Website speed test pitanja

Ponekad je nemoguće, a ponekad i gubljenje vremena. A što se google-a tiče, još malo pa će napraviti svoj cms i tjerati sve da samo to koriste.

Ako je site brz za korisnika, čemu ganjati bodove jer ionako nijedan tool nikad neće biti zadovoljan.

Clanak je zastario, iako ne netacan. Page speed sada koristi vise faktora za ocjenu brzine.

Prvi najbitniji je Chrome User Experience Report
https://developers.google.com/web/tools/chrome-user-experience-report/
drugi je Lighthouse
https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/
i treci je klasicni tehnicki
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

U praksi ovo znaci ako je korisniku sajt sport, nema nista od dobre ocjene. Vecina sajtova koji su imali dobar Page Speed Score prosle godine, sada imaju dosta losiji. U mojim slucajevima skor mi je katastrofalan.

Naravno, stoji to što kažeš. Stalno se to mijenja. Ako radiš ili imaš site u html-u i kad imaš apsolutnu kontrolu nad njim možeš sve dovesti u red, ali sa cms-ovima teško. Posebno ako napraviš site za klijenta, pa on dalje radi. Ja sam jedan jedini put vidio score 100%, bio je u jednom trenutku Smashing magazine i poslije toga više ne, ali davno je to bilo.

Meni je bitnije da je site u cms-u brz, a ostalo što se može.

može li mi ko obsjanit kako moja featured image koja je dimenzije 1470x440 i koja je teška 40kb kada se prikaže kao thumbnail dimenzije 570 x350 postane teška 200kb. Ja to nikako ne mogu shvatit, ako ima dobra duša da me poduči zahvaljujem. inače sam prije aplouda kompresovao sliku ovdje https://imagecompressor.com/ i pretvorila se sa otprilike 120kb u 40kb. Po kojoj osnovi manja slika bude teža 5 puta. Čitao sam malo i vidim da svaka tema ima break point kako pravi responzitivne i đe se i kako mjenja slika na kojim dimenzijama. i dobro to mi je nekako jasno, samo mi nije jasno zašto je ovoliko velik thumbnail koji je nastao iz slike koja je 40kb, đe logika.

Ono sa cim sa se susretao je da negde u PHP kodu, kad uploadujes original, od kojeg se pravi thumb slika, se definise kvalitet slike kao broj (a mislim da taj broj ide do 100, za JPG, a za PNG do 10) koji se koristi u PHP funkciji imageJpeg, imageGif ili imagePng, za resize slike.
Taj definisani kvalitet i podize velicinu slike u Kb, Mb, sa povecanjem tog broja za kvalitet.

Pročitah tri puta i razumijem šta govoriš, ali čemu podizanje kvaliteta slike ne razumijem i kako uopšte se podiže kvalitet slike. Zar ne bi trebalo samo da se “izreže” centralni dio slike tih dimenzija za thumb sliku

Moze i ta varijanta, da se izreze i sredisnji deo, ali i to sto se izreze, prolazi kroz iste php funkcije koje sam spomenuo gore.
Te funkcije koristim za svoje potrebe (postavljene odavno), a danas, u novom PHP 7.2 ima sigurno nesto efikasnije.

Tako je podeseno kod tebe, takav plugin, funkcije sa definisanim parametrima u kodu plugina koji radi upload slika.
Ti radis upload slika sa znatno smanjenim kvalitetom, a sam kod praveci thumb, vraca na neki standard.
Probaj bas da uploadujes tu sliku 1470x440, ali u originalu, da joj ne spustas kvalitet na 40kb, da vidimo koliki ce thumb da ispadne.

Hvala na odgovoru.

Evo drugi primjer kojem nisam smanjivao kvalitet featured image 1470x440 je 77kb
a ovaj thumbnail 570x350 je 19,93kb

Znači zajeba0 sam sam sebe spuštanjem kvaliteta slike. Da li bi se isto dogodilo ukoliko bi smanjivao kompresovao sliku sa nekim losslessly compressing alatom?

Uh, nisam siguran. Mozda da se negde u kodu prepravi i smanji kvalitet kreiranja te thumb slike, ako je to moguce, a onda ces moci da uploadujes i tu sliku koju si prethodno kompresovao.

Nadam se da ce ti jos neko odgovoriti, neko ko se vise razume kako to ide, a i poznaje WP.

Ovaj gtmetrix po meni daje bas cudne rezultate.

Sajt 1 - wp, 750 gifova na njemu, tezak oko 1GB, ima ukljucen Cloudflare, hosting je u Amsterdamu.

Sajt 2 - wp, tekstovi sa dvije male slike po postu, oko 200 postova, tezak oko 50MB, nema CloudFlare, hosting je u Amsterdamu.

Performanse score priblizan.

pa ne gleda ti on koliki ti je sajt već određeni url koji testiraš. I ja pretpostavljam da je slična brzina učitavanja stranice jer je gledano iz vankuvera po defoultu na gmetrixu i da tamo neđe blizu cloudflare ima datacenter a ovaj drugi sajt se loaduje iz amsterdama.

Kad testiras u gtmetrix i on ti kaze da slike nisu optimizirane,kliknes na ovu strelicu da ti izlista sve te neoptimizirane slike. Onda tu imas za svaku sliku link na see optimized image. Kliknes na to i otvori ti optimiziranu sliku. Skines sliku na komp i uploadas na sajt.

Pogledaj šta ti piše pa probaj popraviti.
Npr. ovaj od 600kb, kako load mu može biti skoro 4s. To možeš po meni optimizirati do max.

ja sam ovo radio ali nisam koristio ove loseles slike nego sam ih pošteno smanjio sa ovim sajtom https://imagecompressor.com/ i iako su izgubile na kvalitetu ja ne vidim gubitak mojim okom. I sa ovog skora

došao na ovaj za homepage

inače može se preko ovog gore sajta smanjiti slike u većem broju, skinete folder upload sa slikama, smanjite ih na bulk i upload opet na server sa istim imenom i samo zamjene postojeće. pošto ovaj image kompresor prilikom downloada dodaju u naziv -min ja sam skinuo bulk rename utility program koji pobriše te dodatke -min sa svih fajlova i samo ih vrnem na server i malo se ubrza load sajta i smanji veličina. čini mi se da je mnogo bolje ovako odraditi i da će se više uštedjeti nego sa nekim pluginom jer ono od plugina što ja probah malu uštedu pravi. eto možda nekome treba ova informacija.

vidim da mnogi i ove request spominju i da je dobro smanjiti i njihov broj, malo mi komplikovano djeluje pa nisam previše čačkao jer baš ne razumijem. jedva shvatih i kako manja slika može biti veća u kb a kamoli ovo. Ukoliko neko ima viška vremena i želi da objašnjava ja ću rado pročitati, vjerovatno bar dva puta.

Kad kliknem da ove linkove samo vidim jedan pixel na sredini.

I imam dosta ovoga a5-frameworka

Inače je boombox tema instalirana, ona je malo zahtjevnija. Trebalo mi malo više vremena da dobijem ovakve rezultate, ali morao sam instalirati dosta plugina.

Možda je mmoguće dobiti bolje rezultate, ali nemam vremena da to dalje istražujem.
Isprobajte više plugina koje imaju slične funkcije pa uporedite rezultate. Rezultati dosta zavise kakva je tema, te neki plugin bolje odrađuje posao nego na nekoj drugoj temi. :slight_smile:

Evo da i ja stavim rezultate, vjerovatno bi se moglo i više kada bi se odrekao estetike i autoplay videa u bg .

Od plugina:
WP fastest cache
Async javascript
CAOS

• free Cloudflare

To ekstra izgleda, dal ti se pogledat jel se puno razlikuje novi Page speed insight kad pokrenes sa njihovog pregleda:
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=sr

@Hellas
Desktop 100 - mobile 60…kako koji put nekad prikaže i koji bod manje…vjerojatno je potrebno raditi posebno verziju za mobile kako bi se ispunili svi uvjeti. Ovo je samo desktop verzija responsive.