Zašto se pivo nepjeni kada se nakosi čaša?

Naslov sve kaže :smiley: eto zanima me zašto kad nakosim čašu i sipam pivo, ono se nepjeni, a kad sipam ravno, pjeni se…?

Zato jer kad nakosis casu i pivo se slijeva po stijenci case ne povlaci za sobom toliko zraka koliko povlaci kada tocis okomito?

Kada nakosiš čašu, pivo “pada” na stjenku koja je nakošena i daleko je manji razmak između piva i stjenke. Time se izbjegava efekt bućkanja i pjenjenja.

Kada pivo točiš ravno, pivo pada na ravni plohu piva, dolazi do bućkanja i pojave pjene.

EDIT: Vidim da je Junior bio brži.

aha :smiley: hvala :smiley: jel moze pomoc kod binarnog oduzimanja? koliko je 1-1-1 ?

imam zadatak 1101010 - 0011101… kad negiram, dodam 1 i zbrojim, dobim dobar rezultat, a kad oduzimam normalno, krivi, zbog prijenosa…

Osim toga, mlaz piva koji ide po stijenci čaše se širi. Time se smanjuje brzina, a zbog veće površine više CO2 (koji izaziva pjenjenje piva) stigne izaći iz piva u zrak.

Kako je rečeno, cijela stvar je u umanjivanju turbulencija u toku tekućine.

Opiši ti kako oduzimaš, pa da vidimo gdje griješiš.

Imas na kalkulatorima oduzimanje binarnih brojeva

[quote=“jcrnkovic”]aha :smiley: hvala :smiley: jel moze pomoc kod binarnog oduzimanja? koliko je 1-1-1 ?

imam zadatak 1101010 - 0011101… kad negiram, dodam 1 i zbrojim, dobim dobar rezultat, a kad oduzimam normalno, krivi, zbog prijenosa…[/quote]

Kod piva, osim što točenje uz stijenku čaše smanjuje turbulencije, time se mlaz piva proširi i uspori. Tako više ugljičnog dioksida ima vremena izaći iz piva.
A ugljični dioksid uzrokuje pjenjenje piva, vidi npr. kad se začepljena boca protrese prije otvaranja.

Kod binarnih brojeva, nije mi jasno zašto bi itko zbrajao i oduzimao binarne brojeve.
Računanje sa binarnim brojevima je jednostavnije za strojeve, ali za ljude je prirodnije koristiti dekadski brojevni sustav. Ili bilo koji koji ne daje tolike kobasice od brojeva.
Jeste da nije fora, ali binarne brojeve treba ostaviti kompjutorima.

Da li je mrak sporiji od svjetlosti?

Znači 1. metoda:
1101010 - 0011101

Negiranjem dobijem:
1101010
1100010 (+1)

1101010
1100011
----------- (+)
10001101 (točan rezultat)

1. metoda:
    1011010 (ovo je red za prijenos [piše koliko se prenljelo iz stupca])
    1101010
    0011101
    ------------ (-)
    0101101 (krivi rezultat)

Kontam si da je kod prijenosa, kad dobijem prijenos 1, onda je slijedeci stupac: 1-1-1 (npr) pa ne znam kako oduzeti. help, gdje grjesim, mozda na krivi nacin oduzimam? :slight_smile:

@gambo: pitao sam kako se oduzimaju binarni, nisam pitao trebam li oduzimati binarne brojeve.

Nije me zanimao rezultat koji dobiješ, nego točan postupak, korak po korak. A postupak je inače identičan kao i oduzimanje u dekadskom sustavu - taj “prijenos” pribrajaš na znamenku u drugom redu. Znači, zadaj si više dekadskih brojeva i vježbaj prvo oduzimati na njima.

izvinite, rjesio sam :smiley: skuzih kako se rjesava…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja