Veliki pad Adsense CPC-a posljednjih tjedana?

Kod mene lagani pad zbog 1. mjeseca, 0.15 - 0.20€ cpc. Kasnije ide gore do 0.30c

@bugi, upravo tako. Adsense je to pametno smislio. Naime, sto vam je veci CTR, manji je CPC, i obrnuto, tako da se na kraju zarada svede na isto. Znaci ako imas 100 klikova od kojih je svaki 0.10 zaradit ces 10 € (ili $). A ako imas 1000 klikova od kojih je prosjek CPC-a 0.01, isto si zaradio 10 € . Na kraju dodje na isto.
Meni se doduse i zalomi tu i tamo koji klik koji vrijedi vise, ali to je rijetko.

Kod mene to nikad nije bio slucaj.

Nikakve logike al eto…

Bogami je kod mene eto bas tako. I ja kad dodjem do odredjene zarade na adsense, i znam da sam recimo prvi ili drugi u googleu za ciljane kljucne rijeci, i iscrpio sam sve nacine za povecanje posjete, pravim novi sajt.

Normalno da je tako i da ima logike, nisu ludi da nekom tko ima npr 10k klikova dnevno daju cpc od 0.1.

Meni na dvije identične stranice ctr na jednoj oko 3,5 na drugoj 1,5%

Meni je prosjecan ctr na adsense sajtovima 4-6%, a cpc mi je 0.20 - 0.30c / naravno, varira ovisno o niši i dijelu godine.

I kako promet raste, nikada mi ne pada cpc. (osim u slucaju penala i sl.)

Ove gore teorije, da cpc pada s rastom ctr-a, prvi put “cujem”.

cpc drasticno pada uglavnom kod smart-priceinga. (u mom slucaju, najcesce kod penaliziranih sajtova)

Kolko znam, događa se i kod sumnjivih izvora traffica jer loše konvertiraju za adwords oglasivace.

Pretpostavljam da se radi o manjoj količini klikova. Da se ta količina poveća npr za 100%kladim se da bi zarada skočila samo za 20%-30%

Tako je @bugi. Kod mene nije nikakav smart pricing jer mi 90 % prometa dolazi sa googlea upisom kljucnih rijeci i to tocno onih za koje mi je stranica najoptimiziranija. Niti mi je sajt na bilo koji nacin penaliziran. Nego ljudi brzo zatvore tu reklamu (jer je tako napravljeno da se tesko kuzi da je to reklama) i zato tako mali CPC.

Ja ne znam da li vi ljudi računate s tim da je adwords bid sistem na kojem se nude cifre po kliku pa kad se pričao o cpc-u za pojedinu ključnu riječ u pravilu se govori o maksimalnom iznosu tog cpc-a. Logika mi govori da sa porastom prometa u određenoj niši vaša publika dobija više oglasa sa manjim ponudama od maksimalne i cpc razmjerno pada kako promet raste.

Ja jucer na web stranci koja ima posjetu cca 400 svaki dan nisam zaradio ni centa, ni jedan klik nije zabiljezen

Moram reci da mi se danas zarada, ko zna zasto, prepolovila. Naime, cpc je i dalje minimalan kao sto je i bio, ali je ctr pao, iz tko zna kojeg razloga, a samim tim mi se skoro prepolovio rpm.

Ja ne znam sta je ovo, ali nesto opasno ne stima. Adsense broji klikove, ali zaradu ne. A kad se i zalomi koji malo vrijedniji klik, brze bolje ga oduzmu. Po racunici ispada da mi je cpc jos i manji od 0.01, pa sta je ovo ?

Izgleda da je opet u pitanju neki test kao od prije par mjeseci. Evo i meni od jutros 4 puta manja zarada nego jučer. Iako je za moj promet uobičajeno da je preko dana slabiji ipak ovo nije uobičajeno a i primjetila sam da je brisano zarade. Baš kao i prije par mjeseci kad su ljudima srezali drastično zaradu par dana.

Pa nek si ne testiraju na mojim stranicama, mamu im adsensku ! Sad sam na ovoj svojoj stranici sa flash igrama vidio cak jednu reklamu na HEBREJSKOM ?! A ostale reklame veze s vezom nemaju. Knjigovodstveni servisi, tarot, reklama na holandskom(!) za nesto protiv hrkanja i slicne gluposti.
EDIT: ove nerelevantne reklame su pocele jucer popodne, i otada je pala zarada.

da, nešto fakat ne valja… ja danas do sada još ni jedan klik na oglas :frowning:

Meni adsense nije primarni izvor zarade, stoji na sajtovima dok nema drugih oglasa, ali mogu reći da nisam primjetio neki ozbiljan pad ovaj mjesec. Zadnjih tjedan dana malo slabije nego prvi dio mjeseca, ali prosjek mjeseca mi je ctr 0,5 - cpc 0,06. Domaći sajtovi.

@devildom_stalko tako je i meni bilo do neki dan, a onda odjednom drastican pad. Meni je primarni izvor zarade freelancing, ali je lijepo dobiti novce lezeci i nista ne radeci. Ne bi htio bit zloguki prorok, ali vjerujem da ce se i tebi desiti isto sto i nama, jer prema nekim mojim izvorima ovo ce se desiti svim adsenserima prije ili kasnije. Neki su to iskusili vec pocetkom 12 mjeseca. Kazu da mizerna zarada traje desetak dana, kasnije se to sve ustabili ali da nakon toga ne bude ni blizu onoj zaradi od prije.

@drmrgood moguće da sam ja tu fazu prošao u 12 mjesecu… jer su mi cijeli 12 dosta varirale brojke… sad cijeli prvi mi je stabilan… za sad.

samo što mi je krajem 11 jedan novi sajt uletio u adsense priču, jedan stari nije imao adsense jer su gore bili oglasi za blagdane. Tako da generalno gledano, 1. mjesec mi je bolji od 12 i stabilniji. Ali neke konkretne zaključke bi mogao donjeti krajem sljedećeg mjeseca, kad mi svi sajtovi odrade mjesec dana sa adsensom, jer sumnjam da ću imati 100 posto popunjen oglasni prostor.