Za malo vise od sat vremena idemo na Mars (Live)

Ajmo redom: zašto je slika koju sam stavio “prigodna”? Zato jer svatko može tumačiti svašta onako kako želi. Pa tako i NASA postupke, njeno ime, pa čak i njenu lokaciju. Međutim to ne znači da ima i smisla sa znanstvenog stajališta.
InSight (ponavljam) misija nije zbog fotografiranja već zbog ispitivanja tla. Curiosity je zbog fotkanja i ispitivanja gornjeg sloja tla.
InSight je nepomičan (nema kotače niti gusjenice). Curiosity ima kotače i kreće se po površini. Također postoje i orbiteri koji se nalaze u orbiti Marsa i šalju satelitske snimke površine. Svaka od tih sondi ima svoju misiju i opremljena je za svoju svrhu. Zato orbiteri nemaju kotače, zato Curiosity nema opremu za dubinsku analizu tla, i zato InSight nema 4k kamere na sebi. Svaki miliwatt se pažljivo koristi.
Dodatna stvar su procesori koji rade na max 220 Mhz, tolerancije u temperaturama i radijacije čipova, pouzdanost, itd.
Sveukupno, volio bih da pokušate u 16kb ugurati upravljanje ekrančićem od 480 px (rgb), senzorima za udaljenost (i mjeriti udaljenost), senorima za količinu tekućine u spremniku, te senzorima za propuštenu tekućinu kroz cijev, usput koristeći interrupte kako bi sve skupa radilo istovremeno i kako bi uspomoć tipki prolazili kroz te funkcije i prikaze na ekranu. Pa da vidite kako se štedi prostor i pažljivo tipka svaka funkcija i svaki karakter u kodu da ne premašiš slobodni prostor memorije. E tada shvatiš koliko je bitno da na takvim misijama i sondama svaki milimetar i svaki gram opreme, svaki miliwatt energije i bandwidtha bude pažljivo i maximalno iskorišten.
Međutim, siguran sam kako neću moći vas uvjeriti u ispravnost njihovih odluka, pa neću više i dalje :slight_smile:

3 Likeova

Nije loša, ali to je slika iz 2012. Sada je 2018. a lošije slike :D.

Slučajno naletio video, spomenuše i oni sami :D.

Pa bilo na NAT GEAO serijal, velik broj epizoda šetnje po Marsu, svaka epizoda trajala cca 2 sata, sve video sa rovera kako vozika po Marsu.

evo braćo ne vjerujete NASA-i … vjerujete li kinezima?

što na ovoj slici koju su objavili kinezi nema zvijezda?

sigurno je ovo neka urota kineza i amerikanaca da nasamare milijardu i po kineza i 300 miliona amerikanaca

2 Likeova

ali eto i ti kinezi i rusi još čoeka nisu poslali (čak ni neće uskoro), a ameri su poslali prije 50 godina. baš ima logike. ■■■■ i zvijezde i sjenke i sve ostalo što se priča, samo prosta logika

Normalno da su bili na Mjesecu ali uvijek je lakse vjerovati teorijama zavjere.
A i teorije zavjere su biznis gdje se milioni uzimaju od ovcica koje vjeruju u to.

1 Like

Ako ćemo se životinjama zvat onda je vazda lakše zaradit na teladi koja slijepo sluša i vjeruje no na nevjernicima i to na bilo kojem polju i nevezano samo za ovu temu.

i normalno da ljudi nisu bili na mjesecu 1969 godine

1 Like

Bolje se da zaraditi na ovcama. Osisas ih, vuna naraste pa ih onda opet osisas i tako beskonacno.

Ne vidim logiku u tvojoj prici, tvom poredjenju, tako da ne vidim logiku u nastavku diskusije sa tobom

Ovce se sisaju a telad se kolje, neznam sto je gore.

No da se vratimo na temu. I Kinezi nemaju kamere nazalost, razumijem da shippment iz Kine u USA kosta i da su velike cjene, mislim da bi jedna solidna kamera shippment kostao kakvih mozda cka i 100$, sto je puno, ne isplati se pa amere razumijem sto nemogu napraviti bolje slike.

Ali brate Kineze, pa tamo dolje im je plac s onim kamerama samo da se besplatno ne djele i onda se internetom siri ova jadna slika kako njihov Yutu 2 ostavlja tragove u totalno zamucenoj pozadini. Da znam, mjesec je daleko, fizika na mjesecu je drugacija, kamera 4K trosi puno struje, tesko je poslat toliko megabayta na hardisk, bla bla bla.

Mene te slike za mase ne zanimaju uopce, necu ih vise ni komentirat niti gledat dok barem nebudu jednako dobre kao one kod polijetanja:

Bar kinezi imaju daleko bolje kamere :smiley: . Jedno je kad se na slici na kojoj je samo petina u svemiru ne vidiš zvijezdu, drugo je kad na svim slikama US-ovaca nema niti jedne zvijezde. Uostalom, kinezima se ekonomija drma, ko će im osporiti odlazak na mjesec, ameri sigurno ne jer nisu ni oni bili :D.

1 Like
1 Like

Kinezi napredniji od Amera :D.

Nista osim CGI slika i montiranih snimaka, necemo mi jos dugo vidjet

Ali su mi ove slike pobjeda, kako su ovo uslikali bice sa zemlje

Moguce jedno deset robota da seta pa slikaju jedan drugog

pazi ti te gume, kako ih mijenjaju da mi je znat, bice same se regenerisu.

zaista ne znam kako si zaključio da su točkovi od gume

1 Like

Pa da vise mi lice da su od plastike sto se tice slike i ovih ostecenih djelova nje, ali guma je, nego reci ti nama kako je on to slikao sam sebe na ovu sliku

posto su ovo objavili kao selfi? bice ima nevidljivu ruku

Sceko nas trola. Jel stvarno mislite da covjek koji zna izdizajnirati i iskodirat template za masu CMS-ova, foruma i kojekakvih sajtova ne razumije kako je stitchovano par fotografija :).

2 Likeova

Eh sad da je spojena od mnogih drugih pusti to :slight_smile: ocu on da mi objasni.
Ovako oni to objasnjavaju


Samo sto im to ne pije vodu


Jer im niko zivi ne vjeruje jer su usli u to da su poceli da dokazuju. I jos jednu stvar koju ne mogu da objasne ko je to pritisnuo okidac?
2 Likeova

evo jedno pitanje … idemo logikom

NASA, kinezi, rusi troše MILIJARDE na lažna istraživanja kako bi prevarili cijeli svijet?

da li je to ono što želiš da kažeš?