Zaštita od bota za masovnu krađu sadržaja stranica (kopiranja sajta)

Dakle, imam sajt sa velikom količinom podataka koje je moguće kopirati na hard disk koristenjem namjenskih programa za offline surfing.
Također, moguce je napraviti skritptu - php bot, koji pomocu file_get_contents ili curl-a, kopira te podatke sa stranica sajta masovno i sprema ih na hard disk.

Probao sam praviti provjere $_SERVER varijbali, cookija i sl. ali preko curl-a je moguce modifikovati bilo sta (http zaglavlja, cookie, itd…).
Ako stavim da se ti podaci ucitavaju preko ajaxa, onda nista od SEO…

Koja je vrsta zastite najbolja u ovoj situaciji i da li se uopste moguce zastititi od tih botova? - Šta bi mi vi preporučili?

Hvala unaprijed!

Preko .htaccess datoteke (potrebno znanje/rukovanje - bolje ne, ukoliko nisi siguran), ukoliko su te datoteke potrebne samo tebi, blokiraj pristup “svim ostalima”, a omogući “samom sebi”, odnosno vlastitoj trenutnoj IP adresi, sve dok datoteke ne prebaciš (ukoliko već nisi).

  • nemoj držati takve stvari na Web poslužitelju, jest možda “siguran” način, no bolje da ga “spriječiš, nego liječiš” od mogućih “provala” i krađa datoteka

Zaštiti datoteke, instaliraj alat ili aplikaciju koja ti nudi zaštitu i sigurnost od mogućih potencijalnih “krađa” datoteka.

P.S. Ukoliko ideš sa .htaccess datotekama, pažljivo rukuj s njima! :wink: