bolja. Sve ovo drugo je nevazno. A podatak o memory bandwidthu malo tko gleda,a za neke kartice ga je jako tesko naci.

2 Likeova

Da od tuda je bilo pitanje PCI express 2.0 i 3.0.

Polovne ne bi uzimao, barem da 3 godine sam miran.

Ako uzmes 3 polovne rx 570, miran si do kraja zivota!!!

https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html tu si isto pogledaj, nije losa tablica.

https://www.videocardbenchmark.net/gpu_value.html
Jako zanimljiv graf, pogledaj bodove od rx 590 i bodove od ove tvoje sadasnje, prakticki ces puno potrosit a jako malo dobit.

Iskreno nakon ovih tvojih odgovora imamosjećaj da odustajem od svega.
Ispada da nema kartice koja je puno brža od ove koju imam, a da nije preko 3-4 tisuće kuna.

Polovno sam se opekao jednom nikada više.

Tako da zapravo sada ne znam što bih uzeo.

Kartica mi je sada bottle neck, i htio bih to pojačati.
Znači skok sa R9 270x 2GB na 590 ili 1660 kao danije dovoljno dobar?

Interesira me igre na 1920x1200 full max sve, da bude na nekih 40 min FPS, te grijanje da bude što je manje, čak možda buka.

Pa sada gledam ovu 1660.

ovaj monitor sam ja kupio: https://www.futura-it.hr/aoc-led-ips-315-q3279vwf-qhd-hdmi-dp-amd/aoc-q3279vwfd8/product/

Skok sa 270 na 590 je veliki sto se tice performansi, ali to kosta. 590 kosta preko 2000 kuna. Na full max sve nove igre ti treba 1070ti minimum ili Vega da bude FPS barem 60.

Neznam na koje igre pikiras, ako je battle royale onda ti treba najaca moguca grafa jer ces imat velike probleme pogotovo protiv ovih sto imaju jace grafe i masine.

A metro redux ako se ne varam je ganc nova, full max na rx 590 neznam dlai ce ici, nisma bas u detalje proucio tu igru, ali ovako sto sam vidio ima tu dosta toga on screen…

A sta ti treba full max. Ovi na competitionu imaju 1080ti ili jace grafe i sve na low.
Ako ti taj metro redux radi na 270 onda ti definitivno ne treba 590… Ako ne radi a imas svrbes onda iskrcaj 2000 kuna i kupi bilo koju 590 1060 svejedno je poceskat ces se.

Poz,

far cry 5 mi je radio dobro, na high do max.
WOT igram često na ca 55-60 FPS. Skoro sve na max.
Metro redux, na medium radi ok. ali nije to to.
Tipa 25-35 FPS.

Interesira me grafa koja uz sadašnju konfiguraciju melje na 1920x1200.

A da nije xy kuna.

Naime ova koju sada imam ona izvodi stvari dosta brzo, no mislim da je količina rama 2GB usko grlo.
Naime dosta igara mjeri to u postavkama. i često stavim daleko preko 2GB.

I igra efekti izvodi se dobro, kada naleti na goleme teksture, osjeti se drop, učitavanje itd.

Vrtim sve na i72600k, 16GB, SSD Pro evo 500GB x 2, (myst obduction, prije SSD učitavanje 1.5 min, poslije SSD, ni 10 sec.)

Pa iskreno ne mogu skužiti da skok na 590x 8GB neće dati barem duple performanse.
Mislim razlika je u godinama velika između te dvije kartice.

Memory bandwidth od tvoje sadasnje kartice je 180GB/s a od 590 8 GB je 256 GB/s. Znaci poboljsanje od cca 40 %.

1 Like

U tehnickom smislu, u onom kojem ce on vidjet je vise oko 10-20%

100% bi bilo kada igra koju nemoze igrat na prijasnjoj grafi s novom moze. A kako sa starom igra pa tu i tmao zatrza, s novom sigurno nece zatrzat, no to je jedna od 3 igre i samo se radi o trzanju pa procjenjujem da ce dobiti kakvih 10%.

Da nemas nikakvu grafu onda kupis 590, a kako ti vec imas grafu koja vise manje dobro obradjuje posao onda je stvarno tesko procjeniti dali ti treba ili ne. Ako te zuljaju pare kupi, zato sam ja i preporucivao polovnu rx 570 za 500 kuna. Kazes opekao si se, pa bogte za 2000 kuan kupis 4 rx 570, ako si stvarno nesretnik onda ces barem imat 4. Nisam krivo napisao jer imam dolje u podrumu pedesetak grafi koje rade 24/7 vec dvije godine i ne vidim kako ili zasto bi grafa krepala, to moras biti stvarno nesretnik, tipa da udari neki hebeni grom (a i ond agrafa nece krepat nego sve ostalo drugo), ili moras ne pocistiti grafu barem jednom godisnje od prasine ili neznam sto da grafa stvarno crkne, mora biti drzana u katastrofalnim uvjetima i tu ne mislim na malo prasine, tu mislim na tonu prasine.

Te grafe su napravljene da ne krepaju, znam ljude koji imaju rudnik s grafama koje rade 24/7 bez ventilatora, ventilatori krepali i one se peku na 80C neke i vise, trotlaju naravno ali nikako da krepaju…
Eto zato sma rekao da ako si nesretnik najveci ces od 4 kupljene imat 4.

Ma ljudi , odustao za sada i uzeo pametniju stvar, spravu za vježbanje, neki orbitrek.
Ovo će malo pričekati.

1 Like