VPS, slanje mnogo emailova i Black Lista

Bas to, apsolutno nikakve kontrole. I stavio sam neke i svoje, svi mailovi su otisli u inbox.
Ne znam kako je na duze staze, ali ovo je izgledalo pravo cool. Plus hrpu opcija i sve statistike. Imam i ja bazu preko 100k mailova i nesto sam zamislio, sada testirao na ovoj free verziji. Ali sam ocekivao veci odaziv, mada mozda pokusam sa njima ubrzo.

Može, ne znači da ako kupiš bolji server da možeš slati neželjenu poštu. Ako je pošta neželjena, a tvoja je jer je šalješ bez pristanka ljudi, pitanje je vremena kada će ti mailovi ići u spam, posebno ako šalješ sa svog servera.

Ako budeš slao na adrese koje se više ne koriste, ako te ljudi budu prijavljivali kao spam, ako ljudi u ogromnom postotku ne odgovre na tvoj mail, ako ga ne budu otvarali…to su sve faktori koji će te svrstati u spam, pogotovo ako budeš češće slao. Svaki mail servis ima svoja pravila, na gmailu ćeš brzo u spam, a jednom kada tamo odeš nema ti povratka.

kupiš vps sa min 5 IPs
uradiš blacklist check (ip-eve koji si dobio skineš sa svih blacklisti)
instaliraš exim/dovecot
podesiš exim da radi ip rotation (da svaki mail šalje sa druge IP adrese)
dodaš dkim, spf, dmarc DNS recorde
uzmeš lets encrypt SSL i podesiš exim da signa email sa SSL certifikatom
pobrineš se da šalješ i email i plain text verzije emaila
pobrineš se da imaš unsubscribe dugme i web verziju emaila
uradiš test sa https://www.mail-tester.com/
počneš slati emailove i budeš spreman prvih mjesec dana da aktivno skidaš ip adrese sa black listi
nakon par mjeseci tvoje IP adrese će izgraditi reputaciju i nećeš imati više problema

ova konfiguracija ako se uradi ispravno može slati koliko hoćeš mailova dnevno, samo dodaješ dodatne IP adrese kako ti raste broj mailova koje šalješ

Jedno vrijeme sam koristio Amazon SES za news letter. Preporučam ga kao pouzdano riješenje. Nisam siguran koja su ograničenja po danu.