WordPress Speed optimizacija - ubrzao site 8x

Ako misliš putem servera to ne znam da li je uopče moguče.
Ali gif, kao i večinu grafičkih formata možeš optimizirati grafičkim alatima.
Firewoks ima dobro riješene mogučnosti optimizacije grafičkih formata, uključujući i gif.

Meni nikao nije uspjelo naštimati neophodan rewrite mod.
Poslije sam odustao i prebacio na LiteSpeed. I to je onda bio konačni preporod od
čudnog nginxa i tromog Apachea. Nema šanse da išta više hostam a da nije LiteSpeed.

Prebaci gif-ove u video datoteke.

Imam vec uhodam metod sa gifovima pa mi sad bezveze mjenjati cijeli koncept zato sto su neki gifovi veliki.

Da se ja javim malo. Apache vs Nginx razlika nebo i zemlja. Prebacio sam sve stranice, oko 40GB prostora ukupno i sve stranice rade ko da su hostane localno, odno otvaraju se ko blesave.

Salam forum (znate onaj forum gdje ima 1000 boardova na pocetnoj), nema problema otvori u sekundi.
Slike, velike male, ne sljivi ga, sve otvara u sekundi.

Probrovsas po stranici kroz par sekundi jer doslovno ne cekas da se page laoda jer se loada tako brzo da niti ne skuzis da se loadao.

I na kraju memorija sva iskoristena, a CPU load gotovo ga i nema.

pa se pitam, kako je oguce da je ovolika razlika, sve ovo isto na apacheu se otvaralo u solidnim vremenima, ali ne ovako brzo, odnosno duplo brzo ili cak troduplo. Plus slike su bile problem, plus neki flash laodi isto, a CPU se kretao constanto izmedju 0.30 - 0.80.

I sas na ovajs erver mogu jos nesto uvaliti ali nemam vise disk prostora, pa mi je apsurda situacija kako sam potrosio disk prostor koji je bagatela, a CPU i Memory radi ko urica, obicno kad kupis hsoting imas tonu prostora free i prije ces potrositi resurse nego disk…

Pozdrav!

Takvu “renesansu” sam ja doživio dva puta. :smile:
Prvi puta kada sam prešao sa Apachea na Nginx.

I drugi puta, kada sam sa Nginxa prešao na Litespeed.

Možeš zveknuti (karikiram) fotku od 20mb, u ogromnim rezolucijama.
Ponaša ko predator, uopće ne zvače zalogaj,
jednostavno ga proguta i probavi istovremeno. :slight_smile:

Stara tema ali pravo mesto da se pohvalim da sam jedan news site sa nekih 100k clanaka doterao gdje mu je mesto. :joy: :joy: :joy: plugini dosta igraju stvar kada je WP u pitanju

Screenshot_2

1 Like

Bogati, topp… Ima li oglase? MOže li malo više info šta si poduzeo haha

Meni je plugin za optimizaciju pravio probleme, pa sam ga morala sklonit i kad sam probala neke druge nisu mi se svidjeli, ali kad sam provjerila na google speed insight bez plugina za opt. mi je 97/100, nemam ni onaj djavo za cache, ama nista :joy: i tako stoji dok nesto ne krene naopako, onda cu vidjet sta ubacit.

90% je stvar do servera na kojim vam stoje sajtovi. Ja sam prošle godine grdnih problema imao sa sajtom kad je reč o optimizaciji tj. page speed-a kao i indexiranju stranica. Jer mi je sajt bio na užasno sporomi loše (verovatno) podešenom shared serveru Na sreću sad sam na jednom hostingu iz Srbije (popularnijem) pa mi je page speed sad-88-90 mobi 96-99 desktop :grinning:

Dobar hosting npr sa Litespeed kešom + AMP verzija sajta (+ AMP oglasi) + Cloudflare i sajt leti … Najednostavnija i barem meni najbolja opcija, a probao sam sve moguće.

2 Likeova

Isto sve i od mene preporuka kao što flex reče. Čak ne mora ni bit poseban hosting. Ja koristim shared hawkhost i podešavanja kao što flex navede i sve leti. Samo AMP zna pravit dosta ograničenja kod plugina, reklama itd. Al sam prilično siguran da AMP sajtove gugl ako ništa drugo onda bar bolje i brže indeksuje

Ovisi o nicheu. Ja sam primijetio AMP kod news sajtova i portala. U mom nicheu, npr. ne postoje AMP sajtovi.

Šta zavisi od niche?

1 Like

Da evo ako nekoga interesira ubrzavanje WP stranice pomoću WP Meteor plugina. Sve što ste ovdje naveli je točno ali ako se želi jednostavno nešto ubrzat toplo preporučam. Plugin je za sada besplatan a radi na principu odgode nepotrebnih skripti.
Opisao sam ga ovdje.
Ispitan je s raznim temama, Elementorom, različitim vrstama blokova (Spectra, Otter Blocks itd.)
Moram napomenuti da možda nekome neće raditi dobro ali to je rijedak slućaj.

Ja ne koristim nista za optimizaciju i ide dobro :joy:

2 Likeova

@Dali uvek moze bolje. :wink: :grin:

Mi koji radimo sa Facebook trafikom, nama realno nije optimizacija potrebna za SEO, ali kada neko dodje sa Fejsa da cita nesto i otvara se sajt kao u 2005-oj, onda mozes motat kablove… :slight_smile:

Ma imala sam te plugine, nego imala sam nekih problema s jednim, pa probam drugi, treci, nije to to. I sve uklonim, provjerim, brzina ok, i rekoh neka te ovako. I teme sam mijenjala i uvijek se vratim na prvu i najjednostavniju. Mada je kod mene prilicno prazno, ja one sidebare, widgete nisam stavila, nema nista na glavnoj stranici, ni oglasa, idu mi na zivce. A na pojedinacnoj objavi samo jedan sidebar s jednim oglasom, ostali su u objavi, i to je to. Kaze meni sin, de bona napravi da je to malo bogatije :joy: Taman posla, rekoh, nisam ja jutarnji list ili edukacioni centar pa da pretrazuju kojesta. dođu procitaju jednu objavu i to je to.

2 Likeova

Kod Wordpressa imamo dvije glavne stvari: temu i server. Ako su tema i server sami po sebi spori nema te optimizacije niti plugina koji ce to ubrzat.
Recimo ja trenutno imam klijenta koji ima nginx server koji nije podesen i Divi temu koja je sama po sebi spora, odnosno jedna od najsporijih. Tom sajtu nema pomoci dok se prvo ne podesi server.

3 Likeova

WP Meteor ti je varka odnosno lazira pagespeed test. Malo progooglaj pa ces vidjet.