Zarada sa sajtom kao do sada

Danas gledam nekoliko sajtova sa unikatnim clancima i to fino skockani a mjesecna posjeta (similarweb) jako losa. Koliko se uopste vise isplati ulagati u clanke i klasicni sajt, meni izgleda da je sve to unisteno od velikih sajtova, kao da neko danas pokrece drustvenu mrezu ili sajt kao youtube. Naravno mislim sajt da se od njega moze normalno zivjeti, da zarada bude oko 1k eura. Nekada sam to sa kopiranim clancima uzimao kao od sale i to ne davno prije 3-4 godine, danas sa unikatnim clancima nebi zaradio ni 50 eura mjesecno. Mislim da su veliki igraci sve uzeli za sebe.

Nije tako i ne mora biti velika posjeta da bi se zaradilo. Ja imam i domaći sajt od 50ak dnevnih posjeta s zaradom od 1-3 € dnevno, a tek je u početcima. Kvalitetni tekstovi i kvalitetna stranica će uvijek imati zaradu i može se unovčiti na razne načine. 1000 posjeta s FB koji uđu i izađu za 3 sec ne znači ko 10 posjeta koji će pročitati tekst i odraditi neki CTA korak.

2 Likeova

C/P sajtovi su nekada prolazili sada ih teško i indexiraju uopšte.

Može se i danas zaraditi sa kvalitetnim sadržajem ali znaj da više nije kao prije u 2-3 mjeseca da izlaziš na prvu stranu google-a sada to traje godinu-dvije.

Što se tiče fejsa to neću komentarisati ne podnosimo se Mark i ja :stop_sign: !!

Teže je nego prije svakako, doduše prije nisam radio ali sam istraživao sve i svi govore da je bilo puno lakše. Ipak, ne mislim da su veliki sajtovi uzeli sve za sebe, već se jednostavno više ljudi počelo baviti time, a stari sajtovi su ispravili greške kako bi imali bolji SEO. O Google-u da ne govorim, non-stop nešto updateaju. Možda zvuči loše, ali za krajnje korisnike je sigurno 10 puta bolje. Pa čak i za nas… ako si ti prije 4-5 godina radio copy paste i uspijevao u tome, zamisli vlasnike drugih sajtova koje je na google-u prestigao neki tip koji samo rewrite-a tekst… to se danas ne može tek tako dogoditi…

Zarada ide svakako sporije, ali ja se ne mogu žaliti za sada… Ide fino, raste pomalo mjesečno i nadam se da će doći do tih famoznih 1k eura.

Ok, mozda sam ja to pogresno shvatio. Ja zivim u svedskoj i pratim mnogo youtubera iz drugih zemalja kao sto je njemacka, nije da su nesto popularni ali koliko vidim nema neko iz svedske. Koliko bi upalila ideja da pokrenem sajt sa unikatnim temama/clancima o svedskoj, video/foto sadrzajem?

Dobra niša, unikatnu i optimizacija članaka, razni alati i nešto šti će ljudi dijeliti i u bookmarks staviti.

A zarada je najbolja direktnom prodajom.

1 Like

Delija jesu tačno danas su veliki portali uzeli veliki deo kolača u internet objavljivanjima članaka i na novcu-zaradi

Nekada pre 5-6 godina si mogao lepo da živiš od zarade sa sajta.Neka prosečna plata,uz minimalna ulaganja i ut minimalna copy paste objavljivanja članaka na dnevnoj bazi.

I danas na internetu postoji more dobrih sajtova sa kvalitetnim sadržajima. Ali zatucan narod ne vidi dalje od riality-ja, instagrama, FB i tiktoka to je za neke ceo internet Pa samim tim i nema one klasične pretrage interneta kao pre 5-6 i više godina (da bi naleteo na nešto dobro i kvalitetno)

Po meni , za dobru zaradu na sajtu potrebno je “ubosti” pravu nišu za sajt i ono što će narod interesovati žestoko i svakodnevno (da bi mogao opet da ti se vraća na sajt) i eto novca. Da je sajt baziran na kvalitetnim člancima , dobroj SEO optimizaciji (džaba ti kvalitetan sadržaj ako si na 12 str.pretrage) kao i da je na stranom jeziku.

Ko ima jači sajt s dosta poseta što reče Alem direktna prodaja banera na sajtu i eto zarade

Pada mi jedna rečenica sada na pamet koju sam pronašao čitajući na netu -kaže:
"Danas većina korisnika nije na internetu već na aplikacijama" što i ima istine

Na kraju danas bez mukotrpnog i višečasovnog rada od nekih 8-10 sati i sa više ljudi (saradnika na sajtu), kvalitetnih, zanimkljivh članaka i dnevnih ažuriranja nema ni uspeha niti zarade po mom nekom mišljenju.

To znaci da je bolje da domena bude .hr .ba .rs jer je tako lakse naci sponzora, mislim treba sajt vezati za neku drzavu, prostor.

Činjenica je da danas na internetu prolazi samo kvalitet. Svidjami se ovo što je @petarvu rekao, definitivno je ovakav “internet” bolji prvenstveno za krajnje korisnike, a isto tako i vlasnike sajtova koji pišu originalni i kvalitetan sadržaj.

1 Like

Mi bi uvijek svi sve lagano, ali bolje je da bude teško. Baš iz tog razloga, da ne bude ljudi koji kopiraju nečiji rad, rade tako 1 sat dnevno i lijepo žive na tuđi račun…

Ponekad je GOogle malo pre strog i previše pažnje daje velikim sajtovima, ali to je jednostavno tako. Tko hoće raditi i ima volje, uspjet će. Osim ako baš nema sreće u životu pa da svaki sajt propadne il ga google update zezne haha…

1 Like

Razne sajtove imam vec 15 godina i ovo je moje iskustvo.
Uvijek sam, cak i dalje pokusavam da imam legalan sajt ali…
Pokrenem sajt, platim top domenu, narucim 40 clanaka, sve 100% legalno i cekaj, cekaj… zarada 0.50$ nakon 4-5 mjeseci bez naznake da ce rasti, ok, cekacu ja valjda je kontam to sudbina “postenog covjeka” i onda OPA mail od google-a, vasa 3 url su uklonjena iz pretrage jer su dobili DMCA prijavu. Clanci unikatni, slike free (garantovano) i zalim se ja ali evo do danas (7 godina) nema odgovora. Koliko se sjecam, neki lik je kopiro clanak na neki dzigibu sajt i prijavio kao da je to njegovo. Takvih primjera je bilo i na ovome forumu.

Moramo razdvojiti dvije stvari: ja imam sajt da zaradjujem a ne sto mi je dosadno. Znaci, zanima me zarada da pocne sto prije, zivot je danas brz i ne prave se sajtovi kao ranije da pocnes zaradjivati nakon 5 godina, jer tada ko ziv ko mrtav.

Za 1-3€ dnevno ja nebih ni palio kompjuter a to je nazalost realna zarada, ja sada imam oko hiljadu i nisam zadovoljan jer sam ranije mnogo vise zaradjivao i mislim da vise nema logike raditi na ovim klasicnim sajtovima, moje misljenje da treba nesto drugo, novo. Ko danas ima vremena da cita clanak od 1500 rijeci? Brzo se zivi i treba nesto bolje od toga, mozda clanke citati i da budu u audio formatu da se mogu slusati, sad neki ko nema slusalice na glavi cudno izgleda.

Zar ne vidite da svi ali svi nesto mute, facebook, google, apple… svaki dan ispadaju afere, facebook podstice genocid u tim lijevim zemljama zbog novca a treba da se ja brinem jer sam prekopiro neku vijest i na njoj zaradio neku sicu.

Ponovo da kazem, cijelo vrijeme pokusavam da dodjem do nekog “postenog” resenja ali zivot me tjera na drugu stranu.

2 Likeova

Jbg bas ti se nije posrecilo. Mada mislim da nije istina da danas ne mozes uspeti sa kako ti kazes “legalnim sajtom”. Previse generalizujes, ima dosta ljudi koji su relativno skoro pokrenuli sajtove i vec pice sa zaradom.

Sto se tice clanaka od 1500 reci… Mislim da su oni prakticni samo ukoliko ti je sajt edukativnog karaktera, verujem da ce osoba koju to zaista interesuje procitati do kraja (Covek ima potrebu da procita sto informativni tekst kako bi naucio nesto)

“Zarada od 1 do 3 evra je realnost za nese prostore” (kada je rec o Adsensu). Pa tu se delimicno i slazemo, mada ja nisam neki preveliki fan adsensa, na to vise gledam kao bonus zaradu, primarno se fokusiram na affiliate marketing.

Na internetu se sve vrti oko prodaje i nudjenja usluga, tu ce uvek biti love.

1 Like

Ja kad nesto hocu da naucim to upisem na youtube i gledam video, ko ce citat…

Sinoc sam “prelisto” sajt od @petarvu i sve je to super ali da je u video formatu i okacen na youtube bio bi top. Zelim da kazem da treba prilagoditi se vremenu, klasicni sajtovi kao nekada postaju nefuncionalni i tesko, narocito mladi koji misle da je internet fb i yt da citaju tekst.

Sa domacim sajtom :grinning:

To sam rekao sa sebe koji inace affiliate marketing radim na stranom trzistu.

Sa druge strane, mislim da je glupo pokrećati uopste sajt na srpskom jeziku sa namerom da zaradi od googla adsensa jer se ne moze leba najesti od toga.

