Youtube i Facebook autorska prava za trejlere

Pozdrav svima,

  1. Da li je dozvoljeno da se officialni trailer sa youtube kanala (recimo dizni, fox, pixar…)
    preuzme i postavi - uploaduje kod mene na stranicu koju vodim na facebooku?
    Da li tu postoji neka zabrana zbog autorskih prava?

  2. Da li je dozvoljeno da se officialni trailer sa youtube kanala (recimo dizni, fox, pixar…)
    preuzme i postavi - uploaduje kod mene na youtuvbe kanalu?
    Da li tu postoji neka zabrana zbog autorskih prava?

Viđao sam i facebook i youtube stranice/kanale koji imaju dosta takvih trejlera a nisu ugašeni.
Pa me interesuje u čemu je fora?

Pozdrav

Naravno da je sve to zaštićeno autorskim pravima.

1.) Facebook ako primjeti ili mu neko prijavi će prvo uklonit video na šta se možeš žalit (ako imaš pravo na korištenje), a ako kojim slučajem više puta to napraviš možeš ostat bez profila/stranice. Meni su čak dva klipa na Fejsu uklonili jer navodno je zvuk na njemu u nekom dijelu zaštićen autorskim pravima, što nije bilo točno i žalio sam se (imao sam dopuštenje nosioca prava tog zvuka koji je bio sličan u jednom dijelu s jednom drugom pjesmom), pa su tražili identifikaciju profila (bio je to profil za posao, ne osobni), pa su mi blokirali profil jer nisam mogao dokazati da se tako zovem.

2.) Možeš, ali ne možeš od toga zarađivati, već će vlasnik autorskih prava monetizirat taj video. I da, ukoliko vlasnik to zaželi, može od YouTubea zatražit da uklone video. Većih posljedica nema.

I nema tu neke fore, možeš probati, pa APP (ako prođe, prođe).

Molim te reci jesi li imao mogućnost promijeniti ime profila u svoje pravo ime?
Razumijem da si možda već imao svoj “pravi” profil, no jesu li ti nudili ovu opciju? :wink:

Mislim da kada su blokirali profil, tj kada su nudili samo mogućnost slanja dokumenta kojim dokazujem svoj identitet, nije bilo mogućnosti da promjenim ime. Ako se ne varam kod žalbi traže potvrdu da je to tvoje pravo ime (ako nije, da promjeniš). Ali ne sjećam se tih detalja najbolje, ima od toga davno.

I da, imao sam svoj pravi profil i zbog toga nisam niti pokušavao dokazati identitet, ionako sve svoje FB stranice sam imao na minimalno 2 do 3 različita profila, u slučaju da se iz bilo kojeg razloga neki izgubi/blokira, da zadržim stranice.

1 Like