Za malo vise od sat vremena idemo na Mars (Live)

Čisto onak, informativno, jeste li se zapitali o rasponu temperatura na kojima rade te 4k kamere i one koje NASA šalje u svemir na sondama?

1 Like

Jeli temperatura uvjetuje kvalitetu fotografije. ? Ne kužim, jesi mislio izvući neki zaključak ili se i ti zapitaš :slight_smile:

Nego, ako već mogu napraviti svemirsko odijelo za astronauta, valjda nije velik problem malo zagrijati kameru :slight_smile:

Ja sam laik, nisma strucnjak ali imam oci, ovaj tamo youtube freelancer koji zivi sam ili s majkom napravi cudo od videa, netrebas ni gledat video vec po thumbnailu vidis da je to high quality video ko da se nalazis tamo u costa rici.

Onda odem na ove NASA videe ko da su se djeca igrala, kamera van focusa, neznas jel HD snimano ili nije, robot ko da je idiot pa snima onak bezveze (sebe u guzicu) i onda je to top fotografija koju cjelo covjecanstvo ocekuje. A nasa ne zivi s majkom niti sami, imaju budget vjerujem nekoliko puta veci nego cjela hrvatska pa zar je onda tako tesko nazvat ovog youtube freelancera koji je snimio costa ricu u 4K pa da im snimi neki mars video?

Ako mogu zaštititi ostalu elektroniku onda valjda mogu i kameru :wink:

1 Like

Naravno da imaju grijače za kamere. Međutim, tolerancije su bitne, kao i testiranja (koja traju godinama) kamera u ekstremnim uvjetima. Ne bi baš bilo zgodno poslat kameru na Mars koja prestane radit već na -20 i to nakon par minuta…
Grijače u kučištu kamera imaju, međutim nisu ni oni svemogući pa da održavaju temp na -30 konstantno (zato je radna tolerancija na temperaturu kamera na sondama u rasponu od -75 do +85). I to ne na par minuta već konstantno. I sad bi vi da nasa našrafi 4k kameru na sondu, samo zato da možete gledat lijepe fotke… Dajte se skoncetrirajte :slight_smile:

1 Like

Ako drone od par centimetara moze nositi 4K kameru onda vjerujem da i sonda od nekoliko metara moze, nije valjda da nemaju novce za prave kamere.

Nije da ih nitko nije prozvao u nsvijetu da su im slike lose, da je let na mjesec upitan i da svaki video ili sliku koju objave ne zadovolji. Pa barem to bi bio dobar razlog zasto da postave te kamere koje ih sigurno nebi kostale nista naspram onog sto trose…

Nije u pitanju kamera, u pitanju je cijeli sklop. Ne možeš poslati na Mars nepouzdanu elektroniku. Primjera radi, čini mi se da je Curiosity iz 2011 (rover) upogonjen sa procesorom (2 komada, na dvije identične ploče) od 110Mhz. Da 110Mhz. Zašto? Jedini taj procesor (RAD750) može raditi u uvjetima visoke radijacije (što su morali uzet u obzir jer Mara nema jako magnetno polje poput Zemlje). Ista stvar je i s ostalom elektronikom. Plus temperaturni rasponi. Nemreš sam tak odlučit “ajmo sad utrpat 8k kameru, baš ćemo imat lijepe fotke”…

2 Likeova

Slike na -50C u Sibiru sa kamerama koje možeš kupiti i sam:

1 Like

Ti to ozbiljno ili za*ebavaš? :smiley:

Više slika na -50C do -70C u najhladnijem gradu u Sibiru, takođe sa kamerama koje možete priuštiti:

Vidim da i dalje ne kužite. Evo vam objašnjeno zašto nije išla veća kamera, i zašto nije moguće poslati kamere sa čipovima koji se nalaze u komercijalnom sektoru:

1 Like

It gives us on the order of 250 megabits per day, and that’s got to be shared between a bunch of instruments, so there’s not much bandwidth for the cameras.

Upravo sam slično htio pomenuti prije nego sam vidio ovaj link, ali izbjegavam da ulazim u diskusiju vikendom. :smiley:

Ali evo sažetak nesudjenog posta (kad se već i NASA stručnjaci slažu):

Nekako mi izmiče (il’ sam to samo ja) da se ne uzima u obzir kalkulacija svakog razložno utrošenog [mili]watt-a generisane snage koji služi za slanje podataka.
Ne vidim da je potrebnija fotka koja bi zadovoljila umjetničke potrebe plebsa od dinamičkih geo, atmo i dr. podataka.
Za one sa jeftinijim ulaznicama, postoji par solarnih panela koji u toku jednog dana mogu da proizvedu par stotina vati za samo vozilo, pokretanje istog, svu aparaturu na njemu i najbitnije za slanje prikupljenih podataka.
Pa astronomi formiraju slike poput Cypher-a u Matrix-u na osnovu valova koje prikupljaju elektroničkim uredjajima poput teleskopa koji su u osnovi filteri zračenja a sad će baš da namještaju ISO i ASA jedinice? Svašta.

Još jednom, svašta. Odo’ pit’ kafu.

2 Likeova

Sporo slanje nazad na zemlju prilikom streaminga? E nek su sa 2MP poslali više… Mogli su uslikati pa kad dođu kući objave kvalitetnije.

ne pada mi na pamet da čitam 30+ postova i da obrazlažem išta

niti se trudim da nekom promijenim mišljenje, mislite šta hoćete

HD slika sa Curiositija imate na milion sajtova, što se tiče HD snimaka zapitajte se koliko bi trajalo slanje HD snimka sa marsa na zemlju … ovaj gore kaže da on “koristi mozak i ne zabija glavu u zemlju” … svaka čast na korišćenju mozga ako tvrdiš da su snimci sa mjeseca ustvari snimci iz pustinje

što se tiče sajle, svi koji izađu iz kabine moraju biti vezani za nju sajlom iz sigurosnih razloga

tvrditi da NASA troši ogromne resurse i novac da bi nam prikazivala montirane slike loše kvalitete je stvarno smiješno

kada su rusi poslali čovjeka u svemir bili su na vrhuncu ali je stanovništvo sovjetskog saveza je gladovalo i umiralo od gladi … amerikanci su kao kontru njima poslali čovjeka na mjesec ali stanovništvo SAD nije gladovalo

nije problem poslati robota na planetu problem je poslati posadu

da, možda su vidjeli na mjesecu nešto strašno, možda su imali ■■■■■ susret s nekim a možda su jednostavno skontali da je primarno istraživati zemlju, okeane …

ja razumijem da ljudski mozak voli teorije zavjera, privlači ga nerealno i imaginarno

ne pada mi na pamet da se ubjeđujem, vi ne možete promijeniti mišljenje nas koji vjerujemo u te priče a mi ne možemo promijeniti mišljenje vas koji ne vjerujete

kada stavite sve na vagu, kada sve saberete i oduzmete više dokaza ima da su otišli nego što ih ima da nisu otišli … oduzmite svjedočanstva neurotičnih bolesnika željnih kamera i pažnje

1 Like

Vezani sajlom, a sajla konstantno iznad njih (vertikalno)? Daj molim te :D.

nisam gledao snimak, kao što reče momak gore ne pada mi na pamet da premotavam prvih 10-20 minuta da nađem scenu sa sajlom … napisao sam ako mislimo da isto jer sam viđao na nekim snimcima sajle

Scena je u prvih par minuta.

da su zaista iscenirali odlazak na mjesec rusi bi prvi o tome guslali decenijama, jer imaju sve obavještajne podatke a tada su kao i sada bili veliki rivali

to u velikoj mjeri pobija tezu da amerikanci nisu otišli na mjesec

kada su rusi čiji je narod gladovao uspjeli poslati čovjeka u svemir ne vidim razlog zašto amerikanci kojima naroda nije gladovao ne bi poslali čovjeka na mjesec

1 Like

Rusi su već izjavili da nisu mogli reći jesu li ili nisu bili na Mjesecu jer je to velika izjava bez velikih dokaza. Planiraju to izjaviti nakon što i sami odu.

Mr Rogozin says: “We have set this objective to fly and verify whether they’ve been there or not”.

Previše toga ne štima, ne vidi se niti jedna zvijezda na tim snimcima osim Zemlje.

Dobro, ovo o trosenju energije da se posalje slika od tamo ovamo ima smisla i to je prilicno dobar alibi da smiri javnost.

Samo trebaju oni malo paziti danas je 2018, da nebude da 2020 dronovi za par stotina kuna salju slike sa antartike na sjeverni pol…

P.S. Neil je u ono doba ima privatno bolju kameru nego NASA, haha