Pa ako ti se toliko svidja koncept video snimaka, sto ne pokrenes youtube kanal i od toga se moze lepo zaraditi :slight_smile: Ali i dalje mislim da se moze zaraditi i od “legalnih sajtova”

Neka prodaja bi opet kazem, bila idealna solucija.

Na ex-yu trenutno po meni je nativemedia zakon i najbolje placaju.
Od youtube-a se moze i dalje zaraditi ali i to je sve manje i manje, ne mozes pricati sto zelis jer ti “demokrate” kazu sta je ok a sta nije, nekoliko osoba neka ti oznaci video nedostojnim i ti padas u pretragama, koliko je jakih kanala ugaseno zbog toga jer ne mogu da pricaju sta misle.

Naravno da mislim da je Tramp u najmanju ruku ludak ali covjece odakle pravo fb i drugima da mu ukinu racune zbog misljenja.

Narod na balkanu nema para i prodaja nije bas opcija, mnogo odgovornosti, garancija, brza dostava, to jednostavno nije resenje.

1 Like

Mlađe generacije od početka “žive” u video formatu, a starije ga polako prihvaćaju.
Primjerice, na YT gledam filmiće o … pazi ovo … trimanju kravljih kopita, odštopavanju odvoda, šišanju pasa,…
Takav sadržaj ne može proći ako nije u video formatu.

Običan web = sve što se može prezentirati kroz gole informacije + tu i tamo koja slika
Za sve ostalo bi trebalo potražiti drugačiji način prezenacije.

1 Like

Slažem se da bi možda bilo više gledanosti i toga, ali nisam baš siguran koliko bi više rezultata bilo, naravno u omjeru broj pregleda/zarada.

Što se tiče tog mog sajta, ako misliš na Online-zarada.com, od njega i ne zarađujem previše jer sam to pisao kako bi podijelo vlastita iskustva, i naravno nešto zaradio sitno, ali ne baziram se uopće na njega. Napisao sam što sam imao zasad i neka stoji… Svejedno mi zaradi oko 70$ mjesečno (bez oglasa), ne želim ih imati.

Drugi sajt mi je ovam mjesec sa 13,000 pageviewsa zaradio ca. 340$ što mislim da uopće nije loše. naravno, sajt je na engleskom…

Video način upijanja sadržaja je sve popularniji, ali mislim da ljudi i dalje čitaju tekstove kada ih zanima nekakva informacija, tj. savjet, a ja se na svom blogu baziram upravo na to… Ako ti imaš neki problem i hoćeš saznati način za rješavanje istog, tebi je totalno nebitno je li sadržaj u video ili tekstualnom formatu, bitno je da saznaš informacije…

Barem ja tako pokušavam raditi… Youtube izbacuje videe koje pola ljudi pregleda samo zato što su bili u “preporuci”… Ako se bavi netko Youtube-om baš bi volio da pokaže analitiku koliko je ljudi kliknulo na video nakon traženja tog pojma…

1 Like

@petarvu ovaj lik je tekst bukvalno prebacio u video (tvoji tekstovi su realni a ovo sto on prica je za malu djecu) 6 Biznis Ideja za Zaradu Preko Interneta u 2021 (BEZ ULAGANJA) - YouTube i vidi koliko pregleda, mladi se danas loze na zaradu preko noci. Znaci da tekstove uradis u “video formatu” daleko bi bila veca posjeta i zarada, ne samo od adsense vec i od sponzora. Naravno uradis video malo zanimljivijim.
Jedan od meni zanimljivih youtubera koji svaki video odgledam je i https://www.youtube.com/c/TheBalkanTech on u sustini ima jednostavan sadrzaj ali meni zanimljiv i covjek zivi samo od toga.

1 Like

Ma sve to stoji, ja sam razmišljao o tome, ali evo tek sada imam neku solidnu opremu i komp da mogu tako nešto raditi… Ali još se dvoumim, volio bi snimati kako spada (i sebe), mislim da je to onda posao… Iako ni tako kao Gladiator FX nije loše.

Balkan Tech je top… non-stop ih gledam.

On je zivio u Norveskoj 8 godina i nije uspio da dobije papire, sada se vratio. Imao je kanal Zivot u Norveskoj https://www.youtube.com/channel/UCyltsn35OfCI2XzRCXnJwog/videos

Ono najprostiji video materijali ali je imao neki prosjek 10k pregleda, bila bi tu solidna zarada da je znao bolje praviti sadrzaj. Ja zivim U Svedskoj i dodje mi da probam, jer nema neko da ozbiljno snima na tu temu. Cak i kao ovaj sto prostije i jednostavnije, samo malo bolje srediti video.

2 Likeova