Konfiguracija za 64GB RAM - molim sugestije

Pozdrav,

molio bih preporuku i pokoji savjet oko slaganja sljedećeg računala.

Računalo bi se koristilo za pokretanje virtualnih mašina, cilj je da može vrititi nekih 10 - 15 virtualnih mašina sa Debianom, računam da ide nekih 4GB po virtualki.

Dali je problem jednostavan? Bubnuti unutra 64GB RAM-a ili treba na ponešto pripaziti kod slaganja takve konfiguracije?

Procesor bi također trebao moći ispratiti zadatak …mada sa procesorske snage neće virtualke obavljati pretežak posao. (Valjda.)

Svaka virtualka će po automatizmu posjećivati određene webstranice i obavljati svoje zadatke. Suština posla se tako odnosi na pokretanje browsera i to onih web stranica koje uključuju video, tipa youtube, tiktok…

Svaki savjet dobrodošao, unaprijed hvala.

Jesi probao gemini guglov ai da vidiš šta će reći? Znam da je bolje ljudskom mišljenje ali tamo daje konkretan odgovor. Još mu možeš još instrukcija i opisa radnje dat da zna tačnije šta tii treba. Jel ti treba za nabijanje pregleda ili nešta drugo? Ne razumijem se uopšte u problematiku ali kontam da npr nije isto ako se postavi da se gleda i pokreću videi na najmanji kvalitet i 4k. Praštaj na poluoftopiku, ali bar nisam samo prekopiro šta veli gemini

Nisam se jos druzio sa Gemini, chat GPT je zasad fine. Nezz ni gdje palim taj Gemini :see_no_evil:

A za ovakve stvari volim čuti mišljenje i na nekoliko foruma (3 su moj standard xd) … i onda jos malo prodiskutiram sa chatGPT xd

Ako hoces da ti cluster virtualki radi kako spada, svakako ti treba server a ne obicno racunalo.
Koji Host OS planiras?

High-End Virtualization Server 12-Core 64GB RAM 12TB Raid PowerEdge R710 (Renewed)

Specifikacije:

  • System: Dell PowerEdge R710 6-Bay LFF Server
  • Processors: 2x Intel Xeon X5670 6-Core 2.93GHz (12-Cores total)
  • Memory: 64GB DDR3
  • Hard Drives: 6x 2TB 7.2K SATA 3.5" HDD
  • RAID: PERC H700 512MB
  • Optical Drive: DVD
  • Remote Access Controller:iDRAC6
  • Network Interface Controller:4 Port 1GbE NIC
  • Power Supplies: 2x 8700W Redundant Power Supplies (RPS)
  • Bezel: Not Included
  • Rails: Not Included
  • Operating System: Not Included

Amazon

1 Like

Koja bi bila krucijalna razlika izmedju servera i obicnog racunala?

Btw. nisam napomenuo da ovo neće raditi 0-24, nego će se paliti na određeno vrijeme kad će biti zadataka za obavit.

Host OS će biti Windows.

Server ti je dizajniran da bude više pouzdan (u slučaju kvara) i da je stabilan, hardver je puno pouzdaniji, brži i sigurniji, tipa server može imati i ima više mrežnih kartica u slučaju da ti jedna zakaže da server frcera i dalje, hlađenje i sistem hlađenja je napredniji, da održava temperaturu na prihvatljivom nivou, pretpostavljam da si upoznat sa RAID pojmom, gdje skladištiš podatke na više diskova, da se osiguraš …

Kako sam shvatio tvoj post, ti ne ganjaš nešto ultra precizno i sigurno, nego da posluži po potrebi.
Da si prije objavio post, imao sam hrpu raznih servera u CH.
Ako želiš možeš nam dati budžet i ono što si pronašao ili kakvu konfiguraciju bi kupio, ja ti mogu pogledati kod mene u Švicarskoj, imam jako puno veza i poznanstava, gdje bih ti mogao naći nešto polovno ili za potrebu tvoju, a da ne platiš puno i ne bacaš novce.

Dobro si shvatio …ne trebam nešto uber stabilno, samo da se ne krši baš svakih par sati.
Mislim, očekujem pouzdan rad tog računala i daleko više od par sati …ali nije nikakva grehota ako tipa nestane struje i on se restarta … i slične kerefeke na koje server mora biti otporan.

Budget nisam definirao dok ne spoznam uopće što je moguće. Po nekakvom dosadašnjem istraživanju nadam se naći ovo u rangu oko 1500$

Za sada moram razmotriti dobivene prijedloge:
Prijedlog 1.

1 * AMD Ryzen 9 7950X Box AM5 | No Cooler
Šifra: AMD-100-100000514WOF

1 * DeepCool CPU Cooler AK620 ZERO DARK
Šifra: COLDEEAK620ZERODARK

1 * ASROCK B650E STEEL LEGEND WIFI AM5 ATX B650E STEEL LEGEND WIFI
Šifra: 46145503

**2 *** Kingston 64GB 6000MT/s DDR5 CL32 DIMM (Kit of 2) FURY Renegade Silver XMP (ukupno 128GB)
Šifra: KF560C32RSK2-64

1 * WD Black SSD SN770 NVMe 2TB WDS200T3X0E
Šifra: 4483247

1 * MSI MAG A750GL PCIE5, 750W, 80 Plus Gold, ATX Form Factor, 100~240 Vac Input Voltage, 47Hz ~ 63Hz Input Frequency, 120 mm Fan, 140 x 150 x 86mm, Active PFC, OCP, OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, ATX, 2xEPS, 4
Šifra: MAG_A750GL_PCIE5

1 * Kućište ENDORFY Ventum 200 Air
Šifra: EY2A002

Sveukupno s popustom: 1.866,91€

Prijedlog 2.

