YouTube - POTREBNA VASA POMOC, NOVI KANAL!

Kao prvo postovanje za sve!

Napravio sam YouTube kanal prosle sedmice, povezao sam ga sa Adsense Screenshot by Lightshot zeljeo bih da sa sinom pravim YouTube klipove vezano za: komentarisanje odredjenih igracaka - igracki (koje imamo ovdje u U.S a imamo ili nemamo na Balkanu, kanal bi se zasnivao na engleskom i nasem jeziku, ako je na engleskom imao bi nas prevod CC i obratno).

Par pitanja za vas koji imate iskustva sa YouTube :slight_smile:

  1. Sta je najbolje za pocetak?
    Neki kazu koristi web kameru za pocetak dok neispitas sve, nije problem ni da kupim nesto bolje ali bih volio sa ovim da otpocnem, da netrosim novac uzalud). Sta vi mislite?
  2. How to Make Custom Thumbnails on YouTube - Koji Youtube video po vama ima najbolji primjer, za ovo? Ili koji website ili plugin koristiti.
  3. How To Make An Intro For YouTube Video - Preko kojeg programa je najbolje ovo napraviti, ili stranice?
  4. Sony Vegas Pro za YouTube - Citao sam vecinu postova ovdje i vecina ljudi kaze koristi Sony Vegas Pro za YouTube, skinuo sam ovo neki dan i uspjesno instalirao. Sta je vas prijedlog, i jeli imate neki YouTube video za koji mislite da bih mi mogao pomoci za pocetak, ili nesto slicno ovome?
  5. Sta korisiti za YouTube SEO - dali koristiti Google Keyword Planner, dali je potrebno izgradjivati na svaki video backlinks.

Ako sam nesto izostavio slobodne dodajte dodatne informacije na ovo gore.
Takodjer sam zainteresovan za kupovinu FB grupa, youtube kanala, gdje je mlada populacija u pitanju.

Hvala vam unaprijed i svako dobro!

Izuzetno je tesko rangirati se sa takvim snimcima jer je konkurencija ogromna, a ako si vec odlucio da to snimas, nemoj gubiti vrijeme na prevodjenje na nas jezik.

1 Like

Pa gdje god se pogleda generalno na internetu konkurencija je uvijek velika jer svako zudi za zaradom. Ali ja nisam tako proklet pa sam ipak odlucio da se malo posvetim i nasem Balkanu, valjda i tu nesto ima $$$ od pregleda ili je to cisto gubljenje vremena, uvijek kontam da bi nasi malisani nesto voljeli nauciti ili vidjeti novo.

Naravno da je konkurencija svugdje velika, međutim izgraditi kanal za “toy review” je posebno teško jer je CPM odličan, odnosno zarada a svako tko ima kameru može to snimati.

A što se tiče zarade na balkanu, imam uvid u mnogo domaćih kanala koji snimaju solidne snimke i koji skupe 100.000 pregleda mjesečno a zarada im je $10. To je smiješno. Zato ako si odlučio da radiš “toy review” bolje ti je zaboravi balkan. Skoro sam isto ovako savjetovao jednog youtubera koji je želio da se bavi komentarisanjem igracaka za naše područje. Molio sam ga da ne troši vrijeme i nakon 2 mjeseca je sam odustao.

1 Like

I ja mislim da ti je to pametnije za strano tržiste raditi… a evo i ovako iz nekog iskustva gledatlja…imam malog nećaka 4 godine i on ti stalno visi na yt i gleda strane klipove… i mali već broji do 10 na engleskom, zna neke riječi… znači mani se napših klipova oko toga… jer djeca svejedno gledaju engleske klipove…ispočetka im je jezik nebitan ionako…

A sto se tiče konkurencije - tu je mislim prejaka…ali vrijedi pokušati

1 Like
  1. Kamera na telefonu Koja snima u HD rezoluciji je sasvim dovoljna za takvu vrstu kanala

  2. Za Thumbnails ja koristim Photoshop i Adobe Ilustrator

  3. O intru nemoj ni razmisljati na samom pocetku, vise se usmjeri na sam sadrzaj videa i pokusaj biti koliko toliko drugaciji od konkurencije

  4. Sony Vegas je dobar ali ja za editovanje videa koristim Adobe Premier Pro a ako trebam zvuk ispegleti onda koristim Adobe Audition

  5. Instaliraj TubeBudy, u free verziji ima par korisnih opcija za tagove, da ih pogledas kod konkurencije, kopiras, suggestin itd… zatim evo jedan mali tip npr. kucas u YT pretrazivacu sta te zanima pa malo pogledas sta sam YT predlaze na osnovu toga sta ljudi najvise pretrazuju, opis obevezno raditi, slobono malo duzi da fino opises sta se nalazi u samom klipu i mozes linkove prethodnik klipova u opis narednog videa kao i da pozoves ljude u opisu da se pretplate na kanal sa linkom.

Najbolje je da probas odmah gadjati strano trziste, ja licno nisam radio za nase podrucje pa ne znam koliko se moze dobiti za 1000 pregleda ali sto se tice USA samo nebo je granica :slight_smile:

2 Likeova
  1. Za ovo ti niko ne moze reci to, to i to. Ako zelis da od pocetka svemu das pro look naravno da ce ti trebati neka bolja kamera. Moj ti je savjet da se osim kamera fokusiras i na mikrofon, jer ono sto mnogi na YT-u zaboravljaju jeste da je zvuk podjednako bitan kao i video!
  2. Hmm, ovo je zanimljivo pitanje. Ja sam uvijek za to da se prave full custom rjesenja u programu kao sto je Photoshop. Jednostavan je za koristenje, kada jednom napravis template, mijenjas samo tekst i pozadinsku sliku, malo razmjestis i to je to. Domaci Youtuberi rade dobar posao sto se toga tice, a meni se svidja ono sto KovalskA radi, a to je da mijenja boju okvira na svakom klipu, sto zaista izgleda lijepo, posjeti njen kanal i vidi sam.
  3. Eh, ovo je malo teze. Adobe After Effects je idealan program za ovo, ali ga nije lako savladati kao Photoshop, bar po mom misljenju. Mislim da je za pocetak dobro naci solidan free template na internetu i prilagoditi ga sebi, ali pazi da ne uzmes nesto sto vec 10000x drugih koristi.
  4. Vegas je sasvim dobar program za youtube potrebe, moje misljenje, opet. Iako pomenuti After Effects nudi neke zanimljivije, naprednije i bolje opcije, Vegas je sasvim u redu, kako ti neces raditi nikakvu komplikovanu montazu i slicno.
  5. Ovdje ti ne mogu pomoci, nemam konkretnog iskustva.
2 Likeova
  1. Canva
    https://www.youtube.com/watch?v=8YbZuaBP9B8&t=186s

3.Intro


vidis koji ti se svidja, u opisu imas kako da ga skines.
Instaliras Blender, free je. Na netu pronadji kako se edituje postojeci video.
Svede se na, desni klik gdje je tekst, promjenis u sta hoces tekst, renderujes i imas intro.

  1. SEO k’o SEO, 5000 karaktera i udri.
1 Like

Hvala svima :slight_smile: