White hat SEO vs Black hat SEO

E a kako izgleda todo lista white hat sea a kako izgleda todo lista black hat?
Reko bih da se svede na isto.

[quote=“trnac”]Pogrešno!

Najbolja je metoda koja će ti stranicu dovesti na što višu poziciju i TAMO JE ZADRŽATI.[/quote]

Dobro, to se podrazumijeva, ali ne škodi naglasiti.

[quote=“Nosf”]E a kako izgleda todo lista white hat sea a kako izgleda todo lista black hat?
Reko bih da se svede na isto.[/quote]

Black todo lista podrazumijevala bi spamerske alate kojima ni ime ne znam, a ovdje su se spominjali.
Onda popis opskurnih web direktorija.

BH seo je :zoro: i :hmm: - U 99% slucajeva se odnosi na spamerske “genericke” sajtove (onpage) i spamerske tehnike gradnje linkova (offpage).

Plusevi: manje $$ za ulaganje, brža kratkoročna zarada, gomila long-tail kw-a koji nose $$.
Minusi: Dosadno, rad na traci, gomila domena i uploadanja.

Tudu lista:

Content spam
Keyword stuffing, hidden or invisible
Meta tag stuffing
’Gateway’ or doorway pages
Scraper sites
Article spinning
Link spam
Link-building software
Link farms
Hidden links
’Sybil attack’
Spam blogs
Page hijacking
Buying expired domains
Cookie stuffing
Using world-writable pages
Spam in blogs
Comment spam
Wiki spam
Referrer log spamming
Other types of spamdexing
Mirror websites
URL redirection
Cloaking
Itd… uglavnom je SE friendly b4 human friendly !

Tko se nađe u gornjoj listi, je spamer, BH-er i nevalja :slight_smile:

Iskljucivo WH je :zzzz: i :andjelko: a nerjetko i :manki:

Cak i na wikipediji pise:

White hat advice is generally summed up as creating content for users, not for search engines, and then making that content easily accessible to the spiders, rather than attempting to game the algorithm. White hat SEO is in many ways similar to web development that promotes accessibility, although the two are not identical.

Tko se nađe samo u ovoj listi, vjerojatno se nalazi i na listi “alexa 1M+” :slight_smile:

Ja bi rekao da je kvalitetan i ucinkovit SEO posao vrlo sličan poslu vrhunskog knjigovođe a svodi se na maksimalno poznavanje zakona i savijanje istog taman do mjere pucanja :slight_smile:

1 Like

[quote=“digits”]White hat bi se odnosio na “eticki prihvatljivu” gradnju linkova; PR, super sadrzaj, ustaljene marketinske metode… social, itd…

Tek kad vlasnik projekta skuzi da ovih 50 ispred njega nemaju ni upola dobre sajtove kao njegov i nisu ukucali tolko $$ a debelo su ispred njega na serps, pribjegava se ostalim metodama :)[/quote]

Eh, ja sam trenutno u takvoj nekoj situaciji - gazda ocekuje rezultate “odmah” i ne zanima ga nista drugo…
Neki prijatelji su mi savjetovali da idem sa BH i tako dodjem do rezultata ali ja zapravo to nezelim ( ne jos… :slight_smile: ) i idem samo sa WH iako mi “nad glavom visi” otkaz…
No, to sad vec spada u moralne dileme :slight_smile:

[quote=“DcontraC”]Eh, ja sam trenutno u takvoj nekoj situaciji - gazda ocekuje rezultate “odmah” i ne zanima ga nista drugo…
Neki prijatelji su mi savjetovali da idem sa BH i tako dodjem do rezultata ali ja zapravo to nezelim ( ne jos… :slight_smile: ) i idem samo sa WH iako mi “nad glavom visi” otkaz…
No, to sad vec spada u moralne dileme :)[/quote]

samo pošteno,svaka čast !!!,isplati se dugoročno…ove uzmi i briši metode su kratkoročne

A što je to pošteno!? Kad se sve sagleda jedino pošteno je napraviti dobru stranicu na koju će drugi linkati, a ti drugi neće ni doći na nju bez i jednog backlinka. Nakon što sam o backlinkovima dosta čitao u zadnje vrijeme, vidim da bez vlastitog truda se teško dolazi do rezultata. Također po meni teško je napraviti crtu između BH i WH.

Sad ja Vas pitam, da li je Black Hat ako na vlastitu stranicu stavljate link također Vaše druge stranice. Po meni je jer je to isto nedopuštena radnja i zavaravanje tražilica!

[quote=“dejan001”]A što je to pošteno!? Kad se sve sagleda jedino pošteno je napraviti dobru stranicu na koju će drugi linkati, a ti drugi neće ni doći na nju bez i jednog backlinka. Nakon što sam o backlinkovima dosta čitao u zadnje vrijeme, vidim da bez vlastitog truda se teško dolazi do rezultata. Također po meni teško je napraviti crtu između BH i WH.

Sad ja Vas pitam, da li je Black Hat ako na vlastitu stranicu stavljate link također Vaše druge stranice. Po meni je jer je to isto nedopuštena radnja i zavaravanje tražilica![/quote]

To ja govorim cijelo vrijeme: tzv white hat je u biti black hat u slow motionu!

[quote=“digits”]White hat bi se odnosio na “eticki prihvatljivu” gradnju linkova; PR, super sadrzaj, ustaljene marketinske metode… social, itd…

[/quote]

Etički prihvatljiva gradnja backlinkova ne postoji jer se to protivi pravilima tražilica.

[quote=“webnet”]Black hat sadrzi umjetno linkanje (uglavnom pomocu Xrumera, Scrapeboxa i drugih.) koji prave ogroman broj backlinkova, i ako se ne koristi kako treba, google to przo provali i posalje domenu u neki sandbox pa se ti vadi onda.

Nisam htio braniti ni jednu ni drugu metodu samo iznijeti argumente koje ove metodu imaju za ponuditi.
A istina je obicno negdje izmedju, ni crno ni bijelo nego sivi SEO.[/quote]

Ovo je istina, ali to se događa samo iz razloga jer su ljudi pohlepni i žele u kratkom roku doći na vrh tražilice uz pomoć tisuće backlinkova stvorenih u mjesec dana., što je potpuno neprirodno. Zato se takve radnje sankcioniraju, odnosno te stranice se šalju na ‘‘hlađenje’’ u sandbox.

Postoji eticki prihvatljiva gradnja linkova. Kao sto je Google rekao “tell the world about your site”. Znaci ako si ekspert za nesto, kad god napises clanak odes na forum s ljudima koje to zanima, otvoris temu i kazes ja sam ovo napisao, da podjelim s vama. Ako je clanak dobar ljudi te pohvale, neki to prosire po drugim forumima… ako je los, nazovu te spamerom, obrisu temu i banuju te :smiley:

Sta sve procitah…

Tema je interesantna i dobra za ubijanje dosade (a taj luksuz trenutno nemam).

Uglavnom, po mom mišljenju, BH nije niti ce ikada biti neeticki, ilegalan niti nesto ruzno.
Ja radim sa BH, nisam jos usao u sandbox, jer koristim razumno.

A za one koji misle da se software koristi samo kod BH, nije istina. Software se koristi i za WH (IBP, MS, i sl.)

Neko je vec naveo da je najbolje napraviti mix, sto je potpuno tacno.

Sa BH se moze ici i na duze staze ako se koristi razumno, dakle DO NOT OVERDO IT.
(stim sto rezultate BH metodi vidis za nekih 7 dana, i dalje rastu.)

U pocetku sam mislio da je BH nesto lose i da veliki G brzo otkrije, ali kada sam vidio da sa WH nema fajde, uvjerio sam se da BH nije tako los.

A sto se tice ulaganja, u BH ima dosta vise ulaganja nego u WH, ali ima i dosta vise profita. U BH se ne ulazi bez ulaganja.

Kako si siguran da dobiveni rezlultati nisu rezultat vremena + WH umjesto da ih pripisuješ BH?

Zato sto sam sa BH metodom promovirao novootvoreni sajt, dok sam prije toga sa WH metodama godinu dana gurao sajt koji je jedva dosao na 8 mjesto na prvoj stranici za keyword za koji gugl kaze da ima low competition.

Jesu li obje bile free ili komercijalne domene?

Jedno veze s drugim nema.

TLD …

neko je spominjao na forumu da je usao u sandbox zbog BH

Znate što je problem ljudi koji rade BH? To što niste sposobni raditi WH. Da znate raditi WH nebi morali raditi BH. Vrlo je jednostavno. Meni se još nije dogodilo da me BH sajt prestigo na SERPu u stabilnom WH siteu. I da se dogodi da vidim BH site na prvoj stranici za nesto za sto mi je vazno natjecat se, jedan poziv bi ga eliminiro sa SERPa.

Snitching is so gay :nene::D:p

Salu na stranu, sto je po tvojoj definiciji wh ?