Host računalo prekine internet prema virtualnim mašinama

Pozdrav,

imam više virtualnih mašina na kojima je Debian (i koje su nastale multipliciranjem izvorne virtualke), te koje se pokreću putem VM ware i postavljene su na host računalu koje je win 11.

Nakon izvjesnog rada virtualke, ona izgubi internet.
U tom momentu, ako pokrenem bilo koju drugu virtualku niti ona neće imati internet, što mi ukazuje da problem dolazi od host računala.

Međutim, ako na vritualki pokrenem naredbu “ping 8.8.8.8” dobijem response koji ukazuje da virtualka ima internet vezu, međutim ako pokrenem naredbu “ping google.com” tu ne dobijem nikakav response, što prema chatGPT govori da je nekakav problem sa DNS razlučivanjem.

Zadnji puta kada mi se pojavio ovaj problem, riješio sam ga restartanjem host računala, no to nije solucija jer bi virutalke trebale moći raditi stabilno duže vrijeme.

Kako istražiti gdje je točno uzrok problema?

Probao sam jedino ugasiti firewall na host računalo i to ne pomaže.

Unaprijed hvala na bilo kakvoj sugestiji.

Malo je vjerojatno, ali…
Nekada su mrežne kartice imale “Power management”. Imao sam slučajeva kada me upravo on zezao. Njegovim isključivanjem je sve proradilo normalno.

Iz ovo malo iskustva s virtualkama, najviše problema sam imao upravo sa dijeljenim uređajima tipa mrežna kartica.

BTW, koju si konfu na kraju složio?

Kako istražiti gdje je točno uzrok problema?

Dijagnostikom. Počne se od fizičkog sloja (ovdje virtualke), pa gore prema aplikacijskom.
traceroute i ping su naredbe koje pomažu.

U prethodnom postu sam napisao da si nabaviš serversko računalo.
Nisam to napisao “tek onako”.

Nisam još uzeo, ali ići ću s nečim ovakvim:

1 * AMD Ryzen 9 7950X Box AM5 | No Cooler
Šifra: AMD-100-100000514WOF

1 * DeepCool CPU Cooler AK620 ZERO DARK
Šifra: COLDEEAK620ZERODARK

1 * ASROCK B650E STEEL LEGEND WIFI AM5 ATX B650E STEEL LEGEND WIFI
Šifra: 46145503

**2 *** Kingston 64GB 6000MT/s DDR5 CL32 DIMM (Kit of 2) FURY Renegade Silver XMP (ukupno 128GB)
Šifra: KF560C32RSK2-64

1 * WD Black SSD SN770 NVMe 2TB WDS200T3X0E
Šifra: 4483247

1 * MSI MAG A750GL PCIE5, 750W, 80 Plus Gold, ATX Form Factor, 100~240 Vac Input Voltage, 47Hz ~ 63Hz Input Frequency, 120 mm Fan, 140 x 150 x 86mm, Active PFC, OCP, OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, ATX, 2xEPS, 4
Šifra: MAG_A750GL_PCIE5

1 * Kućište ENDORFY Ventum 200 Air
Šifra: EY2A002

No to mi je još otvoreno pitanje, još ću razmisliti, savjetovati se itd…

Kao što sam gore napisao, nisam još kupovao računalo. Ovaj problem se dešava na mom kućnom računalu, gdje također očekujem da nema razloga da internet stane na relaciji host računalo → VMware

Ali nije mi jasno što mogu sve raditi od dijagnostike i kojim smjerom.

Kao što rekoh, internet stane na svim virtualkama istovremeno … prema tome, mogu krenuti komotno testirati što se dešava na host računalu. No što i kako testirati?

To je mrežni problem jer virtualni host nema konekciju.
Kreni od “virtualnog fizičkog sloja”
Nema veze što je sve na fizičkom hostu, ali trebali bi postojati virtualni mrežni uređaji.
Virtualni switch, virtualni kabel, virtualni NIC, host, itd…

Ako je to sve ok, onda prelazak na Data Link sloj, provjeri da nisu iste MAC adrese i slično.

Ako je tu sve u redu onda provjeri IP, gateway IP,

i tako dalje…

Heh, govoriš jezikom kao da ja išta znam o tome … a ja i računalna struktura smo ko dva španska sela. :see_no_evil: :see_no_evil:

Ono što sam do sada uspio, naći gdje su mrežni adapteri i njih restartati, i nije pomoglo.
Ono što sam pri tome primjetio, da postoje neka dva mrežna adaptera koja je očito kreirao VMware jer se zovu:
VMware network adapter VMnet1
VMware network adapter VMnet8
…no, niti njihov restart nije urodio plodom.

Nikako Win11 kao host OS, bez obzira na tip računala (servera) koji imaš.
Ako već inzistiraš na Windows virtualizacijskom okruženju, neka to bude Windows Server 2019 ili 2022.
Stabilna Linux distribucija (tipa Debian) uvijek bolje i stabilnije radi kao server host OS.

Rabljeni serveri više uopće nisu skupi. Bolje će ti raditi rabljen server star 5-6 godina od bilo koje nove desktop/laptop konfiguracije, koju ćeš platiti višestruko skuplje.

Slobodno se javi, mogu pomoći.
LP

Pa i nije nužnost da bude win na host računalu, tako da sam odabir Debiana je vjerovatno riješenje. Kako god, mrsko mi da sada imam problem i ne mogu odraditi ozbiljnije duže testove zbog toga.

No upravo sam nešto isčačkao, možda bude radilo na duže staze … uglavnom u VM ware u opcijama sam promjenio network connection iz NAT u Bridget i to je proradilo. Pitanje samo jel to stabilna opcija.

Što se tiče mašine, imam te na umu pa se javim. Pretpostavljam imaš nekih rabljenih servera?
Ako je tako, možeš mi slobodno poslati ponude u PM ili na email [email protected], pa ćemo vidit.
Inače, računalo će ići klijentu, a kako ga misli tek povremeno upoganjati u svrhu bota, ima i drugih očekivanja od toga kompa. Tako da će i njegove želje odlučivati u konačnoj odluci.

Brate uzmi Proxmox i ne muči se :smiley:

I koliko bi to koštalo za 15 virtualnih mašina, koje usto ne trebaju biti stalno, nego tek povremeno upogonjene? :wink:

Osim toga, kontrolirati host računalo na kojem se nalaze virtualke omogućava da povežem komunikaciju virtualki preko shared foldera. Moglo bi se to i preko mreže, ali sporije i kompliciranije za izvesti.

Dns ti je problem posto mozes pingat 8.8.8.8. Domain name resolution. To zapravo pretvara ip adrese u jezik razumljiv ljudima. Dali imas uopce dns server lokalni? Ukoliko nemas promjeni postavke na mreznim karticama prema dns 8.8.8.8(to je google dns) pa korsti od googlea.

Da, shvatio sam da je DNS problem … no pitanje zašto dođe do toga … jer sustav po paljenju dobro radi i onda nakon izvjesnog vremena stane i pojavi se problem. Problem se pojavi na svim virtualkama istovremeno, što znači da se nešto zbrika na host računalu … moguće unutar softwarea za virtualizaciju (koji jeste dio host mašine)

Proxmox je besplatan :grin:. Učlani se u fb grupu, fina je zajednica.

A što je sa onom da nema džabe ni u stare babe?
Nezz, u besplatne stvari ne vjerujem … a osim toga na stranici proxmoxa ima postavljen cjenik…

Nemre netko toliki resurs dijeliti džabe, a da nema neka caka.

Bravo, sad to napravi za svaki VM ,

Bridge network konfiguracija ima po defaultu virtualni switch VMnet0, svi VM-ovi moraju imati virtualni NIC i biti virtualno spojene na taj virtualni switch.

U bridged mreži koristi se fizički DHCP server, koji mora imati slobodan raspon ip adresa za tih 15 VM-ova.

1 Like