Visok CPC za keyword i AdSense na webu gdje je glavni keyword taj za koji je visok CPC

Nije prosječan korisnik, kuži on neke stvari, ali ovo baš i ne. Ideja koju predlaže je na razini običnog korisnika koju sam opisao.

Idemo to onda ovako reći… Odaberi neki domaći ali skuplji keyword, posloži nekakav solidan web i objavi ga. Javi mi rezultate, koliko je posjete generirao i koliko zarade u godinu dana. Govorimo o nekoj vrsti autopilot zarade, bez rada na stranici i bez nekih drugih stvari/uloga…

E sad, USA tržište je barem 100.000 puta teže iz više razloga; primarno jer je konkurencija XY tisuća puta veća, em što bi ja rekao da google algoritam bolje filtrira sadržaj na engleskom nego na nekom “balkanskom” jeziku, pa se teži probiti.

“plus” ako je neko to već i rekao, nije loše ponoviti - čim Google vidi da ti je zarada skočila 30, a ne 50 ili 100%, samo se odjednom upale svi mogući reflektori u nekoj “sporednoj ulici” iz koje radiš. Prije je i taj dio bio sporiji, danas te odmah love, pa i iz tog razloga si prije i mogao otvoriti 5-6 AdSense računa na koga si stizao, danas nema šanse i jedan :slight_smile:

Ako ti na regularni nacin skoci, nema nikakve brige ni za milion reflektora. Cak ti posalju i mail cestitke :wink: Drugo je sto reflektori smetaju skoku sa kradjom…mada i to jos prolazi, ima ih previse sto mjesecima rade, ali bez kazne.

Ajmo protupitanje :slight_smile: Pretpostavljam da ti imaš neki web koji zarađuje nešto. Zašto ne napraviš 200 takvih webova pa zarađuješ 200x više? :slight_smile:

Iskreno, meni se neda raditi niti jedan, ali prolazi mi kroz glavu probati. Ako bi išlo, vjerojatno bih napravio i manje od 20 jer sam lijen, bez obzira na potencijalnu zaradu.

Vrlo lako moguće da je to kako sam ja to zamislio predobro da bi bilo istinito, ali ne pokušavam prvenstveno jer mi se neda (barem za sada) :slight_smile:

Slažem se. Mada bih ja išao prečicama, ali pošteno i ne da si sam klikam na oglase. Kreativnost se traži :slight_smile: Velim da ako se stvarno može dobiti bar $5 po kliku da bi mi bilo dovoljno 10 klikova mjesečno i onda sa više takvih webova bi se nakupilo $ kroz mjesec. Klik je klik i surferu je svejedno da li će kliknuti na oglas koji oglašivač plaća $150 po kliku ili onaj od 10 centi po kliku.

Često nemaju :smiley: Ako sam u nekom ozbiljnom biznisu sa velikim budgetom, kupio bih pravu domenu za $100,000+, napravio kvalitetan web i SEO za još $100,000 i to ponovio 5 puta. Onda bih za još $200,000 kupio hrpu solidnih exact match domena, ali jeftinih, dao napraviti webove za njih i vrhunski SEO. Investicija…$1,200,000. Rezultat…sigurno puno bolji nego bacati $100+ na AdWords klik.
Ako se netko ne slaže ajmo računat…ti keywordi od $100+ ako oglašivača u prosjeku koštaju samo $20, za $1,200,000 će dobiti samo 60000 posjeta. Koliko bi posjeta dobio kad bi kupio 5 domena za $100,000 svaku (znači 5 ultra premium domene), i još hrpu exact match domena koje su dobre, ali nisu premium. i onda za sve njih napravio kvalitetan web i odradio vrhunski SEO (ne mora znati sam, ima ljudi koji to rade za druge)? :wink: Mislim da bi 60000 posjeta u tom slučaju bila smiješna brojka.

Isto to vrijedi i za manji budget, recimo $10,000. Kupiš dobru domenu za $5,000 i drugih $5,000 investiraš u SEO. To ti mora donijeti više posjete nego da te prosječan AdWords klik izađe $20 (što bi ti osiguralo samo jednokratnih 500 posjeta). Da te klik košta i samo $5 to je opet samo jednokratnih 2000 posjeta. Koliko kvalificiranih posjeta (tzv. qualified leads) bi dobio sa kvalitetnom domenom od $5,000 (koja nije preplaćena) i kvalitetno odrađenim SEO plaćenim $5,000? Ja sam siguran da bi bilo više od 2000, i da bi posjeta bila redovna :wink:

Da, oglašivači su glupi i nemaju previše mozga, barem ne za ovo područje :smiley: Ok, neki od njih su samo i lijeni, a neki mlate po trnju tuđim *urcem (troše marketing budget kompanije za koju rade i sl.) pa ih nije briga što rasipavaju novac sve dok imaju bilo kakve prihvatljive rezultate.

Možemo raspraljvati da li je CPC koji je prikazan uz keyword stvaran ili ga Google napumpava. Pretpostavljam da ga Google pumpa, ali onda možemo raspravljati koliko ga pumpa. Ako piše $100, a da je realno da ćeš i sa $50 za klik biti na prvom mjestu u promoviranim rezultatima i ako se može očekivati da ćeš na webu preko AdSensa dobiti barem $5 onda je to super za ovo što je meni palo napamet. E sad, poanta cijele ove teme je da sam htio čuti iz prve ruke da li netko pikira baš na to i kakvi su rezultati. :slight_smile:

Ako se može dobiti $5 po kliku i CTR je 2% onda je dovoljno 17 ljudi dnevno da dobiješ 10 klikova mjesečno i uzmeš $50 na tom jednom webu mjesečno. Hebeš $50, ali ponoviš 20 puta i to je $1,000 mjesečno. Naravno da ne mislim na bornu na Googleu za posjete jer bi bilo teško, mada bi se možda uspjelo uhvatiti 10-ak posjeta dnevno i sa Googlea. Mislim na razne kreativne načine dovlačenja posjete. Ponavljam, ako mogu razni za mene bezvezni webovi dovlačiti tisuće posjetitelja dnevno onda može i neki normalniji web dobiti dvadesetak dnevno :slight_smile: To je barem moje mišljenje. Opet ponavljam, i dalje je glavno pitanje da li se zaista može očekivati tih $5 po kliku.

Ja ne tvrdim da bi ovo funkcioniralo, zato sam i pokrenuo temu da pitam :slight_smile: Ipak, vjerujem da bi, ali je glavni uvjet da se stvarno može dobiti bar $5 po kliku u prosjeku ako se koncentriraš na keyword ili keyword phrase za koji je CPC preko $20, ili preko $100 ako treba.

Imam, i prvi sam na Google za keyword koji mi je bitan, a nisam se ubio od posla i ima ozbiljnih koji se samnom natječu za baš taj keyword :wink:
Vjerujem da jako dobro poznajem i razumijem SEO, barem onaj dio koji je bitan. Druga stvar je raditi SEO jer da se dobro odradi treba se potruditi i to mi se često neda.
Ali to što si općenito htio reći naravno stoji i potpuno se slažem. Danas se nije lako probiti na engleskom govornom području za popularan keyword.

Ne znam jel se i ovaj drugi dio odnosi na mene, ali ja imam puno realnija očekivanja jer dobro znam što je SEO i kako funkcionira :slight_smile:

E to me zanima. Ima smisla što kažeš, ali bih ipak volio čuti iskustva iz prve ruke jer je Google algo ipak daleko od savršenog.

Hehe, treba si nekad dat oduška :slight_smile: Ja sam na burzi zaradio puno i ponašao se kao da sam vuk sa Wall Streeta. Kad je web u pitanju, na vrijeme sam uhvatio hrpu LLLL.com domena i to višu klasu tog tipa domena. Kad mi nije išlo na Bwin ruletu najjednostavnije je bilo frknuti koju LLLL.com ispod cijene. U par minuta sam prodao i dobio lovu (jer je to takav tip domena) i s tim financirao Bwin dalje. Pa često tako prodao i nekoliko dobrih LLLL.com domena po večeri. Činilo mi se kao da ne trošim svoju lovu jer sam lako zaradio na tim domenama.
Prije je bilo lako i sa bezveznim exact match domenama. Uzmeš ju, malo manipuliraš SEO i prvi si. Prodaš domenu ili taj nekvalitetni web za solidnu cifru i sutra to ponoviš :slight_smile: Danas ipak sve to ide malo drugačije, ali sigurno je i danas puno toga neusporedivo lakše nego što će biti za desetak godina.

Možda si naučio, ali jel si siguran da ne bi ponovio? :smiley:

Nisi ti mene skužio. Uopće ne pitam ništa vezano za rangiranje jer ako ću biti bahat mogu reći da puno njih može mene pitati u vezi toga. Pitam samo da li je realno očekivati da će web usmjeren na točno određeni keyword za koji je jako visok CPC preko AdSense oglasa prikazivati oglase plaćene za taj keyword i da li će onda AdSense taj klik vlasniku weba platiti barem $5 prosječno. To me zanima, pogotovo ako netko ima iskustvo iz prve ruke.

