Web stranice za sebe ili za klijente?

Pozdrav svima.

Vec neko vrijeme se bavim web dizajnom/developmentom, nista ozbiljno ali planiram se u skorijoj buducnosti ozbiljnije pozabaviti. Pa me zanima par savjeta od iskusnijih ljudi…

Sta vi mislite, da li je bolje praviti web stranice za sebe ili za klijente?
Znaci da li je bolje praviti dosta stranica raznih tematike i pucati sadrzaj vezan za to, uraditi dobar SEO i oslanjati se na zaradu od reklama? (koliko sam primjetio vecina ovdje radi to).
Ili praviti stranice za klijente (za firme, kafice, osobe…)?
Ili mozda pokusati sa nekim vecim portalom sa velikim potencijalom (veliki broj potencijalnih posjetitelja) i okrenuti se samo njemu?

To ne znaci da cu pokusati (barem ne u neko dogledno vrijeme), jer sam svjestan da nebi to mogao napraviti, ali onako kazem kad bi ga i napravio, kakvo je stanje sa posjecenim portalima?

Takodjer da li je pametnije okrenuti se domacem trzistu (balkanu) ili stranom (englesko govorecem)? Svjestan sam da je na engleskom puno vece trziste i puno veci broj potencijalnih posjetitelja/kupaca ali opet puno veca je konkurencija i ozbiljnija.

Znam sve ima svoje prednosti/mane a i odgovor bi mogao biti “sve” ali onako sta vi mislite o tome? Kakvo je stanje sa jednom, drugim, trecim?

Svakako ćeš morati napraviti nekoliko vlastitih projekata da bi imao nešto za pokazati kao referencu. Hoćeš li uspjeti dobiti plaćeni posao bez referenci ovisi o tome kome radiš i kakav si pregovarač.
Najbolja kombinacija je raditi webove za druge, a u pauzi između poslova radiš za sebe.

Na ino tržište nemoj ni pomišljati dok si zelen jer će te zgaziti i nećeš se dugo oporaviti (ako se ikada oporaviš) od toga.

Pametni ljudi kažu da nije mudro sva jaja držati u istoj košari.

Kratkorocno ces vise zaraditi od izrade drugima, naravno ako imas reference kako je trnac spomenuo.

dugorocno mislim da je najbolje raditi vlastite stranice, ili kombinaciju vlastiti posao + stranica.
hobisticki ces uvijek imat vremena za pracenje statistika, pokrenut kakav adwords i na taj nacin izravno vidjeti sto donosi lovu.

Ovisi o tvojim sposobnostima.

Evo, ako imaš smisla za dizajn, dovoljno živaca za hendlanje klijenata te volje i kreativnosti kako bi non stop izbacivao nove i originalne dizajneve, onda radi siteove za druge. Pikni si knjigu “Freelance Rockstar” ili čitaj freelanceswitch.com i bit će ti super. S vremenom ćeš se ufurati u biznis, razviti široku bazu klijenata i stvoriti od sebe brand, ali jedino ako budeš bio doslijedan u dobrom radu. Radom za inozemstvo možeš zaraditi nekoliko somova eura mjesečno, a ako ti neki projekt ostane ne prodan, uvijek možeš prodati isti na themeforest.com. Ako imaš aspiracije i muda za kretanje u pravo rizično i visokoprofitno poduzetništvo, check this out:

http://novac.blog.hr/2004/07/29372/nitko-se-od-place-obogatio-nije.html

S druge strane, ako se ne želiš zajebavati s ljudima on daily basis, ali znaš što ih pokreće, možeš krenuti u stvaranje nekog servisa, bloga ili neke druge vrste sitea. Ekipa ovdje će ti reći da na tome nema zarade, ali ima. Samo moraš izabrati hoćeš li raditi site za svjetsko tržište gdje je veća konkurencija, ali nema plafona ili se orijentirati na domaće tržište gdje imaš konačan broj ljudi koji će ti moć doći na site, ali je zato tržište toliko nerazvijeno da je lakše postati leader.

Uglavnom, pokreni neki site o nekoj temi koja te zanima, o kojoj znaš dosta i koja zanima i druge. Zatim napravi sadržaj koji će jednostavno biti jedinstven i briljantan i na kraju nađi gdje se nalaze ti “drugi” i dopri do njih različitim metodama. Uvijek možeš doći do njih preko tražilica, nekada možeš doći do njih preko društvenih mreža (facebook, twitter), nekad preko foruma itd. Zatim te ljude koji dolaze pokušaj zadržati kvalitetnim sadržajem i na kraju ih koristiti kako bi razvio neko društvo. Tu pukni PPC oglase i neki povezani affiliate program i vozi. Fora je u tome da affiliate program i internet shopping i dalje nisu razvijeni u HR, ali stanje se ubrzano popravlja te ćeš se uskoro probuditi u nekom novom svemiru gdje će to biti sasvim normalno. Na početku novca neće biti, ali s vremenom će dolaziti, a koristeći ovu gore linkanu metodu poluge možeš napraviti fenomenalan biznis…

evo ti primjer jednog mog projekta u izradi…kazu “Savrsena prica za pocetnike”
…mozda ti pomogne :ljuger:

Prije svega hvala na odgovorima i na par korisnih linkova :wink:

Sto se tice knjige “freelance rockstar” nju imam vec duze vrijeme i citao sam je (iako nisam procitao cijelu) i knjiga je extra. Takodjer preko RSS-a pratim freelanceswitch.com, smashingmagazine, nettuts+… i druge strane pravo dobre stranice, tako da sam koliko-toliku u “toku” :slight_smile: (ako neko ima jos neku tog tipa a da je pravo dobra bio bih zahvalan da podjeli :wink: )

Pa u sustini koliko ja to vidim mogao bih se sloziti sa vama, na pocetku radi referenci pokrenuti koju stranicu koja ce tu i tamo donositi neku zaradu dok ne dodje rad sa pravim klijentima i pravi poslovi a i kad oni budu i pored njih sa strane vodit tih par stranica i to dodje kao rezerva i kao neki bonus :slight_smile:

Eto…Dobrodosao u business :doki: