Velika kompanija mi zeli uzet domenu

Naime, frend ima domenu nekaaviokompanijanesto.com i na njoj prodaje avionske karte. Nedavno je dobio pismo od te avio kompanije da je to njihova domena i da im on mora dat tu domenu bla bla. Nena jel ga cimaju il ce ga stvarno tuzit.

Ako se radi kao i u slucaju sa facebookom, nemaju mu pravo uzet domenu ako je koristi za nevezano sa djelatnosti te tvrtke ? Jel moze bit bezbrizan ako makne sav sadrzaj?

Ako prodaje avio karte, ili ih je prodavao, onda može imat problema. Sve ovisi koja je kompanija i koje je točno ime domene.
Pošalji mi na privat ime domene, pa ću ti reći više.

Ja sam znao izvuć novac i od kompanije koja se zove identično kao i ime domene koju sam imao :slight_smile: Ali da su htjeli mogli su mi zapaprit.

[quote=“azeee”]Naime, frend ima domenu nekaaviokompanijanesto.com i na njoj prodaje avionske karte. Nedavno je dobio pismo od te avio kompanije da je to njihova domena i da im on mora dat tu domenu bla bla. Nena jel ga cimaju il ce ga stvarno tuzit.

Ako se radi kao i u slucaju sa facebookom, nemaju mu pravo uzet domenu ako je koristi za nevezano sa djelatnosti te tvrtke ? Jel moze bit bezbrizan ako makne sav sadrzaj?[/quote]

Po ovome što si napisao, radi se vjerojatno o očitom kršenju trademarka, pa preporučujem da bez pogovora preda domenu ukoliko ne želi da velika kompanija podigne civilnu tužbu radi naknade štete. Svakako neka traži napismeno da predajom domene kompanija odustaje od svakih daljnjih potraživanja od tvog prijatelja.

Neovlašteno koristi ime avio kompanije kako bi obmanjivao posjetitelje?
Koristi domenu za istu djelatnost i nanosi štetu avio kompaniji čije ime neovlašteno koristi?

Prije prepuštanja domene može odugovlačiti mjesec, možda dva, no svakako treba predati domenu prije pokretanja sudske tužbe.
Treba imati u vidu da što više odugovlači, to potraživanja mogu biti veća, pogotovo ako krene sudski postupak, a nema šanse da domenu zadrži.
Proguglaj kako npr. Apple oduzima domene.

Možda bi najbolje bilo ponuditi otkup domene po cijeni dovoljno niskoj da im se više isplati domenu otkupiti nego se dalje zajebavati s prepiskom.

Ukoliko krši prava aviokompanije, nije obavezan predati im domenu, nego je obavezan tu domenu isključiti iz daljeg rada ili zameniti sadržaj na njoj koji ne bi doticao navedenu kompaniju, ali nikako mu nijedna kompanija ne sme oduzeti domenu niti tražiti prinudno prenošenje domene. U slučaju da korisnik neće da isključi domen iz daljeg korišćenja, onda putem WIPO, oni daju zahtev VeriSign da se vlasništvo domene prenese na njih ili se domena zaključa. (Inače, ovo je slučaj za US, CA i EU)

U slučaju da domena ima zajedničko ime, tipa aviocompany.com (bez njihovog imena), ima puno pravo nastaviti korišćenje domene.

Najbolje se ne igrat s time, mogu mu zapaprit, ali najbitnije je ime domene i konkretan sadržaj koji je na domeni a to ne znamo.
Kome je poznat slučaj s domenom vanity točka kom taj zna da ako naletiš na priglupog suca možeš izgubit domenu.

Gambo je dobro rekao. Ja sam imao domenu čisti TM i javio mi se njihov odvjetnik i prijetio, ali sam ipak izvukao neku lovu od njih.

[quote=“lxGuru”]Ukoliko krši prava aviokompanije, nije obavezan predati im domenu, nego je obavezan tu domenu isključiti iz daljeg rada ili zameniti sadržaj na njoj koji ne bi doticao navedenu kompaniju, ali nikako mu nijedna kompanija ne sme oduzeti domenu niti tražiti prinudno prenošenje domene. U slučaju da korisnik neće da isključi domen iz daljeg korišćenja, onda putem WIPO, oni daju zahtev VeriSign da se vlasništvo domene prenese na njih ili se domena zaključa. (Inače, ovo je slučaj za US, CA i EU)

U slučaju da domena ima zajedničko ime, tipa aviocompany.com (bez njihovog imena), ima puno pravo nastaviti korišćenje domene.

