Zadruga - alternativa obrtu i d.o.o

Nedavno mi je skrenuta pažnja na zadruge. To je stvar koju mi obično poistovjećujemo sa poljoprivrednicima, ali kako se pokazuje, zadruga može obavljati bilo kakvu djelatnost. Da bi je se osnovalo, dovoljne su tri osobe, ona navodno posluje baš kao i poduzeće (npr. d.o.o.), a njeno je registriranje vrlo jeftino. Država potiče osnivanje zadruga kao način razvoja poduzetništva - zamisao je da ako možeš nagovoriti dva prijatelja da uđu u posao s tobom, onda tvoja ideja nvj. i nije tako loša.

Zanimljivo je što se zadruga, kako mi je rečeno, ponaša kao trgovačko društvo. Ono što mi nije jasno jest da li postoji kakvo ograničenje odgovornosti - ako d.o.o. propadne, osnivači d.o.o. neće ostati bez svoje osobne imovine, dakle i gaća, pa u tome smislu d.o.o. daje stanovitu sigurnost u našem tržištu u kojem je već postalo stvar pristojnosti plaćati svoje račune s barem par mjeseci zakašnjenja.

Uglavnom, ne vidim razloga zašto se umjesto osnivanja pojedinačnih “obrta za Internet”, ne bi mogla udružiti tri ambiciozna webmajstora u zadrugu. Isto tako zadruga može, možda, biti zgodan i jeftin način da se neki dobrostojeći portal pretvori u pravnu osobu - iza nekog dobrog portala sigurno stoje barem tri osobe koje ga održavaju.

Zakoni: Zakon o zadrugama, NN 36/95, 67/01, 12/02.

Linkovi:

http://www.zadruge.hr

http://www.nn.hr

Prenijeto iz zakona:

Zadruga zajedničkim poslovanjem zadrugara po načelu uzajamne pomoći unapređuje i zaštićuje svoj gospodarski i drugi profesionalni interes, ostvaruje osobnu i zajedničku dobit zadrugara.

Zadrugar je fizička osoba koja u cijelosti ili djelomično posluje putem zadruge: prodaje svoje proizvode/usluge, nabavlja proizvode/usluge, na drugi način neposredno sudjeluje u ostvarivanju ostvarivanju ciljeva radi kojih je zadruga osnovana.

Zadruga je pravna osoba.

Tvrtka je ime pod kojim zadruga posluje i sudjeluje u pravnom prometu.

Odredbe Zakona o trgovačkim društvima koje se odnose na tvrtku, odgovarajuće se primjenjuju na tvrtku zadruge.

Predmet poslovanja zadruge može biti obavljanje svake djelatnosti koja nije zakonom zabranjena.

Zadrugu mogu osnovati najmanje tri poslovno sposobne flzičke osobe.

Imovinu zadruge čine članski ulozi zadrugara i imovina stečena poslovanjem zadruge.

Zadruga posluje u svoje ime i za svoj račun; u ime i za račun zadrugara; a može poslovati u svoje ime i za račun zadrugara.

Zadruga u pravnom prometu odgovara za svoje obveze svom svojom imovinom.

Za obveze koje se ne mogu namiriti iz sredstava zadruge odgovaraju zadrugari, u skladu sa zakonom i pravilima zadruge.

Ovaj Zakon ne odnosi se na štedno-kreditne zadruge i stambene zadruge.

Država će poticati osnivanje zadruga i razvojne projekte zadruga.

Hrvatski savez zadruga se osniva radi promicanja, usklađivanja i zastupanja zajedničkih interesa zadrugara, zadruga i zadružnih saveza.

Članovi Hrvatskog saveza zadruga obvezno su zadruge.

Je, prije par godina je u Splitu ekipa osnovala jednu takvu zadrugu, bavili su se webom i sličnim stvarima.

Ono sto mene zanima je dali medu osnivacima i buducim clanovima te zadruge mogu biti ljudi iz inozemstva?

Kada imas website na engleskom i sa medunarodnom orientacijom onda granice medu drzavama ne postoje u prakticnom smislu i svatko moze sudjelovati u vodenju nekakvog posla. No ako zakon u Hrvatskoj ne ostavlja prostora za to onda je to stvarno veliki propust i problem. U tom slucaju bi cak i onda kada bi za razvoj neke internet firmu bilo vrlo korisno imati stranog clana, suradnika ili zaposlenika, to jednostavno nije moguce.

Sto mislite o tome? Kako stojimo mi u hrvatskoj sa internacionalnim web firmama (koje imaju internacionalne zaposlenike/clanove/suradnike)?

Hvala
Danijel

Vjerujem da poduzeće može zapošljavati stranca. Razlika je nvj. u tome da li ta osoba radi u RH ili iz inozemstva. Znam naše ljude koji su bili zaposleni za stranu firmu, a radili ovdje, pa vjerujem da je i obratno moguće. A što se tiče useljavanja u RH, opet nvj. postoje slični administrativni problemi kao i u svim drugim državama.

Stranci, koliko znam, mogu biti i vlasnici poduzeća. Pa i više od toga - vlasnici poduzeća imaju pravo na našu putovnicu. Pa se dešava da Kinezi otvore firmu preko odvjetnika, dođu podignuti putovnicu i odlaprdaju s našom putovnicom u bijeli svijet. Pretpostavljam da tako ne moraju tražiti vizu tamo gdje bi je inače trebali tražiti, pa sumnjivi pojedinci mogu ići tamo kamo bi im inače zabranili.

Hvala na informaciji. :slight_smile:

Znaci moguca je nekakva shema no u svakom slucaju potencijalni suvlasnik firme bi trebao barem jednom doci u Hrvatsku rijesiti i pokupiti potrebne papire.

Poredpostavljam da za prijavu zaposlenika iz inozemstva nije potrebno da dolazi u Hrvatsku ako ga recimo ja kao vlasnik firme mogu sam prijaviti kao zaposlenika sa svim njegovim podacima.

Ispravite me ako sam u krivu. :slight_smile:

Hvala
Danijel

Pozdrav

Evo nakon nekog vremena ja i kolege sa moje mreze planiramo osnivanje nekakve internacionalne kooperativne for-profit organizacije koja bi koristila slobodan softver i principe slobodne kulture u svojim djelatnostima i uslugama koje bi pruzala, uglavnom web-based.

I to nas dovodi do pitanja nacina osnivanja internacionalne organizacije. Logicna ideja je osnovati kooperativ (tj. zadrugu) u jednoj od zemalja u kojima se nalazimo ciji zakoni dopustaju strane osnivace kooperativa i poslovati u skladu zakona te zemlje. U tu svrhu sam ponovo pregledao Hrvatski zakon o zadrugama nebili provjerio tu mogucnost za Hrvatsku. Osnovno pitanje se svodi na to dali Hrvatski zakon dopusta osnivanje zadruge sa stranim clanovima, tj. barem jedan Hrvatski clan i 3 strana clana iz razlicitih zemalja (Brazil, Nizozemska i Velika Britanija). Prema onome sto sam procitao odgovor je cini se ne.

Ako netko ima vise spoznaje o ovoj temi bilo bi mi drago da odgovori. :slight_smile:

Alternativa osnivanju kooperativa je registriranje individualnih privatnih poslova u svakoj od zemlja u kojima se nalazimo i jednostavno uspostavljanje internacionalnog partnerstva u obliku nekakvoh saveza. U tom slucaju mislim da bi najbolje bilo registrirati se kao freelanceri i internacionalno raditi u grupi kao savez freelancera koji bi donekle simulirao internu strukturu internacionalnog kooperativa.

No osobno mislim da se zakoni u zadrugama koji ne dopustaju strane osnivace trebaju promjeniti. Internet omogucuje kooperaciju bez granica, i da zakon ovako stoji na putu te kooperacije je stvarno zalosno.

Hvala
Danijel

Evo, da ne otvaram novu temu. A ujedno tu sve pise.

Da li tko posluje ovako - kao zadruga i kakva su iskustva?

znam da je stara tema ali kolko dode otvorenje zadruge

Evo tebra…zadruge

Oko 1000-1500 sa svim sitnicama…

U zadruzi nemaš ograničenu odgovornost, odgovaraš osobnom imovinom.

znaci otprilike više vuce na obrt ali se mogu odabrat djelatnosti koda otvaram firmu.
jel mozda neko ima ovdje zadrugu slucajno zanimaju me iskustva

I mene zanima osnivanje zadruge. Pročitao sam sve na zadruge.hr siteu, ali me zanimaju praktične stvari, poput knjigovodstva za zadrugu (sigurno postoji, ili…?), izdavanje računa preko zadruge, kupnja robe za daljnju prodaju preko zadruge i sl. pa bih baš volio kada bi se javio netko sa iskustvom.

izgleda da ovdje ljudi znaju o zadrugi kolko i mi hehhe

Bio sam jedan od suosnivača zadruge (nas sedam). Zadruga je trebala obavljati razne djelatnosti uglavnom vezane za web, marketing i ostale moguće IT stvari.
U principu se pokazalo da i nije baš bajno riješenje jer mora se znati ‘ko pije a ko vodu nosi’ . Teško nam je bilo realizirati zacrtane ciljeve, a uspout smo svi radili neke druge svoje poslove.
Razlika između firme i zadruge je u tome da i nema neke razlike, osim startnog pologa, za firme je to nekih 20000 kn a za zadrugu kako se dogovore zadrugari.
Druga bitna razlika je vlasništvo - sve u zadruzi se djeli na zadrugare ili kako se dogovore, dok u firmi je to jasno definirano i zna se ko je gazda.
Mana zadruge, po meni, je upravo to ne imanje interesa i osobe koja će svoje interese podjeliti s drugima a opet odrađivati hrpu stvari.
Treća fora koja polako ulazi u hrvatsku su klasteri koji su tu negdje sličnih karakteristika ko i zadruge.
U zadrugama po pravilu postoje sjednice na kojima se donose odluke dok kod privatnika to radi vlasnik ili dobro plaćeni menadžer (koji naravno zna što radi).
Raspali smo se jer smo puno pričali i zasjedali a malo radili po pitanju boljitka zadruge i zacrtanih projekata :slight_smile:

Malo podižem ovu 6 godina staru temu jer je 2012. međunarodna godina zadruga:

http://social.un.org/coopsyear/

http://www.zadruge.hr

Jel se placaju doprinosi za mirovinsko i zdravstveno u zadruzi tj. jel obavezno mora neki clan zadruge placati doprinose ( sam sebi ) ?

Zadruga ne mora imati niti jednog zaposlenog, dakle - ne.

Imajte na umu da je izmijenjen Zakon o zadrugama i sada je potrebno najmanje 7 članova za osnivanje.

Ako treba čak 7 članova, onda mislim da je izgubila svoj potencijal kao zamjena za obrt ili jeftinija verzija d.o.o.-a.

Puno toga gubi svoje raznolike potencijale u ovoj državici :slight_smile:

Čini se da bi od 2013. godine trebao biti uveden novi oblik trgovačkog društva - neka vrsta “jednostavnog” d.o.o.-a koji bi se mogao osnovati uz trošak od 10-ak kuna. Pretpostavka za to je da se likvidiraju postojeći d.o.o. koji nemaju zaposlenih, ali zato imaju dugove.