Web portfolio u PDFu?

Eto naletio sam na par stranica stranih i naših firmi koje imaju portfolio u PDFu na klik.
U ćemi je stvar? Bolja prezentacija? Ili čisto preferiranje?
Fulam li nešto?

Bezveze, web portfolio bi trebao biti web.
Možda neće linkati na sajtove klijenta ili su to grafičari
koji su prešli na web, pa se još uvijek drže PDF-a kao
idealnog formata.

Iskreno ne vidim razlog zasto bi neko drzao portfolio u PDF-u, sto se tice SEO-a puno je bolje da su ti reference na webu…

Možda ne žele linkati na orginalne sajtove.
A ako je uradak postavljen na vlastiti server/domenu onda tražilce orginalan šadržaj
sa pravih sajtova mogu detektirati kao kopiran ili dupliciran sadržaj. A to je pak SEO katastrofa.

Ako stavljau sadržaj, ali iskreno tko bi to stavljao, najčešće ima link, ali staviš no follow, it, i trebalo bi biti uredu ne? Ili se varam.

PDF mi nije jasno, osim ako želiš složiti ljepši prikaz ali opet danas, su stranice dugačke i predugačke pa ne vidim razlog zašto trpati u PDF.

Ne znam.
Nemam baš povjerenja u no index/ no follow. U nekim slučajevima sadržaj mi je bio indexiran i pokzivao se u SERP-u bez obzira na no index/ no follow. Niti restrikcije u robots.txt nisu pomogle. Nikada nisam shvatio zašto.

A ovo s PDF-om je bezveze. PDF je prvenstveno grafički format.
Web referencu u njemu niti ne možeš 100% pokazati, kao niti responzivnost, css/js efekte…

Po meni je to amaterski a možda su to i “one” firme koje preprodaju template, pa skrivaju kod.
Isto tako sam primjetio da dosta olfo uradaka stavljaju u portfolio, koji uopče nisu online projekti.
Pumpaju portfolio sa nepostojećim projektima pa ih možemo zvati “reference na stereoidima”.

Fulali ste ceo futbal :)) PDF portfolio se koristi u slucajevima natjecaja i javnih nabava kao obvezna dokumentacija (uz sve drugo) koja se prilaze na natjecaj. Dakle tu ne pali link, web i sl. buduci da zbog otvaranja, prezentacije i odabira ponude/ponuditelja mora biti hard-copy.

1 Like

Ja povlačim sve što sam rekao
Zapravo je bezveze komentirati dok ne vidiš o čemu se točno radi.