A kaj sad? Hr uvodi "internet policiju" za/zbog komentiranja

Podijelit ću link, ako smijem

Ja samo znam da u Ustavu piše ovo: “Jamči se sloboda mišljenja i izražavanja misli”.
Znam i da nije izmijenjen taj članak Ustava kao i da nisu navedene iznimke od prava na navedeno. Isto tako znam i da je Ustav iznad svih drugih zakona i propisa i da oni moraju biti usklađeni sa njim ili su ništetni. Nažalost znam i da živimo u banana državi.

Prema Ustavu, ja imam pravo napisati da je netko idiot, lopov i bilo što drugo ako to mislim. Ako bih radi toga odgovarao onda onaj tko bi me progonio krši Ustav i zapravo on treba biti progonjen.

Ovaj zakon niti mislim pročitat niti ga se mislim pridržavat sve dok je čl. 38. Ustava RH ovakav kakav je. Znam da smo banana država i da nije pametno oslanjati se na Ustav, ali to je druga priča.

2 Likeova

http://zivi-zid.atwebpages.com/

Kako god bilo, ovo neće biti dobro. Naime, svaki taj cenzor (najprikladniji izraz) koji će prijavljivati komentare, to radi po subjektivnom mišljenju. Što znači, ako se njemu ne svidi tvoj komentar - ide prijava (vjerojatno prekršajna). A to pak znači gubljenje vremena onome tko je komentirao (jer se mora očitovati o svom komentaru) ili u gorem slučaju - popušit će kaznu jer se nekome nije svidio njegov komentar.
Dakle, nema više da ćeš lopovu reć da je lopov. Sadbi zbog toga mogao na informativni razgovor.
Nema više izražavanja mišljenja o političarima.
Nema više izražavanja mišljenja o državi.
Nema više izražavanja mišljenja ako bi se iole netko mogao osjećati kritiziranim.
Demokracija i sloboda by Croatistan.

Cekaj, ti ne vidis kolika je pernar budaletina? Odi malo na njegov fejs pa procitaj izjave 🤦

2 Likeova

To čak nije ni loše, treba to sagledati sa druge strane i vidjeti ono pozitivno… Ako neću imati mogučnost psovanja Hr. vlade i inih lopova, onda ću i manje visiti sa mobitelu, “listati” portale i klikati njihove clickbate naslove, što znači i manje love njima… A je ću si u međuvremenu odmoriti živce i utrošiti vrijeme na nešto pametnije …

7 Likeova

Ja sam definitivno za cenzuru, jer koje sve budale imaju pravo na misljenje i rijec, bolje bi bilo da ni nemaju.
Kakvih komentara ima po portalima to je toliko gadljivo da nisu istine. Ja bi najprije kaznjavao i portale za obmanjivanje javnosti, jer neki pisu clanke a da nebi imali pravo ni olovku drzat,i a ne kreirati javno mijenje.
Tek zatim krajnjeg korisnika za njegova laprdanja…

Nek’ i to uvedu preko Skype-a. :blush:

Hahahahaha, da je tako 99% ljudi ovdje bi zavrsilo na sudu.

Mislim da postoji ipak nešto dubine u ovome…jer nisu samo komentari u igri.

Često možemo primjetiti da se neka vijest objavljuje kao vijest, a zapravo je plaćena reklama. Do kuda to može ići, nemamo niti pojma…

Ispada da nam kulisu istine kroji onaj tko ima love.
Uzet ću dramatičan primjer, zamislimo da je Sjeverna Koreja možda raj na zemlji, a da Američka propaganda plasira lažne vijesti i prikazuje je svijetu kao zlo i pakao…
(To vjerovatno nije tako, ali kao primjer može poslužiti.)

U svakom slučaju je sigurno da onaj tko ima novac, može manipulirati istinom u očima mase. Što od velikih stvari vezanih uz politička nadmudrivanja, pa do sitnica gdje se neki proizvod lažno predstavlja i reklamira…i pojavljuje kao vijest o kojem se piše uz nekakva pozitivna (lažna) iskustva.

