Wordpress 5.0 Gutenberg Editor

Danas na tom novom site-u sam objavio prvi članak na Gutenberg editor. Da bih ga dovršio instalirao sam plugin Advanced Rich Text Tools for Gutenberg. Moram priznati da je dosta ugodnije pisati u samom Gutenberg editoru. Naravno, C/P iz worda ne ide lako kao prije, ali ću se svakako truditi pisati direktno na site-u , da ne radim dupli posao. Dopada mi se block pristup, i uređivanje teksta postupno. Svaki block za sebe. Umetanje fotografija mnogo je lakše, i prirodnije nego u starom editoru. Barem meni.

Nakon par mjeseci da vas upitam- koristite li u međuvremenu Gutenberg ili Clasisc Editor i kakva su vam iskustva?
Ja sam do sad koristila isključivo classic editor, ali skoro sam pocela novi sajt i instalirala neku WPtemu pa isprobavam pomalo Gutenberg, i čini mi se da nije ni loša igračka. Sad se osjećam kao da treba da donesem neku odluku šta ću dalje da koristim.

Vec neko vrijeme na Gutenberg zavrsava posao, prethodno sam bio jako razocaran, ali sve stvar navike. Jos kad bi sad kompletnu administraciju uradili u React bilo bi bomba.

To je kao da porediš Ferraria i Fiata :slight_smile:
Drugo je stvar navike, al nakon sedmicu-dvije imaš osjecaj kao da ga koristis citav zivot.

Ja ću koristiti Classic Editor dokle god bude postojao support za plugin. Pisci mi šalju tekstove prilagodjene za njega a ne za Gutenberg tako da mi mnogo brže završava posao.

3 Likeova

ja na starim sajtovima koristim classic editor, jednostavno navika … na jednom sajtu kojeg sam radio za druge ljude isto držim classic editor jer su ljudi navikli na to

ali evo već 2-3 nova sajta koja sam pravio radim u gutenbergu i mogu reći da je odlična stvar, kao i sve na početku mi je bilo konfuzno ali sve je stvar navike

to me nekako podsjetilo na 2010. godinu kada sam sa joomle prešao na wordpress … jao koliko je mene wordpress nervirao, tada mi je joomla bila vrh haha … ali eto sve je stvar navike

Classic editor svuda.

1 Like

Gutenberg Editor mi je zadao ozbiljnu glavobolju kada sam radio na izradi jednog plugina za wp, naime sve je lepo radilo osim što je iz nekog razloga kada se koristio Gutenberg Editor kako bi se postavio short code izbacivao grešku iako je sve radilo super, dok na Classic Editor-u nije bilo greške, onda sam morao da php kod za plugin pišem na drugi način, pošto je klijent zahtevao tako. Mislim da su mnogi programeri morali prilagoditi svoje plugine samo zbog ovog editora.

Nakon par dana testiranja mislim da Gutenberg ima svojih prednosti kad imas gotov i vec formatiran tekst, da uglavis slike, videoe (videos?:thinking:), amazon kindle (super je widget, ne znam jel standardan ili je samo dio plagina koji koristim), itd.
Ko voli da pise tekstove direkt u WP editoru, sigurno je classic bolji, jer Gurtenberg je samo za kliktanje.

Elem, ako ste u nedoumici izmedju ova dva mozete instalirati classic editor plugin, ici u settings i uraditi ovako:

image

Tako se mogu koristiti oba editora po potrebi ovako:
Kad vec zapocnete novi post idete na “save draft”, onda idete na “All Posts”, i za editovanje posta imate kad idete na “Editor” opciju da izaberete koji cete editor koristiti:

image

Znaci samo za vec postojece postove (nebitno da li su published ili samo draft) imate ovdje opciju da izaberete editor. Nisam vidjela da se moze switchen iz jednog editora u drugi, direkt iz samog editora.

Btw., vjerovatno niko nema stranicu sa knjigama, al bas mi je cool opcija, pa evo da vidite ovako izgleda kindle link :grin::


3 Likeova

Mene Gutenberg užasno izluđuje, smeta mi da ne mogu samo imati jedan normalni editor po cijeloj širini i s normalnim gumbovima. Išli su na to da dizajnerski izgleda čisto, sterilno kao laboratorij, da sve lebdi bez granica u zraku, a funkcionalnosti su igračke, za sve se mora klikćat. Totalno su zakomplicirali cijelu stvar. Meni je ovo jednostavno neupotrebljivo i na svaki mogući sajt instaliram classic

1 Like

Da priupitam odje. Da li je bolje imati najnoviju verziju wordpressa i classic editor ili je ok imati onu 4.9999 verziju ili koja je vec posljednja? Meni na hostingu kad instaliram wp nude ovu najnoviju verziju 5.3 ili koja je vec, ali nude i 4.9 verziju. Da li bi moglo biti sigurnosni problema sa tom 4.9 verzijom? Sa novom verzijom samo moram dodatni plugin imati posto i ja samo classic editor koristim, no me malo muci dal moze da se pojavi neka sigurnosna rupa koja nije zakrpljena. Ne znam da li se te 4.9 i dalje apdejtuju

WP 4.9 ce dobijat sigurnosna ažuriranja sigurno još par godina. 3.7 ih još uvijek dobija.

Problem su pluginovi koji su pod znakom pitanja koliko dugo će nove verzije raditi na staroj verziji WP-a, a na starijima pitanje hoće li biti zakrpi redovnih.

1 Like