Web layout dimenzije

Pozz,

zanima me , kod izrade web dizajna, koja bi trebala biti velicina ? i dal ce bit dobro ako bude 1600*1658 px ? il je bolje to radit na onom 960 grid systemu?
hvala;D

Širina od 1600? Uf, puno previše. Ima raznih statistika, ali ni po jednoj tako visoka rezolucija nije među česćima. Ja bih rekla da je najbolje držati se do 900-1000px širine… naime puno ljudi ima rezoluciju ekrana 1024x768 ali to ne znači da im je i browser window toliko širok, na to ti ulazi i scroll bar, pa onda neki imaju sa strane side bar / task bar, pa neki drže history na lijevo itd.

Ja obično ne idem preko 960px širine, međutim ne koristim 960.gs da ne bi bilo zabune.

danas ti je sve to realativno pojavom tableta i ovih pametnih mobitela… ja osobno bih se za mobilne drzao iphone-a (w:320px), za tablete ipad-a (w: 960) te za deskstop racunala minimalno 960 pa do max 1060 … al dobro to je vec prilagodjavanje za vise platoformi… al eto cisto okvirno…

bilo kako bilo, 1600*1658 ti je previse… imah prilike gledati kak neke stvari izgledaju u monitorima od 30incha… al racunaj da ti takve mrge ima mozda 1 osoba na neznam koliko… i vjerojatno se bavi ilustracijom, 3d-om ili tako cim te takav stroj sigurno ne pali da bi surfala netom… za siru publiku ne idi preko 1024-60-max100, nema smisla …

Visina nebitna.
Širina? Svaka s kojom možeš ostvariti dobar gris sistem.
Evo ti link na stranicu o toj tematici:

Danas je nekakvo ne pisano pravilo da širina stranice iznosi 960 px, na temelju toga je nastalo i puno onih CSS frameworka.

Googlaj grid system in graphic desing, grid system in web design, grid based web design itd.

Ja se držim 960 px.

hvala na odg;D
btw. znaci u tih 960 px sirine se stavlja sav sadrzaj, oke to kuzim, a mogu recimo sa svake strane jos , 300 px lijevo i 300px desno jos prosirit i tu stavit background ? Recimo da je ovo zeleno na ovoj slici background ?
Nadam se da je dosta slikovito:P

tnx;D

[quote=“luka5”]hvala na odg;D
btw. znaci u tih 960 px sirine se stavlja sav sadrzaj, oke to kuzim, a mogu recimo sa svake strane jos , 300 px lijevo i 300px desno jos prosirit i tu stavit background ? Recimo da je ovo zeleno na ovoj slici background ?
Nadam se da je dosta slikovito:P

tnx;D[/quote]

a sta ces sa onima koji imaju recimo 24" monitor i imaju sirinu 1920px?

uglavnom napravis recimo da ti cijeli sadrzaj bude sirine 960 i centriras ga u css i stavis jednu pozadinu za cijeli html:

html { background: #boja; }
#div-za-cijeli-sadrzaj { width: 960px; margin: 0 auto 0 auto; }

zapamti da je sve vise ljudi koji imaju velike monitore i koji rade na velikim rezolucijama, znaci primjer je ovaj forum na 1920x1080 rezoluciji:

http://ch-slike.com/images/CmYe7.png

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja