Vrijednost "glupih" Com domena sa 4 slova?

Njuškalo odnedavno neke kategorije naplaćuje za objavu oglasa (nekretnine, usluge, turizam, nautika, gospodarska vozila, oldtimeri i strojevi i alati - vidi cijene), zato je Index krenuo s agresivnom kampanjom “besplatno oglašavanje” . Bit će to zanimljivo pratiti, Njuškalo će biti teško srušiti, ali…

Da krenuli su s naplaćivanjem dosta toga… vjerojatno im je zarada se povećala, ali malo se smanjila posjeta… iako opet gledam na to da je to im bilo nužno jer su oni koliko se pisalo imali ogromna ulaganja i tek su 5 ili 6 godinu krenuli nešto zarađivati… ali mislim da u ovoj raspravi uopće ne treba spominjati takve stranice iza kojih stoje jako velike firme i koje imaju nestvarna iznose koje ulažu u razvoj stranice, marketing i sve ostalo…

Isto tako ZWMD i njuškalo nisu bas slični nazivi… to su kruške i jabuke… njuškalo osim sto ima više slova je točno targetirana riječ od koje se stvorio brand… a od ZWMD ne možeš stvoriti baš brend…jer realno koji k to znači (osim da ti to nekim slučajem nije ekstra poznata rečenica ili naziv pa je ovo samo skraćenica)…

A ovo da mi zaostajemo za zapadnim svijetom u online poslovanju… ma mačku o rep to objesite…bliže smo nego što mislite… i kako mi utipkavamo u naše tražilice pojmove koje tražimo isto ili slično rade i Ameri i ostali… ne budite smješni s tim stalnim odvajanjem zapada i našeg područja…

1 Like

Koje godine si ti otkrio internet?

Ja 2016, a ti? Po čemu mi to zaostajemo na internetu, odnosno po čemu prosječni korisnik s naših prostora zaostaje za prosječnim zapadnim korisnikom interneta?? Naravno govorimo u ovom slučaju o pretraživanju ineterneta…njih zanimaju sise i gujzice i nas zanimaju sise i guzice (metaforički i konkretno…)… tako da mačku o rep da oni na neki drugi način pretražuju internet… ako se ne slažeš onda daj neki konkretan primjer…

1 Like

Slazems e da ne zaostajemo za Zapadom jer nas niti u toj usporedbi nema. Mi se mozemo usporedjivat sa Tadjikistanom, Nigerijom i takvim zemljama. Da ne kazem Bosnom i Srbijom, vjerujem da se sa slovenijom nemozemo, ali tu smo negdje blizu.

Jedino po cemu mi pratimo zapad i po cemu smo mozda cak i bolji od njih su porezi.

Malo da pojasnim:
Cijena klika u lijepoj nasoj da mogu stavili bi ga na 0.01 lipu, ali hebiga kroste cente pa smo onda jos sretno sto dobijemo cente. Dok u USA ta cijena neide ispod 1$ (karikiram, ali vjerujem ne puno). Pa sad ja pitam kako da se mi sa 1 lipom mjerimo sa 700 lipa. Ovo je ogromna razlika, bila bi preogromna da smo mi na 350 lipa, ali nismo niti blizu tih 350 lipa, ovako je to nebo i zemlja razlika, cak je i to premala metafora za ovo.

Njuskalo zaradjuje i ima bilancu jer ima monopol, da je njuskalo u USA zvao bi se Craig List ili Backpage i bio bi opce poznat u svijetu, ovako je to samo losa verzija domaceg oglasnika koji sljaka.

Da sada ne krecem u druge sfere tipa da IT majstor iz Hrvatske ima manju palcu nego IT majstor iz USA kod istog klijenta i tako dalje…

Pa onda molim te jos jednom promisli kada izvalis ovakvu glupost da se mi mozemo mjeriti sa zapadom, bas me zanima po cemu?

Opet kruške i jabuke!!! Ovdje smo pričali o pretraživanju interneta odnosno kako naši korisnici pretražuju na isti ili drukčiji način internet… pretražuju ga slično…

A cijena klika ili plaće - pa to nema veze s ovime nego s jačinom tržišta…

Njuškalo je jako puno uložilo da postane lider… ako se ne varam vlasnici su Bugari ili Rumunji…nesto je tako bilo ostalo mi u sjećanju…

1 Like

Njuškalo ima i imao je oduvijek jako velike troškove, ali daleko od toga da oni bez ove dodatne zarade ne ostvaruju ozbiljnu zaradu. Da, borili su se u početku s minusom, jer su izdvajanja za oglašavanje i razvoj same stranice bila velika. Zato sada dolazi na naplatu to.

E sad, koliko će im se uvođenje naplate isplatit, tek ostaje za vidjet. Index je krenuo u preuzimanje nezadovoljnih korisnika i nedvojbeno im ide u tom. No s obzirom na jako velika ulaganja (tv oglašavanje), ipak to nije zavidan rezultat. Naravno, Njuškalo uvijek može ukinut naplatu, ako vide da sve ide u pogrešnom smjeru, tako da je sve to na klimavim nogama i velik rizik Indexa. Ali pratit ćemo pa bit pametniji.

PS: Ovo ostalo neću niti komentirati jer vjerujem da nisi meni htio replicirati. Niti se želim uvlačiti u takvu raspravu.

Moje misšljenje je da će tu Index izgubiti… sad izgubiti je teška riječ… jer neće oni izgubiti nego će se zadovoljiti sa to posjeta što će dobiti… Njuškalo se ne može skinuti s trona jer je ušlo u svijest ljudi… moj stari dnevno provede pola sata na njuškalu svaki dan… na niti jednu drugu stranicu ne ide… i kad traži nesto i kada ne traži on ide tamo…a tako znam masu ljudi… teško će njuškalo bilo što izgubiti… jer ovim plaćanjem su realno samo smanjili broj shit oglasa i povećali sigurnost i ‘‘povjerenje’’ u oglašivače…

2 Likeova

Neću ulazit u daljnju raspravu jer si natruckao baš svega, a tema je primarno vrijednost domena s random 4 slova, ne njuškalo i naši oglasnici. :innocent:

1 Like

Ja sam se drzao teme, tj mislim bar, jer je autor davao detalje kroz par postova pa sam sklapao to sve u celinu.
Zakljucio sam da zeli praviti sajt za:

  • domace trziste
  • tematike portal/info/magazin
  • da se razmislja o kupovini com domene sa 4 slova
  • budzet je par hiljada eura (do 10)
    Ovo sve je citano izmedju redova, ako nije tacno, izvinjavam se autoru teme.

Tako sam sve i komentarisao.
Naravno da je vrlo bitno, ako ne i najvaznije koliko ce mu se taj novac brzo vratiti, pa sam otuda i napravio ono poredjenje i oko samog naziva sajta ali i kvaliteta publike tj ROI-a.
Tj.cena klika mu direktno utice na zaradu, sta drugo, kako ce zaradjivati osim tako?
Cini mi se da su tu ljudi dosta fulali u pocetku jer su davali genericke predloge i komentare, sto orijentisano ka stranom trzistu, sto iz svoje perspektive nekoga ko radi sve sam od SEO do monetizacije a i dalje ne znamo da li to autor sve zna.
Nisam mislio da je “njuskalo” los izbor niti sam to rekao, apsolutno se uklapa u ono sto sam pricao, nebitno koliko je sajt realno jak, ko stoji iza njega i koliko je para ulozeno.
Dakle, mislim da autor moze jeftinije proci ako neko vreme ulozi u trazenje resenja za ime sajta koje ce imati smisla sa temom sajta, da li duhovito, da li sleng izraz, pa oko toga graditi brend, bez obzira sto ce imati 8 ili 10 slova u domenu umesto 4.
Opet, ulazuci te ostale pare lagano i vrlo ciljano u druge smerove, jer gadja domace trziste sto je samo po sebi cudno i meni kao laiku.

Tj lepo bi bilo da cujemo sta ocekuje od sajta, koliko brzo ROI, ili neke komentare ljudi koji ovde slicne sajtove drze, vredi li se toliki novac ulagati u sta domace kao eksperiment ovog tipa?

1 Like

Odigrala se slična borba u Srbiji pre par godina kada je Limundo dovoljno porastao i počeo intenzivnije uvoditi plaćanja. Gomila korisnika se bunila, došao je Pik.ba, došla je jedna slovačka firma, pokrenuto je nekoliko portala iste tematike, ali ni na jednom nije bilo najvažnijeg: prodaje. Tako je većina ubrzo ugasila i Limundo je izašao kao pobednik :slight_smile: Mislim da će i ovde biti sličan slučaj.

U Njemackoj kazu da je bolje imati piceriju u selu nego u gradu. Ako imate sajt na engleskom, kolika je sansa da uspijete i nesto zaradite? NULA! Domaci web je tek u razvoju i tu ima jos dosta mjesta, mozda je manja zarada ali veca sansa da uspijete, na balkanu sa obicnim portalom koji trenutno imam zaradim od 300 do 500€ mjesecno (posjeta sa fb stranice). To nikada ne bi moglo da je sajt na engleskom jeziku.

1 Like

Prica ti ne drzi vodu. Kazes posjeta sa fb stranice, a sad zamisli da imas isto toliko clanova samo ne balkan vec USA. Zarada bi ti bila 10-15x veca. Kako puno ljudi radi mini webove, uhvate keyworde sa po par tisuca mjesecnih pretrazivanja u USA, odrade web, SEO itd i imaju autopilot par stotina dolara mjesecno. Odrade to 10 puta i eto ti pravih para bez problema. Nitko ne kaze da ti moras biti glavni kao sto je recimo njuskalo kod nas, dok ti uzimas jedan dio “kolaca” nebitno je koliko je on mal.

Kako ces dobiti te fb lajkove iz USA? Ja sam se reklamirao na mnoge fb stranice i oko godinu dana mi je trebalo da skupim 80.000 lajkova… USA lajkove jednostavno ne znam kako naci, jer da se reklamiram na nekom engleskom sajtu to sigurno kosta 10-15x vise

koliko imaš UV dnevno na tom portalu sa kojim zaradiš 500€?

To i mene zanima,kladim se da dnevno nema ispod 20000 posjeta.

Za posjetu ne znam jer na taj sajt nisam stavio da mjeri posjete, zato jer nemam namjeru da prodajem sajt i da to trebam nekom pokazivat, to mi je usputni sajt. Znam da na vijesti copy/paste ima pregleda od 3000 do 50.000 ali neki prosjek je da clanak ima oko 7000 pregleda, 98% sa Facebook stranice koja ima oko 80.000 lajkova

Pokusavao sam i sa “unikatnim” clancima ali to nije popularno za osobe koji su lajkovali stranicu

pa imaš na serveru awstats koji mjeri posjete, pa pogledaj koliko imaš UV dnevno.

Ok, da ima u cpanel, evo:

Awstats: http://prnt.sc/e939zv
Webalizer: http://prnt.sc/e939s5

lijepa je to posjeta.
koje tematike ti je portal?