Vrijednost "glupih" Com domena sa 4 slova?

Koliko je pametno kupiti domen com sa cetiri slova, rijec je “glupa” recimo baba.com i napraviti neki portal kao sto je info/magazin…

Dosta popularnih portala isto ima domenu koja nema veze sa sadrzajem, koliko je dobro da se bude na prvoj stranici na google ako domena ima 4 slova i jos je com

baba definitvno nije glupa .com domena. Glupa .com domena je : ZVPW.com

i te domene kostaju brdo para ak se ne varam. Ova baba.com kosta miljune sigurno.

Recimo ima jedan domen zvuk.com i na prodaju je, trenutno pregovaram ali ce sigurno traziti cudo para.

Jel ok taj domen da bude za neki portal info/magazin?

Provocira te bakice, ne daj se…

Skoro sam, trazeci prednosti .com, .net., .org, nad slicnim novijim top level domenima, naleteo i na neke primere tih “glupih” random kombinacija od par slova sa .com ekstenzijom koji su na prodaju.
I dalje koliko vidim drze neke nenormalne cene, ne znam cime to opravdavaju, a sve sto je smisleno i u par slova, to vec ni ne mozes naci tj pokusati da oboris cenu, jednostavno im se jebe dal ce i kad prodati, obnavljaju registraciju redovno, pa ako i prodaju jednu od 100 takvih opet su u dobrom plusu.

Moje licno misljenje je da ne mozes bas bilo sta od 4 slova progurati brzo i tek tako u top rezultate, ako mozes svaka cast, ali onda kapiram da bi mogao i neku duzu rec uzeti i isto je plasirati.

Sad mi iskoci jos jedna tvoja poruka.
Da, tako nesto kao zvuk.com nimalo nije naivno, a ni cena koliko vidim, od 5000 RUB pa navise znaci.
Zanimljivo ce biti da cujemo misljenja nekih iskusnijih clanova ovde, koji vrte jace sajtove i pare.
Npr. meni ovo super zvuci za neki muzicki info portal, ali opet kad bi te pare koje su ti potrebne za kupovinu tog domena ulozio u content i marketing, mislim da bi sa bilo kojom drugom domenom mogao mnogo bolje startovati i na duze staze praviti ozbiljniji proizvod.

Mislio sam da je rublja jaca, haha, sorry, onda ovo i nisu neke pare.

Taman posla. Baba je zauzeta u apsolutno svim domenskim extenzijama, odavno. :blush:

Prije ce progurat domenu sa 4 slova i 140 000 backlinkova nego domenu s 10 slova (EMD)

Mislio sam na one random 4 slova domene, kao sto si ti naveo npr. ZVPW.com
Da li se takva domena opet mnogo bolje,tj.brze kotira nego neka smislenija npr. dnevnimagazin.com koja je mozda slobodna, ima vec u sebi neki kw koji on juri i uz isti broj backlinkova da ulozi u nju?
Cak iako je to tacno ne vidim mnogo smisla u tome da se po svaku cenu ide na tako nesto, pogotovo ako se zeli praviti brand na duze staze.
Ne znam, voleo bih videti neke konkretne primere takvih sajtova koji su razradjeni na tu semu, a da nisu imali iza sebe neku vrlo originalnu ideju ili dosta para za podrsku.

a deda? :smiley:

Evo ti možda sretan dan.
Izgleda da je slobodno deda.mobi :wink:
A dida je sve zauzeto. :smile:

Svaka domena ima svoju prednost. Osobno nebih nikad ukucavao dnevnimagazin.com. Ali ZPVW mi treba sekunda da ukucam.

Znaci jedno je high brand domen (iako su slova bezvezma i u ovom primjeru najgora moguca) a dnevnimagazin je EMD. Google pokusava smanjiti vrijednost EMD domena, ali on je jos uvijek dosta veliki. Ako ides na neki project koji nece dugo trajat onda ides s EMD, a ako ides s nekim gdje zelis da u birtiji svi znaju za njega i lako usmeno predaju onda ides s brendiranom domenom, a kamo bolje nego s 4 slova.