Ja već duže vrijeme govorim, svaka vijest koja je reklama, moralo bi uz to stajati napomena “PLAĆENA REKLAMA”. I to bi tako zakon morao definirati…i kršenje tog zakona bi trebala biti velika kazna, a ne sitnica.

Zašto tako?
Zato jer su mediji komunikacijski kanali društva. Putem medija kolaju gotovo sve informacije ovog bića koje zovemo civilizacija. I jako je bitno da nam je taj kanal onda čist…ispravan…točan. A ovo što radimo kao društvo od toga kanala, stvaramo jedan veliki šum…koji uništava informaciju.

Ja ovo iskreno vidim kao korak ka tome da se uklone ti šumovi…jer se spominje kontrola medija…
Naravno, problem je ako se ta kontrola centralizira…onda imamo još veće sranje nego što nam je sada.

Vjerujem u budućnost kada će ta kontrola dolaziti decentralizirano iz naroda, i kada će narod imati alat da “udari” lažnu vijest…i da kreatora te lažne vijesti to jako boli.
Tek onda će informacijski kanali raditi ono za što nam trebaju i služiti.

1 Like

P.S. da nebi pomislili da vjerujem da američke propagande kupuju vijesti na portalima kao što su index i 24sata.
Paaaa…ne kupuju direktno!

Onaj tko širi velike propagande, dovoljno mu je da kupi vijesti na nekim svjetskim velikim portalima. A onda portalčići diljem svijeta će te vijesti prepisivati…i dobije se jedna masovna hipnoza lažnih istina…

I smatram da je to ono što se naziva “Hladni rat”. Razmjere i posljedice takvog ratovanja, teško je uopće i percepirati. Jedan veliki Trumanov show. :slight_smile:

Nego ako smijem primjetiti, ovaj portal se bavio opcijom da sa tipkom F2 korisnik može promjeniti pozadinu.

Ali pazi sad …ako to napraviš dva puta unutar 10 sekundi, upozorit će te da mora proći minimalno 10 sekundi da bi opet mogao promjeniti pozadinu, haha :smiley: :smiley:

Kroz par godina cu ti ovo rec iz prve ruke, kad se psihicki dovoljno pripremim, turisticki idem tamo :grinning:

1 Like

Jedino sto se “ne bi smjelo” reci jeste poziv na nasilje, govor koji ugrozava (npr u nekoj guzvi u zgradi viknuti “POZAR” sto bi vjerovatno dovelo do stampeda, gazenja a onda i mogucih smtrnih posljedica za odredjene pojedince ili teze povrede) i neosnovane tvrdnje, npr optuziti nekoga da je uradio X bez ikakvih dokaza

Ono o čemu je riječ nije plasiranje vijesti, već sprečavanje komentatora za izražavanje mišljenja.
Primjerice, ako komentiraš članak koji prenosi da je član “zna se” stranke pronevjerio novac ili pogodovao nekome na natječaju i uzeo proviziju, pa napišeš da je to klasični modus operandi zločinačke organizacije - dobiješ prijavu. Naravno, ako je tada ta stranka na vlasti. Međutim, što je još gore, ne postoje definirana pravila što, tko i kako se smije komentirati, već je ta odluka isključivo subjektivna ocjena cenzora.
Dakle, ako se njemu ne sviđa tvoj komentar - naxebo si.
I to nije dobro. Nema više prava izražavanja (javno) mišljenja ili stavova. Ima, ali ako se slažu sa cenzoriskim. Nema više kritike vlasti ili administracije. Ne vidim kako to može biti dobro…

Ma to je prilika za zaradu, pogotovo ako te netko i tuži i traži neku odštetu zbog npr. klevete. Odmah pozivanje na čl. 38. Ustava RH i protutužba zbog kaznenog djela iznude u pokušaju pa kud koji mili moji. Naravno, troškovnik sa nabildanim troškovima odvjetnika i još hrpa dodatnih troškova koji prolaze na sudu koje neću spominjat.

