Webmajstori investicijski fond

Pa ja nisam spomenuo rec fond ili ne fond ;
a malo bolje poznajem od sviju Vas sve oblike poslovanja jer mi je to u neku ruku posao.

Ja sam samo rekao da ste ovde svi tolko nafurani i nadrndani da SAMI SA SOBOM tesko izlazite na kraj,
a ne udruzeni i sa nekom svotom kapitala na raspolaganjo to bi bio blago receno HAOS

Upravo na taj način sam ja shvatio početni post.
Pretpostavljam da se govori o sitnim ulozima, od par stotina do par tisuća eura, tako da se ne može govoriti o investicijskom fondu u punom smislu te riječi.

Da, najbolje bi bilo kad bi to vodio netko tko se razumije u pravo i financije, a oni koji daju novce ne bi trebali imati pravo donošenja odluka (osim odluke da prestanu davati novac).

Ideja nije loša, ali zbog ovoga ne vjerujem da bi mogla uspjeti.
Kao i dosadašnje ideje tipa “na forumu imamo puno stručnjaka iz različitih područja, zajedno možemo napraviti nešto najgenijalnije što je svijet ikada vidio” kod kojih se pozivalo na ulaganja znanja, a ne novca.

Ideja je dobra, ali mislim da može uspjeti jedino ako, barem u početku dok sve ne profunkcionira kako treba, jedan jedini čovjek sam drži sve konce u svojim rukama i donosi sve odluke.

“Fond” može voditi evidenciju koliko je tko kuna uplatio, odnosno koji tko udio ima.

I onda može uvesti glasanje za sve odluke, koliko kuna imaš u odnosu na ukupan broj, toliko glasova.
Barem danas nije problem to izorganizirati online.

I naravno, izvršni dio, ljudi koji bi bili plaćeni za svoj rad (nebitno da li su učesnici u fondu).

Evo, onda predlažem braneta333 koji već ima iskustva kao manager, a to mu je u neku ruku i posao.

:slight_smile: brane333 managira samo devojke… nista za muskarce samo ak ima neka webmajstorica …

Koje ste vi kokoške… ili se kaže kokoši? Da, koje ste vi kokoši.
Evo podcrtao mi je editor riječ pa sam sav zabrinut da nisam pogriješio. Vidi opet… no dobro, pogrješio.

Izgubi taj prazni redak, tako da ih bude 4. :kokica:

Evo jedan konkretan prijedlog od mene

Dvije osobe kao vlasnici same ideje, u ovome slucaju osoba ko je otovorila temu i vlasnik foruma. Zajedno da postave neka osnovna pravila, nesto u ovom smislu. Da se otvori podforum kojeg mogu vidjeti samo clanovi koji imaju minimalno 100 ili vise postova. Da se tu otvori tema u kojoj bi se mogli prijaviti glavni ulagaci i da se mogu prijaviti osobe koje imaju najmanje 500-1000 ili vise postova. Da se predstave u toj temi sa svojim dosadasnjim radovima i cifrom koju su spremni uloziti u projekt. Onda da dva vlasnika izaberu od svih prijavljenih maksimalno 5 clanova obzirom na njihove radove do sada i iznos koji planiraju uloziti. Onda zajedno neka oni oforme neko vijece sa odredenim statusom. Tipa da vlasnici imaju vecinski udio u donosenju odluka, te da njihova odluka moze biti ne odobrena samo ako se svih 5 clanova protivi tome. Onda u istom tom podforumu koji mogu vidjeti samo clanovi koji imaju bar 100 postova neka otvore temu gdje bi svi clanovi sa 100 postova mogli iznjeti neke ideje i da stave neki rok za predstavljanje tih ideja. Kod te teme da se ne dozvoli nikakav post u kojem netko nije iznio nikakvu ideju. Nakon toga da vlasnici s clanovima vijeca odrede 3 ideje koje se trebaju analizirati i onda te analize predstaviti svim clanovima u taj podforum, da svi clanovi mogu to prokomentirati iznjeti stavove i prijedloge. One ideje koje se odaberu bilo bi dobro da se i toj osobi daje neki udio, jer ce tako osobe koje imaju ideje a nemaju sredstva, znanje i novac moci ucestovati u tome. Nakon toga vidjeti troskove koji su potrebni za realizaciju ideje i napraviti cijeli plan i program. Nakon toga predstaviti projekat u potpunosti i dopustiti ostalim clanovima foruma da uloze koliko zele u jednu od ta tri projekta. Znaci one nebi prakticki imale nikakvu moc u donosnju odluka, ali bi po osobnoj procjeni mogli vidjeti jel ima smisla da uloze odredenu svotu u neki od tri pretstavljena projekta.

Na kraju bi se sve svodilo da bi 2 vlasnika vodila projekt zajedno s vijecem od 5-8 ljudi, a u to bi investirali od vlasnika do osoba koji su u vijecu, te svih ostalih clanova foruma koji vide neku buducnost u tom projektu. Kasnije bi se zarada davala po postotku koliko je tko ulozio. Bitno bi bilo da se stavi da to nemogu vidjeti bas svi clanovi, koji se odma regaju.

Ovo je samo neka moja ideja kako bi to u grubo organizacijski izgledalo preko foruma. Znaci kada se to napravi dalje pogledati na cijeli ovaj projekat sa pravne strane i kako bi se to moglo izvesti, vjerojatno kako je vec gore napisano preko neke vrste udruge.

Bilo bi super kada bi netko mogao to sve organizirati ali kao što je gambo rekao to u početku mora biti jedna osoba koja će se uhvatiti svega inače, bojim se, ništa od toga.

Što više razmišljam sve više izgleda neizvedivo. Na kraju se dođe do zaključka da je sve najbolje sam. Treba tu puno energije uložiti a ako jedini to ozbiljno shvatiš u stvari radiš za druge ono što možeš samo za sebe.
Npr ako imaš 10% vlasništva 90% radiš za druge, jedino da se nađe ostatak ekipe koji bi pokrili onih 90% i radili u tvoju korist.

Dobro je rekao tsereg, fond u biti jedino ima smisao ako imaš sve a nemaš novaca, ako se možeš sam financirati onda fond nema smisla.

Pa čini mi se da vas nema puno koji bi mogli nešto uložiti i koji imaju znanja za nešto kvalitetnije. Uostalom, više-manje se svi poznaju, napraviti posebnu grupu na forumu gdje će ovlasti čitanja / pisanja imati samo te osobe i tamo se pokušati dogovoriti - tko, kada, koliko, kako . …

Ideja je znimljiva i mislim da bi uspilo sve to kroz nekoliko godina ako bi se postavila prava strategija, dugorocni planovi i dobra ekipa.
Ovisno o projektu svima treba biti jasno da od kratkorocne blic love nema nista i tako sve postaviti u pocetku.
Osobno bi rado ulozio par tisuca kuna za pocetak, naravno ako bi mi odgovarala strategija fonda i ekipa.

tl;dr
Nije bilo volja čitati dalje od ovoga

Kakve veze ima tko ima koliko postova na forumu?
Po čemu je netko tko trola po forumu i nabije tisuće postova, bolji za pokretanje posla od nekoga tko ima novca, znanja, volje, vremena… i pametnijeg posla nego da stalno visi na forumu?

Evo na što sam mislio:

Primjer prvi:
Čovjek dobije ideju za posao.
Ispita može li ideja uspjeti.
Napravi detaljni poslovni plan, uz konzultacije sa ljudima koji se kuže u računovodstvo, financije, pravo, marketing i slično.
Uloži svoj novac kao temeljni kapital.
Traži tko bi mu se pridružio. Naravno, uz poštivanje već utvrđenog poslovnog plana.

Mogućnost uspjeha: dobra.

Primjer drugi:
Netko: Ajmo se udružiti i svi skupa napraviti nešto čime ćemo se obogatiti.
Netko drugi: Može! Ja sam za!
Netko treći: I ja, i ja. A što bi radili?
Onaj drugi: Najbolje nešto što donosi dobru zaradu.
Netko četvrti: Genijalna ideja!!! Evo i mene.
Netko peti: Računajte i na mene. Evo u prilogu prijedlog logotipa u tri varijante.
Sad onaj četvrti: Mislim da bi najbolje bilo da počnemo odmah nakon vikenda.
Svi: Može! Da! Tako je! Idemo! Ništa nas ne može zaustaviti!!!
Tri mjeseca kasnije: I… jel bilo što od toga?
Bez odgovora.

Mogućnost uspjeha: nikakva.
Scenarij kao u primjeru drugom je već puno puta viđen na forumu.

Ideja o “webmasterskom investicijskom fondu” je dobra.
Ali ako neće jedan čovjek uraditi sve sam, od ideje do realizacije - nema ništa od toga.

Zanemarujete moć zajednice :stuck_out_tongue:

Evo jedne ideje za ovaj "fond"
http://www.webmajstori.net/forum/40688-joint-venture-kupovina-sajta#post291430

[quote=“dev_masta”]Zanemarujete moć zajednice :stuck_out_tongue:

Evo jedne ideje za ovaj "fond"
http://www.webmajstori.net/forum/40688-joint-venture-kupovina-sajta#post291430
[/quote]

Upravo ovo je jedna od dobrih ideja kako uspjeti. Više ljudi uloži u kupnju gotovog site-a koji donosi lovu. Ovisno u uloženoj svoti, dobije se i postotak zarade.

Znači na kraju mjeseca, odbiti od zarade troškove site-a (vps, marketing itd), Ostalu zaradu podjeliti vlasnicima ovisno o udjelu. Naravno i ovdje treba jedna ili više osoba koja će sve to gurati i određivati neki smijer u kojemu će site napredovati. Ovo čak i ne mora biti jedan od vlasnika, može to biti i webmaster koji će dobiti plaću za to.

U svakom slučaju ovo mi se čini kao bolja ideja nego pokretati projekt iz nule.

[quote=“dev_masta”]Zanemarujete moć zajednice :stuck_out_tongue:

Evo jedne ideje za ovaj "fond"
http://www.webmajstori.net/forum/40688-joint-venture-kupovina-sajta#post291430
[/quote]

[quote=“ivan.m”]Upravo ovo je jedna od dobrih ideja kako uspjeti. Više ljudi uloži u kupnju gotovog site-a koji donosi lovu. Ovisno u uloženoj svoti, dobije se i postotak zarade.

Znači na kraju mjeseca, odbiti od zarade troškove site-a (vps, marketing itd), Ostalu zaradu podjeliti vlasnicima ovisno o udjelu. Naravno i ovdje treba jedna ili više osoba koja će sve to gurati i određivati neki smijer u kojemu će site napredovati. Ovo čak i ne mora biti jedan od vlasnika, može to biti i webmaster koji će dobiti plaću za to.

U svakom slučaju ovo mi se čini kao bolja ideja nego pokretati projekt iz nule.[/quote]

Heh svi smo pomislili isto kada smo vidjeli taj thread. Kupovati gotove sajtove sa zaradom i zaposliti nekog da ih vodi, a investitori s iskustvom bi ga mogli dodatno podupirati savjetima i zadatcima na privatnom forumu. To je najjednostavnije i stoga ima najviše šanse za uspjeh.

Aukcije se vrše svaki dan, sad bi samo trebalo pravno riješiti kako i preko čega sve to voditi i vidjeti koliki je broj zainteresiranih. Ja bi u ovakav projekt mogao ući s nekoliko tisuća eura.

I ja bih bez problema dao par tisuća eura, ako bi iskusniji od mene procijenili da je to dobra investicija.
No, opet nedostaje jedan čovjek koji bi definirao sve pravne i slične aspekte.

[quote=“gambo”]I ja bih bez problema dao par tisuća eura, ako bi iskusniji od mene procijenili da je to dobra investicija.
No, opet nedostaje jedan čovjek koji bi definirao sve pravne i slične aspekte.[/quote]

Tu bi nam tsereg dobro došao s pravnim idejama, a kasnije bi mogli platiti i odvjetnika koji bi nam to sve potvrdio :slight_smile:

Evo jedna novela pod radnim nazivom “Kako sam ja to sve skupa shvatio”.

Dakle jednog lijepog proljetnog dana susrela se petorica poznanika koji su svi djelatni u istoj industriji. Web. Sjeli oni popiti kavu i došli na temu o tome kako bi bilo dobro kada bi za njihovu gosp. granu bilo super kada bi postojao nekakav investicijski fond. Razglabajući tako narednih par sati došli su do zaključka kako bi oni mogli biti upravo ti koji bi mogli to pokrenuti. Nakon nekoliko dana zakuhala se stvar i utvrđuju da će oni to i pokrenuti.

Svaki od njih ulaže 10k kuna kao početni kapital, određuju da će oni biti upravitelji fonda, te da će ulagati u web industriju u različitim pod granama. Kako bi što prije počeli oplođivati svoj kapital složili su se da će u prvom tromjesečju pokupovati web stranica za vrijednost od 50k kuna, dakle za 100% uloženog kapitala. I tako su oni pokupovali stranice za koje su oni mislili da će donijeti dobit na kraju prve godine. Naravno bilo je tu i preglasavanja i diskusije, ali se na kraju uvijek demokratskim glasanjem donosila odluka o kupnji ili ne kupnji, a to je bilo uređeno dakako statutom tog malog “zatvorenog investicisjkog fonda”.

S obzirom da je vrijeme teklo i da je već prošlo tri mjeseca, odlučili su se da fond otvore za javnost. Složili su novi statut, koji je rekao da svatko ima pravo uložiti u taj fond ali da ulagači nemaju pravo glasa, da će oni savjesno i pošteno odrađivati svoj posao u u pravljanju fonda, da će uvijek gledati na korist ulagatelja, a ne na svoju osobnu korist. Nakon statuta pozvali su neovisnu financijsku kuću koja će napraviti financijsku analizu i procijeniti ukupnu financijsku vrijednost tog fonda. Nakon što je financijska agencija odradila svoj posao, ista je procijenila da sada taj fond vrijedi 500k kuna. Nakon toga osnivači odlučuju da imovinu raspodijele na 1k jednakih udijela, što dakle iznosi 500 kuna po udjelu.

S obzirom da su sve sredili idu s javnom objavom i kažu kako sada svi mogu ulagati u njihov fond. To je to.

E sad kakve koristi od svega toga skupa.
Sad dolazi npr. Bugi i kaže e meni se sviđa ovaj fond i ja ću u taj fond uložiti 5k kuna, odnoso kupit će 10 udjela(“dionica”), dolazi gambo kaže ja ću uzeti 3 udjela, itd. itd. s obzirom da se kupnjom i prodajom udjela mijenja i vrijednost fonda cijena se uvijek i iznova izračunava za prethodni dan. Fond dobivena sredstav i dalje ulaže u stranice, poslove itd. i time sebi povećava vrijednost, a samim time i vrijednost udjela, pa tako bugi kaže nakon 6 mjeseci ja sam sada dovoljno zaradio u ovom fondu i želim prodati svoje udjele, s obzirom da fond dobro radi i ulaže sada udio vrijedi 600 kuna i Bugi dobiva 6k kuna za svoje udjele. Odnsno u 6 mjeseci zaradio je 1k kuna.

Koja je korist za one koji nemaju para? Pa jednostavno, imaju dobru ideju imaju dobar projekt i imaju dobar prototip i dođu kod fonda i kažu “Dobar dan, dobar dan, mi smo ti i ti i imamo odličan projekt i trebamo pare. Da li ste vi ti i ti voljni uložiti pare?”, a fond odgovara: “Da, ideja je zanimljiva, projekt dobro napisan, prototip odlično radi. Jesmo spremni smo uložiti 50k kuna, ali tražimo 8% udjela u vašem projektu.” I to je to. Recimo da projekt uspije i da prijekt nakon 6 mjeseci donese zaradu od 10k kuna, on je fondu doni 800 kuna, i povećao vrijednost udjela za 0,08 lipa.

Naravno ovo je sve pojednostavljeno do besvijesti. Ali na taj način sam ja to skužio i zamislio, i na taj način bi to moglo funkcionirati.