Ono što se meni vrti po glavi je da je lako moguće da je CPC od $20 ili $120 za pojedine keyworde samo da budu prvi oglas u SERP-u, a da kad ih algoritam baci na web nekome tko ima AdSense da je onda to puno jeftinije po kliku za oglašivača i samim time da onda AdSense puno manje plati taj klik vlasniku weba. Uz to, pretpostavljam da je remarketing problem za ovako nešto jer ništa mi ne vrijedi podesiti web za xy keyword ako će na njega doći netko koga prati remarketing i kojem će se ponovno prikazivati oglas za tenisice koje je jučer gledao i od čijeg klika ja mogu dobiti 2 centa.

Evo, možda je sada jasnije što me zapravo zanima. Znači prvenstveno da li netko radi baš ovo što je meni na pameti i kakvi su rezultati? :slight_smile:

Netko je prije spomenuo - nećeš na žnj webu dobiti vrijedne klikove. Zaboravi.

Linearna zarada (napravi 1 web, napravi 200 istih) je valjda funkcionirala samo sa igricama jer je broj korisnika bio enorman. Za sve druge teme to ne fercera.

Web na autopilotu i generiranje pasivnog prihoda je san svih webmajstora.

2 Likeova

E to me zanimalo. Ima smisla, ali volio bih čuti da li je netko probao baš ovo što spominjem pa može potvrditi iz prve ruke. Izjave Google zaposlenika me ne zanimaju jer često lažu ili u najmanju ruku nemaju pojma.

Na forumu panika kad AdSense isplata kasnije 15 minuta, puno temi vezanih uz AdSense, a samo nekoliko forumaša komentiralo u ovoj temi :slight_smile: Skroz razumijem ako netko čuva informacije i ne dijeli recept za laku zaradu ako je to slučaj, mada nakon malo istraživanja mislim da je stvar u ovome što sam i pretpostavljao, remarketingu.

Večeras sam išao na neke webove sa AdSense koji djeluju kao da pokušavaju baš ovo što je tu tema. Koliko vidim, meni se na njihovim webovima pojavljuju oglasi nevezani za temu weba. Pretežno se radi o remarketing oglasima nečega što sam negdje drugdje gledao. To je problem.

Ja se ne bavim sa Adsensom pa ne znam, zato ću pitat da li postoji mogućnost da u svom AdSense accountu isključiš remarketing i da nekako podesiš da se prikazuju samo oglasi vezani za temu weba na kojem se prikazuju?

Ako netko želi napisati svoje iskustvo iz prve ruke samo dajte :slight_smile: Muke po rangiranju me ne zanimaju, zanima me samo da li je realno očekivati barem $5 po kliku ako se prikaže oglas vezan uz keyword čiji CPC je $20 ili više. Znači kada se pokaže taj oglas, a ne neki remarketing sa nečim desetim.

Treba da si zahvalan sto niko od tih ljudi nije nista pisao u ovoj temi. :smiley:

2 Likeova

Mudro zboriš :slight_smile: znakoviiiiiiiiiii…

U Adsense postavkama to je moguce iskljuciti,pa ce se prikazivati iskljucivo oglasi vezani uz tematiku weba a ne oglasi prilagodjeni korisniku.

2 Likeova

Nikad vidio to, gdje se to nalazi uopce?

Koliko ja vidim to se moze napraviti iskljucivo prilikom pravljenja nove oglasne jedinice. Matched content unit opciju nemaju svi nego se tokom vremena dobije. Nekada ovo nije postojalo nego se to moglo iskljuciti u adsense postavkama za pojedini sajt.

Ok, znači taj dio je riješen. Jel stvarno na ovom forumu ne postoji nitko tko je pokušao ganjati te keyworde sa visokim CPCom na svom webu na ovaj način? :slight_smile:

Negdje sam pročitao da ako je na search network CPC od $0.50 da onda na display network treba očekivati CPC od $0.1. To ima smisla, a tom logikom ako je na searchu CPC $100 onda je na displayu $20, pa da to još smanjiš dodatnih 4 puta dođe na $5 što je i dalje odlično.

Previse teoretises i ocekujes da te neko spoon feeduje. Do sad si mogao vec pola sajta da zavrsis :slight_smile:

:slight_smile:

Ne idem po Facebooku, Pedergam nemam, Twitter otvorio i nikad se spojio, ne komentiram članke na portalima, ne komentiram po You Tubeu, ne koristim Skype, Viber itd pa mi je ovo jedino mjesto za online trkeljanje :smiley:

Ali bila je korisna ova tema, sad znam da se može isključit remarketing na AdSense. Znam i da nitko nije napisao da je pokušao baš ovo što pitam i da nikako ne prolazi. Znači ili netko to uspješno radi i šuti, ili nitko tu nije niti probao kako treba. Pozitivan zaključak :slight_smile: Eh, samo je problem što sam vidio da ne mogu pronaći password od AdSense accounta koji imam već godinama i da mi se neda radit novi :smiley:

1 Like

Moraš skupiti muda i probati.
Ja sam imao neku ideju isto vezanu za zaradu od AdSensea, nisam imao nikakvu redovnu zaradu pre toga, povremeno sam imao neke sitne freelance poslove i to je to. Počeo sam da realizujem tu ideju sa ciljem da zarađujem 5 evra dnevno.
Nakon pravljenja sajta, čim sam počeo da dovodim posetu zarada prvog dana je bila 50 evra. Deset puta više nego što mi je bio cilj. Nakon toga se zarada samo postepeno povećavala. Zarađivao sam dnevno ono što sam mislio da ću zarađivati mesečno. Naravno bilo je dana kada je zarada bila 0 (zbog raznih faktora), a bilo je i dana kada je zarada za dan bila skoro pa četvorocifrena.

Jedna od omiljenih poslovica mi je " Fortis Fortuna Adiuvat ".

Ja sam se nenormalno ulijenio. Padaju mi razne ideje napamet, ali mi se neda krenut u realizaciju. Tako je i s ovim. Vjerujem da bi to imalo prođu, i nadao bih se baš tome što ti kažeš, da očekivana dnevna ili trodnevna zarada od $5 bude zapravo veća. Nije me nitko u ovoj temi obeshrabrio jer zapravo nitko nije napisao da je probao baš to i da nema dobre zarade po kliku. Ovi komentari da balkanska posjeta ne donosi takvu zaradu su promašeni jer je valjda jasno da se npr. insurance keyword niti ne gura na ovim prostorima.

Problem je samo što sam lijen :smiley: Moj glavni posao je nešto drugo i zapravo mi je nepotrebno bakčat se i sa AdSensom, koliko god da je potencijalna zarada. Vuče me to što vjerujem da se može lako zaradit uz mali trud da se na početku podesi web, ali izgleda da me ne vuče dovoljno da sad zatvorim sve otvorene tabove i odmah počnem radit :slight_smile:

1 Like

Ja sam jednom davno nesto slicno pokusavao i radilo je ok, ali s jednim google updejtom dosta toga je otislo u onu stvar, jednostavno za izboriti se za takve neke stvari je previse posla.
Naprotiv vise skoro uopce ne nailazim na sajtove made for adesnes (MFA), bez obzira sto trazio po googlu. Proguglaj malo pa ces viditi da su cijeli biznisi propali koji su gurali tu pricu i tim nekim updejtom.

Ne znam koju vrijednost bi mi ti trebao dati sajtom da taj keyword kod tebe ima smisla, i da ti se ta cijena vrati u obliku klika. Jedino da si fakat odvjetnik za nesrece iz sacramenta :smiley:

A kakve ti tajne znaš, a nećeš da podijeliš sa nama, pa se ne brineš da li ćeš rangirati na guglu?

1 Like

Ne radi se o tajnama. SEO dobro razumijem, ali ne bih se mučio s tim za nešto što bih samo usput probao nego imam druge ideje. Npr. pronalazak srodnih keyworda koji su puno jeftiniji na AdWordsu pa preko njih dovlačenje posjete, posjeta sa Facebooka, dodatne srodne long tail domene i optimizirani micro webovi koje mogu lako dovest visoko u SERP i od tamo povlačit posjetu, You Tube itd. Ne govorim o masovnoj posjeti. Po računici iz nekog gornjeg posta bi bilo dovoljno dvadesetak posjeta dnevno.

Može se, samo me zanimalo jel realno očekivati barem $5 po kliku u tom slučaju. Ali nebitno, u međuvremenu me prošla volja :slight_smile: Ne zato što ne vjerujem da bi funkcioniralo nego sam shvatio da mi se to neda radit :slight_smile: Ostaje samo kao još jedna ideja na standby.

1 Like