Vodič za pametnu kupoprodaju sajtova i domena

Ja nekako vjerujem da su ljudi većinom časni i pošteni, ali dogodi se da naletimo na varalice. Da bi spriječili probleme, molim nekoga tko se razumije da napiše par riječi.

Na što mora pripaziti kupac sajta da ne bude prevaren. Kako znati da li je domena banirana od adsensa? (i da li uopće google banira domene ili račune?) Koje podatke tražiti od vlasnika i kako znati da nisu namješteni ili fotošopirani? Kako i kada platiti?..i sve ostale zamke koje vrebaju.

Što se statistike i fotosopiranja tice, najjednostavnije je traziti ako koristi analytics da se tvoja mail adresa doda za taj account tako da i ti imas pristup statistici, pa onda pratis statistiku par dana.

Iz statistike kasnije možeš saznati više manje sve o stranici, odakle dolaze posjeti, što se traži, bounce rate i slično…

Ako te zanima statistika zarade, to je dobra volja bivseg vlasnika jel ce ti dozvoliti uvid u to (citaj login u njegov adsense racun). Ako mu je bitno da proda stranicu vjerujem da ce izaci u susret i dati na bilo koji nacin uvid u zaradu. Screenshotovi ne znace nista, jer sve se to moze fotosopirati.

Što se ovoga jel bannirana za adsense tice to nisam siguran kako provjeriti.

Kod plaćanja stranice je sve stvar dogovora i o kolikim se ciframa radi, kod većih cifri vjerovatno bi trebalo napraviti nekakav ugovor, tako da nema prostora za bilo kakve prevare.

Bas sam mislio otvoriti topic o ovome.

Kako kupovati recimo domace stranice, blogove ili cak forumske profile i ne biti prevaren?

Ima li ikakav nacin da se osiguras, a da je jednostavno?

Ja sam naučio da ne treba nikomu vjerovati jer te svak hoće prevariti na svoj način.

Treba tražiti od svakoga da doda analytics na tvoj gmail. Obavezno zaviriti u povijest posjeta, vidjeti koliko dugo su ti posjeti stabilni.
Posjeti moraju biti stabilni, za mene su najbolji sa googla, ali i tu treba paziti jer neki znaju biti kamuflirani. Recimo jedan slučaj gdje je sajt ima 90% posjeta sa googla preko pojma sajt.com. Na kraju sam zaključio da ima puno youtube videa u kojima reklamira sajt.com te ljudi kada pogledaju video upisuju u google sajt.com.
To nisu za mene posjeti sa google iako u pravilu jesi, ali ovise o tome hoće li vlasnik obrisati videe sa youtuba.

Kod malo većih sajtova treba tražiti da postave tvoje adsense kod na sajt barem na jedan dan, ako se buni treba odustati od kupnje jer nešto skriva.

Sta je sa transakcijom? To me najvise zanima. Sta ako ja platim nekome za blog i on me samo ignorise? Ne moze se za svaku sitnicu traziti ugovor da se potpisuje. Ima li neki nacin jednostavan? Escrow bi bio prekompliciran za kupovanje vecine domacih sajtova i blogova.

Ha, pa procjenu stranice uglavnom radis prema svom znanju i iskustvu. Ako je ono manje, nema pomoci, ako je OK onda mozes sprijecit apsolutno sve na par nacina, sime je opisao prakticki sve. Ne bih se slozio oko ovog brand awareness efekta i trazilice, mislim, njuskalo godinama radi na tome da dolaze s “njuskalo” a ne “oglasnik” na njega, znaci to specificno malo znaci (u konkretnom doduse primjeru je nuzno dobit za tu lovu i te videe ili nesto, odnosno, youtube acc ako je to moguce).

A apsolutno zavisi od svote i namjene/namjere. Sto je veca lova, ozbiljniji je i pristup. Pri cemu ne mislim da treba bacat i 20 USD u vjetar ali opet, nemos ocekivat dobit nesto od sajta za te male cifre.

Mislim, jako je to sve inace case specific. Kupovao sam dosta sajteva i prodavao mogu rec, kao i dio ljudi ovdje. Popusio sam inace dovoljno da znam da je to ozbiljna stvar, a zaradio isto tako.

U osnovi GA je zakon nikakvi sajtmeteri i ta govanca. Cesto vidjam razne threadove s tim, ono sto obicno radim je trazim instalaciju GA na bar 3 dana ako cemo ozbiljno. Adsense cak ni nije jako upitan ako je to biznis. Ak je picajzlenje onda je to drugo. Naime, jasno je da sajt s 5000 posjeta na dan moze potegnut zaradu na adsense. Kolko je to zavisi al isto tako se lako moze vidjet jel je brojka napuhana ili ne.

Jedini glavni rule je, ispricavam se na jeziku al to je posljedica iskustva. - ako imate posla s indijcima, da dobijete i 5 zena uz sajt, ljepo ih na nekoliko jezika posaljite u krasan kur*!

Po mogucnosti javite mi IP domene da mogu DDOS narucit cisto iz fore.

@Ace: domaci sajtovi i blogovi, idu po ovakvom principu; sajt kosta 1000€, ti imas 1200€. 200€ si ostavis da ako te “domaci” (dakle u krugu od 500km) covjek zahebe, da imas 500kn za benzu i som kuna za gospodu s ulaza u nocne klubove i kafice da odu noge polomit. I to je to :slight_smile:
Escrow za van ofkors, gdje se isplati (s obzirom na fee).

[quote=“Nosf”] Ne bih se slozio oko ovog brand awareness efekta i trazilice, mislim, njuskalo godinama radi na tome da dolaze s “njuskalo” a ne “oglasnik” na njega, znaci to specificno malo znaci (u konkretnom doduse primjeru je nuzno dobit za tu lovu i te videe ili nesto, odnosno, youtube acc ako je to moguce).

[/quote]
Da, al nisi skužio. Tom liku su dolazili dok bi gledali video. Kad bi maknuo video nitko više nebi dolazio na sajt.
Što se tiće njuškala i brendiranja, takvi posjeti i vrijede najviše.

Lako je kupovat domaće sajtove, al preko digital pointa nije baš tako. Ja sam tamo kupio dosta sajtova zadnjih par mj. i mogu reći da su ljudi obučeni za prijevaru. Ima ljudi koji žive samo od toga. Imaju par accaunta na forumu, daju lažne reputacije sami sebi.
Za kamufliranje posjeta su maheri, imaju neke grupe preko kojih šalju posjete a na anylticsu sve ide pod direct trafic, za google trafic sam već objasnio kako umjetno nabijaju i puno drugih caka.
Da ne kažem da lažiraju slike i sl.

Recimo par puta sam doživio da mi lik šalje screen od analytics posjeta gdje vidim 200-300 posjeta, ja ga pitam da postavi moj analytics kad ono 1 posjet dnevno, a svi ti sajtovi imaju alexu u top milion.

Uglavnom oni indijci i pakistanci su najgori, prava mafija na internetu.

[quote=“sime_zd”]
Uglavnom oni indijci i pakistanci su najgori, prava mafija na internetu.[/quote]

To sigurno kad za jedan site koji prodaju mogu kupiti 5 krava.

[quote=“sime_zd”]
Uglavnom oni indijci i pakistanci su najgori, prava mafija na internetu.[/quote]

UZAS od smeca internetskog. Nis ljepog za rec.
OK; dobri su ko workeri, ovi gluplji :slight_smile:

disclaimer: nisam inace nepostivac ljudi i zivota, al ovi su stvarno internet junk.

Možda bi bilo korisno napisati i točnu proceduru kod prodaje putem nekih od servisa za prodaju.

Kod escrowa, napraviš ponudu, obe strane je prihvate. Kupac uplati njima novac, escrow provjeri jeli domena promjenila vlasnika. Ako je, novac prosljeđuje prodavaču sajta, ako nije novac vrača kupcu. Sebi uzmu, 10% mislim.

Ne zaboravi opciju da oni mogu držati novac kod sebe i po tjedan dana a sve s ciljem da se kupac uvjeri da je dobio “pravu” stvar.

Btw nakupovao sam se sajtova i preko glave a istina je da je bar 90% prodavača sa kojima sam ili tržio ili imao namjeru tržiti u biti lovio u mutnom i u većini slučajeva je sam kupnja bila lutrija no tko ne riskira ne profitira.

Najveći rizik koji sam napravio je bio prije par godina kad sam ženskoj u Španjolsku slao dva soma dolara za moreplyerz.com preko western uniona! Vjerujte mi da sam bio na iglama dok mi nije poslala ftp podatke i pushala domenu. :potboy:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja