Zašto server trokira ako CPU nije max iskorišten niti RAM?

Imam VPS i na njemu jedno 5-6 sajtova, kombinirano posjete 35 hiljada dnevno. I sad to radi sve odlično većinu dana (loada se za sekundu), ali onda u peak time (oko 2-3 popodne i ovako 10-12 navečer), zna se desiti da u browseru dole piše “waiting for…” i tako stoji po 5-10 sekundi što je neprihvatljivo dugo. Sajtovi mogu raditi 40 minuta sasvim normalno i onda nalete na taj bizarni period od par minuta gdje je to waiting for i jako sporo se otvaraju. CPU je većinom korišten 30-50%, gotovo nikad 100% i tokom tih zastoja ja provjeravam CPU se koristi npr 30%, a RAM 50%. Izgleda kao da server nije opterećen uopće ali opet tako povremeno trokira i to me frustrira jer ne znam zašto. Sajtovi imaju WP Fastest Cache koji me odlicno sluzio do sad, a i na drugom serveru me OK sluzi.

Prije svega moras napisati gdje si kupio server i koji paket. 99% ovak na pamet mogu rec da je u tome problem, ako nije onda mozemo dalje trazit rjesenje.

koliko je jak link? Jeli u tomperiodu bilježiš jaču posjetu? Imaš li kakvih informacija u log file-ovima?

Pa mogu reći da se poklapa sa jačom posjetom, prije 2 dana je skočila posjeta za jedno 20% i od tad se dešava to, i dešava se najčešće at peak times. Mada mi opet nejasno zašto onda CPU i RAM ne skoče ni preko 50%, a on trokira. Možda previše concurrent konekcija ili mysql, nisam stručnjak. Server kompanija je dobra neću reći koja ali drugi server što imam kod njih je stabilan mjesecima i dosta brz.

koji je operativni sistem i koji je panel u pitanju? koja je konf servera?

da je mysql bilo bilo zauzeće rama veće, možda neki reverse proxy ima niske limite

CENTOS 7.4 i Cpanel, 2GB rama i 3 CPU-a po 3GHz valjda bi to trebalo biti dovoljno dobro za 35k posjeta, ali ko zna. Uostalom nije do CPU-a niti do rama jer oni evo sad dok trokira nisu zauzeti više od 50%. Swap na 5%, nikakvi alarmi u server status u cpanelu, ne znam.

u Apache status u WHM za neke procese stoji CPU usage, number of seconds npr 24, a za neke 0.72

dal je to alarmantno? U Server Status u cpanelu je opet cpu usage relativno nizak

koje procese? da li su apacheovi procesi u pitanju?

Kad odeš u apache status u whm izlista procese

Scoreboard Key:
“_” Waiting for Connection, “S” Starting up, “R” Reading Request,
“W” Sending Reply, “K” Keepalive (read), “D” DNS Lookup,
“C” Closing connection, “L” Logging, “G” Gracefully finishing,
“I” Idle cleanup of worker, “.” Open slot with no current process

kao odem u daily process log

root 76.2 /usr/local/cpanel/3rdparty/perl/524/bin/perl -T -w /usr/local/cpanel/3rdparty/perl/524/bin/sa-compile
root 47.0 /bin/rpm -qa --queryformat%{NAME}-%{VERSION}-%{RELEASE}-%{ARCH}\n

ta dva procesa su gornja i koriste 76.2% i 47% CPU-a (iako meni u cpanelu je vecinom 30 do 50% zauzet), nakon ta dva procesa tek onda idu procesi vezani za sajtove koji koriste 20% itd

to

izgleda da je spamassasin

https://forums.fedoraforum.org/showthread.php?311205-rpm-keeps-running-a-background-task-headless

Kažu mi u supportu da su normalne brojke to. I sad server pere skroz normalno iako ništa nisu promijenili. Sasvim spontano sad otvara za manje od 1 sekunde. A kad mu naleti to sranje treba mu 5 do 15 sekundi da otvori. WTF

Magicna rijec je: bandwidth
Vise posjeta - vece zauzece protocnosti linka koji je dodijeljen VPS-u.

ne vjerujem da je to jer server ima 1gbps/node, a najviše bandwidtha što troši je 40MB po minuti u peak vremenima

čini se da je Wordfence plugin stvarao problem, otkako sam ga obrisao nema zastoja. Nadam se da ih neće biti ubuduće.

Ovo ti u prijevodu znači da fizički server na kojem je smještena virtualka ima 1 Gbps link.
Ako fizički server ima npr. 100 virtualki, sam izračunaj koliki je link…