2 Likeova

Ima mi smisla sve to sto pricas.
Ali samo ako posmatras iz tvoje perspektive, tj.nekoga ko se profesionalno bavi time.
Jer ti imas znanja sam da odradis to pozicioniranje, link building i slicno, pa verovatno ne racunas to kao napor ili moguc fail.
Ne znam za autora ove teme, ali ako nema tog znanja, morace to jel i platiti?
Pa je vrlo verovatno da ga ta stavka kosta na kraju mnogo vise nego sama domena, i para i vremena, ili ce neznanje da to odradi urusiti i tu dobru domenu koju ima.

Druga, takodje vazna stvar.
Ako sam dobro razumeo autor teme tipuje na domace trziste, tj praviti sajt za nasu publiku.
Mislim da tu ima x primera sa dugackim EMD da su se relativno brzo razradili i razvili u (za domace trziste) ozbiljne brendove koji dugo traju i trajace.
Npr.
http://www.kupujemprodajem.com/


Jednostavno, samo nase trziste je svetlosnim godinama iza US i EU, korisnici takodje.
Ne da ih nece mrzeti da kucaju dugu rec u browser, nego ce posle treceg puta on automatski da ponudi nju posle prvog slova, i eto ti, opet su na sajtu za sekundu.
Znaci vreme kao kategorija je prilicno drugacije ovde i preko bare.
A i klijenti su takodje kao i publika, low quality, hteli bi za par stotina, najvise do par hiljada eura da naprave cudo.

Ne može to.
Uništio bi kompletan domenski market, što bi se odrazilo na masu drugih stvari a i na sam Google.

Kupovao sam 3 Auta na ove stranice nisam uopce isao, ali jesam na njuskalo.hr. To je ejdan primjer koliko je brendirana domena jaca od ove EMD. Za njuskalo se kaldim da su na ovom forumu svi culi i barem ejdnom pretrazili automobile tamo, dok na ove 2 koje si ti naveo dobra vecina nije.

Nije ni logično da te stranice koristi neko iz Hrvatske ili Bosne, ali radi se o izuzetno jakim stranicama u Srbiji.

Meni portal buka ima zanimljivu domenu 6yka.com

2 Likeova

Da, ni ja ne koristim njuskalo jer sam iz Srbije, nije mi poznat, ali je cak i taj sajt primer onoga sto sam pricao.
Ima duplo vise od 4 slova, nije .com nego .hr i nije neka random rec nego vrlo ciljano su uzeli tu rec jer oznacava pretragu za necim, sto je i svrha samog sajta.

Tako da, opet, ukratko, puno srece Majstor1 ako kreces u kupovinu nekog “glupog” .com domena od 4 slova kojeg ces pretvoriti u portal/magazin, sta drugo reci.
Ako krenes u tako nesto okaci ovde link da pratimo progres i naucimo nesto.

Ja mogu platiti domenu sa 4 slova oko 3.000€ (ima ih dosta za tu cijenu) i uloziti u marketing 5.000€ i 2.000€ u sajt i znam da niko ne garantuje da cu da uspijem i to me ne muci najvise.
Najvise cega se ja bojim jeste ako mi zbog neke sitnice (a desava se) ukinu adsense, onda mogu odmah da ugasim taj sajt, jer ne vidim neki drugi nacin zarade na balkanu.

Mogu postaviti clanak tipa “Ovo su najbolji muskarci u sexu” ili neki clanak o nekoj nasoj “zvijezdi” koja je skoro gola i BAN!

Ako vec ides na adsense zaradu i spreman si uloziti 10k eur, zasto ciljas nase podrucje?

1 Like

Dobro, Njuškalo je brend iza kojeg stoji grupacija oko Večernjeg lista. Brend u koji je uloženo na stotine tisuća eura samo u marketing da dođu na poziciju u kojoj jesu.

Njuškalo je iskoristilo neinovativnost i statičnost dotadašnjeg lidera Oglasnik.hr

Kad se samo sjetim da je na Oglasnik.hr-u prije trebalo poslat poruku i potrošit par kuna kako bi se dobio broj od određenog oglasa… :slight_smile:

Sada se pokušavaju probit Index oglasi, po meni je to promašaj, teško da su mogli izabrat težu nišu za što rade, a reklame im se vrte i na televiziji… mislim da je bolje da su tolike pare uložili u nešto drugo.

1 Like

Čekaj, ti si ozbiljan?