Više od 60k pretraga za keyword vezan uz igre

Pronašao sam keyword (više od 60k mjesečnih pretraga) na hrv. jeziku, dosta tražen među djecom. Glavna stvar leži u tom što su rezultati pretrage uglavnom stvari koje ne zanimaju djecu i nisu baš usko vezani uz ključnu riječ već je keyword tek teko ubačen, slučajno spomenut, npr. članci na portalima. Tako da mislim da rangiranje neće biti problem. Namjeravam kupiti domenu s tim keywordom budući da je slobodna i pokrenuti stranicu sa flash igrama. Primjetio sam da ima dosta ljudi koji ovdje zarađuju na flash igrama, ja sam tu amater pa imam neka pitanja:

  1. Kakvu zaradu mogu očekivati s obizirom na broj pretraga glavnog keyworda?
  2. Da li da idem na sve kategorije igara općenito ili samo na kategoriju vezanu uz keyword?
  3. Kakvu temu ili skriptu izabrati (free)?

Evo iz prve ruke:

  1. Pod uvjetom da budes prvi za taj keyword mozes racunati na oko 600-700 posjeta dnevno, sto bi ti maksimalno donijelo oko 2-3 eura na dan u idealnim uvjetima (visok CTR).
  2. Ako ides na sve kategorije (ne znam sto ti to uopce znaci?) neces imati takav uspjeh kao sa usko specijaliziranom stranicom sa jednom kategorijom (keywordom).
  3. Tema za flash igre ima amli milion, ali na svaku wordpress temu mozes stavit igre ako imas My Arcade plugin (placa se).

Moje misljenje je da na nasem trzistu nema kruha od ovog, jer je CPC super nizak - u najboljem slucaju 0.03 €, sto je bijeda u usporedbi sa stranim trzistem.

Napisao je domaci posjeti, sa 600-700 domacih posjeta dnevno moze zaraditi max pola eura na dan prosjecno a vjerojatno je da nece ni pola toga.

Znam sta je napisao. Govorim o CTR-u oko 2 %, sto nije nemoguce za postici. Medjutim ovo sto sam ja napisao je najbolje od najboljeg tj. jako optimisticna prognoza, vjerojatnije je da ce imati oko eura na dan.

2% to je 13 klikova x cca 0.05 = 0.65 $

Niti ce imati 2% ctr a pogotovo ne 0.05 klik. Ne dajite mu laznu nadu. 20-30 centi dnevno na 700posjeta je realnost.

Jel netko ima link na neku vjerodostojnu analizu koja tvrdi da prva pozicija dobiva oko 30-35% posjeta od ukupnog exact searcha?

Mislim da je 30-35% neki opće prihvaćeni postotak, ali mi treba neki link koji to tvrdi, a da je izvor reputabilan.

Kad smo vec kod igrica pa da kazem i ja koju. Imam u familiji dosta djece koja naravno skoro sva igraju flash igrice. I znate kako dolaze do sajtova sa igrica? Cuju u skoli od nekog drugara. Ono sto sam vidio je da svi idu na friv i kiwi. I to je to. Cisto sumnjam da ce neko ko ima 10 godina googlati i pisati nesto. Doduse, ko zna ova danasnje djeca cu drugacija.

Kada je rijec o komercijalnim keywordima, google u vecini slucajeva prikaze i par reklama na vrhu SERP-a, i u tom slucaju CTR od 30ak% za 1. poziciju je solidna brojka.

Ne znam za link ali znam iz vlastitog iskustva, jer te podatke mozes iscitati iz Search Console. Primjera radi, imam i neke long tailse (5+ rijeci) koji imaju CTR 100%, ali je broj Impresija manji od 20ak mjesecno.

To je inace nesto sto se isplati analizirati i poboljsavati, rezultati su brzo vidljivi.

Evo primjer jednog keyworda za koji rangiram i imam dobar CTR:

1 Like

Radim na formuli za određivanje bazične vrijednosti domena pa mi treba točan podatak. Ja računam 32% i interesira me isključivo natural position, odnosno prirodna pozicija koja je na prvom mjestu radi SEO-a, ne radi toga što je to plaćeni oglas. Sjećam se da sam na puno mjesta čitao case studije koje su dale podatak da je average CTR na prvu prirodnu poziciju na Googleu 30-35%, a nekako mi je bila najkonkretnije jedna koja je izbacila 32%. Samo što se nikako ne mogu sjetiti gdje sam to čitao,a volio bih imati link na izvor.

@mitok ja koristim ovo: https://searchenginewatch.com/sew/study/2276184/no-1-position-in-google-gets-33-of-search-traffic-study

1 Like

Super, hvala

@drmrgood
Napisao je"Da li da idem na sve kategorije igara općenito ili samo na kategoriju vezanu uz keyword?"
Ja sam ovo protumacio kao npr:
Nasao sam keyword “girls games”, da li da dodajem i kategorije (strane/kw): “shooting games”, “zombie games”,…

Mene isto ovo zanima i citam upravo o tome i kw kanibalizaciji, nevezano za game sajtove, ali problem je uvek isti.
Nije mi najjasnije kako to sve funkcionise ispod haube, tj. vidim sta preporucuju od resenja da se napravi link na svakoj od ovih strana ka glanoj npr. “games” strani koju zelis SE da prepozna kao najvazniju i nju izbaci kao SERP.
Ali opet me buni sto kada jurim neku kw od vise reci dobijam podatke za nju posebno da je trazena toliko, kako mogu odvojiti koja od te dve reci u kw combu vuce koliko.
Tj. naravno da znam da je “games” u “girl games” keywordu neizmerno vaznija, ali da li je onda prebacivanje na “games” must have i koliko to utice u stvarnom svetu na rejting posto nije uvek tako ocigledan primer?

Ako neko ima vremena i konkretna iskustva sa ovim problemima, moze neka nova tema ili link da ne zagadjujem ovu.
Hvala

To ti ide ovako (sad govorim napamet): “girls games” ima 500000 mjesecnih pretraga. To ne ide po sistemu da rijec “girls” ima 200000 pretraga a rijec “games” 300000 pretraga, pa se to sada zbraja. Nego je ukupan broj pretraga za taj keyword koji se sastoji od dvije rijeci 500000 mjesecno. Dok recimo (opet pricam napamet) rijec “girls” ima 5 miliona pretraga, a rijec “games” 2 miliona.

Jasno mi je to manje vise kako funkcionise, iako mi nije sve jos uvek logicno, valjda ce se razbistriti, tako sve ja i kapiram kako si i napisao.

Ali evo konkretno bas primera,npr imas neki games sajt koji se zove wwww.bestonlinegames.com
Pocetna strana - Home - kw “games” targetiras,
Neka druga strana - Girls games - kw “girls games” targetiras.
Neka treca strana - Zombie games - kw “zombie games” targetiras.
Da li su ove tri strane, tj kw “games”, “girls games”, “zombie games” u sukobu, tj kanibalizaciji?
Teorijski, ja barem citajuci sta sam nasao jesu, jer ce ono games u “zombie games” i “girls games” da odvlaci paznju SE sa “games” kw.
Ima resenja i za to, koliko sam video po netu, linkovanjem na pocetnu stranu tj kw “games” sa ovih drugih koje sadrze tu kljucnu rec.
Ali me zanima da li je to stvarno tako u real world scenariju da je neko primetio tu neke vece oscilacije, i koja je poenta onda keyworda od dve reci kada ga moram uvek vracati na na taj jaci kw posebne reci?
Jer kao sto si sam rekao, npr.kw “girls games” ima 5 miliona pretraga i nju zelim juriti, ali cim ponovim neku rec iz ove kljucne reci, kao sto je games, da li posebno da li u drugom kw combo-u, ja upadam u problem kanibalizacije kw?

Znaci konkretno ovaj problem kanibalizacije keywords-a me buni kad ga uporedim sa onim statistikama za pretragu keywordsa, jer ako SE vidi razlicite rezultate broja pretraga za razlicite kw od jedne, dve ili vise reci, zasto onda ne vidi tako i strane tj kw koje si na njima targetirao, pa tu ako ima neko iskustva konkretna, tj da li bi i kako resio ovo sa games sajtom, na kojem ima npr 10 ili vise strana u kojima se pojavljuje rec games.

Jos jedan edit, tj.moguci scenario.
Npr da nisam imao kw “games” na Home strani, nego samo stranice “girls games”, “zombie games”,…i odgovarajuce istoimene kw na njima.
Onda prakticno do kanibalizacije ne bi ni doslo?
Jer targetiram neke kljucne reci koje iako imaju games u njima, SE vidi kao celinu, svaku za sebe, i ne pravi problem?

tnx

Nista se to medjusobno ne kolje, jer ovisi sta si optimizirao za koji keyword, i sa kojim anchor tekstovima si sta linkao.

Znači da ne pokušavam?

Nase trzise je svakako neisplativo za igre. Preporucio bi ti strano, gdje je puno veci opseg pretrage i puno bolji cpc.