UpWork - freelancing stranica

Moram reči da mi je jako dobro krenulo na Elance-u :slight_smile: Još dva posla sam uspiješno obavio, jedan za 15 dolara (radio oko sat vremena, redizajn pozadine za wordpress), i jedan za 75 dolara (redizajn logotipa + sređivanje dizajna stranice).

Naravno, klijent će mi opet dati posao na još projekata :slight_smile:

Trenutni balance za podignuti - 185$

bok svima, vidim da pričate o primanju novca za obavljene freelance poslove preko PayPala i tako to… ja sam nova pa mi nije jasno, već sam pitala jednog kolegu koji tako radi da li on te novce prijavljuje poreznoj i na koji način, kaže ništa ne prijavljuje…a prima ih kao privatna osoba, nema firmu, obrt, ništa tako. jel to jednostavno tako u ovome poslu ili sam ja nešto krivo shvatila?
ako neko može objasniti zahvaljujem :)))

Moraš plaćati porez (nešto poput osobnog dohotka), međutim porezna nema uvid u devizne račune pa većina ne prijavljuje ništa.

znam ja da se mora plaćati porez :)) zanimalo me da li to većina tako radi da jednostavno ništa ne prijavljuju… jer nije mi jasno kako i na koji način bi se to prijavilo… obavljen posoa bi valjda trebalo gledati kao posao obavljen na temelju ugovora o (autorskom) djelu, pa si onda uplatiti i mirovinsko i zdravstveno i sva ta druga davanja što su obavezna…i onda ode veliki dio zarađenog novca.
a nisam znala da porezna nema uvid u devizne račune? siguran si da nije moguće ući u trag novcu primljenom na PaypAl račun?

Ja ništa ne prijavljujem, već me dovoljno država pokrada :slight_smile:

Evo i ja sam se prijavila i odmah dobila prvi posao, ali nisam još uzela novce. Nemam još registriran paypal i tako to…
Što me zanima, jest kako se plaća porez? Ako želim platiti porez, moram li novac primiti na žiro račun ili je moguće platiti porez i ako primim na tekući?
Inače, posao koji sam dobila spada pod autorsko djelo.
Jasno mi je kako potpisati ugovor o autorskom djelu s nekom hrvatskom firmom, ali ne znam kako se ovaj rad preko elance shvaća. ?

Molim vas mi nemojte odgovoriti da se nikako ne plaća porez, jer porez želim plaćati. Hvala na razumijevanju.

Pročitati

imam NOVAC - portal za osobne financije - Autorski honorar
imam NOVAC - portal za osobne financije - Plaćanje poreza na zaradu iz inozemstva (adsense, affilate i sl.)

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/Autori_162.pdf

Zahvaljujem!!!
Imam sada dosta toga za proučiti, a kako sam shvatila mogu kontaktirati i poreznu upravu za eventualna dodatna pojašnjenja. :slight_smile:

“Ugovor mora biti sklopljen u pisanom obliku i mora biti isplaćen na žiro račun.” - ovo sam pročitala sa stranice “imamnovac” o autorskom honoraru.
Nekako sumnjam da sam sklopila igdje ugovor o autorskom djelu…

A možda nije loše niti da platim porez i za ovo drugo a ne za autorski honorar (tj. da platim kako se plaća i za google adsense). Istina da dadem više, ali opet to ide meni za mirovinu…

Pitanje jest zna li netko više o tome kako se zapravo rad preko elance razumijeva? Hoću pitati, kakav ugovor ja zapravo imam? Što si trebam čuvati kao neku dokumentaciju? Računa li se ugovor s elance ili s tvrtkom za koju preko elance radim (ipak je elance posrednik)?

[quote=“APazinjan”]
Ako ste zainteresirani, dam vam svoj referral link pa dobijete više prijava za posao kao i ja.[/quote]

Možeš li pojasniti ovo, ja sam već duže vrijeme registriran, u početku sam slao dosta ponuda ali jako teško je dobiti posao, na kraju sam odustao od svega.

Mislim da si krivo shvatio, ovo što si citirao je samo u svrhu dobivanja više connect-a (bodovi koje trošiš za prijavu na posao), neće ti pomoći u dobivanju posla :slight_smile:

Dok nemaš radnih sati/projekta/review iza sebe jedini cilj ti je raditi da ih ostvariš a ne raditi da nešto zaradiš.
U tome je problem kad si nov na toj stranici.

Problem je bio u tome što kad sam išao i dosta ispod cijene samo kako bih dobio projekt, čisto da imam iza sebe nešto odrađeno i tada uglavnom posao dodjele onome koji ima dosta pozitivnih komentara, čak iako je dosta skuplji. U biti valjda je najteže krenuti i dobiti prvih par poslova.

Ne prolaziti danas više biti najjeftiniji, da bi konkurirao moraš imati dobar portfolio iza sebe, dobar individualan pristup ponuđaću i uvjerljive argumente da si baš ti taj koji će odraditi posao najbolje. Cijena onda više nije bitan faktor. Bitniji je customer service i portfolio nego cijena. Kažu neki ljudi da danas najbolje prolaze ponuđači sa izvrsna prva dva faktora(customer service i portfolio) i nekom srednjom cijenom.

[quote=“mar”]Zahvaljujem!!!
Pitanje jest zna li netko više o tome kako se zapravo rad preko elance razumijeva? Hoću pitati, kakav ugovor ja zapravo imam? Što si trebam čuvati kao neku dokumentaciju? Računa li se ugovor s elance ili s tvrtkom za koju preko elance radim (ipak je elance posrednik)?[/quote]

Mislim da sa tvrtkom za koju radim trebam sklopiti ugovor o autorskom djelu, a elance je samo nekakav posrednik bez ikakve pravne funkcije bitne za mane u ovom pogledu. Jesam dobro shvatila?
Budući je ta tvrtka iz zemlje s kojom imamo potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukoga oporezivanja, to znači da se to i na ovaj slučaj odnosi?
Jesam dobro razumjela?

Neznam jeli to samo moj dojam ali čini mi se da na elance.com se isti rad puno više plaća nego na freealncer.com ili odesk.

Jel elance ima stroža pravila zbog kojih contractor-i sa nerealnim zahtjevima izbjegavaju te stranice ili je to dojam.
Koliko mi se čini elance.com ide najviše na ruku provideru.
Recimo kod odeska jedino iza čega stoje je rad po satu kod rada po projektu na provideru je da se naplati.
Kod freelancera tamo ti naplate proviziju iako pare nisi ni vidio.
Jedino elance.com spremno stoji iza providera bez obzira na tip rada (po satu ili projektu) pa to neodgovara contractorima sumnjivog morala…

Evo da se ja ponovo javim sa nekim novim iskustvima.

Uglavnom poslušao sam savjet i pokušao slati ponude prilagođene svakom poslodavcu. Uglavnom, u ponudama sam se potrudio objasniti na koji način mislim napraviti posao, naveo ako već imam od prije iskustva sa sličnim poslovima. Cijenu sam uglavnom postavljao oko prosjeka, u nekim slučajevima i nešto više, ali sam se trudio da bude stvarno neka realna cijena.

Ovaj način pristupa je rezultirao time da sam u tjedan dana uspio dobiti dva posla, za dva sam još u pregovorima.

Istina je da nakon samo jednog odrađenog posla, sa dobrom ocjenom imate puno veće šanse za svaki sljedeći. Treba biti i realan kod postavljana cijene. Primjetio sam da oni sa puno odrađenih poslova često postavljaju bezobrazno visoku cijenu za posao koji zahtjeva realno par sati (traže i preko 500 dolara.). Vjerovatno računaju na to da poslodavac ne zna koliko posao vrijedi. Ja uglavnom svoju priliku tražim kod takvih poslova, stavim realnu cijenu, objasnim što ću raditi, i koliko mi stvarno vremena za to treba.

Da napomenem, ovo što sam napisao se odnosi na moje iskustvo sa poslovima u kategoriji programiranja (uglavnom php, sql, javascript, jquery i slicno), ali vjerujem da je situacija slična i kod drugih vrsta poslova.

U svakom slučaju, moj zaključak je da se isplati raditi na ovaj način, oni koji rade kvalitetno i stručni su u svome području mogu jako lijepe novce zaraditi.

Ivane, čestitam!
Ja se bavim pisanjem i prevođenjem. Tu je sitacija nepovoljnija po pitanju cijene i uopće potražnje.

Mislim da je @gorrc dobro zamijetio o uspredbi cijena: elance je izričito rekao da ne želi da “rušimo” cijene.

bogami i mene je ova tema potaknula na razmisljanje o slicnim servisima pa kak josh malo googlah naletih i na ovaj nash blog Freelance poslovi (… mozda je cak i vlasnik istoga ovdje?) … ugl. mislim da bum se okusao i ja gore…

Jeste li kada primijetili da se posao dodijeli dvojici kandidata na Elanceu? :blush:
Nije u pitanju samo pregovor, postoji crvena oznaka “awarded” kod obojice.

Ja nisam nijedan od njih. :frowning:

.[quote=“c3po, post:40, topic:4254, full:true”]
Jeste li kada primijetili da se posao dodijeli dvojici kandidata na Elanceu? Nije u pitanju samo pregovor, postoji crvena oznaka “awarded” kod obojice.

Ja nisam nijedan od njih.
[/quote]
I vise kandidata, ja sam radio na projektu gdje smo na četvorica dobili posao, svako za svoj dio, projekt je bio ogroman, dobio sam za sliceanje i izradu responsive početne stranice portala i modificiranje woocommerce shopa da bude responsive ali sa custom templateom…

Inace zadnja dva mjeseca sam samo jednom bidao i dobio posao, imam sad vec 6 stalnih musterija koje mi daju makar jedan posao tjedno.

Okusao sam se u zadnjih mjesec dana i na Freelanceru, i mogu reci da je Elance neusporedivo bolji, ono je vise kao socijalna mreza, trpaju te mailovima svaka 2 sata, a naknadu koju uzimaju je nerealno velika ako radite poslove ispod 100$…