1 * AMD Ryzen 9 7950X Box AM5 | No Cooler
Šifra: AMD-100-100000514WOF

1 * ASROCK B650 PRO RS ATX MB AM5 B650 PRO RS
Šifra: 46140536

1 * Kingston 32GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) FURY Beast RGB EXPO, EAN: 740617330731
Šifra: KF560C36BBEAK2-32

1 * COUGAR | Duoface RGB White | PC Case | Mid Tower / Airflow Front Panel / 2 x 140mm & 1x 120mm ARGB Fans incl. / TG Left Panel
Šifra: CGR-5ZD1W-RGB

1 * SAMSUNG 980 PRO 2TB SSD, M.2 2280, NVMe, Read/Write: 7000 / 5100 MB/s, Random Read/Write IOPS 1KK/1KK
Šifra: MZ-V8P2T0BW

1 * Be quiet! PURE POWER 11 600W 80 Gold
Šifra: NTC-BQ-BN294

Sveukupno: 1.474,22 €

Iskreno, nisam se još zadubio što je tu što.
I nemam još nikakvog osjećaja koliku trebam CPU snagu da postignem što želim.
Tipa ovaj prvi prijedlog sa 128GB RAM-a … tu bi mogao vrtiti i puno više virtualki kada bi bilo pitanje samo RAM-a …ali nezz što trebam od CPU snage da bi mogao vrtiti više virtualki od zadanih 10-15. A volio bi imati tu mogućnost…

Također nisam upoznat koja se još uska grla pojavljuju…

Plus, tu je prijedlog i gore od kolege:

  • System: Dell PowerEdge R710 6-Bay LFF Server
  • Processors: 2x Intel Xeon X5670 6-Core 2.93GHz (12-Cores total)
  • Memory: 64GB DDR3
  • Hard Drives: 6x 2TB 7.2K SATA 3.5" HDD
  • RAID: PERC H700 512MB
  • Optical Drive: DVD
  • Remote Access Controller:iDRAC6
  • Network Interface Controller:4 Port 1GbE NIC
  • Power Supplies: 2x 8700W Redundant Power Supplies (RPS)
  • Bezel: Not Included
  • Rails: Not Included
  • Operating System: Not Included

Osobno bi išao principom da neću iz prve složiti dobru konfu i da ću je morati slagati više puta.
Zato bi krenuo s nečim dostupnim i vidio kako se ponaša, što je mogući problem.
Iz sadašnje perspektive dobitna kombinacija bi bila proc sa što više jezgri, što više memorije i što brži M.2 na ploči.
Drugo na što bi obratio pažnju je hlađenje i kvalitetno napajanje (možda platinum).
A treće je sama propusnost mreže. Možda jedna mrežna kartica neće biti dovoljna.

Ako mogu malo oživiti temu.

Jel može neki prijedlog sa jačim procesorom od ovoga i da podržava više od 128GB RAM-a?

Ok, shvatih brzo i sam da preko 128GB RAM-a ne ide bez servera :slight_smile:

Nego, idem sa ovom gore konfiguracijom i dobio sam tu novu sugestiju za jačom matičnom:

MBO ASUS ROG STRIX X670E-E AM5 Komad 25,00 450,40 1,000 10,000 405,36
ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI, AM5

koja isto košta finih 405 eur umjesto gornje koja je 220 eur.

ASROCK B650E STEEL LEGEND WIFI AM5 ATX B650E STEEL LEGEND WIFI

…dali to ima smisla za ovu moju situaciju?

Nije mi baš jasno što s tom boljom matičnom dobivam, i po čemu bi ova jeftinija mogla biti usko grlo za moju situaciju?

Mnogo tight, ali radi :smile:

… s time da ovdje vrti 20 virtualki, u praksi će biti dovoljno i 15 :slight_smile:

3 Likeova

Jebote ovo je kao non stop stress test haha. Bome dobro si :slight_smile:

Da, ne znam di će to odvest komp.
Iako ovom klijentu neće biti problem i promjenit komp svakih par mjeseci, ako bi baš do toga dolazilo :see_no_evil:
Tj. pretpostavljam samo je proc taj koji gori i eventualno možda matična se prži. Nezz zapravo što je sve izloženo

1 Like

A dokle god su temperature u solidnom rasponu ne vidim zasto ne bi trajao par godina. Eventualno ga mozda malo undervoltat ako ti se da cackat s time sigurno bi dosta spustio temp a ne bi trebao izgubiti nesto performansi.

Nego bas razmisljam takvi kompovi ocito zahtjevaju threadrippere

P.s. govorim ti jer se meni 5600x gasio radi temeprature kad vi exportao obican 4k video iz filmore ili davincija (stock cooler).

Undervoltao ga blago, spustio ful temperature a export mi je vremenski doslovno isti.

1 Like