Uređivanje Joomle - pomoć

Instalirao sam Joomlu 2.5.

I sad nikako ne mogu u postavkama napraviti da imam sekcije i kategorije, jer totalno je drukčije nego u prijašnjih verzijama. Uopće nema opcije Section Manager.

Ovo bi htio da imam:

I jel ima negdje da se skine totalno gotov predložak s već gotovim sekcijama i kategorijama, a ja kad ga instaliram da samo prepravim prema svome.
To bi bilo puno lakše.

Ili recimo instaliram ovaj predložak i samo imam ovo Home

http://www.joomla24.com/remository/Download/Templates_for_Joomla_2.5__or__1.7/General_Joomla_Templates/JSN_Epic_Free.html

Joomla je izbacila sekcije vec u 1.6 verziji, to si imao u 1.5, ali toga vise nema, sto je puno bolje…

Radi s kategorijama i podkategorijama, sto ti je bilo prije:
Sekcija->Kategorija
->Kategorija

to ti sada mora biti
Kategorija->Podkategorija
->Podkategorija

Isto ih postavljas i u menu… znaci jednako kako ti je razgranato u kategorijama…

Aha, našao sam :slight_smile:
Inače stavio sam i demo predloška pa prepravljam, ima posla, ali nekako je lakše.

u joomli 2.5 imaš samo kategorije no kad ti treba kategorija u kategoriji samo postavi da joj je neka kategorija roditelj (opcija ti je ispod imena i aliasa ) i maš odnos sekcija -> kategorija

Zapeo opet :smiley:
Nego, jel zna netko kako da maknem opis iz TAB-a gore i promijenim u nešto svoje.

Ovo s kategorijama sam sve pohvatao i zbilja je lagano kad uđeš u štos :slight_smile:

I još nešto, kad sredim cijelu stranicu, Joomla ima mogućnost da se korisnici registriraju i komentiraju članke?
Mislim trebala bi imati, ali radim prvi put s Joomlom pa mi je sve novo.

[quote=“HorFan”]Zapeo opet :smiley:
Nego, jel zna netko kako da maknem opis iz TAB-a gore i promijenim u nešto svoje.

Ovo s kategorijama sam sve pohvatao i zbilja je lagano kad uđeš u štos :slight_smile:

I još nešto, kad sredim cijelu stranicu, Joomla ima mogućnost da se korisnici registriraju i komentiraju članke?
Mislim trebala bi imati, ali radim prvi put s Joomlom pa mi je sve novo.[/quote]
kakav tab?

Imas mogucnost, ali moras instalirati neki od pluginova za to ili komponentu. Po meni je najbolja za sada komponenta K2, s njom radis sve, od k2 kategorija, clanaka, registracije korisnika i naravno komentara…

naravno ako zelis koristiti sve od joomle + komentare pogledaj na
http://extensions.joomla.org/
sta ti odgovara i to instaliraj…

Nisi me shvatio, evo iz Taba gdje da u postavkama promijenim da mi u tabu recimo bude naziv stranice i sl

Ono što ti tražiš je page title, pod meni->stavka menija->advanced parametres->page title (i ispod toga show page title mora biti yes)

osim ako ne koristiš komponentu poput sh404sef pa u njoj to namještaš

Hvala obojici, našao sam :slight_smile:
Kad nađeš onda ti tako izgleda lako, a dok nešto tražiš pa ubijem se tražeći :smiley:

Kad jednom ‘upiješ’ logiku Joomla cms-a onda sve ide ko podmazano … dok nezapne :slight_smile:

Upravo tako :slight_smile:
Ali uvijek se zapne, iako radim po gotovom predlošku pa je puno lakše.

Nego sad sam zapeo, ali i u nedoumici sam jel takvo što moguće, ali trebalo bi biti.
Recimo imam gore Kategoriju Filmovi te pod kategoriju Horori. I sad napišem članak u podkategoriji Horori, kako da namjestim da mi se taj članak objavi i u toj podkategoriji, ali i da bude vidljiv na samoj naslovnici. Ono da se na naslovnici vide svi nedavni članci.

I još nešto, jel jedan članak recimo može biti objavljen i u podkategoriji Horori i u recimo podkategoriji novi horori?

Isti članak na dva mjesta.

Valjda sam dobro objasnio.

[quote=“HorFan”]Upravo tako :slight_smile:
Ali uvijek se zapne, iako radim po gotovom predlošku pa je puno lakše.

Nego sad sam zapeo, ali i u nedoumici sam jel takvo što moguće, ali trebalo bi biti.
Recimo imam gore Kategoriju Filmovi te pod kategoriju Horori. I sad napišem članak u podkategoriji Horori, kako da namjestim da mi se taj članak objavi i u toj podkategoriji, ali i da bude vidljiv na samoj naslovnici. Ono da se na naslovnici vide svi nedavni članci.

I još nešto, jel jedan članak recimo može biti objavljen i u podkategoriji Horori i u recimo podkategoriji novi horori?

