Zašto server generira core fajlove?

Na serveru mi je iznenada generirano nekoliko core fajlova i sad mi nedostaje prostora na serveru. Zašto su se generirali ti fajlovi?

Odgovor podrške je da se ruši neki software vjerojatno php pa sam ga digao na 5.4 verziju, do sad je bio 4.4 i sad ćemo pratiti stanje.

Na to će ti najbolje odgovoriti članovi @serverlab i @ControlEng kad budu tu…ne javljaju se nešto u zadnje vrijeme…obaveze vjerovatno…

Podrska mi je također savjetovala da dignem php memory limit na 256MB. Kad dode ekipa mozda da koji savjet. Sad bi trebako valjda biti ok.

@MuamerWP - samo pasivi promatrač u zadnje vrijeme. Pročitam, nasmijem se pitanjima i odgovorima pa opet u krug :slight_smile:

@sime1 - koji “server”, kakvi “core fajlovi”, daj malo detalja, možda ti netko i pomogne.

2 Likeova

Obican shared hosting. U root folderu mi je generirano desetak core fajlova. To su neki dump fajlovi neke aplikacije. Kazu iz pmdrske da se vjerojatno php rusi i da dignem na noviju verziju. Do sad je bio 4.4 verzija sad sam digao na 5.4 i povecao pho memory limit sa 32 na 256mb. Valjda ce sad biti ok.

Savjet: idi bar s PHP 5.6 verzijom.
PHP 4.4? WTF? 1999 godina?

U opisu je bilo cini mi se visa verzija ali kad sam isao dizati kaze da je current 4.4. Idem sad dignuti na 5.6 kako kazes.

Nadam se da ne pravim pometnju, jedno kratko pitanjce.
Kod mene se generisu na serveru “cron.php” fajlovi, ima ih jako puno, a nastaju nakon koriscenja crona koji poziva svakog minuta neke fajlove.
Kako to da sprecim?
Hvala!

@drmko - koji server, koji hosting panel? Konkretan upit i dobit ćeš konkretan odgovor.

Vesta je u pitanju, upit ide ovako, tacnije preko wgeta se poziva
cron.php > /dev/null 2>&1, poziva se svakog minuta.
Server je kod Hetznera, ne znam tacne detalje servera trenutno.

care ti si inficiran…

Ja ili drmko?

Ne bih rekao, bas sad pijem antibiotike :smile:.

Na osnovu cega ste zakljucili da je server inficiran?

Na osnovu tvojih cron taskova. Nisam siguran da starije verzije php-a prave bilo kakve “core” fajlove i wgetaju ih izvan trenutnog repo-a, a sam sam imao problem sa sličnim inficiranjem kod jednog korisnika.

cron izvršava wget c99/rootkit-a svakih x minuta na public_html folderima, i širom servera.

Nakon sto sam dignuo na PHP 5.6 opet se u root direktoriju generiralo nekoliko core fajlova i napunilo prostor.

pa daj napiši nam, barem nazive fajlova, ovako ti ne moze niko odgovorit. Jer ti fajlovi mogu da budu, php error logovi, virus koji generise fajlove, cron job logovi itd.

core.445707 je naziv jednog fajla. Drugi su core.nekidrugibroj. podrska mi se jos ne javlja valjda vikendom ne rade.

Ne rade weekendom?
Da nisi ti na nekom Free hostu? :blush:
Ako je tako, možda ni to nije zanemarivo? :slight_smile:

Nisam nego na infonetu