VIDEO NADZOR - Preporuka

U Hrvatskoj je porez na elektroniku 25% isto kao i na sve ostalo.
Carina na kamere je 4,7% ali ako se ne varam na kamere za video nadzor je i veća stopa ali ne mogu se sjetiti točno
Za špediciju nije bitno je li se radi o kamerama ili bilo čemu drugome, plaća se uvijek u carinskom postupku kod podnošenja carinske deklaracije

Da pobrkao sam poreze i carinu. Ali zasto ide roba na spediciju? Ja sam kupovao mobitele u vecim vrijednostima pa nije otislo na spediciju, dali postoji neki razlog zasto bi ove kamere za 200$ otisla na spediciju?

Špedicija je usluga špeditera koja uključuje podnošenje carinske deklaracije za bilo kakav carinski postupak, i ostale troškove (manipulativne, skladišne, bankovna garancija itd).
Iznimno u poštanskom prometu (ne kurirske službe nego samo poštanski promet) u slučaju fizičkih osoba koje primaju robu za svoje vlastite potrebe i u slučaju da je vrijednost pošiljke ispod 5000 kn, onda se podnosi jednostavna carinska deklaracija pri čemu se opet plaćaju troškovi otpremništva ali su puno manji (npr može iznositi 30-40 kn).

Kod mobitela ti se moglo dogoditi, pošto je malih dimenzija i lagan, a u slučaju da taj paket nije bio osiguran (kod osiguranih pošiljaka carina unaprijed zna kolika je njegova vrijednost), da ga je poštanska carina propustila zbog nedostatka vremena da obrade sve pošiljke na vrijeme i sortirajući ga kao “paket neznatne vrijednosti”, pa da u tom slučaju dobiješ bez troškova. Ali to ne znači da tih troškova stvarno nema niti da ih ne bi trebalo biti. Kod ovih kamera i svih većih i težih stvari se takvo nešto sigurno neće dogoditi.

1 Like

To ako okrivljeni nema odvjetnika.

No i sama percepcije kamere već nešto predstavlja.
Ali ja sam uvijek da se osiguranje postavi ako se ima za njega.
I daj bože da ti nikada zatrebalo jer danas sve i svašta se događa.

Radio sam sa jednim kolegom koji je bio poznat da često skupi lovu u nekim kladionicama (nemam pojma o tome, ne zanima me klađenje). Jednom je nešto preko 100 tisuća pokupio, i provalili mu blindirana vrata, točnije taman toliko provaljena da nisu mogli unutra, kamera u hodniku potrgana, snimljene ima kapuljače i kape.

Sjećam se da je rekao da je barem imao kakav zvučni magnetni ili kakav drugi alarm na vratima da bi više efekta dalo, jer ovi nisu stali dok nije netko u hodniku otvorio vrata. Oni su barem jeftini.

A dali znades dali se moze preko DHL EU Warehouse kupiti, pa dali onda ide na te spedicije i carine ako kamera dolazi iz EU Warehouse?

Na carinu idu sve pošiljke koje dolaze kao vanjski promet, bez obzira odakle dolaze. Ako je paket stigao npr u Englesku, tamo stajao na skladištu neocarinjen, pa onda poslan u Hrvatsku (ili bilo gdje drugo) onda će proći kroz carinsku proceduru uz plaćanje carine/davanja. Ako je carina već plaćena u Engleskoj pa onda dolazi paket u HR, onda u HR neće biti ni carine ni davanja. Obično su stvari skuplje nakon davanja (jer carina i porez se plaćaju u svakoj državi) pa u takvom slučaju je konačna cijena opet najvjerojatnije ista kao u HR

Spedicije rade i skladistenje. :slight_smile:

Na kraju ti dode ovako, roba koja vrijedi i prodaje se izmedu drzava mora biti registrirana u sustavu. Na neku robu platis carinu i pdv na neku ne. Svaka roba koja se carini i unosi u sustav bude u nekom trenutku u spediciji.
DHL ima svoju spediciju pa ti zapravo nekada platis sve u cijeni dostave a da nisi ni svjestan da si platio spediciju + papire + prijavu na granici + carinski pregled isl…

Ako narucis nesto iz legalnog EU shopa nema nikakvih davanja. Ove gluposti ne carinjene robe koja dolazi izvan EU i drzanje takve na skladistu u EU su izmislili kinezi sa ebaya da nam lakse prodaju muda pod bubrege. Neki Kinezi stvarno imaju legalno ocarinjenu robu na EU lageru, ali neki ne, napisu EU skladiste, ali ne navedu da roba nije prosla carinska nadzor.

Edit: imam preko 100 kupnji iz EU shopova, uglavnom odjeca, obuca, i jos koje kakve stvari, u jednom shopu sam potrosio preko 10000€ kroz 2 godine, nikad nisam imao problema sa ni jednom narudzbom.