Free Trademark Search Online | Trademark filing & Trademark Registration Application | Online Corporations, Trademark Services, and others[/quote]

Pa bas to, ako vec krsi, a sigurno da da s time sto radi istu djelatnost kao i ta kompanija, logicno je da makne sadrzaj. Onda mu nemogu nista, nemogu mu uzet domenu. Nek jednostavno makne sadrzaj i pita ih dali zele kupit domenu.

[quote=“gambo”]Neovlašteno koristi ime avio kompanije kako bi obmanjivao posjetitelje?
Koristi domenu za istu djelatnost i nanosi štetu avio kompaniji čije ime neovlašteno koristi?

Prije prepuštanja domene može odugovlačiti mjesec, možda dva, no svakako treba predati domenu prije pokretanja sudske tužbe.
Treba imati u vidu da što više odugovlači, to potraživanja mogu biti veća, pogotovo ako krene sudski postupak, a nema šanse da domenu zadrži.
Proguglaj kako npr. Apple oduzima domene.

Možda bi najbolje bilo ponuditi otkup domene po cijeni dovoljno niskoj da im se više isplati domenu otkupiti nego se dalje zajebavati s prepiskom.[/quote]

Ako stavi neki nevezan sadrzaj sa sadrzajem koji je vezan za tu firmu, nemogu mu nista?? Mislim da nemaju pravo uzet domenu samo zato sto se koristi naziv te firme?

Bad faith momentalno, i momentalno gubi domenu ako se oni zainate.

Bilo bi puno jasnije da kažeš koju domenu ima. Ako ima npr BritishAirways dot com i ako su ga oni kontaktirali i odlučili mu uzet domenu, onda će je i uzet 100% taman da on makne sadržaj i počne prodavat gliste na toj stranici. I nema ni u snu pravo zadržat domenu.
TM + što se već okoristio njihovim imenom + što je sadržaj bio ili je još uvijek (svejedno) jednak njihovoj djelatnosti. Mogu ga i tužit, a ne samo uzet domenu.

A što ako mu pri hrvatskom DZIV-u prođe registracija tržišnog žiga British Airways u djelatnosti uzgoja i maloprodaje glista? :smiley: (Pošto se isti nazivi mogu registrirati ako su različite djelatnosti, a British Airwaysu možda uopće nije palo na pamet registrirati se i do razine koja pokriva sve djelatnosti u svim državama? A što gliste rade? Prokopavaju zemlju i - doslovno - stvaraju put za zrak.)

Ništa nije nemoguće. Možda bi i uspjelo ako ima tako dobrog i skupog odvjetnika kakvog si British Airways ne može priuštiti.

Sličan je slučaj bio i sa MTV.com bio lik koji je imo djelatnost, a skračenica mu je bila MTV. MTV je bio jako ljut jer su htjeli tu domenu i napali čovjeka no nisu mu mogli niš jer je čovjek imo legitimnu djelatnos kojoj je to bila skračenica, izvedenica iz loga il šta već. Čovjek im je rekao gle mi se najmanje možemo naganjat mjesec dva. Te ih pitao kolki su njima troškovi tog pravnog ganjanja te im ponudio da mu plate tu cifru te da si uzmu tu domenu. (cifra nije bila mala) Naravno zatraži gore navedeni dokaz dokaz o prestanku pravnog gonjenja il kak se to već zove

Ako čovjek ima firmu koja se bavi tom i tom djelatnošću nebi mu trebali moć ništa, al nisam pravnik pa bolje nek se raspita znam za taj slučaj sa MTV-om i znam da ima dosta sličnih slučajeva mislim da je lik prodo im domenu za 10 000$. Probaj riješiti na taj naćin jer i ti gubiš jer se baviš prodajom i oni također tebi nanose štetu ako ti ukinu domenu tj. uništvaju tvoju djelatnost i nedaju ti pravo da zarađuješ novac. Nisam pravnik no moj savjet ti je posjet pučkom pravobranitelju mislim da je to u njegovoj domeni, a i besplatan je, u svakom slučaju mora ti dati neki pravnimljek.

Možda ti pomogne da znaš s kime imaš posla:

Intelektualno vlasništvo: Hrvatski poduzetnik od Lufthanse traži milijune – Nacional.hr

[quote=“trnac”]Možda ti pomogne da znaš s kime imaš posla:

Intelektualno vlasništvo: Hrvatski poduzetnik od Lufthanse traži milijune – Nacional.hr[/quote]Uopće nema dvojbe da gubi.

