AdSense zarada općenito

Nisan nikada koristio wp pa ne znam, u biti ne znam ni sebi, imam programera koji mi radi takve stvari i imamo custom cms. Pitaj druge na forumu ali sigurno se moze jer cemo sad raditi isto i na sajtove koji nisu custom.

Panicario sam bezveze oko zarade, vec danas se sve vratilo u normalu

Mala digresija, da priupitam ovdje, tj. da ne otvaram novu temu. Je l’ ok da stoji google adsense code i na testnoj stranici u localhost-u?

Zašto da ne, ali nemaš od te oglasne jedinice ništa nego da vidiš kako se uklapa u web. Ne slikaju na nju.

Ma vise pitam iz razloga jesu li moguce neke posljedice ako se isti ad code nalazi na nekoj lijevoj/testnoj domeni od one za koju je generisan.

Jednom kada napraviš AdSense ti taj kod možeš postavljati na koji god hoćeš sajt, naravno uslov je da sajt ispunjava TOS ukoliko ne ispunjava neće ti banovati račun već će ti banovati tu domenu i više nećeš moći da prikazuješ oglase!

Aha, hvala na objasnjenju. :slight_smile:

Jesi li siguran da banuju samo domen?

Jedno zapažanje, ne vezano 100% uz naslov…

Primjetio sam da se u novoj verziji AdSensa pobrkala vremenska zona racuna…
npr. Rim, Brussel, Amsterdam su stavljeni u vremensku zonu +2 … svi oni moraju biti u vremenskoj zoni +1

Kako stojite ovog meseca sa zaradom?
Meni je prosli mesec bio jako dobar, ali ovog avgusta, na isti broj prikaza, zarada se drasticno smanjila, kao da veoma malo klikcu, a i cena klika je znatno opala, prepolovila se.
Interesuje me prvenstveno situacija za sajtove za domace trziste.

Do 50% manje nego prije ljetnih vrućina

I kod mene drastican pad. Nikad nije bilo ovako lose

Da ovaj mjesec ovisim o adsense-u bio bih gladan :smiley:

1 Like

Uvalice nam ovaj google polako nekog zeca, moramo da trazimo i druge izvore kako se cini :smiley:
Na ovom forumu https://www.webmasterworld.com/google_adsense/4760306-6-30.htm se cini mi se dosta pise o adsensu, za svaki mesec, pa ko razume eng dobro, ako naleti na nesto korisno, neka iznese ovde na ovom forumu

Meni se opcenito cini da su fb i google već ubili web. Sve teže je rangirati kako na googlu tako i sa svojim objavama na fb-u, u skorije vrijeme netko nov neće ni moći rangirati za išta. Ako nastavi ovom putanjom neće biti dobro, zarada jako opada i sve se više čini kao borba sa vjetrenjačama.

Baš to, ne samo da je google smanjio zaradu drastično nego je od tražilice napravio nemoguću misiju za nove sajtove.

ja se ne slažem nimalo. sajtovima treba duze nego ranije da počnu rangirat, ali ako je sadržaj ok dođe kroz koji mjesec i solidna posjeta sa gugla. ja sam krenuo sa sajtom prije nekih 10 dana i već ima sa gugla 50 junik posjeta a garantujem da će se za mjesec dva dolaziti više nego solidna posjeta sa gugla

2 Likeova

@anja1 pa vjerovatno dobivaš posjetu od botova i spam refferala. U slučaju da čak i dobivaš pravu posjetu to je od low-traffic keyworda a od toga niti češ ikada zaraditi niti povečat web. Očekuj jako trnovit put.

Da skratim, razlog zašto mi obični ne možemo dobit neke važnije keywordove jest zato što veliki mediji ili jake firme ih zauzimaju svojom količinom plačenih reklama i ogromnih facebook page-eva, čisti brute-force.

Npr ti češ probat rangirat za riječ bored i završit češ na 390 stranici a wicked.com će napisati clanak sa “bored” u naslovu, dobit 70k lajkova na članku i hrpu backlinkova, platit će reklame preko taboole i outbraina, adwordsa i fb adsa i bit će na page 1 u istom danu. Na taj način se rangiranje danas događa i mi koji nemamo love i koji ovisimo o besplatnim ppsjetama u tim razmjerima više ne možemo doć do dobrih keywordova.

To sam barem ja zapazio u posljednjih godinu dana kako se odvijaju stvari i zato mislim da će sve gore bit u sljedecih par godina jer ce i polako dominirat i sve low-comp keyword-ove.

u tim razmjerama se slažem. nije ni realno da ja ili bilo koji čovjek sam napravi sajt bez dinara i bude prvi za sport ni za sport news ni tennis sport news ali ostaje toliko prostora i toliko tematika. ja bih se baš iznenadio kad bi mi neki moj sajt imao 100 000 pregleda jer mi nije realno, ali mi je realno da imam 10 ili 50 sajtova po 5-6 hiljada pregleda.

sad ovaj novi sajt prvi post je napisan prije tačno 14 dana i nije posjeta botova na njima, ja jednostavno sam hiljadu posto ubjeđen da će sajt imat za koji mjesec imati sasvim solidnu posjetu. zbog čega? jednostavno uporedim sadrzaj i količinu sadržaja na konkurenciji, uporedim koliko dobijam ja posjete sa sličnim sadrzajem itd beklinkova skoro da nemam i skoro da ih neću pravit ali opet ću dobiti posjetu prvenstveno zbog količine teksta pa onda zbog dobrih izbora naslova i rasporeda ključnih riječi u postovima, dobrih opisa za kategorije i tagove, kao i same količine napisanih postova…

ja ne kazem da sam maher i da znam nešta mnogo oko rangiranja ali iz samog rangiranja se moze dosta saznati prostom logikom i pitanjima zašto je taj sajt tu, a ne taj što je na sedmom mjestu ili na trećoj strani.

šta mislite zašto je sada niži cpc no u julu na većini stranica? može li vaše mišljenje, ja ga imam, pa ću ga iznjet kasnije

Posjeta na moj novi sajt zadnjih 28 dana koliko je i star sajt. dakle samo sadrzaj ubacujem imam 66 postova, posjeta sa googla 90% Paša samo treba naci dobru temu o kojoj mozes pisati…
Ni ja je nisam iz prve pogodio, otvorim 10 sajtova i 4 bi trebala upaliti i raditi lijepo :smile:

1 Like