Ako ja za nekog mislim da je lopov, smeće, đubre itd. ja ću to napisat, pa neka se sudimo :wink: Problem mogu biti 2 retardirana ili pristrana suca jer ako ne znaš pročitat Ustav s razumijevanjem i ako ne znaš da je Ustav iznad svih drugih zakona u RH, a istovremeno si sudac, onda si ili retardiran ili pristran. Da izgubiš spor trebaš imati peh da naletiš na dva takva, jer ako je samo prvi takav nije problem pošto imaš pravo na žalbu kad donese rješenje :slight_smile:

Nisam facebook tip, a komentari članaka na portalima se obično ostavljaju preko facebook profila, pa zapravo i nisam komentator, ali ne ustručavam se negdje drugdje napisati što mislim ako za to osjetim potrebu.

1 Like
  1. ja sam bio priveden u Heinzlovu na razgovor jer je neki kreten desničarski htio dić spomenik paveliću u Zagrebu. Nick mi je na indexu bio “Điđimilović” (tada su još bili index komentari, ne fb komentari).
    Članak: https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=454075

Zašto: reagirao sam u afektu zbog ljutnje na sistem jer nije reagirao primjereno na tog idiota i spičilo mu prijavu zbog veličanja fašizma. Na kraju ja popio kaznenu prijavu. Sve ok prošlo, i u policiji mi rekli da je tip “ne baš svoj”, ali po službenoj dužnosti moraju reagirati na prijave. Ja izgubih dan, sva sreća pa nisam radio tada za nekoga jer bih izostao sa posla, a kad bi čuli da sam kazneno prijavljen i priveden, vjerojatno bih i popušio otkaz. A sada bu toga sve više…

1 Like

Puno puta se izvrcu cinjenice u vijestima, objavljuje se samo jedan dio i to onaj sto odgovara novinarima i sl., a drugi dio su lazi.

Sto se tice komentara, dobra vecina komentara nema veze s vezom.

Nikog se ne smije vrijedjati, omalovazavati, ali smije se kritizirati.

Recimo dijeljen je clanak u jednoj grupi na facebooku kako zavod za mirovinsko kupuje super racunalo od ibm-a za $ 5 M.

Neznam da li smijem staviti link?

Komentari: kako je to skupo, kako su mogli prebacit stare app, pa onda zasto kupuju kamion, a treba im auto i sl., sto su ciste nebuloze.

95% komentara su sranje od ljudi koji nemaju pojma i to je svugdje tako za svako podrucje.

Isto tako ima ljudi koji vrijedjaju u komentarima druge sudionike u raspravi i sl.

Uglavnom prosjecni kvocijent inteligencije zitelja u rh je 75-80.

Isto tako zasto je uopce potrebno nesto komentirati?

Ljudi, ove godine su trostruki izbori i kazite sto mislite o strankama, politicarima itd.

@dmitrecic

U komentarima treba biti kulturan i izrazavat se na nacin da si unurar zakona, a da sve kazes sto mislis, a to je tesko. Izrazavat se pomocu nedefiniranih rijeci. Primjer ispod.

Ako se objavi clanak za mito i korupciju i lopovstvo nekog politicara, napise se komentar, ovo je slucaj za odredjene institucije koje ne rade svoj posao , a dobivaju lovu, itd. To je samo primjer, ako se vec mora komentirati. Institucija je neodredjena.

Kaj se izbora tiče, nema uopće smisla glasati. Stvaraju se koalicije samo da se zgrabi vlast, tako da na kraju stranka za koju si glasao dođe na vlast u koaliciji sa strankom čiji program i stav prezireš. Čemu onda trošiti vrijeme?
A komentiranje je i do sada trebalo biti u okvirima zakona, ali ovo nije taj slučaj. Ovo sada je za izražavanje mišljenja. Nema više: “Daruvarca bi trebalo staviti u sobu sa 5 crnaca da im bude ljubavnica”, jer bi zbog toga mogao biti prijavljen ako je, na primjer cenzor dobar sa daruvarcem i tvoj komentar mu se ne sviđa. Dakle, ponavljam, riječ je o subjektivnom doživljaju cenzora na neki komentar, ne o zakonskom okviru klevete/laži…

1 Like

Savršeno si dao primjer gdje bi mogao dobiti prijavu za komentar :smiley:
(nagovještavaš da državne institucije ne rade posao za koje su plaćene, te ih vrijeđaš svojom izjavom i unosiš nemir među građane)