Ovo je identičan slučaj onom sa žigom Android koji sam u nekoj nedavnoj temi spomenuo. Frajer je koristio ime Android za svoj softver, a kada je Google počeo koristiti isti, frajer je dignuo tužbu navodeći da mu je posao propao jer su ljudi počeli misliti da on preprodaje Googleov besplatni softver. U sudskom procesu se, međutim, pokazalo da je čovjeku biznis presahnuo godinama ranije i da više godina nije uopće akivno koristio naziv Andorid, prije nego ga je Google počeo koristiti, tj. sud je utvrdio da je frajer faktički i stvarno postao sekundarni korisnik prije nego je Google počeo žig koristiti aktivno.

Ovdje je situacija još jasnija: čovjek je imao neke ideje i planove, i od njih odustao. Ne samo da je prestao, nego nikada nije koristio to ime kao žig za svoj proizvod, jer proizvoda uopće nikada nije bilo. Drugim riječima, šteta koju mu je Lufthansa pričinila je doslovno šteta troškova registracije, ako uopće i to.

Tako da će popušiti 101 %. Naime, sud siguno neće priznati osobni emotivni odnos prema tom nazivu. Naziv kao naziv - on je beznačajan. Bitan je žig iliti brand. A žiga nema ako nema krave koju bi se žigosalo, tj. ako nema firme, biznisa ili proizvoda koji bi djelovao pod tim imenom.

Ono što je meni smiješno U tom slučaju je što ljudi misle da za ništa mogu dobiti nešto. Odšteta nije “kazna” koju se nekome odrapi zato jer je počinio nešto “loše”. Odšteta je iznos novaca koji je netko propustio ili bio onemogućen zaraditi, a koji je imao pravo i za očekivati je da bi zaradio, danije bilo djelovanja nekog drugog. U ovom slučaju frajer - po vlastitom priznanju (!) - u navedenom periodu nije radio ništa, i ne bi zaradio ništa - s Lufthansom ili bez nje. Drugim riječima, LH je odlično i točno procijenila pričinjenu mu “štetu”. Sud će to samo potvrditi.

Da se radi o sloganu ili nekom drugom autorskom djelu, mogao bi očekivati nadoknadu za iskorištavanje istog. Ali naziv nije autorsko djelo, pa niti po tome ne može tražiti odštetu.

Kada bi to što hoće bilo moguće, onda bi ljudi za relativno malen novac registrirali sve žive i nežive nazive i poslije ih prodavali kao rog za svijeću. Dakle, radili bi isto što se sada radi s domenama.

P.S. A vidim i da je članak star dvije godine. Bit će da je i sam shvatio da nema sira. :slight_smile: Ima li netko više informacija?

Prvo ročište je održano nedavno: PRVO ROČIŠTE U SPORU ZAGREPČANINA RIKARDA FRGAČIĆA PROTIV LUFTHANSE

Dvije godine do prvog ročišta… načekat ćemo se da vidimo. :slight_smile:

Još kada bismo i znali koji su to “nezavisni pravi izvori”… da nije nečija sestrična koja je završila pravni faks?

Misliš da bi se čovjek stvarno upušta u tako nešto kada bi bio siguran da će izgubiti spor? Ja ne mislim.

Ja niti mislim, niti sam rekao da je čovjek budala, tj. da se upušta u nešto za što je siguran da će izgubiti. Prilično sam siguran da je on ili procijenio da mu je rizik isplativ ili da je siguran da je u pravu i na razini principa.

Isto tako mislim da se niti LH ne bi upuštala u spor s njim da misli da će izgubiti.

Ono što sam rekao je da na temelju informacija koje imamo - da on nikada nikakvu štetu nije pretrpio, pa za nikakvu odštetu nema osnove - nema šanse vidjeti novce.

Ili možemo to reći ovako: kada sam ja zadnji puta registrirao žig, to je pri DZIV-u koštalo 500 kn za jednu djelatnost na području RH. A registracija valja 10 godina, dakle 50 kn na godinu. Ako su ljudi voljni takve novce davati da bi “sjedili” na domenama, a frajer ima ikakve šanse, onda što se čeka s registracijama žigova?

Naravno, možda ono što piše u prvom članku nije točno, tj. možda frajer jest pokrenuo biznis pod tim imenom i LH mu čini štetu. Ali tako nije preneseno. Preneseno je da je on 5 godina zaboravio na svoj žig i jedan dan se dosjetio da “unovči” dvije riječi za 10 milijuna eura… pa, svaka mu dala.

Ja osobno bih rekao da njemu uskoro ističe registracija.