Isti članak na dva mjesta.

Valjda sam dobro objasnio.[/quote]

Da bi objavio članak i na naslovnici, jednostavno odabereš u editiranju članka (istaknuto -da) ili na listi svih članaka klik na zvjezdicu istaknuto.
Da bi ti se članak nalazio u dvije kategorije (nije moguće sa standardnom instalacijom Joomle).
Za to ti treba komponenta ili modul nisam više siguran koji (pročešljaj malo) koji ti daje tu mogućnost (da me ubiješ neznam kako se zove a i kako ju na brzinu naći, no znam da sam naletio na nju jednom :slight_smile: )

Hvala ti, radi ovo s Istaknutim :slight_smile:
Joj, daj molim te ako budeš imao vremena probaj mi naći taj modul, jer ja ti se još baš previše ne snalazim oko Joomle, iako moram se pohvaliti da sam evo u dva dana pohvatao jako puno :slight_smile:

Treba mi taj modul, jer neki članci će biti višekategorični, pa mi glupo da kopiram nekoliko puta članak, ovako bi bilo super da samo stavim da ga automatski objavi u dvije ili tri kategorije.

Nego, što se tiče samih kategorija, kako bi mogao objaviti više članaka, ja sam stavio opciju Category blog, to je valjda ok?
Onako, da jedan članak ispod drugog budu.

da uglavnom se to koristi, no imaš mogućnost dodavanja i “opširnije” pri editiranju članka pa malo pogledaj to :), a za modul ću pogledati kod sebe, jer obično si to ‘skinem’ u svoju ‘šupu’ komponeti razvrstanu po verzijama Joomle - a sad već imam mali milion komponenti, modula i pluginova. :slight_smile:

ps. Komponenta se zove “FJ Related Articles Blog and List Component

Instalirao sam ga, tnx :slight_smile:
E sad ne znam zašto neće. Sve kategorije sam stavio na Related Blog i svaka kategorija ima svoju riječ kao poveznicu. I napišem članak, upiše riječi poveznice i jednostavno neće prikazati članke.
Moram to sutra vidjeti.

E da, aj kad uhvatiš vremena, prošlataj kroz te module svoje i stavi mi linkove na neke fora i korisne :slight_smile:

Riješio sam problem.

U početku su mi bile napravljene prave kategorije, a kako bi dodatak radio, članak mora biti bez kategorije, trebaju ga povezivati samo riječi za određenu kategoriju, tu je bila greška :slight_smile:

Učiš nevjerovatnom brzinom :slight_smile: , no prije svega bi te upozorio na osnovne stvari koje moraš napraviti na Joomla sajtu da bi imao koristi od njega. Znači sigurnost, Onpage SEO, dobar dizajn, autentični sadržaj i slike…(zahvaliti se članovima koju su ti pomogli klikom na Zvjezdicu :slight_smile: )

Pa znao sam da nešto ne štima i išao redom, dok nisam došao do toga da ne smije biti određena kategorija :slight_smile:
Kad stranica bude gotova stavim link :slight_smile:

Nego, vidiš i sam da sam početnik, pa mi daj te neke smjernice koje si naveo, ono osnovno i vrlo važno.
Što se tiče Onpage Seo-a, to moram neki dodatak ili je dovoljno da mi linkovi budu riječi, jer tako sad radim, tj. u Alias dodam naslov same kategorije ili naslov članka kada ga pravim.

Pa mi bude ovako recimo:

http://imestranice.net/index.php/filmovi-po-kategorijama

A što se tiče sigurnosti, jer tu moram paziti na nešto posebno ili nešto negdje podesiti?

p.s. svakako da kliknem na Zahvalu, previdio sam tu opciju :slight_smile:
Inače, hvala ti još jednom za ovakvu pomoć, puno znači.

[quote=“HorFan”]Pa znao sam da nešto ne štima i išao redom, dok nisam došao do toga da ne smije biti određena kategorija :slight_smile:
Kad stranica bude gotova stavim link :slight_smile:

Nego, vidiš i sam da sam početnik, pa mi daj te neke smjernice koje si naveo, ono osnovno i vrlo važno.
Što se tiče Onpage Seo-a, to moram neki dodatak ili je dovoljno da mi linkovi budu riječi, jer tako sad radim, tj. u Alias dodam naslov same kategorije ili naslov članka kada ga pravim.

Pa mi bude ovako recimo:

http://imestranice.net/index.php/filmovi-po-kategorijama

A što se tiče sigurnosti, jer tu moram paziti na nešto posebno ili nešto negdje podesiti?

p.s. svakako da kliknem na Zahvalu, previdio sam tu opciju :slight_smile:
Inače, hvala ti još jednom za ovakvu pomoć, puno znači.[/quote]

Ovaj gore link koji si stavio za primjer govori da nisi preimenovao htaccess.txt u .htaccess, jer ono index.php u linku je nepotrebno! i bezveze :slight_smile: